Sivaslı gençlerin İHA’sı TEKNOFEST’te Türkiye birincisi

 Sivaslı gençlerin İHA’sı TEKNOFEST’te Türkiye birincisi


🕔

 
 
 

Türkiye’nin bilişim alanında ilk ve tek tematik lisesi Sivas Bilişim Teknolojileri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde eğitim gören 3 öğrenci, geliştirdikleri İHA ile TEKNOFEST’teki Liseler Arası İHA yarışmasında birinci oldu

Sivaslı genç kabiliyetler geliştirdikleri İHA ile TEKNOFEST’te Türkiye birincisi oldu

Türkiye’nin bilim ve mühendislik alanlarında yetişmiş insan kaynağını artırmayı hedefleyen ve bu yıl 24-27 Eylül tarihleri içinde üçüncüsü düzenlenen TEKNOFEST 2020 kapsamında Gaziantep’te TÜBİTAK öncülüğünde meydana gelen Liseler Arası İHA yarışmasına katılan Sivas Bilişim Teknolojileri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri Ferhat Turan Karadeve, Emre Sait İnanıcı, Enes Ceylan ve Danışman öğretmenleri Sedat Sönmez büyük bir başarıya imza attılar.

Öğrenciler, danışman öğretmenleri Sedat Sönmez ile birlikte geliştirdikleri İHA ile ilk aşamada söz mevzusu kategoride müracaat oluşturan 291 ekip arsından 79 başarı göstermiş ekip arasına girerek yarışmalara katılmaya hak kazanmıştır.

İHA’larıyla döner kanat kategorisinde ilk turda 39, ikinci turda 52 saniye ile en iyi dereceyi oluşturan genç kabiliyetler Türkiye birincisi oldu.

Sivas Valisi Salih Ayhan, bu alanda zamanı bir başarıya imza atan başarı göstermiş öğrencileri Sivas Bilişim Teknolojileri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde ziyaret ederek, çeyrek altınla ödüllendirdi.

Vali Ayhan, burada yapmış olduğu açıklamada, Sivas’ta son yıllarda eğitim alanında atılan tohumların, meyvelerini vermeye başladığını söylemiş oldu.

“Sivas, eğitim alanında Türkiye’nin en önemli merkezlerinden biri olmaya devam edecek”

TEKNOFEST 2020’de düzenlenen liseler arası İHA yarışmasında öğrencilerin Türkiye birinciliğini elde ederek fazlaca nemli bir başarıyı Sivas’a kazandırdıklarını vurgulayan Ayhan, şunları kaydetti:

“Evlatlarımız Sivas’ımızı temsil ederek TEKNOFEST’e gittiler ve Türkiye birinciliğini elde ederek memleketlerine döndüler. Dolayısıyla bu büyük başarılarıyla ilimizin eğitimi açısından fazlaca önemli bildiri verdiler. Daha doğrusu yaptığımız çalışmalara en güzel karşılığı vermiş oldular. Sivas Bilişim Teknolojileri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, hakkaten Türkiye’de tematik bir lise. Öğrenci profili, öğretim ekibi, yönetimsel yapısı, fiziki ve teknoloji altyapısıyla da örnek bir okul. Dolayısıyla buradan bu başarının çıkması tesadüf olmadı. İlimizde inşallah bundan sonrasında da birçok okulumuz bu başarıyı bizlere yaşatacak. Sivas, eğitim alanında Türkiye’nin en önemli merkezlerinden biri olmaya devam edecek.”

Takımın danışmanlık görevini yürüten Sivas Bilişim Teknolojileri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bilgisayar öğretmeni Sedat Sönmez ise öğrencileriyle 7 aylık sıkı bir emek harcama sürecinin peşinden başarıyı yakaladıklarını dile getirdi.

“Çalıştığınız zaman azmin elinden hiçbir şey kurtulmuyor”

Döner kanat kategorisinde katıldıkları yarışmada en iyi süreyle birinci olduklarını aktaran Sönmez, “16 Şubat’ta müracaat yapmıştık. Müracaat sonucunda detaylı bir rapor hazırladık. Bu rapor sonunda 95 puan alarak 4. kolay yarışmaya katılmaya hak kazandık. Yarışmaya gittiğimizde toplamda iki vazife vardı. Bu görevlerde en iyi süreyi yaparak 92,49 puanla birinci olduk. Öğrencilerimi kutlama ediyorum. Çalıştığınız zaman azmin elinden hiçbir şey kurtulmuyor” ifadelerini kullandı.

Sivas Bilişim Teknolojileri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 12. sınıf talebesi ekip kaptanı Ferhat Turan Karadeve de tamamen örneksiz bir tasarımla yarışmaya başvurduklarını söylemiş oldu.

Karadeve, “Yarışmaya tamamen tasarımı bizlere ilişkin olan İHA ile başvurduk ve 95 puan alarak tasarım aşamasını geçtik. Finalde ise en iyi dereceyi yaparak birinci olduk. İHA yarışması bu yıl ilk kez liseler içinde düzenlendi. Edinim eksikliği, pandemi süreci ve yazışmalar baya sıkıntılı geçti fakat üstesinden geldik” diye konuştu.


Kaynak: https://www.teknolojigundem.com/haber/sivasli-genclerin-ihasi-teknofestte-turkiye-birincisi/1520558

0 Reviews

Related post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *