Terörist hacker grup çökertildi

 Terörist hacker grup çökertildi


🕔

 
 
 

Ankara merkezli 17 ilde düzenlenen PKK/KCK operasyonunda, ‘Mezopotamia Hackers’ adı altında birleşip kamu kurumlarının sitelerinde PKK propagandası icra eden terörist hacker çetesi çökertildi.

Gözaltına alınan şüphelilerden 11’i tutuklanırken, etkin pişmanlıktan yararlanan 4 kişinin ifadeleri doğrultusunda soruşturma derinleştirilerek devam ediyor. İl Güvenlik Müdürlüğü İstihbarat ve TEM Şube Müdürlükleri ile Siber Suçlarla Savaşım Daire Başkanlığı ekipleri, oldukça sayıda siber terörist hacker grubunun PKK’nın sözde kurultay kararları doğrultusunda ‘Mezopotamia Hackers’ çatısı altında birleştiğini tespit etti.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturmada hackerlar tespit edildi. Teknik ve fiziki takibin genişletildiği soruşturmada, PKK/KCK içinde etkinlik yürüten hacker gruplarının, 71 ayrı ilde 411 kamu kurum- kuruluşu ve 81 ilde 14 bin 271 tüzel kişiliğe ilişik internet sayfalarına yönelik yetkisiz erişimler gerçekleştirdiği ve vatandaşlara SMS kanalıyla teşkilat içerikli mesajlar göndererek PKK propagandası yapmış olduğu tespit edildi.

SANAL ALEMİN SÖZDE GERİLLALARI

İşledikleri suçlarla kendilerini sanal alemin sözde ‘gerillaları’ olarak nitelendiren ve polis ekipleri tarafınca en oldukça arananlar listesine giren şüphelilerin hackledikleri siteler içinde oldukça sayıda okulun resmi sitesi, illerde vatandaşların online müracaat yaptıkları kamu kurumları ve Ombudsmanlık bulunuyor.

Meydana getirilen istihbari emek harcamalar ile hackerların imza olarak kullandıkları nicknameleri ve yaptıkları hackleme ve sistemlere sızma eylemlerine ilişkin deliller ile telefonlarına SMS gönderilen vatandaşların ifadeleri siber- terör uzmanlarınca toplanarak soruşturma dosyasına eklendi.

11 ŞÜPHELİ TUTUKLANDI

Meydana gelen teknik ve fiziki takibin arkasından kimliği tespit edilen şüphelilere yönelik Ankara merkezli 17 ilde eş zamanlı düzenlenen şafak operasyonu sonucunda 26 bilgisayar korsanından 18’i gözaltına alındı. Meydana getirilen emek harcamalar neticesinde 3 şüpheli, ifadeleri alındıktan sonrasında salıverildi.

11 Eylül’de adliyeye sevk edilen 15 şüpheliden 4’ü etkin pişmanlıktan faydalanarak adli denetim tedbiriyle özgür bırakıldı. 11 şüpheli ise tutuklanarak cezaevine teslim edildi. Etkin pişmanlıktan faydalananların ifadeleri doğrultusunda soruşturmanın derinleştirilerek devam edilmiş olduğu açıklandı.


Kaynak: https://www.teknolojigundem.com/haber/terorist-hacker-grup-cokertildi/1518477

0 Reviews

Related post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *