Vanlı 4 öğrenci güneş enerjisi ve refleks güçlendirme projeleriyle TEKNOFEST’e katılacak

 Vanlı 4 öğrenci güneş enerjisi ve refleks güçlendirme projeleriyle TEKNOFEST’e katılacak


🕔

 
 
 

Van’ın Erciş ilçesinde 4 öğrenci, öğretmenlerinin desteğiyle hazırladıkları güneş enerjisinin kablosuz aktarımı ve refleks güçlendirme projeleriyle Gaziantep’te düzenlenecek TEKNOFEST’e katılmaya hak kazanmıştır.

Van’ın Erciş ilçesinde 4 öğrenci, öğretmenlerinin desteğiyle hazırladıkları güneş enerjisinin kablosuz aktarımı ve refleks güçlendirme projeleriyle Gaziantep’te düzenlenecek TEKNOFEST’e katılmaya hak kazanmıştır.

Vanlı 4 öğrenci güneş enerjisi ve refleks güçlendirme projeleriyle TEKNOFEST'e katılacak 1Mehmet Murat İşler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, güneşten elde edilmiş enerjiyi kablosuz sistem vesilesiyle sokak lambaları ve değişik kullanım alanlarına iletilmesini ve evlatların reflekslerini güçlendirilmesini elde eden uygulamalar geliştirdi.

Bu sayede hem yenilenebilir enerji imkanlarının etkin kullanılmasını hem de ani hareketlerde kolay sakatlanmaları önlemeyi hedefleyen öğrenciler, elemeleri geçerek 24-27 Eylül tarihlerinde yapılacak TEKNOFEST’e katılma hakkını elde etti.

“Güneş enerjisi kablosuz sistemle aktarılacak”
Okul Müdürü Veysel Sağlam, gazetecilere yapmış olduğu açıklamada, öğrencilerinin TEKNOFEST’e katılmaya hak kazanmasından duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Öğrencilerin güneş enerjisinden faydalanarak kablosuz enerji iletimi ve refleks güçlendirme projelerini, öğretmenlerinin nezaretinde geliştirdiklerini özetleyen Sağlam, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) döneminde toplumsal mesafeyi koruyarak yapımevi ve laboratuvarlarda fuara hazırlandıklarını aktardı.

Elektrik öğretmeni Burak Boğazkesenli ise Gaziantep’teki fuara güneş enerjisinden elde edilmiş elektrik enerjisinin kablosuz aktarılmasını elde eden projeyle katılacaklarını belirterek şu bilgileri verdi:

“Projemizde güneş panelinden aldığımız elektrik enerjisini kablosuz olarak etrafa yayıyoruz. Kullandığımız direkler yardımıyla şu anda kullanılan sokak direklerine benzer bir yapıyla elektriği uzak mesafelere aktarabiliyoruz. Bununla birlikte yakın alanda elektronik cihazların elektrik ihtiyacını da kablosuz olarak sağlayabiliyoruz. Projemiz hem elektrik üretim hatlarının düzenlenmesinde kablo tasarrufunda hem de ev ortamında elektronik cihazların beslenmesinde kullanılabilir.”

Bilişim Teorileri Öğretmeni Cemil Tunç, refleks güçlendirme projesiyle amaçlarının, beden eğitimi derslerinde kullanılmak suretiyle materyal geliştirmek bulunduğunu söylemiş oldu.

Materyal yardımıyla öğrencilerin reflekslerini geliştirebileceklerini aktaran Tunç, elemeyi geçerek TEKNOFEST’e katılmaya hak kazandıkları için mutlu olduklarını dile getirdi.

Öğrenciler de projelerinin elemelerden başarıyla geçerek TEKNOFEST’e davet edilmesinin gururunu yaşadıklarını belirtti.


Kaynak: https://www.teknolojigundem.com/haber/vanli-4-ogrenci-gunes-enerjisi-ve-refleks-guclendirme-projeleriyle-teknofeste-katilacak/1520757

0 Reviews

Related post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *