Tablete hücum var

 Tablete hücum var


🕔

 
 
 

Uzaktan eğitim, tableti eski günlerine döndürdü. Tablete ilgiyle beraber satışlar yüzde 30 oranında arttı. Senenin ilk yarısında 600 bin tablet satılırken, talebin daha da sürmesi ümit ediliyor.

Uzaktan eğitim, tableti eski günlerine döndürdü. Tablete ilgiyle beraber satışlar yüzde 30 oranında arttı.
 
Uzaktan eğitim ve çalışmanın yaygınlaşması tableti havalandırdı. Bir devrin fenomen teknoloji aleti olan tablet eski günlerine dönüyor. Bir ara yılda 3-4 milyon tane satan bir tek son iki yılda cep telefonlarının boyutlarının büyümesiyle satışı düşen tablete uzaktan eğitim doping oldu.

Yüzde 30 gelişme

Yerli tablet üreticisi Reeder’ın Kurucu Ortağı Sezen Sungur Saral, bir dönem tabletin Türkiye’de yılda 4 milyon adetlik satış rakamlarını gördüğünü bir tek geçen yıl 700 binlere kadar düştüğünü anımsattı. Saral, “Bir tek pandemi sonrasında tablete ilgi oldukca arttı. Senenin ilk yarısında 600 bin tablet satıldı. Geçen yıla gore yüzde 30 gelişme var. Bu büyümenin yıl sonuna kadar sürecek” dedi.
Bilhassa eğitimde uygun fiyatlı modellerin ilgi gördüğünü belirten Saral, “Bizim ürünlerimiz de giriş segmentinde. Bundan dolayı talep patlaması var. Evden çalışan ve eğitim göen sayısı artınca internete girecek daha oldukça cihaza gereksinim duyuldu. Bilgisayar daha pahalı olduğundan de tablete yönelim var” diye konuştu.

Saral, tablette şu anda en düşük fiyatın 400 TL’den başladığını aktararak, “Tablet ekranına dünyada zam geldi. Ikimiz de zam yapmak zorunda kalabiliriz. Kurlarda artış var. Parça tedariğinde sorun yok. Fakat pazar oldukca süratli büyüyor” dedi. Saral, dezavantajlı illerdeki öğrenciler için oldukca fazla tablet talebi geldiğini, buralara daha düşük fiyat belirlediklerini, kendilerinin de bağış yaptıklarını belirtti.

Talep sürecek

Casper Kurumsal İletişim ve Pazarlama İletişimi Direktörü Ahmet Beliktay, kademeli olarak yüzyüze eğitime geçilmiş olsa da uzaktan eğitimin önümüzdeki eğitim öğretim senesinde birçok öğrencinin hayatında önemli rol oynayacağını belirterek, ebeveynlerin okul alışveriş listelerine tablet, notebook ve diğeri teknolojik cihazları eklemeye başladığını söylemiş oldu.

Notebook ve tablete olan talebin yüzde 20-30 oranında arttığını da aktaran Beliktay, “Masaüstü bilgisayarda bu sayı, averaj yüzde 10’a yükselirken, telefondaki talepte bir değişiklik olmadı. Tablette son dönemde 4.5G’li modeller tercih ediliyor. Bu zamanda teknolojilerimizi daha ulaşılabilir ve daha eğitim odaklı kılmak en büyük hedefimiz. Yıl sonuna kadar da bu ürünlerdeki satışların daha da artacağını öngörüyoruz” dedi.

Bağış seferberliği

Pek oldukca kurum da bilgisayarı ve tableti olmayan öğrenciler için bağış seferberliği başlattı. Baykar 5 bin öğrenciye tablet bağışladı. Roketsan, Aselsan, Tusaş benzer halde şirketlerin bağışlarıyla bu sayı 17 bine çıktı. Arçelik ve TEGV işbirliğiyle kampanya başlattı. TEGV, Arçelik ve Eski Arçelikliler Derneği (EAD) ile bir araya gelmiş olarak ‘Yeni Dünya Projesi’ne imza attı. TEGV’de toplanacak bağışlar karşılığında Arçelik’ten temin edilecek tabletler, ilk olarak Beykoz-İstanbul ve Kurtalan-Siirt’te ufaklıklara ulaştırılacak.

Tekrardan ortaya çıkarıldı

Samsung Electronics Türkiye Mobil Ürünlerden Görevli Kıdemli Müdürü Sedef Özgür, tablet talebinin ciddi artış gösterdiğini belirterek, şunları söylemiş oldu: “Bu trend artarak devam ediyor. Son bir ayda, senenin ilk 6 ayına gore 4 kat artış görüyoruz. Son 5 senede bu düzeyde bir talep görmedik. Öğrenciler tableti tekrardan keşfetti. Tabletler, eğitimde elde etmiş olduğu kullanım kolaylığı haricinde hafifliği, multimedya özellikleri, güçlü işlemcileriyle kişisel bilgisayarlara ciddi alternatif oluyor 2020 yılı tablet satışlarının 2019’a kıyasla minimum 2 kat artmasını bekliyoruz.”
(Hanife Baş /Milliyet)


Kaynak: https://www.teknolojigundem.com/haber/tablete-hucum-var/1520603

0 Reviews

Related post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *