TikTok krizi büyüyor

 TikTok krizi büyüyor


🕔

 
 
 

Microsfot’un TikTok’un ABD operasyonunu satın almak için teklif götürmesi Çin’de öfke yarattı

Microsoft ve TikTok’un ABD operasyonları içinde mecburi evlilik yaşanacağı söylentisi Çin’de toplumsal medyada tepki yarattı.

TikTok’un sahibi olan ByteDance’in önemli yatırımcılarından birisi şirkete yönelik sert eleştirilerde bulunmuş oldu.

Geçtiğimiz günlerde ABD Başkanı Donald Trump ABD’de 100 milyon kullanıcısı olan TikTok uygulamasını yasaklamış ve ondan sonrasında Microsoft’un ilgisinin arkasından yasağı kaldırarak taraflara anlaşmaları için 45 gün süre vermişti.

Microsoft’un bu alımla Feysbuk ve Snap benzer halde şirketlere toplumsal medya alanında rakip olması ümit ediliyor. Halihazırda LinkedIn’in sahibi olan ve TikTok’un Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda operasyonlarını da almak isteyen Microsoft’un hisseleri dün %5.62 primli olarak işlem görmüş oldu.
ByteDance’ın önemli yatırımcılarından olan Primavera Capital Group’un Başkanı Fred Hu “Washington’un diretmesiyle meydana getirilen bir antak kalma mevcut yatırımcıların aleyhine bir durum yaratırsa bunun
sonu gelmez bir hukuk savaşı başlamasına niçin olur” açıklamasında
bulunmuş oldu.

Hu “Bu satış fazlaca anlam ifade etmeyen. ByteDance deli politik ve jeopolitik muharebeye kurban ediliyor. Bu hem ByteDance, hem girişimci kapitalizm hem de küresel ticaretin geleceği için fazlaca acı bir durum” dedi.


Kaynak: https://www.teknolojigundem.com/haber/tiktok-krizi-buyuyor/1509736

0 Reviews

Related post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *