WhatsApp mesajına hapis cezası geldi

 WhatsApp mesajına hapis cezası geldi


🕔

 
 
 

Yargıtay, ‘WhatsApp’ uygulamasından gönderilen ‘Slm seni ve kalbini ne şekilde kazanabilirim’ mesajının cinsel rahatsız etme suçu oluşturduğuna hükmetti.

Mesajlaşma uygulaması ‘WhatsApp’ üstünden gönderilmiş olduğu `Slm seni ve kalbini ne şekilde kazanabilirim’  mesajı sebebiyle hakkında kamu davası oluşturulan sanığa ‘kişilerin rahatlık ve sükununu bozma’ suçundan hapis cezası verildi.

Asliye Ceza Mahkemesi’nin verdiği hükmün temyizi üzerine dosyayı görüşen Yargıtay 18’inci Ceza Dairesi, dikkat çeken bozma sonucu aldı.

HUZUR VE SÜKUN BOZMA

Sanığın olay tarihinde gönderilmiş olduğu ‘Slm seni ve kalbini ne şekilde kazanabilirim’ mesajın, Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 105/1 ve 105/2-d maddesine uyan ‘cinsel rahatsız etme’ suçunu oluşturduğu gözetilmeden ‘kişilerin rahatlık ve sükununu bozma’ suçundan yargı kurulması sebebiyle yöresel mahkemenin verdiği karar bozuldu.

Kararda ek olarak sanık hakkında ‘cinsel rahatsız etme’ suçundan kamu davası açıldığı, sanığın eyleminin soruşturma aşamasında uzlaşma kapsamında olmadığı yalnız meydana getirilen yargılama sonucu sanığın eyleminin uzlaştırma kapsamına giren kişilerin ‘rahatlık ve sükununu bozma’ suçu olarak kabul edilmiş olduğu hatırlatıldı.

TCK´nın 253’üncü ve 254´üncü maddeleri uyarınca uzlaşma hükümlerinin uygulanması gerektiğine işaret edilen kararda, sanığın hukuksal durumunun bu hükümlerin sonucuna bakılırsa belirlenmemesi, bozma sonucuna gerekçe gösterildi.


Kaynak: https://www.teknolojigundem.com/haber/whatsapp-mesajina-hapis-cezasi-geldi/1510682

0 Reviews

Related post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *