Yeni vergi sonrası akıllı telefon fiyatları ne kadar artacak

 Yeni vergi sonrası akıllı telefon fiyatları ne kadar artacak

Devletimizde akıllı telefonlar üstünden hatırı sayılır vergiler alınıyor. Genel olarak bakıldığında yeni bir akıllı telefon alacağımız zaman yüzde 25 ile yüzde 50 içinde ÖTV, yüzde 18 oranında KDV ve yüzde 10’da TRT oranı ödüyorduk.

Fakat geçtiğimiz günlerde bu vergilere bir yenisi daha eklendi. Yüzde 1 Kültür ve Gezim Bakanlığı kesintisi. Bu vergi şimdiye kadar kayıt yapılabilen USB, taşınabilir HDD, CD ve DVD şeklinde aygıt ve ürünlerden alınıyordu. Gösterilen son düzenleme ile birlikte bu yelpazeye akıllı telefonlar da eklendi.

Peki akıllı telefonlardan alınacak olan yüzde 1’lik bu yeni kesinti tutarları ne şekilde etkileyecek? TeknolojiOku-Yorum programımızın ikinci bölümünde bu mevzuya odaklandık. Telefon tutarları ne kadar artacak? Üreticiler bu kesintiyi fiyatlara yansıtacaklar mı? Artan döviz kuru fiyat artışına etki edecek mi? Tüm bu soruların yanıtını TeknolojiOku-Yorum programımızın 2. bölümünde bulabilirsiniz.

İlgili videoyu aşağıdan seyredebilirsiniz.

TeknolojiOku-Yorum programımız her Cumartesi saat 13:00’da YouTube kanalımızda yayınlanıyor. Siz de YouTube kanalımızda gösterilen program, araştırma ve diğeri videoları kaçırmak istemiyorsanız buraya tıklayarak abone olabilirsiniz.

Ek olarak dip not olarak hatırlatalım. TeknolojiOku-Yorum programımızın ilk bölümünde iPhone 9 ile ilgili tüm detayları izleyicilerimizle paylaşmıştık. Isterseniz bu kısmı de YouTube kanalımızdan seyredebilirsiniz.

Kaynak: https://www.teknolojioku.com/mobil/yeni-vergi-sonrasi-akilli-telefon-fiyatlari-ne-kadar-artacak-5e6c9e528d82977dfa6ff8bf

0 Reviews

Related post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *