Yerli üreticiler sağolsun! Ucuz telefonlara zam TeknolojiOku-Yorum #10

 Yerli üreticiler sağolsun! Ucuz telefonlara zam TeknolojiOku-Yorum #10

Geçtiğimiz günlerde devletimizde giriş fiyatı 200 doların altında olan telefonlardan alınan gümrük vergisinin hususi olarak belirleneceğine dair bazı haberler ortaya çıkmıştı. Nitekim ikimiz de bu durumu sizlerle paylaşmıştık.

Fazlaca geçmeden bu durumun yansıması ülkemizdeki ucuz akıllı telefonları vurdu. Bilhassa fiyatı 2500 TL altında olan telefonların etiketleri ansızın arttı. Üstelik de o şekilde bu şekilde bir artmadan bahsetmiyoruz. Bazı popüler modellerin fiyatında 800 TL‘ye varan artışlar gerçekleşti.

Daha birkaç gün öncesine kadar 2500 TL civarında etiketlere satılan modeller şimdilerde ise 3300 TL ve üstü fiyatlara satılmaya başlanmış durumda.

Yerli üreticiler sağolsun! Ucuz telefonlar zam TeknolojiOku-Yorum #10

Peki bu durumun aslolan sorumlusu kim? Niçin zam yalnızca 200 dolar altındaki telefonlara geldi? TeknolojiOku-Yorum’un yeni bölümünde bu mevzuyu masaya yatırdık. Bahse mevzu bölümümüze aşağıdan göz atabilirsiniz.

Videoda da bahsettiğimiz suretiyle zamların sorumlusu yerli üreticiler olabilir. Düzgüsel olarak olmayabilir de. Biz tamamen tahmin yürüttük. Lakin zamların yalnızca devletimizde popüler olan hem de yerli üreticilere rakip olan segmente gelmiş olması birazcık kafa karıştırıcı. 

Dolayısıyla birazcık beyin fırtınası yaptığımızda ortaya değişik senaryolar çıkabiliyor. Lakin hiçbir durumda gelen bu zamların varlığını inkar etmek mümkün değil. Netice olarak artık 2000 TL altına alabileceğimiz pek de sağlam modeller kalmadı. 

Önümüzdeki dönemde muhtemelen 2000 TL altı en iyi telefonlar yerine 3000 TL altı en iyi telefonlar listesine geçiş yapmak zorunda kalacağız. Peki sizin bu mevzu ile ilgili yorumunuz nedir? Bizlerle yorum olarak paylaşabilirsiniz.

Kaynak: https://www.teknolojioku.com/mobil/yerli-ureticiler-sagolsun-ucuz-telefonlara-zam-teknolojioku-yorum-10-5eb6c5c4afebab43572b64a4

0 Reviews

Related post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *