YouTube, korona politikasını güncelledi

 YouTube, korona politikasını güncelledi


🕔

 
 
 

Youtube, salgın aşısı hakkında meydana getirilen yanıltıcı içerikleri kaldırarak korona virüs yanlış bilgilendirme politikalarını güncelledi

Aylık ziyaretçisi neredeyse 2 milyarı aşan video paylaşım platformu, artık Dünya Sıhhat Örgütü yada mahalli sıhhat yetkililerince oluşturulan “uzman düşünce birliği” ile çelişen içerikleri kaldıracak. Bu yasaklamaların içinde, aşının bir insanı kısır bırakabileceği ya da öldürebileceği benzer biçimde iddialar da içeriyor.

YouTube, Kovid-19 içeriklerine duyarlı yaklaşıyor
YouTube, evvel bir tek yanlış korona virüs kuralları ve tedavileri hakkında içerikleri yasaklıyordu. Sadece geçtiğimiz günlerde gösterilen güncelleme ile beraber bilhassa aşı ile ilgili yanıltıcı içeriklere ehemmiyet verdiğini gösterdi. Şirket tarafınca açıklanan resmi sayılara nazaran, Şubat ayından bu yana korona virüs hakkında 200.000’den fazla yanıltıcı içerik YouTube’dan kaldırılmış. Meydana getirilen bu siyaset değişikliği ile beraber platform üstünde bulunan büyük teknoloji şirketlerinin bile yoğun incelemelerle karşı karşıya kalıyor.

Araştırmacılar virüs aşısı için emek harcama rekabetine girdikçe, pek oldukça platformda da yanlış bilgiler ortaya çıkmaya başlıyor. Bu senenin başlarında YouTube, Plandemic adlı ve muhteviyatında Kovid-19’un planlı bir salgın bulunduğunu iddia eden videoları engellemekte bir fazlaca zorlanmıştı. Feysbuk tarafınca geçtiğimiz Salı günü meydana getirilen bir açıklamada, insanlara aşı hakkında yanlış informasyon veren ve onları caydıran reklamlara izin vermeyeceğini duyurmuştu. YouTube ise aslına bakarsan geçtiğimiz yıl aşı karşıtı videolarda reklam yayınlanmasını durdurmuştu. YouTube tarafında aşılama karşıtı herhangi bir içerik zararı olan içerik olarak kabul ediliyor.

Devletler ise büyük teknoloji şirketlerine çoktan baskı hayata geçirmeye başladı. Geçtiğimiz yıl Kaliforniya’da bir Demokrat temsilci, Google’ın CEO’suna platformlarında bulunan yanıltıcı içeriklerin kaldırılmasını istediği açık bir mektup yazmıştı.


Kaynak: https://www.teknolojigundem.com/haber/youtube-korona-politikasini-guncelledi/1525213

0 Reviews

Related post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *