Video: Samsung Galaxy Note 20 Ultra Kutusundan Çıkıyor (Ön İnceleme)

Samsung Galaxy Note 20 Ultra, 5 Ağustos’taki Samsung Unpacked etkinliğinde tanıtılan başlıca cihazlar içinde yer aldı. Eylül ayının derhal başlangıcında Türkiye’de satışa çıkmasını beklediğimiz bu Android telefon şu anda ön siparişte bulunuyor. 12999 TL’lik fiyat karşılığında sunulan telefonun kutu açılışını ve ilk izlenimlerimizi, birazcık gecikmeli olsa da aktarıyoruz.

Elimizdeki Galaxy Note 20 Ultra 5G modeli medyaya hususi bir örnek olmalı ki, kutudan S Pen için yedek uçlar yada kapağa yerleştirilmiş zarf içinde Türkçe belgeler bulunmuyor. Yalnız piyasaya çıkacak olan Note 20 ve Note 20 Ultra ürünlerinde bunların yer alacağını tahmin ediyoruz. Bunun haricinde üst sınıf Samsung telefonlarında görmeye alıştığımız süratli şarj destekli güç adaptörü, USB-C kablosuz ve AKG markalı USB-C kulaklıklar ve bunlar için yedek silikon uçlar mevcut.

Tasarım anlamında Galaxy Note 20 Ultra, geçen senenin Note 10 Plus modelinden oldukça uzaklaşmıyor. Önden bakılmış olduğu süre aynı görünüş var, hatta telefonu kullanmaya başladıktan sonrasında sanki geçen senenin Note 10 Plus modelini çekmeceden çıkarıp kullanmaya başlamışız şeklinde hissettik. Naturel ki, 6.9 inç ekranın varlığı sebebiyle yüzey alanı geçen senenin modeline nazaran birazcık daha fazlaca. Bu açıdan bu yıl başlangıcında çıkan ve gene 6.9 inç ekran barındıran S20 Ultra ile aynı seviyede bulunuyor. Her iki telefon nerede ise aynı yüzey alanına haiz.

Video: Samsung Galaxy Note 20 Ultra Kutusundan Çıkıyor (Ön İnceleme)

Note 20 Ultra’yı Note 10 Plus’tan ayıran farklılıklara ulaşınca. Ilk olarak S Pen yuvası alt kenarda sağdan sola alınmış. Sağda bulunan yuva kalemi çıkarıp kullanmaya başlama mevzusunda yeteri kadar pratiklik sağlıyordu. Soldaki yerleşime de süre içinde alışırsınız, bir tek Samsung’un niçin bu şekilde bir değişiklik ihtiyacı hissettiğini bilmiyoruz. Bunun haricinde ses ve güç tuşları da soldan sağa taşınmış. Samsung böylelikle S20 serisindeki tercihlerini devam ettirmiş oluyor.

Bu senenin Note 20 serisinin amiral gemisi rengi Mistik Bronz. Elimizde de bu renk var ve telefonu görenler bunun daha oldukça roze altın renk bulunduğunu söylüyor. Note 10 Plus’ın arka yüzeyi parlak ve pürüzsüz bir camla kaplıydı. Galaxy Note 20 Ultra’nın arka yüzü mat ve birazcık daha pürüzlü. Bu, kullanırken hoş bir his veriyor. Birazcık iPhone 11 Pro ve Pro Max’in arka yüzünün verdiği hissi verdiğini söylemek yanlış olmayacaktır.

Galaxy Note 20 Ultra’nın kurulumu birkaç dakika içinde tamamlanıyor. Kurulum esnasında Google hesabının yanı sıra, eğer var ise Samsung hesabınızın bilgilerini girerek giriş yapabilirsiniz. Biz, Galaxy S20 Ultra’daki verileri ve uygulamaları Note 20 Ultra’ya Samsung SmartSwitch uygulamasıyla taşımayı tercih ettik ve bunu 15-20 dakika şeklinde kısa bir sürede, kablosuz bağlantı üstünden tamamladık. Böylelikle her iki telefon içinde geçişi kesintisiz bir halde gerçekleştirmiş olduk.

Kurulum esnasında ekran içi parmak izi okuyucusuna da parmak izlerinizi ekleyebilirsiniz. Parmak izi okuyucu daha önceki Samsung Galaxy telefonlarında olduğu şeklinde süratli şekilde çalışıyor. Başka bir biyometrik kimlik doğrulama yöntemine gerekseme duymayız şeklinde geliyor.

Video: Samsung Galaxy Note 20 Ultra Kutusundan Çıkıyor (Ön İnceleme)

S Pen’in yuvasının sola taşındığını söylemiştik. Bunun haricinde daha önceki Note telefonlarından alıştığımız bir deneyim kullanıcıları bekliyor. Yeni eklenenler içinde ise Android kullanıcı arayüzünde gezintiyi kolaylaştıran çeşitli hareketler var. Geri, ana ekran, çoklu vazife, ekran görüntüsü alma şeklinde işler için yeni S Pen hareketleri var.

Note 20 Ultra’nın dikkat çeken ve ayırt edici bir başka noktası da arkada sol üst köşede bulunan ve epey büyük görünen kamera modülü oluyor. Burada 108 megapiksel ana kamera, 12 megapiksel ultra geniş açılı kamera ve 12 megapiksel periskop yapılı telefoto kamera var. Bir de lazer otomatik odak sensörünü görüyoruz. Bu modül dışa doğru epey çıkıntı yapıyor. Note 20 Ultra’yı masaya koyup bir şeyler yapmak istediğinizde parmağınızı ekrana değdirdikçe telefonun ileri geri oynadığını görmüş olacaksınız.

Video: Samsung Galaxy Note 20 Ultra Kutusundan Çıkıyor (Ön İnceleme)

Fotoğraf ve video kabiliyetleri bakımından Note 20 Ultra kağıt üstünde epey iyi görünüyor. Kamera süratli şekilde çalışıyor, kameralar içinde geçişler süratli. Bunun haricinde fotoğraf performansı da iyi görünüyor. Her ne kadar uçuş süresi kamerası bulunmasa da, telefoto kamera ile derinlik bilgisi iyi halde alınıyor şeklinde görünüyor. Canlı odak çekimlerinde öndeki süje ile arka plan arasındaki sınır iyi şekilde çiziliyor şeklinde görünüyor. Oldukça yakında yayınlayacağımız detaylı Galaxy Note 20 Ultra incelemesinde kamera ile ilgili olarak daha fazlaca görüş belirteceğiz.

Galaxy Note 20 Ultra ile ilgili olarak dikkatimizi çeken ilk hususlardan bir tanesi de bu cihazın anteninin performansı oluyor. Bu yazıyı yazarken İstanbul haricinde bir noktadayım ve bulunduğum yerde bir operatörün 4.5G çekim performansı pek iyi sayılmaz. Birkaç akıllı telefon ile yaptığım denemede iyi bir YouTube yada web üstünden radyo dinleme performansı elde edemedim. Yalnız Note 20 Ultra bu açıdan diğeri cihazlardan daha iyi bir grafik ortaya koydu ve en azından tatilde tüketemediğim GB’ları tüketme imkanı buluyorum.

Eğer Samsung Galaxy Note 20 Ultra ile ilgili olarak aklınıza takılan sorular var ise, bu biçim şeyleri aşağıdaki yorum alanında bizimle paylaşabilirsiniz. Oldukça yakında yayınlayacağımız detaylı incelemede cevaplarını vermeye çalışacağız.

Kaynak:https://www.teknoblog.com/galaxy-note-20-ultra-kutu-acilimi-on-inceleme/

0 Reviews

Related post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *