Sıfır emisyonlu ilk uçak için geri sayım başladı

 Sıfır emisyonlu ilk uçak için geri sayım başladı


🕔

 
 
 

Airbus 2035 senesinde hayata geçmek suretiyle sıfır emisyona haiz olacak hidrojenle çalışan uçaklar üretme planını deklare etti

Dünyanın ilk sıfır emisyonlu yolcu uçağı olacak bu girişimle ilgili duyuru icra eden Avrupalı havacılık şirketi, sıfır emisyonlu bir tayyare yapma hedeflerinde elektrik şeklinde değişik enerji kaynaklarının da kullanılabileceğini bir tek hidrojenin ana enerji deposu olarak tercih edileceğini belirtti.
 
Airbus CEO’su Guillaume Faury yapmış olduğu yazılı açıklamada “Bu zamanı bir an bizim ve ticari havacılık için. Setktörün tarihinde yaşayacağı en önemlideğişim sürecinde öncü rol oynamak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

İlk konsept olarak 120 ila 200 arası yolcuyu 3 bin 700 km (2 bin deniz mili) mesafe taşıyacak bir tayyare üretmek için çalıştıklarını belirten şirket, Varolan gaz türbin motorlarının kullanılacağını bir tek motorun modifiye edilerek hidrojenle çalışmasının sağlanacağı kaydedildi.

İkinci konsept ise ‘turboprop’ isminde olan bir dizayn olacak ve bunun da 100 kadar yolcuyu bin 850 km mesafeye taşıyabilmesi hedeflenecek.

Üçüncü konsept olarak kanat tayyare dizaynı ile de 200 yolcunun gene 3 bin 700 km mesafe süresince taşınabilmesi hedeflenecek.

Geleceğin uçaklarının görüntüsü de değişecek
Airbus mühendisi Jean-Brice Dumont hidrojenin hacimsal enerji yoğunluğunun farklıı olması sebebiyle uçakta değişik depolanma alternatifleri üstünde çalıştıklarını kaydetti. Bu da geleceğin sıfır emisyonlu uçaklarının görüntü olarak da oldukça değişik dizaynlara haiz olacağı anlamına geliyor.

“5 yıl öncesine kadar hidrojenli uçaklar ilgi radarımızda dahi yoktu” diyen Aİrbus Başkan Yardımcısı Glenn Llewellyn, değişik ulaşım sektörlerindeki verilerin dikkatlerini çekmesi sonucu araştırma geliştirme çalışmalarına başladıklarını belirterek ilk prototiplerin 2020 yılının sonlarında ortaya çıkmış olacağını söylemiş oldu.

430 milyar euro
Avrupa Birliği’ndeki (AB) sera gazları emisyonunun yüzde 3’ü ve tüm küresel emisyonunun yüzde 2’si havacılık sektörüne ilişik.

2020 senesinde meydana getirilen belirlemeye bakılırsa 2005 yılına oranla havacılık sektörünün ürettiği emisyonlar yüzde 70 arttı ve 2050 senesinde bugünkü miktar da yüzde 300 oranında artmış olacak.

Internasyonal Sivil Havacılık Organizasyonu’na bakılırsa (ICAO) 2050’de havacılık sektörünün gerekseme duyacağı yakıtın yüzde 100 oranında sürdürülebilir kaynaklarla sağlanması mümkün. Bu olursa, o tarihe kadar emisyonlarda yüzde 63’lük bir azalma kaydedilecek.

AB 2050’ye kadar dünyanın ilk karbon etkisiz bölgesi olma hedefi ile aşama kaydediyor ve bu stratejide hidrojen de köşe taşlarından birini oluşturacak şeklinde görünüyor. Bu çerçevede Avrupa Temiz Hidrojen Birliği 2030 yılına kadar kıta genelinde 430 milyar euroluk yatırım yapmayı hedefliyor.


Kaynak: https://www.teknolojigundem.com/haber/sifir-emisyonlu-ilk-ucak-icin-geri-sayim-basladi/1520385

0 Reviews

Related post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *