Samsung Galaxy Tab S6 Lite İncelemesi

 Samsung Galaxy Tab S6 Lite İncelemesi

Samsung Galaxy Tab S6 Lite İncelemesiSamsung Galaxy Tab S6 Lite
GittiGidiyor’dan satın alın

SATIN AL

iPad’in haricinde bir tablet seçeneği arayanlar için tavsiye edilecek seçeneklerin başlangıcında Samsung tabletleri geliyor. Son zamanlarda Android tablet seçeneklerinin daha da artmaya başladığını gördük, yalnız Samsung uzun süreden beri tablet arenasının da vazgeçmeyen oyuncularından bir tanesi olmuştu. Güney Koreli firmanın son yıllarda tablet tarafında da gaza bastığını görüyoruz. Artan model sayısı bunun en açık göstergesi. Geçtiğimiz yazın ortalarında üst segmentte Galaxy Tab S6 benzer halde yeni bir seçenek sunulmuştu. Onu geçtiğimiz nisan ayında tanıtılan ve derhal bu ayın başlangıcında Türkiye’de satışa sunulan Galaxy Tab S6 Lite izledi. Kutudan çıkan S Pen kapasitif ekran kalemiyle içerik tüketimi için olmasıyla beraber içerik üretimi için de uygun görünen bu tablet ile ilgili izlenimlerimiz ve önemli detaylar Galaxy Tab S6 Lite araştırma yazısı ve videosunda içeriyor.

Galaxy Tab S6 Lite araştırma: Tasarım

Günümüzde büyük ekranlı akıllı telefonlar iyi mi eskisine bakılırsa daha küçük yüzey alanı kaplıyorsa, aynısı tabletler de ilgilendiriyor sayılır. Samsung Galaxy Tab S6 Lite, 10.4 inç ekranıyla kompakt bir tablet sayılmaz. Bir tek eskinin 10 inç ekranlı tabletlerini hatırladığımızda, onlara bakılırsa daha kompakt ve rahat kullanılır bir gövdede geliyor. Eskinin bu şekil tabletlerinde yatay kullanım ön planda olurken, Galaxy Tab S6 Lite’da Samsung’un düşey kullanıma öncelik verdiğini görüyoruz. Tabletin ön kamerası, arkadaki kamera yerleşimi düşey kullanımın daha oldukca olacağı düşünülerek yapılmış. Bu şekilde kullanımda da tabletin hastalık vermediğini söyleyebiliriz.

Samsung Galaxy Tab S6 Lite İncelemesi

Galaxy Tab S6 Lite, nispeten küçük yüzey alanına haiz bir tablet olmasının yanı sıra ince de sayılır. 7 milimetrelik gövde kalınlığına haiz. 467 gram ağırlığın da bu boyutlardaki bir tablet için kabul edilebilir bulunduğunu söyleyebiliriz. Her ne kadar “Lite” bir tablet olsa da, Samsung bu üründe araç-gereç olarak metali seçmiş. Tabletin arkasını ve kenarlarını alüminyum kaplıyor. Bu birleşik yapı önde ise camla buluşuyor. Karşımızda {{{{hiç de}}}} bayağı durmayan, kıymetli bir tablet olduğu hissini ve izlenimini veren bir ürün bulunuyor. Elde tutup kullanmak da oldukça zahmetli değil, bitkinlik hissini vermesi normale bakılırsa uzun sürüyor. Kısacası hem kıymetli görünen hem de ergonomik bir tablet nitelendirmesini yapabiliriz Samsung Galaxy Tab S6 Lite için.

Samsung Galaxy Tab S6 Lite İncelemesi

Android tabletin alt kenarında USB-C portunu görüyoruz. Ek olarak bu kenarda bir de hoparlör bulunuyor. Aynı hoparlörden bir de karşı kenarda görüyoruz. Doğrusu stereo hoparlör bu tabletin özelliklerinden bir tanesi. 3.5mm kulaklık jakı ve mikrofon da üst kenarda hoparlörle birlikte yer edinen diğeri unsurlar içinde içeriyor. Ses tuşları, güç butonu ve ikinci mikrofon da sağ kenarda sıralanıyor. Ek olarak alt kenara doğru microSD kart yuvasını da görüyoruz. Kutudan çıkan iğne yardımıyla bu tepsiyi açabilirsiniz. SIM kart yuvası, organik olarak hücresel bağlantı desteği yok.

Samsung Galaxy Tab S6 Lite İncelemesi

Arka tarafın barındırdığı anten çizgileriyle birazcık iPhone 7 serisi cihazları andırdığını söylesek yanlış olmayacaktır. Arkada sol üst köşede 8 megapiksel kamera içeriyor. Ortada bir Samsung logosu var. Bu logo oldukça özenli şekilde gövdeye yerleştirilmiş ve tabletin şıklığını birazcık daha artırıyor. Alta doğru da AKG logosunu görüyoruz. Elimizdeki Oxford grisi renge haiz modelin arka yüzü, parmak izini ve kirini tutma mevzusunda epey eli bolca oranda görünüyor.

Galaxy Tab S6 Lite araştırma: Donanım ve Performans

Yukarıda da belirttiğimiz benzer halde, Samsung Galaxy Tab S6 Lite’da 10.4 inç ekran bulunuyor. Ekran çözünürlüğü 1200 x 2000, görüntü oranı 5:3, diğeri bir deyişle 15:9. Videolar için hâlâ standart olarak kabul edilen 16:9 görüntü oranındaki içerikler bu ekranda oldukça azca bir görüntü alanı kaybıyla oynatılabiliyor. Sözgelişi YouTube’daki 16:9 videoları izlerken yalnız alt ve üst kenarda oldukça ince bantlar görülüyor. Doğrusu, bu tablette yapılacak önemli işlerden olan videoları seyretmek, doyurucu bir halde yerine getiriliyor. Bunun haricinde ince ve uzun yapıdaki ekran, tableti düşey yönde tutup kitap, gazete yada dergi okumak için de kullanışlı. Ne var ki, internette gezinirken yada bir oldukca uygulamayı kullanırken tableti yatay şekilde tutacağınızı tahmin ediyoruz.

Samsung Galaxy Tab S6 Lite İncelemesi

Tab S6 Lite’da TFT açık oturum kullanılmış. Parlaklık seviyesi kafi, ortamdaki ışık şiddetine bakılırsa de parlaklık otomatikman ayarlanabiliyor. Görüş açıları mevzusunda ise averajlarda olduğu söylenebilir. Tablete kenarlardan bakmış olduğunuzda ekranda neler bulunduğunu görebiliyorsunuz, yalnız parlaklık azalıyor, renkler birazcık solgunlaşıyor. Ekran ayarları içinde renk profilini değiştirmeyi elde eden hususi bir ayar bulunmuyor. Öte taraftan ekranın siyah renk derinliği düşük. Siyah renkli alanlar daha oldukça koyu gri görünümünde. Bu durum da renk canlılığını düşürüyor, görüntülerin solgun görünmesine niçin oluyor. Her her her her neyse ki, yüksek çözünürlük bu durumun tesirini birazcık olsun götürüyor. Galaxy Tab S6 Lite’ı deneyimlediğimiz süre süresince en oldukça yaptığımız iş video seyretmek oldu ve genel olarak o denli da fazla fazla problem yaşamadık.

Android tabletin iki tane hoparlörü bulunduğunu söylemiştik. Bunlar AKG tarafınca ayarlanıyor ve stereo ses tesirini sunma mevzusunda başarıya ulaşmış. Bir tablet için kafi bir ses çıkış sertliği var. Çevresel ses tesiri ve doygunluk bakımından da hoparlörü iyi bulduk. Basların tesiri bayağı fazla hissedilmiyor. Maksimum ses seviyesinde ise tizlerde patlama yaşanmıyor. Bu fiyat seviyesindeki bir tablet için oldukça iyi ve kafi bir ses sistemi var. Film seyretmek isterseniz, harici bir hoparlöre yada kulaklığa gerek kalmadan keyfini çıkarabilirsiniz. 3.5mm kulaklık jakının bulunması da kulaklık kullanımı mevzusunda elinizi birazcık daha rahatlatıyor.

Samsung Galaxy Tab S6 Lite İncelemesi

İçerideki bileşenlere baktığımızda Galaxy Tab S6 Lite’da Samsung yapımı, 10nm tabanlı Exynos 9611 işlemcinin bulunduğunu görüyoruz. Mali-G72 GPU’yu barındıran bu işlemciye 4 GB RAM beraber rol alıyor. Elimizdeki tablet 64 GB depolama alanına haiz. microSD kartlar yardımıyla depolama kapasitesini daha da artırabilirsiniz. Samsung’un Tab S6 Lite’da kullandığı işlemciyi daha ilkin çeşitli orta segment Samsung telefonlarında görmüştük. O telefonlarda sunmuş olduğu performansa benzer bir performansı tablette de görüyoruz. İnternette gezinme, YouTube videolarını yada Netflix film ve dizilerini seyretme benzer halde temel işlerde bu tablet iyi iş görüyor. Kullanıcı arayüzünde gezinirken yada uygulamaları açarken hafifçe aksamaları görüyoruz, yalnız genel olarak fazla baş ağrıtmayan bir performansı Galaxy Tab S6 Lite kullanıcılara sunmayı başarıyor.

Oyun tarafında ise doyurucu bir edinim sunuyor benzer halde görünüyor. Naturel ki, devasa yükseklikte kalitede ve gerçek dünyadaki kadar akıcı grafikler beklemeyin. Bir tek oyundan tat almanızı sağlayacak hızda ve akıcılıkta bir oyun keyfini Galaxy Tab S6 Lite ile yakalayabilirsiniz. En azından PUBG Mobile benzer halde yüksek profilli bir oyun için durum bu şekilde.

Benchmark testinde de Samsung’un bu orta segment tableti kağıt üstündeki durumu yansıtıyor. GeekBench 5 ile gerçekleştirdiğimiz testlerde elde edilmiş sonuçlar, 2018 senesinde çıkmış olan Galaxy S8 tabletinkiyle aynı seviyelerde bulunuyor.

Samsung Galaxy Tab S6 Lite İncelemesiSamsung Galaxy Tab S6 Lite İncelemesi

7040 mAh kapasiteli piliyle Galaxy Tab S6 Lite, bu boyutlardaki bir tablet için kabul edilebilir sınırlarda bir pille geliyor. Samsung bu pilin tek bir şarjla 13 saate kadar kullanım imkanı sağlayabileceğini öne sürüyor. Eğer tabletin hafızasına yüklediğiniz videoları, ekran parlaklığını da azaltarak izlerseniz Samsung’un bu tahminine ulaşmanız mümkün olabilir. Bunun haricinde internete sürekli bağlı şekilde; internette gezinme, toplumsal medya ağlarında takılma, Netflix ve YouTube videolarını benzer halde standart bir kullanım senaryosunda tableti 2-3 günde bir şarj etmek gerekiyor. Bu da bir tablet için kabul edilebilir sınırlar içinde bulunuyor. Kutudan çıkan 15W şarj adaptörüyle bu tabletin pilini 2 saati geçen bir sürede tamamen şarj etmek mümkün olacaktır. Bundan dolayı bir fazlaca süre gece yatarken tableti prize bağlamak ve ertesi sabah tam dolu pille kullanmaya adım atmak yerinde olacaktır.

Samsung Galaxy Tab S6 Lite İncelemesi

Galaxy Tab S6 Lite araştırma: Yazılım ve S Pen

Samsung Galaxy Tab S6 Lite’da Android 10 ve bunun üstünde One UI 2 kullanıcı arayüzü geliyor. Samsung akıllı telefon incelemelerinde One UI kullanıcı arayüzünün büyük ekranda kullanımı kolaylaştırdığını söylemiştik. Benzer bir yorumu Tab S6 Lite için de yapabiliriz. Kullanıcı arayüzünde uygulama ikonları ve diğeri unsurlar büyük ekrana bakılırsa uygun şekilde ölçeklenmiş. Bu ayarları değiştirmeden tableti rahat şekilde kullanabilirsiniz.

Samsung Galaxy Tab S6 Lite İncelemesi

Samsung’un 2020 model Galaxy serisi telefonlarında sunmuş olduğu Samsung Daily panelini ana ekranın en solunda görebilirsiniz. Büyük ekrana bakılırsa optimize edilmiş görünümüyle burayı tablette yüklü olan uygulamalar ve servisler için bir başlangıç noktası olarak kullanabilirsiniz. Gene bu yıl ilk kez Galaxy S20 serisiyle birlikte kullanıma sunulan Quick Share adlı kolay ve ergonomik paylaşım aracını Galaxy Tab S6 Lite’da da görüyoruz. Eğer yeni bir Samsung Galaxy telefonunuz var ise ve Quick Share bulunuyorsa, iki aygıt içinde fotoğraf, video yada diğeri belgelerin paylaşımını kolay bir halde gerçekleştirebilirsiniz.

Samsung mayıs ayı süresince Galaxy Tab S6 Lite’ı satın alanlara Microsoft 365 aboneliğini de parasız bir halde sunuyor. Word, Excel, PowerPoint benzer halde uygulamalarla çoğunlukla çalışıyorsanız, bu abonelik işinize oldukça yarayacaktır. Galaxy Tab S6 Lite için nerede ise uygun bir klavyeli aksesuar yok, yalnız bir Bluetooth klavye bağlayarak dokümanlarınızı hazırlayabilir yada düzenlemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bununla beraber S Pen’i Office uygulamalarıyla kullanabilirsiniz. Bir tek OneNote uygulamasından deneyimlediğimiz kadarıyla S Pen’in avuç içi anlama performansının iyileştirilmesi gerekiyor.

Samsung Galaxy Tab S6 Lite İncelemesi

Hazır S Pen’den söz açılmışken buradan devam edelim. Galaxy Tab S6 Lite’ın kutusundan kapasitif ekran kalemi de çıkıyor. Apple Pencil’a bakılırsa daha kısa ve ince olan bu ekran kalemini rahat bir halde kavramak mümkün. Üstünde tıpkı Galaxy Note akıllı telefonlarında gelen S Pen’de olduğu benzer halde bir düğme bulunuyor. Bunu kullanarak çeşitli hareketleri yerine getirebilirsiniz. Galaxy Tab S6 Lite’ın üstünde S Pen için herhangi bir muhafaza yuvası yok. Bunun yerine tabletin sağ kenarındaki manyetik alana tutturarak yanında taşıyabilirsiniz. Bir tek manyetik kuvvet devasa yükseklikte değil, bu yüzden uzun soluklu gizleme yada taşımalarda başka bir yol bulmanız iyi olacaktır. Galaxy Tab S6 Lite için mevcud aksesuarlarda S Pen için de genel olarak verimli gizleme yolları sunuluyor.

Samsung Galaxy Tab S6 Lite İncelemesi

Akıllı telefonda meydana gelen birçok S Pen işlevinden Tab S6 Lite’da da yararlanmak mümkün oluyor. Sözgelişi, tabletin ekranı kapalıyken elinize S Pen’i alıp üstündeki düğmeye basılı tutun, aynı anda kalemin ucunu da ekrana değdirin. Kapalı ekran notu arayüzü açılacak. Artık tabletin ekran kilidini açmaya gerek kalmadan el yazısıyla notlar alabilir, çizim yapabilirsiniz. Bu şekilde aldığınız notlar Samsung Notes uygulamasına kaydediliyor.

Samsung Galaxy Tab S6 Lite İncelemesi

S Pen ile çizim yapma yada not alma mevzusunda en iyi deneyimi organik olarak Samsung Notes uygulaması sunuyor. Yukarıda OneNote uygulamasıyla organik şekilde yazı yazma mevzusunda sıkıntılar yaşadığımızı söylemiştik. Bir tek Samsung Notes, düzgüsel bir kağıda kalemle yazı yazıyormuş benzer halde bir kullanımı sunuyor. Aynı durumun ArtFow, Autodesk SketchBook benzer halde üçüncü taraf uygulamalar de ilgilendiriyor bulunduğunu söyleyebiliriz. Öte taraftan S Pen’in hızı da iyi, yazdığımız yazılar yada yaptığımız çizgiler süratli bir halde ekrana düşüyor. Tazyik hassasiyeti yardımıyla kara kalem emek harcamaları benzer halde sanatla ilgili işlere de imza atabilirsiniz.

Samsung Galaxy Tab S6 Lite İncelemesi

Ekrana yazı yazma yada çizim yapma haricinde, S Pen yardımıyla kullanıcı arayüzünde gezinebilirsiniz. S Pen’in ucunu ekrana yaklaştırdığınızda ekranın sağ kenarında Temassız Komut simgesini görmüş olacaksınız. Yada kalemdeki düğmeye basılı tutarak da süratli şekilde Temassız Komut arayüzünü açabilirsiniz. Buradan süratli şekilde not oluşturma, ekran notu alma, ekranın belirli bir bölümünü seçip not alma, Canlı Mesajlar, AR Karalama gib araçları kullanma imkanı elde ediliyor. S Pen ayarları içinden Temassız komut, temassız görüntüleme ve bunun benzer halde ayarları yerine getirebilirsiniz.

Eğer Samsung Galaxy Tab S6 Lite’ı çocuğunuzla da gönül rahatlığıyla paylaşmak isterseniz, Samsung Kids arayüzü ile bu işlemi gönül rahatlığıyla gerçekleştirebilirsiniz. İlk kez açarken Süratli Ayarlar panelinden erişebileceğiniz Samsung Kids’in kısayolunu ana ekrana da ekleyebilirsiniz. Çeşitli oyunlar, Galeri, Kamera ve İnternet tarayıcısı uygulamaları burada sunuluyor. İnternet tarayıcısı yalnız sizin izin verdiğiniz web sayfalarına giriş sağlıyor. Yeni bir web sayfası girişi için PIN kodu gerekiyor. Aynı şekilde yalnız Samsung Kids içindeki kamera uygulamasıyla çekilen fotoğraflara Galeri içinden erişim sağlanıyor. Eğer çocuğunuzun tableti sizin kontrolünüzde kullanmasını istiyorsanız, Samsung Kids kısmı epey işe yarayacaktır.

Samsung Galaxy Tab S6 Lite İncelemesi

Kimlik doğrulama tarafında yüz tanımanın bulunduğunu görüyoruz. Parmak izi okuyucusu bulunmuyor. Ön kamera ile kullanıcı girişini süratli şekilde yapabilirsiniz. Güvenlik seviyesi düşük olsa da, bu yöntem pratiklik sağlıyor. Eğer güvenliğin ve gizliliğe daha oldukca önem veriyorsanız, Google’ın Android’de klasik olarak sunmuş olduğu kimlik doğrulama şekillerinden yararlanabilirsiniz.

Galaxy Tab S6 Lite araştırma: Kamera

Bir tablet için kameralar, akıllı telefonda olmasıyla beraber fazla önem taşımaz. Samsung Galaxy Tab S6 Lite’ın kamera sisteminde de bu düşüncenin dikkate alındığını düşünüyoruz. Gene de, Samsung’un seçtiği kameralar bir tablet için oldukça doyurucu görülüyor. Arkada 8 megapiksel, f/1.9 diyafram açıklıklı bir kamera var. Önde ise 5 megapiksel, f/2.2 kamera bulunuyor.

Samsung Galaxy Tab S6 Lite İncelemesi

Galaxy Tab S6 Lite’da, Samsung’un akıllı telefonlarında gördüğümüz Kamera uygulamasının büyük ekrana uyarlanmış bir versiyonu var. Tableti yatay ya da düşey yönde tutuşunuza bakılırsa çekim tuşu ekranın sağında içeriyor. Bunun yanlarına kamera değişim yapma düğmesi ve Galeri kısayolu eklenmiş. Canlı Odak, Fotoğraf ve Video benzer halde sık kullanılan çekim modları ön planda;  Daha Fazla bölümünde ise Pro, Panorama, Yiyecek, Hiper Geçiş benzer halde modlar var. Ek olarak buradan Bixby Vision ve AR Alanı benzer halde ayarlara da erişiliyor. Ekranın üst kısmına ise Ayarlar, flaş, zamanlayıcı, görüntü oranı ve filtreler benzer halde süratli kontroller bulunuyor. Bu Kamera arayüzü kolaylıkla denetim ediliyor.

Tab S6 Lite’ın oldukça iyi fotoğraflar yada videolar çekmesine yönelik bir beklentimiz yok. Bir tek ışık koşulları kafi olduğunda doyurucu fotoğraflar çekiliyor. Düşük ışık performansı devasa yükseklikte değil, yalnız bu şekilde ortamlarda da işinizi görecek fotoğraflar çekebilirsiniz. Makro modunu fena bulmadık, tabletle belge fotoğraflarını çekmek isterseniz, bunu detayları kaybetmeden yapabilirsiniz. Canlı Odak modunda çektiğimiz fotoğrafı bile fena bulmadığımızı söylemeliyiz. Önde yer edinen 5 megapiksel kameranın selfie fotoğraf performansı da ortalamlarda ki, bu da bir tablet için kabul edilebilir seviyede bulunuyor.

Video tarafında ise arka kamerayla en fazla 1080p Full HD video kaydı yapılıyor. Bir akıllı telefona bakılırsa daha geri noktada dursa da, gerekseme duyduğunuzda işinizi görebilecek kalitede videoları Galaxy Tab S6 Lite ile çekebilirsiniz.

Galaxy Tab S6 Lite araştırma: Netice

Samsung Galaxy Tab S6 Lite, içerik tüketiminde olmasıyla beraber içerik üretiminde de kullanışlı araçlar ve özellikler sunan bir tablet olma hususi durumunu taşıyor. 10.4 inç ekranı yüksek çözünürlüğüyle keskin ve net görüntüler sunuyor. Ekranın renk canlılığının nispeten düşük olması küçük ufak küçük bir ihtimal fotoğraf düzenleme işleri tarafında verimliliğini azaltabilir ya da izlediğiniz videoların seyir zevkini düşürebilir. Bir tek bu problemler bu fiyat seviyesindeki bir tablet için göz ardı edilebilecek seviyede bulunuyor. Yukarıda da söylediğimiz benzer halde, Tab S6 Lite ile seyrettiğimiz Netflix içeriklerinde görsel açıdan bir hastalık yaşamadık. Ses sistemi de herhangi bir ek aksesuara gerek kalmadan iyi bir multimedya deneyimini yaşamayı sağlıyor.

Tasarım açısından da Samsung Galaxy Tab S6 Lite, averaj bir tabletin üstünde. Vasıta-gereç kalitesiyle kıymetli bir tablet hissi veriyor. Her tarafında neredeyse aynı kalınlığa haiz olan ve o denli da fazla fazla kalınca olmayan ekran çerçevesi tableti daha şık gösteriyor. İnce profili de tabletin şıklığını artıran ve daha iyi bir kullanım hissi veren unsurları içinde bulunuyor. Performans mevzusunda orta derecesi geçmese de, birçok açıdan işleri kolaylıkla yerine getirmeyi mümkün kılıyor. Oyun mevzusunda da bir oldukca kullanıcı için doyurucu olacaktır. Pil tarafında da bir tabletten beklenen pil ömrünü sağlıyor.

Galaxy Tab S6 Lite’da yüklü gelen One UI 2 kullanıcı arayüzü ve uygulamalar bu tabletin kullanışlılığını artırıyor. Naturel ki, en önemli artısı kutusundan çıkan S Pen. Ek bir para ödemeden ekranda çizim yapma yada not alma olanağına haiz oluyorsunuz. S Pen’in sunmuş olduğu edinim küçük ufak küçük bir ihtimal Galaxy Note modellerindekiyle aynı seviyede değil. Buna rağmen ekran kaleminin işinize yarayacağı birçok uygulama bulunuyor. Kamera ise bir tablet için makul kalitede fotoğraflar ve videolar çekmeye olanak sağlıyor.

Şu sıralar Galaxy Tab S6 Lite ile birlikte sunulan Microsoft 365 fırsatı bu tabletin verimini daha da artırıyor. Eğer işlerinizde Microsoft Office uygulamalarını fazlasıyla kullanıyorsanız, hem de çizim yapma yada not alma benzer halde işleri kalemle yapmayı seven bir kullanıcıysanız, Galaxy Tab S6 Lite değerlendirme listenizin başlangıcında yer alabilir.

Samsung Galaxy Tab S6 Lite İncelemesi Samsung Galaxy Tab S6 Lite
GittiGidiyor’dan satın alın

SATIN AL

Teknoblog’un satış ortaklıkları vardır. Bunlar, editoryal içinde ne olduğu etkilemez, yalnız Teknoblog, satış ortaklığı bağlantıları üstünden satın alınan ürünler için komisyon kazanabilir.

Kaynak:https://www.teknoblog.com/galaxy-tab-s6-lite-inceleme/

0 Reviews

Related post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *