Teknoblog İncelemesi: LG IPS235V LED Ekran – Galeri & Video

lg-ips235-led-monitor-00001

LG’nin geçtiğimiz eylül ayı sonlarında tanıttığı yeni IPS5 serisi monitör ailesinin üyelerinden IPS235V LED ekran artık oturma odalarımızda iyice yer etmiş olan LED TV teknolojisini ve onun sunmuş olduğu kullanıcı deneyimini masaüstüne taşıyan ürünlerden biri olarak dikkat çekiyor. IPS açık oturum barındıran bu ekran hem yatayda hem de dikeyde 178 aşama benzer biçimde geniş bir görüş açısıyla kullanıcılarına maksimum seyir ve emek verme zevki, deneyimi yaşatmayı amaçlıyor.

Eski monitörünü değiştirmeyi düşünen ya da yeni alacağı bir sistem için uygun bir ekran düşünenler için IPS teknolojisinin avantajlarını sunan bu monitörün tasarımı, performansı ve sunmuş olduğu kullanıcı deneyimi açısından merak ettiklerinizi yazının devamında yer edinen incelemede bulabilirsiniz.

Tasarım

LG IPS235V tasarım açısından fazlaca büyük bir yenilik sunmuyor. LG’nin alıştığımız ekran tasarım çizgisinin bu üründe de korunduğunu görüyoruz. Daha ilkin incelemiş olduğumuz D2342 ile neredeyse aynı görünüme haiz olan ekran açma/kapama düğmesi ve onun yanında yer edinen menü tuşlarıyla farklılık gösteriyor. D2342’de tuşlar çerçeve üstündeyken IPS235’de bunlar monitörün alt tarafına taşınmış. 23 inç’lik IPS LED panelin çevresini ortalama 1 santimetre. genişliğinde bir çerçeve sarıyor. Her bir tuşun varlığı çerçeve üstünde yer edinen çizgilerle ve hususi açma/kapama simgesiyle farkedilebilir hâle getirilmiş. Bu açıdan IPS235’in daha güzel duyu durduğunu söyleyebiliriz. Ek olarak D2342’de el yordamıyla bulabildiğimiz bu denetim tuşlarını IPS235’te kolaylıkla seçip kullanabiliyoruz.

lg-ips235-led-monitor-00002

LED TV’lerin inceliğine alışmıştık, sadece IPS235V bir LED açık oturum taşımasına karşılık düzgüsel bir ekran genişliğinde geliyor. Monitörün arkasında yer edinen girişler duvara yaslanmış şekilde kullanımlarda problem çıkarmaması amacıyla aşağı bakacak şekilde yerleştirilmiş. Bu her türlü durumda kabloları kolaylıkla bağlayabilmenize olanak elde edecektir. Güç girişi ayağın sol tarafında duracak bölümde, görüntü aktarımıyla ilgili girişler sağ tarafında duracak bölümde içeriyor. D-SUB, DVI-D ve HDMI girişlerini barındıran cihazda bir kulaklık girişi de içeriyor.

lg-ips235-led-monitor-00013

IPS235’in ayağı kolaylıkla bağlanıyor, geniş yüzeyi yardımıyla monitörün sağlam bir halde durmasına olanak sağlıyor. Ekranın hareket açısı ise birazcık sınırı olan, 45 dereceden düşük bir hareket açısı bulunuyor. Bu durum monitörün ayaktayken kullanımında problem çıkarabilir benzer biçimde görünüyor, sadece IPS235’in adı üstünde IPS teknolojisi barındırdığı ve geniş görüş açısı sunduğunu dikkate alacak olursak, bu durum problem olmaktan çıkacaktır.

lg-ips235-led-monitor-00005

Görüntü Kalitesi

LG IPS235’i kutusundan çıkarıp kontrol bilgisayarına bağladığımızda karşımızda gördüğümüz görüntünün renk seviyesini beğendiğimizi söyleyerek başlamış olalım. Aslına bakarsan görüntünün daha fabrikadayken görüntüleme uzmanları tarafınca hususi olarak kalibre edildiğini biliyorduk. Bu yüzden karşımızdaki görsel kalite ve zenginlik bizi şaşırtmadı. Çoğu zaman sıcak, beyaz perde kalitesine yakın renkleri sevenler için LG IPS235’in varsayılan ayarları memnun edecek seviyede. Başka zevklere haiz olanlar için de renk, kontrast ve parlaklık seviyelerini ayarlama imkânı mevcut. Ek olarak ayarlarla uğraşmak istemeyenler için de film, yazı ve fotoğraf benzer biçimde belli kullanım amaçlarını hedefleyen hususi modlar bulunuyor.

lg-ips235-led-monitor-00006

LG IPS235 ile vaat edilen yüksek görüş açısının ne kadar gerçeği yansıttığını da hususi oalrak kontrol ettik. Renklerin görüş açısı epey yükselinceye kadar gerçek seviyesini koruduğunu, sadece sınır değerlere yaklaşmaya başladığımız anda solmaların da görülmeye başlandığını gözlemledik. Bu, LG’nin verdiği sözü tuttuğunun bir göstergesi sayılabilir. Monitörün siyah renk seviyesi de iyi derecede. Arkadan aydınlatma da iyi şekilde ayarlanmış, sadece küçücük fazla ışık sızmalarının bulunduğunu da gözlemlediğimizi söylemeden geçmeyelim. Sadece bahsettiğimiz bu durumun kullanıcı deneyimi açısından bir problem yaratmadığını eklememiz gerek.

lg-ips235-led-monitor-00011

LG IPS235’in paneli 5 ms’ye kadar inen tepki süresi, 5000000:1 kontrast oranı, 16.7 milyonluk renk derinliği ve 250 cd/m2’lik ışık şiddetine haiz. Kağıt üstünde oldukça tatminkar duran bu teknik özelliklerin boş olmadığını ekranı kullanırken de fark ettik. 1920 x 1080 çözünürlük desteğine haiz olan bu ekran grafik tasarımcılar yada aynı anda bir sürü pencereyle çalışmak zorunda olanlar için de lüzumlu olan alanı sunuyor.

Öteki Notlar

LG IPS235’i masaüstü bilgisayarınızın ana ekranı olarak kullanabileceğiniz benzer biçimde, masaüstü yada dizüstü bilgisayarınızın ikinci ekranı olarak da konfigüre edebilirsiniz. Dual Package adında olan özellik yardımıyla bunun için lüzumlu olan ayarlamalar fazlaca rahat ve süratli bir halde yapılabiliyor. Ek olarak artık tabletler de dahili HDMI portları yada opsiyonel HDMI adaptörleri vasıtasıyla harici ekranlara görüntü aktarımı yapabiliyor. IPS235 de haiz olduğu HDMI portu vasıtasıyla bunun için lüzumlu olan şartı sağlıyor. Cihazın kutusundan HDMI kablosu çıkmadığı için lüzumlu olan kabloyu ek olarak temin etmeniz gerekiyor.

LG IPS235’te hoparlör bulunmuyor. Bu durum bir eksiklik olarak görülebilir. Bilhassa barındırdığı HDMI portu yardımıyla dizüstü bilgisayar, tablet, oyun konsolu yada öteki multimedya oynatıcı cihazlara uyum elde eden cihazın ses desteği de sunuyor olması iyi olurdu. Her neyse ki, cihazın arkasında yer edinen 3.5 mm’lik kulaklık çıkışına bir hoparlör bağlayarak ses sorununu bir halde çözebilirsiniz.

Galeri: LG IPS235V LED Ekran
[nggallery id=746]

Kutu İçeriği

D-SUB ve DVI-D girişlerine haiz olan LG IPS235’in kutusundan bu girişlere uygun kablolar çıkıyor. Ne yazık ki, HDMI girişi barındıran bu cihazın kutusundan bir HDMI kablosu çıkmıyor. HDMI kablolarının fiyatının iyice düşmüş olduğu şu zamanda üreticilerin hâla HDMI kablosu için kullanıcıya ek harcama çıkartıyor olmasını idrak etmek zor. HDMI kabloların sunmuş olduğu kalitenin fiyatla doğru orantılı bulunduğunu biliyoruz, sadece kutu içinde sunulacak kolay bir HDMI kablosu kullananların bu girişi de derhal kullanmalarına olanak sağlayabilirdi. Kabloların haricinde daima olduğu benzer biçimde kullanım kılavuzu ve güvence belgesi çıkıyor. Tüm bu dokümanlar, kablolar, ekran ayağı ve monitörün kendisi muntazam bir halde paketlenmiş. İlk açılışta kullanıcıya ürünü süratli bir halde deneyimlemeye başlama fırsatı sunuyor.

Öte taraftan LG IPS235V’nin kutusunun içinde monitörün sürücüsü, kullanım kılavuzu ve Dual Package adında olan çift ekran desteğinin kolay bir halde kurulumunu elde eden hususi yazılımın bulunmuş olduğu bir DVD de çıkıyor. Monitörün kalibrasyonunun fabrikada yapıldığını belirtmiştik. Kutudan bu kalibrasyonun neticelerini gösteren bir belge de çıkıyor.

Video: LG IPS235V LED Ekran İncelemesi


Netice

LG IPS235 kontrol merkezimizde yer edinen masaüstü bilgisayarın ekranı olma işlevini burada bulunan iki haftalık süre süresince yerine getirdi. Sunmuş olduğu geniş görüş açısı yardımıyla ortak emek verme ortamlarında tüm iştirakçilerin ekrandaki süreci kolaylıkla takip etmesine yada bilgisayar başlangıcında film izleyen dost gruplarının her bir üyesinin ekrandaki görüntüyü aynı kalitede elde etmesine olanak elde eden bu monitörün görüntü ayarları mevzusunda sunmuş olduğu esneklik ve barındırdığı giriş sayısı onu tercih edilebilir bir ürün kılıyor. Bir ekran satın almayı düşünenlerin LG IPS235’i değerlendirilecekler listesine yazmasını tavsiye ederiz.

Kaynak:https://www.teknoblog.com/teknoblog-incelemesi-lg-ips235v-led-monitor-galeri-video/

0 Reviews

Related post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *