“Uluslararası patent başvurularında dünyada 13. sıradayız”

 “Uluslararası patent başvurularında dünyada 13. sıradayız”

Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Internasyonal patent başvurularımız 2019’da yüzde 47 arttı” dedi.

Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Patentle Türkiye-2. Ulusal Üniversiteler Patent Yarışması”nın ödül töreninde konuştu. 

Türk Patent ve Marka Kurumu’nun (TÜRKPATENT) düzenlemiş olduğu yarışmaya katılan öğrencileri ve hocalarını kutlama eden Mustafa Varank, patentin stratejik önemine dikkati çekti. 

Varank, TÜRKPATENT’in yenilik üretme potansiyelini patentleyip, koruma altına almak, fikri ürün portföyünü genişletmek ve bu fikirleri ticari değere dönüştürmek hedefleriyle çalışmalarını sürdürdüğünü bildirdi.

Bu şeklinde yarışmaların da patent mevzusunda farkındalığı artırdığını vurgulayan Mustafa Varank, “Bir buluş patentlendiği vakit 20 yıl süreyle koruma altına alınıyor. Her bir patent başvurusu, minimum 20 senelik bir hedefe ve gösterime haiz. Patentli bir buluşunuz var ise 20 yıl süresince kıymet üreten bir ürüne haiz olmanın yanında, koruma süresi dolduktan sonrasında da topluma mal olabilecek bir ürünü geliştirmenin gururunu yaşıyorsunuz.” diye konuştu.

“Avrupa’da birinciyiz”

Türkiye’nin 18 yılda sınai iyelik alanında mühim başarılara imza attığını hatırlatan Varank, şu detayları verdi: “Bu sürede, senelik patent müracaat sayısı 20 kat, yerli patent tescil sayısı da 27 kat arttı. Marka başvurularında 2011 yılından beri Avrupa’da birinci sıradayız. Salgın sürecine karşın bu senenin 8 ayında patent, marka ve tasarım başvuruları geçen senenin üstünde.” 

Mustafa Varank, Türkiye’nin internasyonal patent başvurularının da 2019’da yüzde 47 arttığını belirterek, “Bu artış, ülkemizdeki makine, ilaç, kimya, bilgisayar ve elektrik-elektronik şeklinde yüksek teknoloji alanlarındaki yeni buluşlardan kaynaklandı. Böylece ilk kere dünyada 13’üncü sıraya yükseldik. Hindistan, İsrail, Avustralya ve Finlandiya şeklinde ülkeleri geride bıraktık.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

“İlk 10’da olmayı hedefliyoruz”

Internasyonal patent müdafaasının, hedef pazarlarda mühim bir rekabet pozitif yanları sağladığını belirten Varank, şu ifadeleri kullandı:

“Ne kadar fazlaca ürüne koruma alırsanız, piyasanın da o denli hakimi olabiliyorsunuz. Küresel patent başvurularında üst basamaklara çıktığınızda, patentin devler ligine girmiş oluyorsunuz, ülkenizde internasyonal standartlarda inovasyon yapma kabiliyetinin ne denli geliştiğini tüm dünyaya göstermiş oluyorsunuz.” 

Sınai mülkiyetin tüm alanlarında, ilk 10 ülke içinde yer almayı hedeflediklerini dile getiren Varank, “Son yıllarda gösterdiğimiz başarılar, yerli ve ulusal teknolojilerin geliştirilmesinde ne denli iddialı olduğumuzu ortaya koyuyor. Ulusal Teknoloji Hamlesi vizyonuyla bu iddiamızı daha da güçlendireceğiz.” dedi.

“Erken yaşta patent farkındalığı olmasını istiyoruz” 

Patentle Türkiye Yarışması kapsamında, 98 üniversiteden 584 patent başvurusu alındığını ifade eden Varank, başvuruların temelde elektrik-elektronik, makine, otomotiv, biyomedikal, kimya ve inşaat alanlarında bulunduğunu ve tamamının Türkiye’nin “Patent Sicili”ne girdiğini söylemiş oldu.

Varank, üniversitelerin Türkiye’nin toplam patent portföyü içindeki oranının yüzde 15 olduğuna dikkati çekerek şu şekilde konuştu:

“Ülke olarak bu oranı daha yukarılara taşımak mecburiyetindeyiz. Buradan hareketle, üniversitelerimiz tarafınca meydana getirilen patent başvurularının araştırma ve araştırma raporları ücretlerinde yüzde 50 teşvik indirimi uyguluyoruz. Üniversitelerin 1 yıl içinde yapacakları 100 başvuruya kadar bu ücretler yalnız 350 lira. Üniversitelerimizdeki sınai iyelik kapasitesinin artırılmasında üniversite yönetimlerine eleştiri vazife ve sorumluluklar düşüyor.”

Patentle Türkiye Yarışması’nın bundan sonrasında lise öğrencilerini de kapsayacağını bildiren Varank, şunları açıkladı: “Bu kapsamda Ulusal Eğitim Bakanlığımızla iş birliği yapıyoruz. Ek olarak yarışmaya yararlı model bileşenini de ekliyoruz. Böylece öğrencilerimiz, yenilik içeren ufak buluşlarıyla da yarışmaya katılabilecek. 1 Kasım’da Patentle Türkiye’nin üniversite ve lise öğrencileri için yeni başvurularını almaya başlayacağız. Evlatlarımızın ve gençlerimizin fazlaca erken yaşlarda patent farkındalığına haiz olmasını istiyoruz.”

Varank, Ulusal Eğitim Bakanlığının bu alanda son dönemde yürüttüğü çalışmalara değinerek, 2019-2020 eğitim öğretim yılının temasının “patent, yararlı model ve tasarım” olarak belirlendiğini dile getirdi.

Bu yıl Ulusal Eğitim Bakanlığına bağlı okullar tarafınca şu ana kadar 151 patent ve yararlı model, 209 marka ve 94 tasarım başvurusu yapıldığı bilgisini veren Varank, Patentle Türkiye Yarışması ile bu müracaat sayılarında belirgin bir artış beklediklerini söylemiş oldu.

“İcat çıkarmaktan vazgeçmeyin”

Varank, yarışmada ödül kazanan gençlerin büyük bir işe imza attıklarını belirterek şu değerlendirmede bulunmuş oldu: “Çalışmış oldukları teknik alanlarda karşılaştıkları sorunlara yeni yöntemler geliştirdiler, bir inovasyonu gerçekleştirdiler. Patent tescilinin her üç aşamasını da şu demek oluyor ki yenilik, buluş ve sanayiye uygulanabilirlik kriterlerini başarıyla sağladılar. Ek olarak, patent başvurusu için lüzumlu olan tarifname ve istem şeklinde son aşama itina gerektiren teknik dokümanları kusursuz bir halde tamamladılar.”

Yarışmanın para ödülünün ötesine geçen yararları bulunduğunu vurgulayan Varank, patent başvurularının meslek hayatında mühim bir referans olarak kullanılabileceğini açıkladı.

Varank, desteklerle devamlı gençlerin yanında olmaya devam edeceklerini belirterek, buluşların TEKNOFEST bünyesinde meydana gelen Internasyonal Buluş Fuarı’nda sergileneceğini ve gençlerin yabancı yatırımcılarla buluşmaları için fuarlara katılım desteği vereceklerini bildirdi.

Sınai Iyelik Bilgisinin Yaygınlaştırılması Projesi

TÜRKPATENT Başkanı Prof. Dr. Habip Asan da 2017’de yürürlüğe giren, Yeni Sınai Iyelik Kanunu ile üniversitelere yönelik pek fazlaca düzenleme getirildiğini belirterek, “Kamu kaynakları kullanılarak üniversitelerimizde üretilen fikri iyelik hak sahipliği onlara bırakıldı. Burada gayemiz, fikri mülkiyetin ticarileşmesi için daha kurumsal kapasite geliştirmek. Aradan geçen 3 senede oldukça güzel örnekler gördük.” ifadelerini kullandı.

Asan, üniversitelere yönelik 10 senedir etkin emek verme yürüttüklerini, bunlardan birinin de Türkiye Üniversitelerinde Sınai Iyelik Bilgisinin Yaygınlaştırılması Projesi bulunduğunu bildirdi.

Proje kapsamında pek fazlaca etkinlik yapıldığını söyleyen Asan, şu şekilde dedi:

“Bugün ödül törenini gerçekleştirdiğimiz etkinlik de bununla ilgili. Bu etkinlik için nitelikli bir emek verme yapılarak finale kalan ve dereceye giren patentleri belirledik. Bunlar belirlenirken jürimiz 4 temel unsuru dikkate aldı. Bunlar, buluş, ticarileşme, ekonomik yarar ve toplumsal yarar potansiyeli olarak değerlendirildi. Ödül alan öğrencilerimizi bundan sonrasında da yalnız bırakmayacağız. Bu patentlerin ticarileşmesi için her türlü data, katkı ve danışmanlığı hayata geçirmeye hazırız. Bu mevzuyla ilgili kendileriyle temasımız devam edecek.” 

Konuşmaların peşinden yarışmada dereceye girenlere ödülleri verildi.

"Uluslararası patent başvurularında dünyada 13. sıradayız" 1Varank’tan ‘süper bilgisayar’ müjdesi

 

"Uluslararası patent başvurularında dünyada 13. sıradayız" 2Bakan Varank: TEKNOFEST dünyadaki en büyük etkinliklerden biri oldu

 

"Uluslararası patent başvurularında dünyada 13. sıradayız" 3Varank: Mobil uygulama yatırımlarına altın çağını yaşatalım

 


Kaynak: https://www.teknolojigundem.com/haber/uluslararasi-patent-basvurularinda-dunyada-13-siradayiz/1525484

0 Reviews

Related post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *