Uber ve Lyft, California’da yasaklanabilir

 Uber ve Lyft, California’da yasaklanabilir


🕔

 
 
 

California’da mahkeme, Uber ve Lyft sürücülerinin sözleşmesi personel statüsünden tam istihdama geçirilmesi yönünde karar aldı

California Eyaleti, Uber ve Lyft’in şoförlerini ‘sözleşmeli çalışan’ olarak gösteremeyeceğine hükmederek şirketteki personel statüsünde olması gerektiği yönünde karar almıştı. Business Insider’da yer edinen habere gore, bu karar sonrası iki firmanın eyaletteki faaliyetleri geçici olarak durdurulabilir.

Uber CEO’su Dara Khosrowshahi, bir eyalet yargıcının verdiği bu karar sonrası açıklama yapmış oldu. Khosrowshahi, “Mevcut modelimizi süratli bir halde tam istihdam modeline geçirebileceğimize inanmak oldukça zor” diye konuştu.

20 AĞUSTOS’TA GEÇİCİ DURDURMA OLABİLİR
Lyft’ten meydana getirilen açıklamada ise 20 Ağustos’tan itibaren California’daki faaliyetlerin geçici olarak durdurulma ihtimali olduğu açıklandı. Ek olarak firmanın müşterilerinin yüzde 16’sının eyaletteki kamu çalışanları olduğu vurgulandı.

ABD’de kasım ayında yapılacak seçimlerde California’daki vatandaşlar bu mevzuyu da oylayacak. Uber ve Lyft çalışanlarının statüsü, bu oylamanın arkasından netleşecek. Uber, mahkemeye yapmış olduğu başvuruda, seçime kadar faaliyetlerin şu anki haliyle devam etmesini istedi.

Uber ve Lyft şoförleri tam zamanlı istihdama geçiş yapmaları halinde extra birçok hakka haiz olacak. Yalnız bunun şirketlere maliyeti de artacak genel giderler sebebiyle fazla olacak. Uber ise tam istihdam halinde, çalışanların şu an oldukça sevdikleri bazı esneklikleri kaybedeceklerini savundu. Uber tam istihdam yerine üçüncü bir seçenek sundu. Buna gore çalışanların aylık mesai durumuna gore değişen miktarlarda bir toplumsal yardım fonuna ödeme yapılmasını önerdi. Uber ek olarak tam istihdam için savaşım eden çalışanlarının siyasiler tarafınca yönlendirildiğini de öne sürdü.

‘SALGINDA DESTEK VERİLMEDİ’ İDDİASI
Tam istihdamı korumak için çaba sarfeden ‘We Drive Progress’ grubunun bir üyesi olan Uber sürücüsü Mekela Edwards ise, “Mahkemenin almış olduğu karar, Uber ve Lyft’in, onlara acilen gereksinim duyan sürücülerine karşı yarar ve korumayı reddeden kanunsuz eylemlerine son verecek” dedi. Uber ve Lyft şoförleri, bilhassa korona virüsü salgınında iki firmanın de kendilerine gereksinim duyulan sağlık desteğini vermediğini öne sürdü.
Eğer Uber, California’dan tamamen çekilirse, bu ABD’de bu yönde attığı ilk adım olacak. Bu durum, California Başsavcısı Xavier Becerra’yı pek üzmeyecek benzer halde görünüyor. Becerra yapmış olduğu açıklamada, “Kısa süreli işçilere dayanan iş modelleri yalnız California’da değil, hiçbir yerde olmamalı” ifadelerini kullandı. Karara itiraz için bir haftası bulunan şirketlerden Uber’in CEO’su Khosrowshahi mevzuyla ilgili son olarak, “Umut ederim mahkemeler tekrardan düşünür. California’dan çekilmeyi kesinlikle istemiyorum” dedi.


Kaynak: https://www.teknolojigundem.com/haber/uber-ve-lyft-californiada-yasaklanabilir/1512008

0 Reviews

Related post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *