Twitter, Trump destekçilerinin hesaplarını askıya aldı

 Twitter, Trump destekçilerinin hesaplarını askıya aldı


🕔

 
 
 

Toplumsal medya uygulaması, Başkan Trump’ın siyah destekçilerine ilişik olduğu iddia edilen bir takım düzmece hesabı askıya aldı.

Feysbuk’un ABD Başkanı Donald Trump’ın düzmece destekçilerine yönelik yapmış olduğu operasyonunun arkasından Twitter da benzer bir işleme gitti. Toplumsal medya uygulaması, Başkan Trump’ın siyah destekçilerine ilişik olduğu iddia edilen bir takım düzmece hesabı askıya aldı. Bu hamleyle Twitter Trump ya da Biden lehine ihtimaller içinde bir haksız kazancın önüne geçmeyi hedefliyor.

Twitter Trump destekçilerinin hesaplarını askıya aldı

Toplumsal medya platformu Twitter, söz mevzusu hesapların spam ve manipülasyon mevzusundaki kuralları ihlal ettiğini belirtti. Hesapların genel olarak siyah olduklarını vurguladıkları ve oylarını Trump’a verecekleri şeklinde dil kullandığını ifade eden Twitter, askıya alınan hesap sayısını ve kaynağını açıklamadı. Söz mevzusu faaliyetlerin hala araştırılmaya devam etmiş olduğu belirtilirken ihlalde tespit edilmesi halinde ek hesapların da askıya alınabileceğinin altı çizildi.

Twitter, Trump destekçilerinin hesaplarını askıya aldı 1

Soruşturmayı ilk olarak duyuran The Washington Post’un iddiasına bakılırsa, Clemson Üniversitesi’nde bir dezenformasyon araştırmacısı olan Darren Linvill, 265 binin üstünde retweet meydana getiren ya da tweet atan hesap tespit etti. Mevzuyla ilgili konuşan Linvill, hesapların çoğunun 2017 senesinde açıldığını sadece son 2 ayda daha çok etkili bulunduğunu ve fotoğraf olarak haber makalelerinde yer edinen kişilerin görsellerini kullandıklarını aktardı.  Linvill, söz mevzusu hesapların içinde 10 binin üstünde takip edeni olanların da bulunduğunun altını çizdi. Sadece askıya alınan hesapların etkilerinin çoktan gerçekleştiğini söylemiş oldu.

Twitter, platformundaki detayları insanların manipüle etmek için kullanılmasını engellemiş olan bir yasak politikası izliyor. Söz mevzusu eylemin de 3 Kasım‘da gerçekleşecek olan başkanlık seçimlerinden ilkin yapılması da daha saydam bir seçim sürecinin gerçekleşmesine olanak tanıyacak benzer biçimde görünüyor. Zira anket sitelerine bakılırsa siyahi seçmenlerin yüzde 10’u Başkan Trump’ı destekliyor.


Kaynak: https://www.teknolojigundem.com/haber/twitter-trump-destekcilerinin-hesaplarini-askiya-aldi/1525070

0 Reviews

Related post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *