Trump’tan TikTok’un patronuna 90 gün süre

 Trump’tan TikTok’un patronuna 90 gün süre


🕔

 
 
 

Trump kararnameyi imzaladı. TikTok’un sahibi ByteDance şirketi için süre işlemeye başladı. Çinli şirket 90 gün içinde tüm mal varlığını elden çıkarmak zorunda

ABD Başkanı Donald Trump, TikTok uygulamasının sahibi Çinli teknoloji şirketi ByteDance’in ABD’deki operasyonlarını 90 gün içinde elden çıkarmasına yönelik kararname yayımladı.

Beyaz Saray tarafınca piyasaya sürülen kararnamede, ByteDance’in ABD’nin ulusal güvenliğini tehdit edebileceğine yönelik “güvenilir kanıtlar” olduğu açıklandı.

Söz mevzusu kararnameyle, TikTok uygulamasının sahibi Çinli teknoloji şirketi ByteDance’in, ABD’deki tüm varlıklarını 90 gün içinde elden çıkarması öngörüldü.

Ek olarak kararnamede, ByteDance’in uygulamalarıyla kullanıcılardan edinmiş olduğu verileri de bu süre içinde imha etmesinin ve Yabancı Yatırım Komitesini bilgilendirmesinin beklendiği bildirildi.

Trump, 7 Ağustos’ta da ABD’li kişi yada kuruluşların Çinli şirketlere ilişkin toplumsal medya uygulamaları TikTok ve WeChat ile herhangi bir iş yapmasını yasaklamaya yönelik 2 kararname imzalamıştı.

ABD’deki kolu herhangi bir Amerikan şirketine satılmadığı takdirde Çin merkezli toplumsal medya platformu TikTok’u 15 Eylül’de yasaklayacaklarını duyuran Trump, güvenlik endişeleri sebebiyle TikTok’un Çin’in kontrolünde olmasını istemediklerini, Microsoft ya da bunun şeklinde büyük bir ABD merkezli firmanın TikTok’un ABD kolunu alması gerektirme ettiğini belirtmişti.


Kaynak: https://www.teknolojigundem.com/haber/trumptan-tiktokun-patronuna-90-gun-sure/1512277

0 Reviews

Related post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *