Twitter Trump’ın ekibine kısıtlamayı kaldırdı

 Twitter Trump’ın ekibine kısıtlamayı kaldırdı


🕔

 
 
 

Biden’ın oğluyla ilgili bir videonun yayımlanmasının peşinden Trump’ın ekibine getirilen engellemeler kaldırıldı

Twitter, ABD Başkanı Donald Trump’ın seçim kampanyasını yürüten hesaba uyguladığı geçici erişim kısıtlamasını kaldırdı.

Engelleme, kampanya ekibinin @TeamTrump Twitter hesabında Joe Biden’ın oğluyla ilgili bir video paylaşması üstüne getirilmişti.

Video, New York Post gazetesinin, Hunter Biden’ın Ukraynalı enerji şirketiyle iş anlaşmaları ve Joe Biden’ın söz mevzusu firmanın danışmanlarından biriyle görüştüğü ile ilgili iddaları hakkındaydı.

2 milyon 200 binden fazla takip edeni bulunan Trump’ın kampanya hesabına uygulanan geçici erişim kalkar kalkmaz, “Twitter’ın izlemenizi istemediği videoyu tekrardan paylaşıyoruz” notuyla, Biden’la ilgili iddiaları bir kez daha gösterildi.

Twitter, hesaba erişimin niçin kaldırıldığına ilişkin soruları ise yanıtsız bıraktı.

Joe Biden’ın kampanya sözcüsü Andrew Bates, Cumhuriyetçi Parti’nin çoğunlukta olduğu Senato komisyonlarında Demokrat adayın Ukrayna mevzusunda herhangi bir usulsüzlüğüne rastlanmadığına kanaat getirildiğini hatırlattı.

Twitter, paylaşılan videonun hususi informasyon paylaşımına karşı kuralını ihlal etmiş olduğu nedeni öne sürülerek hesaba erişimin kısıtlandığını, tekrardan paylaşıma açılması için videonun silinmesinin gerekebileceği belirtilmişti.

”Ciddi neticeleri olacak”

Başkan Donald Trump, Twitter’la ilgili soruya, ‘’Görmeyi tercih etmesem de muhtemelen fazlaca ciddi neticeleri olacak, her şey büyük bir davayla sonuçlanacak’’ yorumunda bulunmuş oldu.

Twitter, New York Post gazetesinde piyasaya sürülen haberin sanal korsanlık yöntemiyle edinilen bilgilerin paylaşılmaması kuralını ihlal ettiğini bildirmişti. Bu kaide, korsan saldırılarla elde edilmiş hususi bilgiler yada ticari sırlar ya da insanları fizyolojik olarak riske sokan içeriklerin yayınlanmasını yasaklıyor.

Twitter CEO’su Jack Dorsey, Çarşamba günü paylaşmış olduğu mesajda, New York Post gazetesinin haberiyle ilgili şirketinin attığı adımlarda, iletişimlerinden memnun olmadığını söylemişti. Dorsey, ‘’Tweet ya da hususi mesajla bağlantı paylaşımını niçin engellediğimizle ilgili bağlam sunmamak kabul edilemez’’ dedi.

Twitter’ın yanı sıra Feysbuk da haber yayınlandıktan birkaç saat sonrasında paylaşımını engelleyici önlemler almıştı.

New York Post’un haberini paylaşan Beyaz Saray Sözcüsü Kayleigh McEnany’nin Twitter hesabı da geçici olarak erişime kapatıldı. Aralarında gazetecilerin de olduğu birçok Twitter kullanıcısının hesapları, yasaklanan paylaşımı sildikten sonrasında tekrardan erişime açıldı.

Cumhuriyetçiler Dorsey’i ifadeye çağıracak

Engellemeler sonrası sonrası Senato’daki Cumhuriyetçiler, Twitter CEO’su Jack Dorsey’i ifadeye çağırmak suretiyle harekete geçti. Senato Hakkaniyet Komisyonu Başkanı Lindsey Graham ve Cumhuriyetçi senatörler Ted Cruz ile Josh Hawley, Dorsey’nin ifadeye çağıracak celbin çıkarılması için Salı günü oylama yapacaklarını deklare etti. Senato Hakkaniyet Komisyonu üyeleri, Dorsey’i 23 Ekim’de sorgulamayı planlıyor.

Senatör Hawley, Feysbuk CEO’su için de benzer bir celp çıkarılması çağrısında bulunmuş oldu.

Senato Çoğunluk Lideri Mitch McConnell, toplumsal medya platformlarının, Joe Biden’ın oğlu ile alakalı iddiaların yer almış olduğu New York Post haberini yasaklanmasını “kesinlikle kınanması ihtiyaç duyulan” bir durum olarak vasıflandırdı; Dorsey hakkında çıkarılan celbe destek verdi.


Kaynak: https://www.teknolojigundem.com/haber/twitter-trumpin-ekibine-kisitlamayi-kaldirdi/1525422

0 Reviews

Related post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *