Teknoblog’dan Süratli İnceleme: Apple iBooks 2 Ders Kitapları – Galeri & Video

Apple’ın bugün New York’ta düzenlemiş olduğu eğitim temalı basın toplantısının ana gündem maddesi iPad’e hususi olarak hazırlanmış ders kitaplarıydı. Güncellenmiş olan iBooks 2 uygulaması üstünden okunabilecek bu interaktif ders kitapları fizyolojik ders kitaplarının havasını korurken, içine gömülmüş olan videolar, üç boyutlu görüntüler, büyütülebilir fotoğraflarla öğrencilere daha zevkli bir halde dersi takip etme ve ders emek verme fırsatı sunuyor.

iBooks 2 üstünden ulaşılabilecek interaktif ders kitaplarının tutarları en fazla 14.99$. Bir tane parasız kitap da her insanın kontrol etmesi amacıyla iBooks mağazasından parasız sunuluyor. Türkiye’deki iBooks mağazasında da bu parasız ders kitabını bulmak mümkün. Apple’ın ücretsiz bir şekilde Mac App Store üstünden sunmuş olduğu iBooks Author Türkiye’deki içerik sağlayıcıları tarafınca da kullanılabilecek mi, burada hazırlanan yerli içerikleri parasız yada bir halde paralı olarak sunulacak mı? Bunlar ileride yanıt bulacak sorular benzer biçimde görünüyor. Şimdilik, elimizdeki örneğe bakalım.

iBookstore üstünden ücretsiz bir şekilde indirilen “Life on Earth (Yeryüzünde Yaşam)” kitabı hem tecrübe etme için hem de yeryüzü hakkında informasyon sahibi olmak için ideal. Kitabın kapağı sanki fizyolojik bir kitapmış benzer biçimde tasarlanmış, cilt izi bile görünebiliyor. Kitabı ister dikey ister yatay modda kullanmak mümkün. Sadece yatay modda kullanmak kitabından maksimum deneyimi almak için ideal seçim benzer biçimde görünüyor. Dikey modda video yada fotoğraf benzer biçimde ek bileşenleri içeriğe yedirilmiş şekilde değil de, solda yer edinen sütunda gösterilen ek içerik benzer biçimde görüyorsunuz. Yatay modda ise bu fotoğraf ve videolar direkt içerik kısmına giriyor.

Videoları tam ekranda oynatmak yada çeşitli fotoğrafları tam ekranda görüntülemek mümkün. Yatay modda kullanımda birim kapaklarının sayfanın tamamını kaplayan fotoğraflar ve devasa başlıklarla süslendiğini görüyoruz. Yazıların belirli bölümlerinin üstünü çizmek, çizilen bu vurguların üzerine not almak mümkün. Meydana getirilen vurguların renklerini değişiklik yapmak mümkün olduğu benzer biçimde, tüm bölümler içinde meydana getirilen vurguları ve bu vurgulara dair notları da tek bir sayfada görmek mümkün. Kullanıcılar iBooks kitaplarında olduğu benzer biçimde sağ üst köşedeki düğme yardımıyla yazı boyutunu değiştirebiliyor, ekranın parlaklığını artırıp azaltabiliyor. Belirli sayfalara yer imleri eklemek, kitap içinde ne olduğunun genelinde arama yapmak da mümkün.

iBooks 2 ders kitabının iyi mi bir kullanıcı deneyimi sunduğunu görmek isteyenler aşağıdaki galeride yer edinen fotoğraflara göz atabilir. Video da birazdan geliyor. İnceleme videosunu da aşağıda bulabilirsiniz.

Video: Apple iBooks 2 Ders Kitabı İncelemesi

Galeri: Apple iBooks 2 Ders Kitabı
[nggallery id=801]

Kaynak:https://www.teknoblog.com/teknoblogdan-hizli-inceleme-apple-ibooks-2-ders-kitaplari-galeri/

0 Reviews

Related post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *