Samsung sonunda katlanabilir telefonu gösterdi (Video)

 Samsung sonunda katlanabilir telefonu gösterdi (Video)

Uzun süredir hakkında bazı bilgilerin sızdığı katlanabilir Samsung telefon modeli ile ilgili ilgi görüntü geldi. Samsung, ABD’nin San Francisco şehrinde düzenlemiş olduğu geleneksel geliştiriciler konferansında katlanabilir ekranlı ilk telefonunu görücüye çıkardı. Şimdilik prototip aşamasında olan modelin önümüzdeki senenin ilk aylarında piyasaya sürülebileceği de açıklandı.

Samsung sonunda katlanabilir telefonu gösterdi

SDC doğrusu Samsung Geliştirici Konferansı’nda tanıtılan yeni ekran teknolojisi şirket tarafınca ‘infinity flex display’ doğrusu ‘sonsuz esnek ekran’ olarak tanımlanıyor. Kullanıcılara bir telefon rahatlığını tablet ya da bilgisayar büyüklüğünde bir ekranla vermeyi hedefleyen katlanabilir ekran teknolojisi birçok şirket tarafınca geliştirme aşamasında. Bu değişen teknolojinin halen Huawei, LG ve benzeri markalar tarafınca geliştirildiği biliniyor.

Konferansta gösterilen prototip modelde ekran açıldığında iki kat büyüklüğünde tablet benzeri bir aygıt haline gelen ürün, kapandığında ufak ekranlı bir telefona dönüşüyor. İşte Samsung‘un konuşma esnasında kısa bir süre de olsa tanıttığı katlanabilir ekranlı telefon:

Kısa bir süre sunumu meydana getiren yetkilinin elinde görülen telefonun halen geliştirme aşamasında olduğu açıklandı. Birçok potansiyeli bununla beraber getiren katlanabilir telefonlar önümüzdeki yılların popüler trendi olacak şeklinde görünüyor. 

4 inçlik telefon, 7.3 inçlik tablet oluyor

Katlandığında 4 inçlik birazcık ufak bir telefon olan ürün, açıldığında ise 7.3 inçlik bir tablete dönüşüyor. Prototip telefon modelinin ağırlığının 200 gram olduğu da açıklandı. Bu ağırlık kıymeti günümüz büyük ekranlı telefon modellerinden çok da fazla fazla değil. Konferansta tanıtılan esnek ekran teknolojisinin gelecek aylarda seri üretim sürecine dahil olacağı da belirtiliyor. 

Google da destekliyor

Öte taraftan etkinliğe katılan Google yöneticilerinden David Burke ise firmanın katlanabilir ekranlı telefonlar için destek çalışmalara başladığını belirtti. Kısaca Google da Android işletim sisteminin bu teknolojiyi desteklemesi için çalışmalara başlamış durumda.

LG de CES 2019’da tanıtabilir

Samsung bu teknolojiyi tanıtmış olsa da hemen hemen ortada ürüne dönüşmüş bir model bulunmuyor. Firmanın 2019 yılının ilk aylarında katlanabilir ekranlı bir telefonu piyasaya sürmesi yönünde bazı beklentiler var. Sadece halen bu mevzuda meydana getirilen resmi bir izahat bulunmuyor. Öte taraftan LG‘nin de Ocak ayında ABD’nin Las Vegas şehrinde düzenlenecek CES 2019 fuarında katlanabilir ekranlı telefonunu tanıtması umut ediliyor. 

Katlanabilir ekranlı telefon olarak satışa sunulan tek ürün adı oldukça bilinmeyen Çinli bir marka olan Royole‘nin FlexiPai modeli olmuştu.  

Kaynak: https://www.teknolojioku.com/mobil/samsung-sonunda-katlanabilir-telefonu-gosterdi-video-5be346d85fe8290f8935a652

Related post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *