Web Tasarım Örnekleri: Yaratıcı Olmanız için 10 İlham Kaynağı

 Web Tasarım Örnekleri: Yaratıcı Olmanız için 10 İlham Kaynağı
access_time

hourglass_empty

person_outline

İlham deposu için web tasarım örnekleri mi aramıştınız? O süre ötelerde aramanıza asla gerek yok! Bu yazımızda sıradaki web sitesi projeniz için esin bulabileceğiniz en iyi kaynakların listesini sunacağız.

Zyro Site Kur Aracı

Güzel ve sezgisel şablonlar arayanlar için Zyro site kurma aracı görkemli bir yerdir. Tüm web sitelere hem ustalaşmış, hem de çekici bir görünüş verme garantili şık ve çağıl tasarım fikirleri bulabilirsiniz.

Şablon koleksiyonuna göz gezdirin ve en oldukça ilginizi çeken şablonları önizleyin. Zyro’nun sezgisel sürükle ve bırak kurucusu ve grid sistemi her insanoğlunun şablonları istediği şeklinde düzenlemelerine izin verir.

İşte Zyro’yu web sayfası örnekleri için görkemli bir kaynak kılan nedenler:

 • Geniş kapsamlı tema koleksiyonu — ister kişisel bir blog açmak istiyor olun, ister bir e-Tecim sitesi, Zyro’nun sizin için daima bir teması olacaktır.
 • Duyarlı tasarım — Zyro kullanılarak yapılmış siteler hangi aleti kullanırsanız kullanın, görkemli gözükecektir.
 • Minimalistik yaklaşım — eğer web sitenizi daha iyi kullanılabilirlik için tasarlamak istiyorsanız Zyro’nun temiz düzenleri bir referans olarak kullanabilirsiniz.

Zyro ile esin deposu da güvenilir bir site kurma aracı da elde edeceksiniz.

siteInspire, Web Tasarım Örnekleri için ilham kaynağı

siteInspire, görkemli web tasarımlarına haiz bir galeridir. 7000’den fazla siteyi sergilemesi yardımıyla herhangi bir proje için yeni ve kullanışlı fikirler bulmamanız adeta imkansızdır.

Galerinin ihtiva etmiş olduğu mevzular ise çocuk web sayfaları ve fotoğraf portföylerinden haber platformlarına kadar oldukça kapsamlıdır. Bununla beraber, galerinin arkasındaki ekip reklam hilesi olan sitelerindense mütevazi ve zarif tasarımlara öncelik verir.

siteInspire’da gezinmek oldukça kolaydır ve bu site aramanıza destek olacak birçok kullanışlı özellikler sunar:

 • Çoklu filtreler — aramanızı yoldam, tür, mevzu ve platforma gore nitelendirin.
 • Üyelik — kaydolun ve en beğendiğiniz tasarımları takip edin. Ek olarak en güncel tasarımlar hakkında haftalık e-postalar da alabilirsiniz.
 • Yaratıcı dizini — beğendiğiniz projelerin arkasındaki geliştiriciler, tasarımcılar ve stüdyolar tarafınca meydana getirilen diğeri çalışmalara da göz atın.

Netice olarak eğer gerçek web tasarım örnekleri görmek istiyorsanız siteInspire adım atmak için görkemli bir noktadır.

Awwwards, ödüllü web tasarım örnekleri

Eğer daha acaip örneklere haiz web siteler arıyorsanız Awwward size göredir. Awwward en gelişmiş ve güzel görünen siteleri ödüllendiren bir platformdur.

Burada tanınmış web tasarım uzmanları ve gönüllüleri tarafınca incelenen kuvvetli projelerden oluşan bir katalog bulacaksınız. Tüm web sayfaları tasarım, kullanılabilirlik, yaratıcılık ve içeriğe gore puanlandırılır. ir ziyaretçi olarak onları neyin görkemli kıldığını öğrenebilir ve aynı elementleri kendi tasarımlarınıza ekleyebilirsiniz.

Buna ilaveten Awwwards’ın diğeri özellikleriyse:

 • Özenle seçilmiş koleksiyonlar — eğer belirli tasarım elementlerinin en iyi şekilde kullanımını görmek istiyorsanız bu özellik kullanışlı olabilir
 • Kapsamlı filtreler — etiketleme sistemi mikro etkileşimler yada büyük arkaplan görselleri şeklinde belirli özelliklerle siteler bulmanıza izin verir.
 • Bilgisel blog — en iyi web tasarım modaları ve uygulamaları hakkında çeşitli kaynaklar bulabilirsiniz.

TemplateMonster

Bir tema pazarı web tasarım örnekleri bulmak için görkemli bir yer olabilir. Eğer bütçeniz var ise ve iyi bir örnek de bulursanız, temayı anında satın alabilirsiniz.

Artı, tema geliştiricileri bir fazlaca süre ürünlerini üretirken en iyi tasarım uygulamalarını akıllarında bulundururlar. Bunun sebebiyse teknik bilgisi olmayan kullananların da genel yapıyla uğraşmadan şablonu kolaylıkla düzenlemesi ve kullanabilmesidir.

Birçok evvel üretilmiş tema bayağı şeklinde gözükse de TemplateMonster, göz atabileceğiniz birçok seçenek ve kategori sunmaktadır. 32.000’den fazla şablonla inceleyebileceğiniz neredeyse sonsuz web tasarım örnekleri olacaktır.

İşte TemplateMonster’ın en iyi özelliklerinden bazıları:

 • Canlı şablon demaları — içeriğinizi iyi mi daha iyi organize edebileceğinize dair görkemli bir vasıta.
 • Detaylı filtreler— platform türlerine, özelliklere ve de popülerliğe gore sıralamak şeklinde detaylı bir filtreleme sistemini kullanarak aramanızı daraltın. Sözgelişi, bu filtrelere otel rezervasyonu yada sağdan sola dil desteği özellikli temalar dahildir.

Web site tasarımı örnekleri için Best Website Gallery sitesi

Best Website Gallery, David Hellmann’ın bir kişisel ek projesi olarak başladı bir tek kısa sürede web tasarım örnekleri bulmak için en büyük kaynaklardan biri haline geldi.

200 sayfadan fazla web sayfalarına haizdir ve onları galerinin filtreleme sistemini kullanarak görüntüleyebilirsiniz.

Bu siteyi ziyaret ettiğinizde bulacaklarınızsa:

 • Yüksek çözünürlük ekran görüntüleri — eğer web siteyi kendiniz ziyaret ederek süre harcamak istemiyorsanız galeriden web sayfalarının yüksek kaliteli ekran görüntülerine bakabilirsiniz.
 • Detaylı etiketler — aynı renklere, stillere, framework’lere ve hizmete haiz olan siteleri keşfedin.
 • Bağlantı arşivi — galeri ek olarak çeşitli online web geliştirme ve tasarım kaynaklarına da haizdir.

6. Ajans Portföy Web Siteleri

BigDrop ajansı

Eğer ustalaşmış görünümlü fikirler arıyorsanız ajans portföy sitelerine göz atın. Bu alandaki uzmanların tasarımla ilgili zorlukların iyi mi üstesinden geldiklerini ve onlardan öğrendiklerini görebilirsiniz. Bu ajans siteleri ek olarak şu anki web tasarım modalarını görmek için görkemli kaynaklardır.

Bunların yanı sıra portföyler bir fazlaca süre görsel olarak oldukça çekicidir ve esin deposu olarak işe yarayabilirler.

Yüksek kaliteli ekran görüntülerine ve açıklamalara haiz portföyler bulun. İşte referans olarak kullanabileceğiniz bazı görkemli web sayfaları:

 • Bonfire Red — minik işletmeler ve Aston Martin şeklinde büyük şirketlerle çalışmış ABD bazlı bir ajans.
 • Toy Fight — İngiltere menşeili bu dijital ajansın ödül kazanmış yürekli web tasarımlarını beğeneceksiniz.
 • Big Drop Inc. — bu global web tasarım şirketi Samsung ve Birleşmiş Milletler şeklinde tesirinde bırakan müşterilere dair çalışmalardan oluşan geniş kapsamlı bir portföye haizdir.

CSS Nectar, web tasarımı örnekleri galerisi

CSS Nectar görkemli görünen siteler bulmak için kullanabileceğiniz bir başka güzel katalogdur. Burada bulabileceklerinizse:

 • Yüksek kaliteli web siteler — eleştirmen ekibi projeleri onaylamadan ilkin hepsini inceler. Katılımcılar ek olarak çalışmalarının değerlendirilmesi için belirli bir ücret öderler.
 • Kullanışlı filtreler — endüstriye, site kategorisine, tasarım özelliklerine, renklere ve ülkeye gore siteleri sıralayabilirsiniz.

Eğer bu web siteyi beğendiyseniz son olarak emek harcamaları hakkında güncel bilgiler almak için e-posta listelerine abone olabilirsiniz.

GoodUI

Tasarımlarını dönüşüm oranları içni optimize etmek isteyenlerin istikameti GoodUI olmalıdır. Her türden web sayfasını optimize etmek için aşağıdakiler de dahil çeşitli kaynaklara haizdir:

 • Parasız tasarım fikirleri — ana sayfa web sitenizde denetim edebileceğiniz fikirlerden oluşan bir sıralama sunar.
 • İlginç bir blog — Amazon ve Netflix şeklinde şirketlerin sitelerinde iyi mi A/B testi yaptıklarını görün.
 • UI uygulama örnekleri — açılış sayfaları, alışveriş sepetleri, formlar, eyleme davet butonları ve daha da fazlası için uygulayabileceğiniz modeller bulabilirsiniz.

GoodUI’dan en iyi şekilde yararlanabilmek ve de UI gözlem sonuçlarına erişmek için ücretli bir üyeliğe geçmeyi düşünebilirsiniz. Ya da BetterUI’nin sitenizi incelemesi için üye olabilirsiniz. BetterUI ekibi sitenizi daha detaylı olarak inceleyecek ve iyi mi göründüğüne dair tavsiyeler verecektir.

İyi web tasarım örnekleri bulabilmek için Pinterest

Görsel kaynaklar için bir merkez olan Pinterest web tasarımı örnekleri, tavsiyeler ve rehberler bulmak için görkemli bir platformdur. Yapabileceklerinizse:

 • Panolar oluşturun — tüm web tasarım referanslarınızı tek bir yerde toplayabilirsiniz.
 • Birden oldukça anahtar kelime kullanın — doğru neticeleri bulmak için arama çubuğunu kullanırken istediğiniz kadar spesifik olun.
 • Satın alıma hazır şablonlar bulun — eğer bütçeniz var ise ve süratli bir tasarım seçeneğine ihtiyacınız var ise satın alabileceğiniz premium temalar bulun.

Web tasarım sitelerine bir örnek olarak Behance

Behance, tasarımcılar, sanatçılar ve diğeri yaratıcı bireylerin çalışmalarını sergilemek için bir toplumsal medya ağıdır. Yalnız, Behance’i yaratıcı endüstrisinde çalışmıyor olsanız bile web tasarım örnekleri bulmak için kullanabilirsiniz.

İşte Behance’i tasarım fikirleri için görkemli bir yer kılan sebepler:

 • Büyük bir topluluk — sizin şeklinde emekler oluşturan web tasarımcıları takip edebilir ve onlarla bağlantı kurabilirsiniz. Behance’in En İyileri sayfasını kullanmak Behance yaratıcıları tarafınca en oldukça beğenilen projeleri bulmanıza izin verir.
 • İlham panoları — kriterlerinize uyan emek harcamaları eklemek ve düzenlemek için kullanılabilirler.
 • Detaylı filtreleme ve sıralama seçenekleri — siteyi oluşturmak için kullanılan baskın renk ve araçla aramanızı daraltın. Ek olarak kent, ülke ve süre dilimine gore de sıralayabilirsiniz.

İyi Bir Web Tasarım Iyi mi Olmalıdır?

İyi bir web tasarımın anahtarı görkemli kullanıcı deneyimidir. Bir web sayfası bir tek güzel gözükmekle kalmamalı, fonksiyonel olmalı ve de ziyaretçileriniz içeriğinizi ve sayfalarınızı kolayca gezebilmelidir.

Bununla beraber işte web sitenizi tasarlarken yapmanız gerekenleri denetim sıralaması:

Mobil Kullanıcılara Ehemmiyet Verin

Mobil kullananların web trafiğinin çoğunluğunu oluşturduklarından dolayı mobil öncelikli bir web tasarıma ehemmiyet vermelisiniz. Google, mobil duyarlılığı index’leme ve web sayfalarını sıralamada mühim bir unsur olarka kullanır.

Mobil öncelikli bir tasarım olmadan bir tek sitenizin sıralamalarında değil, dönüşüm oranlarında, satışlarda ve belirlediğiniz diğeri hedeflerde de problem yaşayabilirsiniz.

İşte sitenizin mobil kullanıcı deneyimini iyileştirmeniz için bazı yöntemler:

 • Duyarlı bir tema seçin — böylelikle web sayfalarınız büyük ve minik fark etmeden tüm ekran boyutlarına uyum sağlayabilsin.
 • Tek sayfalı düzenleri tercih edin — kaydırma optimizasyonlu olduğundan daha minik cihazlar üstünde web muhteviyatında kolayca gezinmenin en kolay yoludur.
 • Butonlar görülebilir olsun — tanımlanmak ve bir parmakla tıklanabilmek için yeterince büyük olmalıdırlar.

Tasarımızın Mütevazı ve Temiz Olsun

Elementler bir tek iyi tasarlanmış değil, iyi düzenlenmiş de olursa ziyaretçileriniz içeriğinize daha kolay göz atabilirler. Üstelik temiz ve mütevazi web sayfaları bir fazlaca süre daha süratli yüklenir ve de mobil cihazlara daha iyi uyum sağlarlar.

Eğer web site tasarımınızı sadeleştirmek istiyorsanız:

 • Bir tek en mühim elementleri görüntüleyin — gereksiz dekorlar sitenizi oldukça dolu şeklinde izah edebilir ve kullananların dikkatini ana bilgiden kaçırabilirler.
 • Beyaz boşluklar için yer bırakın — görüntülenen tüm içeriğin birbirine oldukça yakın olmadığından ve belirginlik için yer olduğundan güvenilir olun.

Web Siteleriniz Okunabilir Olsun

Bugünlerde birçok web kullanıcısı tüm içinde ne olduğu okumaktansa göz gezdirirler. Bu şekilde bir davranışa uyum sağlamak için web site tasarımınız ziyaretçilerin bilgiyi hızlıca bulabilmesini sağlamalıdır. Ek olarak metin elementleri ziyaretçilerinizin dikkatini anında çekebilmelidir.

Bunu yapmanın yollarından biri de sitenizi okunabilirliğini artırmaktır ve bunu bir tipografik hiyerarşi ile yapabilirsiniz. Özetlemek gerekirse metin içeriğinizi önemlilik seviyesine gore düzenlemek için bir yoldur. Bu şekilde lüzumlu bilgiler dikkati en fazla çekebilir.

Bir tipografik hiyerarşisi uygulamak için içeriğinizi aşağıdaki kategorilere bölmelisiniz:

 • Ana başlık — içeriğinizin kilit noktalarını temsil etmelidir, ör: bir işletme sloganı. Büyük olmalı ve üstte konumlandırılmalıdırlar.
 • Alt başlıklar — ana başlığı destekleyen noktalardır. Birazcık daha minik yazı tipi boyutuna haiz olmalıdırlar. Sayfanın kısımlarını da belirtirler.
 • Paragraflar — alt başlıkların alt kısmında bulunan ve okunaklı bir yazı tipiyle yazılmış kısa ve öz bilgilerdir.

Bunun haricinde mühim bilgilerin altını çizmek için yüksek kontrastlı renkler kullanmak ziyaretçilerinizin istediğiniz yere bakmalarını sağlamanıza destek verir.

Sitenizin Navigasyonu Kolay Olsun

Sitenizin navigasyonu kullananların bilgiyi ne kadar kolay bulduğunu belirleyebilir. İyi bir navigasyon ve yapıyla, ziyaretçileriniz doğru hedefe ulaşmak için tıklamaları gereksinim duyulan butonları kendileri bulabilir.

Diğeri taraftan ise fena bir navigasyon deneyimi kullanıcıları hayal kırıklığına uğratabilir ve sitenizi derhal terk etmelerine sebep olabilir. Bu, uzun solukta düşük dönüşüm oranlarına, satışlara, üyeliklere yol açabilir.

İşte sitenizin navigasyonunu optimize etmek için bazı tavsiyeler:

 • Tanıdık bir navigasyon menüsü oluşturun — yatay menü çubuğu şeklinde yaygın bir tasarım kullanıcılarınızın web sitenizde dolaşmasını kolaylaştırır.
 • Bağlantılar ve butonlar tanımlayıcı olsun — ziyaretçilerin belirli bir sayfaya gittiklerinde ne bulacağını açıkça belirtin.
 • Üç tıklama kuralını gözden geçirin — ideal olarak tüm sayfalar ve bilgiler ana sayfadan üç tıklamayla bulunabilmelidir.

Tasarımınızla Tutarlı Olun

Web sitenizin her yerinde tasarımı tutarlı kılmak oldukça önemlidir. Kullanıcılar her defasında yeni bir sayfaya eriştiklerinde değişik bir web siteye gitmiş şeklinde hissetmemelidirler.

Dahası, tüm sayfalarda tekrarlanan elementler web sitenizi yada markanızı daha hatırlanabilir kılar.

Bu nedenden dolayı bir baskın renk ve birkaç tane de ikincil renkten oluşan tek bir renk paletine sadık kalmak önemlidir.

Baskın renk web siteniz yada markanızın temsil eden ana renktir. İkincil renkler ise baskın rengi destek sunar. Doğru renk kombinasyonlarını bulmak için Paletton şeklinde araçları deneyebilirsiniz.

Bunların dışındıysa aynı web sitede birden oldukça tema kullanmayın. Bunu uygulamak hem zor olacaktır hem de ziyaretçilerinizin kafasını karıştıracaktır.

Netice

Güzel görünen bir web sayfası yapmak zor olmamalıdır. Bu rehberimizde gösterdiğimiz şeklinde size çokça web tasarım örnekleri sunan birçok platform bulunmaktadır.

Özetlemek gerekirse işte web site tasarımınız için esin alabileceğiniz en iyi web tasarım siteleri:

 • Zyro Site Kur Aracı — parasız kullanabileceğiniz güzel ve sezgisel şablonlar bulabilirsiniz.
 • siteInspire — temiz ve mütevazi web tasarım örnekleri bulmak için bu galeriye göz atın.
 • Awwwards — profesyoneller tarafınca seçilmiş ödüllü ve tesirinde bırakan web tasarımları keşfedin.
 • TemplateMonster — bu pazar alanının geniş kapsamlı şablon koleksiyonundan esin alın.
 • Best Website Gallery — bir tek web site tasarımı örnekleri bulmakla kalmaz online gelişim ve tasarım kaynakları da bulabilirsiniz.
 • Ajans portföy web sayfaları —  Bonfire Red yada Toy Fight şeklinde web sayfaları size ustalaşmış görünümlü web tasarım fikirleri sağlayabilir.
 • CSS Nectar — yüksek kaliteli web sayfaları bulun ve galerinin filtreleme seçeneklerini kullanarak aramanızı daraltın.
 • GoodUI — web site tasarımınızı dönüşüm oranları için iyi mi optimize edeceğinizi öğrenebileceğiniz görkemli bir kaynaktır.
 • Pinterest — referanslar, tavsiyeler ve rehberler toplayabilmek için panolar oluşturabileceğiniz bir platform.
 • Behance — kendi esin panolarını oluşturmak ve beğendiğiniz web tasarımcılarla iletişimde kalmak için bu büyük tasarım topluluğuna katılın.

Artık web tasarım örnekleri için nereye bakmanız gerektirme ettiğini bildiğinize gore yaratıcı olmanın vakti geldi!

Kaynak:https://www.hostinger.web.tr/rehberler/web-tasarim-ornekleri/

0 Reviews

Related post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *