TCL 10L İncelemesi

 TCL 10L İncelemesi

Uzun seneler süresince başka firmalar için telefon üreten TCL, artık kendi markasını kullandığı cihazlarla akıllı telefon pazarında boy gösteriyor. Bu yolculuğa TCL Plex ile başlamış olan şirket, vakit geçmeden kendisine kapsamlı bir portföy oluşturmak için de harekete geçti. Bu portföydeki “bütçe dostu aygıt” olarak geliştirilen TCL 10L, oldukça kalabalık bir pazarda etkili rakiplerinin arasından sıyrılmaya çalışıyor. TCL 10L araştırma yazımızda bu akıllı telefona dair detayları ve yorumlarımızı bulabilirsiniz.

TCL 10L araştırma: Tasarım

“Uygun fiyatlı telefon” olarak tanımlanan TCL 10L’nin uzaktan oldukça şık bir aygıt görüntüsü verdiği kolaylıkla söylenebilir. Bir tek birazcık yakından bakıldığında ve elde tutulduğunda TCL 10L’nin üst sınıf bir telefon olmadığı anlaşılıyor. Plastik arka açık oturum bu durumun en önemli sorumlusu olarak öne çıkıyor. Gene de, arka panelin kavisli ve parlak olmasının göze hoş geldiğini belirtmek gerekiyor.

TCL 10L İncelemesi 1TCL 10L için Mariana Mavisi ve Kutup Beyazı olmak suretiyle iki değişik renk seçeneği sunuluyor. Denetim merkezimize gelen Kutup Beyazı TCL 10L’nin de yukarıda bahsettiğimiz şık ilk izlenimi vermekte başarı göstermiş olduğu söylenebilir. Plastik arka panelde parmak izleri oldukça belirgin şekilde görülebiliyor. Gene de, bunu şık görünüm için verilebilecek bir taviz olarak tanımlamak mümkün. Akıllı telefonun kutusundan koruyucu bir saydam kılıfın çıktığını belirtmekte de yarar var.

TCL 10L’nin ön panelinin yüzde 91’ini ise 6.53 inç büyüklüğündeki ekran kaplıyor. Ekranı saran çerçevenin inceliği ve ön kameranın ekran üstündeki kesiğe yerleştirilmesi, bu tesiri altına alan ekran-kasa oranına ulaşmayı sağlıyor. Ekranın alt çerçevesinin diğeri taraflara nazaran birazcık daha kalınca olduğu görülürken, telefonun ahize hoparlörü de üst çerçevede kamufle edilmiş şekilde yer ediniyor. Ekrana dair detaylara ilerleyen bölümlerde değineceğimizi belirtelim.

TCL 10L İncelemesi 2TCL 10L’nin üst kenarında 3.5 mm. kulaklık jakı ve mikrofon bulunuyor. Akıllı telefon pazarında kulaklık jakından vazgeçen üreticilerin sayısı bir fazlaca fazla olsa da; TCL, kulaklık jakından vazgeçmiyor. TCL Plex’te de kulaklık jakı aynı yerde kullanıcıları karşılıyordu.

Telefonun sol kenarında ise microSD ve nano SIM kart tepsisine ev sahipliği icra eden yuva ve TCL tarafınca Akıllı Anahtar olarak adlandırılan tuş kullanıcıları karşılıyor. TCL’in değişik şekilde işlevlendirmeye izin verdiği Akıllı Anahtar ile ilgili detaylara da incelemenin ilerleyen bölümlerinde değineceğiz.

TCL 10L İncelemesi 3TCL 10L’nin sağ kenarında ise pek fazlaca akıllı telefonda olduğu şeklinde güç butonu ve ses denetim tuşları yer ediniyor. Alt kenarda ise iki hoparlör ızgarası ve bunların ortasındaki USB-C girişi bulunuyor. Bu ızgaralardan bir tek sağdakinden ses çıkıyor. Soldaki ızgaranın ise fonksiyonu görsellik sağlamanın ötesine geçmiyor.

TCL 10L’nin arka paneline geçildiğinde ise göze ilk olarak orta üst kısma yatay olarak yerleştirilmiş dört sensörlü kamera sistemi çarpıyor. Bu dörtlünün her iki tarafında da birer LED flaş bulunuyor. Kare şeklindeki parmak izi tarayıcısı ise bu sistemin birazcık altına yerleştirilmiş. Panelin ortasında ise TCL logosu görülüyor. Parmak izi tarayıcısından ilerleyen bölümlerde bahsedeceğimizi belirtmekte yarar var.

TCL 10L İncelemesi 4TCL 10L’nin tasarımın en güzel yönü olarak cihazın hafifliği öne çıkıyor. Tartıda bir tek 180 gram çeken telefon, elde kolaylıkla tutuluyor ve cepte taşınırken de bir mesele hissettirmiyor. TCL 10L’nin tek elle kullanımının da epey rahat bulunduğunu belirtmekte yarar var.

TCL 10L araştırma: Ekran

6.53 inç büyüklüğündeki ekranı, TCL 10L’nin en önemli özellikleri içinde bulunuyor. Dünyanın en büyük tv üreticileri içinde yer edinen TCL, bu konudaki deneyimini 10L’nin ekranına yansıtmayı da başarmış şeklinde görünüyor. Uygun fiyatlı bir telefon olan TCL 10L bile üst düzey bir ekran performansı sunuyor.

TCL 10L İncelemesi 5Burada Nxtvision teknolojisinin önemli bir rol oynadığını söylemek gerekiyor. Standart dinamik aralığını (SDR) yüksek dinamik aralığına (HDR) dönüştüren bu teknoloji; gerçek zamanlı şekilde daha parlak gölgeler, daha oldukca kontrast ve daha canlı renkler sunuyor.

TCL 10L’nin ekranının parlaklığı ve renk sıcaklığı ortama nazaran otomatikman ayarlanabiliyor. Buna ek olarak, Nxtvision menüsü üstünden etken hâle getirilebilen Okuma modu, kullanıcılara tıpkı bir e-kitap okuyormuş hissi veren bir ekran deneyimi sunuyor. Bu mod, seçilen uygulamalarda otomatikman çalışacak şekilde ayarlanabiliyor. Okuma modu etken hâle getirildiğinde ekran sarı, kağıdımsı bir tonda görünüyor.

TCL 10L İncelemesi 6Artık her akıllı telefonda bulunan mavi ışık filtresi, TCL 10L’de Göz Yormayan Mod adı altında sunuluyor. Kullanıcılar bu modu belli bir takvime bağlı çalışacak şekilde ayarlayabiliyor. Gene artık pek fazlaca telefonda bulunan koyu renkli modun da TCL 10L’de kullanıcıları karşıladığını belirtmekte yarar var.

Tüm bu özellikler de ortaya uygun fiyatlı bir telefon için üst düzey bir seyretme deneyimi çıkarıyor. YouTube’daki videolar ya da Netflix’teki diziler, TCL 10L’in büyük ekranında keyifli şekilde izlenebiliyor. Renklerin keskinliği gözü yormuyor.

TCL 10L İncelemesi 7TCL 10L’nin ekranını dışarıda, güneş ışığı altında görme mevzusunda da hiçbir sorun yaşanmıyor. Ekranın parlaklık seviyesi, daha ilkin de belirttiğimiz şeklinde ortama nazaran otomatikman ayarlanıyor.

TCL 10L araştırma: Donanım ve Performans

TCL 10L’nin kalbinde Qualcomm Snapdragon 665 işlemci bulunuyor. Bu işlemciye 6 GB RAM beraber rol alıyor. Telefonun dahili depolama kapasitesi ise 64 GB. Bir tek bu depolama alanının averaj 15 GB’lık kısmı Android işletim sistemi tarafınca kullanılıyor. Bu da kullanıcılara 49 GB’lık bir alan bırakıyor. MicroSD kart desteği yardımıyla depolama alanının üstüne 256 GB daha eklemek mümkün oluyor.

TCL 10L İncelemesi 8TCL 10L’nin genel hatları itibarıyla averaj bir akıllı telefon kullanıcısının işini kolaylıkla görebilecek bir performans sergilediği söylenebilir. Çoğunlukla kullanılan Instagram, Feysbuk, Twitter, Spotify ve Netflix şeklinde uygulamalar TCL 10L’de hiçbir takılma olmadan başlatılıyor. Call of Duty: Mobile oynarken ara ara bazı takılmalarla karşılaşsak da, bunun oyunun yoğun sistem kullanımının bir sonucu bulunduğunun altını çizmek gerekiyor.

TCL 10L’in 6 GB’lık RAM kapasitesi, çoklu vazife mevzusunda kullanıcılara önemli avantajlar sağlıyor. Akıllı telefonda aynı anda fazlaca sayıda uygulama herhangi bir sorun yaşamadan çalıştırılabiliyor. Arka planda çalışan uygulamaları sürekli olarak kapatmak gerekmiyor.

TCL 10L İncelemesi 9TCL 10L’de biyometrik güvenlik için kullanıcılara iki değişik çözüm sunuluyor. Bunlardan ilki yüz tanıma özelliği. TCL 10L’nin yüz tanıma performansının pek de parlak olmadığını belirtmek gerekiyor. Sözgelişi, başka telefonlarda yüz tanımaya engel olmayan güneş gözlükleri, TCL 10L’nin yüz tanıtmayı işletmesini engelleyebiliyor. Buna ek olarak, fazlaca karanlık ortamlarda da TCL 10L’nin yüz tanıma özelliği işlemiyor.

Arka panelin ortasında yer edinen parmak izi tarayıcısı ise yüz tanıma hususi durumunun aksine oldukça iyi şekilde çalışıyor. Her iki elin işaret parmaklarıyla kolaylıkla erişilebilen tarayıcı, parmak izini algılamasından sonrasında ekran kilidini süratli şekilde açıyor. Dışarıdayken maske kullandığımız şu günlerde TCL 10L’nin iyi çalışan bir parmak izi tarayıcı taşımasının önemli olduğu söylenebilir.

TCL 10L İncelemeTCL 10L, Geekbench 5 benchmark testinden tek çekirdekte 303, fazlaca çekirdekte ise 1000 puan aldı. 3D Mark’ın Sling Shot Extreme OpenGL testinden ise 1087 puanla ayrıldı.

TCL 10L araştırma: Pil

TCL 10L, TCL’in 2020 model telefonları içinde pil performansı en iyi olan seçenek değil. Bir tek bu durum, cihazın TCL 10 Pro’dan geri kalmış olduğu anlamına gelmiyor. Akıllı telefona gerekseme duyduğu enerjiyi 4000 mAh kapasiteli pili sağlıyor.

Bu kapasite, telefonun bir günü çıkarması için fazlasıyla kafi oluyor. Toplumsal medya uygulamalarında dolaşmak, internette gezinmek, birkaç telefon görüşmesi yapmak, birazcık mesajlaşmak, Spotify’da müzik dinlemek, YouTube yada Netflix’te bir süre video seyretmek ve otuz dakika Call of Duty: Mobile oynamak şeklinde eylemlerin bulunmuş olduğu yoğun bir kullanım senaryosunda bile TCL 10L günü tamamlayabiliyor.

TCL 10L İncelemesi 10Kullanım yoğunluğunun azaldığı durumlarda ise TCL 10L’nin pili daha uzun süre ayakta kalıyor. Daha düşük yoğunluklu senaryolarda TCL 10L’nin pil ömrü 36 saat sınırına dayanıyor.

TCL 10L’de süratli şarj özelliği bulunmuyor. Bundan dolayı telefonun pilinin tamamen dolması için birazcık sabretmek gerekiyor. Tamamen boş pil, averaj 2,5 saatlik bir sürede yüzde 100 oranında doluyor. Yüzde 50 doluluk oranını görmek için de averaj 1 saat beklemek gerekiyor.

TCL 10L araştırma: Yazılım

TCL 10L kutusundan Android 10 işletim sistemiyle çıkıyor. Bu işletim sistemini TCL UI kullanıcı arayüzü tamamlıyor. Saf Android deneyimiyle benzerlikler gösteren TCL UI, bazı alanlarda ise kullanıcılara bambaşka deneyimler vadediyor. TCL UI’ın varlığı yardımıyla TCL 10L kişiselleştirme mevzusunda kullanıcılara geniş ufuklar sunuyor.

TCL 10L İncelemesi 11TCL 10L’nin arayüzünde derinlere dalmadan ilkin her Android telefonda karşımıza çıkan Google klasörüne bakmakta yarar var. TCL 10L’nin ana ekranındaki Google klasöründe Gmail, Google Drive, YouTube, Google Fotoğraflar şeklinde uygulamalar bulunuyor. Bir tek TCL 10L’deki Google imzalı ön yüklü uygulamalar bunlarla sınırı olan kalmıyor.

Asistan, Duo, Kişiler, Mesajlar, Chrome, Keep Notları şeklinde uygulamalar da TCL 10L’de kullanıcıları karşılayan yazılımlar içinde bulunuyor. Bu uygulamalardan bazıları, TCL 10L’de varsayılan çözüm işlevi görüyor. Sözgelişi, telefondaki kayıtlı kişilere Google’ın Kişiler uygulaması üstünden erişiliyor. Buna ek olarak, Mesajlar için de gene Google’ın Android Mesajlar uygulaması kullanılıyor.

TCL 10L İncelemesi 12TCL ana web tarayıcısı olarak da Google Chrome’u konumlandırmış. Bir tek telefonda buna ek olarak TCL’in kendi web tarayıcısı da mevcut. Kısacası kullananların önünde bir seçim şansı mevcut.

TCL 10L’deki ön yüklü uygulama sayısı oldukça oldukca. Hem ana ekranda hem de uygulama çekmecesinde TCL tarafınca sunulan fazlaca sayıda araç mevcut. Bir tek bu araçların derli toplu şekilde sunulmaması, TCL 10L’nin ana ekranının birazcık kalabalık görünmesine niçin oluyor.

TCL 10L İncelemesi 13TCL 10L’nin ana ekranındaki Araçlar klasöründe Hesap Makinesi, Hava Durumu, Ses Kaydedici, Radyo şeklinde uygulamalar bulunuyor. Eski telefondaki verileri süratli şekilde TCL 10L’ye aktarmayı elde eden Telefon Değiştir uygulaması da bu klasörde kullanıcıları karşılıyor. Veri aktarma işleminin TCL 10L’den başka bir telefona gidecek şekilde yapılabildiğini belirtmekte de yarar var.

TCL 10L’nin ana ekranının bir fazlaca kalabalık olduğundan daha ilkin bahsetmiştik. Bu kalabalığı yaratan araçlardan bazılarının hakikaten gereksiz olduğu söylenebilir. “Kilitle” ikonu bu grubun en gereksiz üyesi olarak öne çıkıyor. Bu ikona dokunulduğunda telefonun ekranı kilitleniyor ve kapanıyor. Aynı işlem, telefonun güç butonuna dokunarak da yapılabiliyor.

TCL 10L İncelemesi 14Benzer bir durum, gene ana ekranda yer edinen Optimizer ikonu de ilgilendiriyor. Bu ikona dokunulduğunda telefonun performansı optimize ediliyor. Bir tek aynı işlem gene ana ekran üstünden erişilebilen Akıllı Yönetici uygulaması üstünden de yapılabiliyor. Kısacası ana ekranda gereksiz bir yoğunluğun yaratıldığı söylenebilir.

TCL 10L’de kullanıcıları karşılayan uygulamalardan birisi de Microsoft Haber uygulaması. Bu uygulama, kullananların ilgilerini çeken kategorilerdeki haberlere süratli şekilde erişmesini sağlıyor. Feysbuk, Netflix ve Booking.com da TCL 10L’nin ön yüklü uygulamalar kadrosunda bulunuyor.

TCL 10L İncelemesi 15TCL, 10L’nin kullanıcı arayüzüne bir fazlaca yorum katmış olduğu söylenebilir. Bu yorumun tesirleri bilhassa uygulama çekmecesinde yoğun şekilde hissediliyor. Çekmecede uygulamalar, çeşitli kategoriler altında gruplandırılmış şekilde kullanıcıları karşılıyor. Sözgelişi, yazışma başlığı altında Feysbuk, Gmail, Google Duo, Kişiler şeklinde uygulamalar bulunuyor. Spotify, Netflix, Shazam, YouTube şeklinde uygulamalar ise medya kategorisine gönderiliyor. Chrome, Drive, Keep Notları şeklinde uygulamalar içinse kamu hizmetleri şeklinde acaip bir kategori tercih edilmiş.

Kategoriye nazaran sıralama yapılmasından hoşlanmayanlar için değişik seçenekler de mevcut. Kullanıcılar diledikleri takdirde bu çekmeceyi ada, etikete, kullanım sıklığına ve hatta simge rengine nazaran bile düzenleyebiliyor.

TCL 10L İncelemesi 16Uygulama Çoğaltıcı özelliği de pek fazlaca Android telefonda mevcut. Bir tek bu özellik TCL 10L’de birazcık daha gelişmiş şekilde sunuluyor. Pek fazlaca telefonda uygulama çoğaltıcının destek alanı Feysbuk ve Instagram şeklinde uygulamalarla sınırı olan kalıyor. Bir tek TCL 10L’de WhatsApp, Snapchat ve Skype şeklinde uygulamalar için de bu imkandan yararlanılabiliyor.

TCL’in daha ilkin TCL Plex’te sunmuş olduğu Akıllı Anahtar özelliği TCL 10L’de de kullanıcıları karşılıyor. Telefonun sol kenarında yer edinen bu tuş, Samsung telefonlardaki Bixby ve bazı başka Android telefonlarındaki Asistan tuşuyla benzer işleve haiz. Akıllı Anahtar tuşuna bir kez basma, çift basmak ve uzun basma için değişik görevler yüklenebiliyor.

TCL 10L İncelemesi 12Sözgelişi, bu tuşa bir kez basılınca Google Asistan başlatılabiliyor. İki kez basmak ise Nxtvision’ın aktivasyonu için kullanılabiliyor. Uzun basıldığında ise Spotify açılabiliyor. Bu işlevlerin hepsinin kullananların isteği doğrultusunda kişiselleştirilebildiğini belirtmek gerekiyor. Akıllı Anahtar, aygıt optimizasyonu meydana getirecek yada ekran görüntüsü alacak şekilde de ayarlanabiliyor. Kısacası TCL 10L’nin bu kabiliyeti, sık kullanılan uygulama yada özelliklere en acil şekilde erişme fırsatını veriyor.

TCL 10L’de telefonu birden fazla ses aletine aynı anda bağlamayı elde eden Süper Bluetooth özelliği de mevcut.

TCL 10L incelemesi: Kamera

TCL 10L’nin arkasında dört sensörlü bir kamera sistemi bulunuyor. Arka panele yatay olarak yerleştirilen bu sistemde ana kamera görevini 48 megapiksel çözünürlüğünde olan sensör üzerine alıyor. 8 megapiksel ultra geniş açılı, 2 megapiksel makro ve gene 2 megapiksel derinlik sensörü sistemi tamamlıyor.

TCL 10L’nin kamera sistemi, bazı gecikme sorunları haricinde kafi bir performans sergiliyor. Bilhassa gün ışığında ve ışığın bol miktarda oranda olduğu alanlarda oldukça iyi fotoğraflar yakalamak mümkün. Bu ortamlarda insanoğlu ve nesneler keskin, renkler canlı görünüyor. Makro lens ile hakikaten tesiri altına alan yakın plan çekimler de yapılabiliyor. Bir tek makro lensin detay performansının şahane olmadığını belirtmek gerekiyor.

TCL 10L İncelemesi 18TCL 10L’nin ana kamerası 48 megapiksel çözünürlüğünde olan olsa da, varsayılan olarak 12 megapiksel çözünürlüğünde olan fotoğraflar çekiyor. 48 megapiksel fotoğraflar çekmek içinse kamera arayüzündeki Diğeri başlıklı menü üstünden Yüksek Px seçeneğine geçiş yapmak kafi oluyor.

Bu moda geçildiğinde fotoğrafın çekilme süresi birazcık daha uzuyor ve ortaya çıkan sonuçta pek fazla fark görülmüyor. Dolayısıyla 12 megapiksel standart çözünürlükten şaşmamanın doğru tercih olduğu söylenebilir.

TCL, Plex’te gece çekimleri mevzusuna hususi bir önem vermişti. TCL 10L ise bu mevzuda daha standart bir yaklaşıma haiz. Gece çekimleri için hususi bir kamera yada mod barındırmayan telefonla karanlık ortamlarda çekilen fotoğraflarda gürültü tesiri bir fazlaca yoğun şekilde hissediliyor. Buna ek olarak, gece çekimlerinde odaklama yapmak da pek kolay olmuyor.

TCL 10L İncelemeTCL 10L’nin kamera uygulamasında fotoğrafların sol alt köşesine filigran ekleme özelliği açık şekilde geliyor. Kullanıcılar bunu kameranın ayarlar menüsü üstünden kapatabiliyor. TCL’in filigranı otomatik ekleme mevzusundaki ısrarının pek iyi görünmediğini söylemek yanlış olmayacaktır.

TCL 10L’nin önünde 16 megapiksel çözünürlüğünde olan bir kamera bulunuyor. Bu kamera da ışık koşullarının iyi olduğu ortamlarda “makul” olarak nitelenebilecek fotoğraflar çekebiliyor. Ortamdaki ışık kalitesine bağlı olarak ön kameranın performansı da değişiyor.

TCL 10L’nin arka kamerasıyla 4K video kaydı yapılabiliyor.

TCL 10L araştırma: Netice

TCL 10L’nin içinde bulunmuş olduğu grubun standartlarına nazaran şık bir tasarıma haiz bulunduğunu tekrardan hatırlatmakta yarar var. Arka paneldeki plastik tercihine rağmen, telefon ilk bakışta oldukça havalı görünüyor. Elde büyük bir ağırlık hissettirmemesi de TCL 10L’ye artı puan kazandıran noktalar içinde yer ediniyor.

TCL 10L’nin en güçlü yönü olarak ise ekran performansı öne çıkıyor. TCL’in tv üretimindeki tecrübesinin yansımalarını burada da görmek mümkün oluyor. TCL 10L’nin ekranında bir şeyler seyretmek yada oyun oynamak hakikaten oldukça keyifli. Ekran deneyimini kişiselleştirmek için kullanıcılara sunulan imkanların fazla bulunduğunu hatırlatmakta da yarar var.

TCL 10L’nin noksan kalmış olduğu noktalar içinde ise göze ilk olarak kamera performansı çarpıyor. Uygun ışık koşullarında kamera iyi bir iş çıkarsa da, değişik senaryolarda çekilen fotoğraflarda kalitede bir düşüş hissediliyor. Kamera uygulamasının işleyişinde de bir yavaşlık bulunduğunu söylemek gerekiyor. Deklanşöre bastıktan sonrasında fotoğrafın çekilmesi normalden birazcık fazla süre alıyor.

Gene de, TCL 10L’nin genel performansıyla averaj bir akıllı telefon kullanıcısını yolda bırakmayacak bir iş çıkardığı söylenebilir. Önemli uygulamaları süratli şekilde başlatabilen telefon, çoklu vazife mevzusunda da mesele yaşamıyor. TCL 10L, bilhassa telefonda çoğunlukla bir şeyler izleyenler için değerlendirmeye alınabilecek “uygun fiyatlı” cihazlar içinde bulunuyor.

Kaynak:https://www.teknoblog.com/tcl-10l-inceleme/

0 Reviews

Related post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *