Samsung Galaxy S20 Plus İncelemesi

Geçen yıl olduğu benzer biçimde bu yıl da Samsung’un amiral gemisi Galaxy S serisi içinde üç model gördük. Üstelik Samsung, 2020’li yıllara girişimizin şerefine S10’dan S20’ye de direkt geçiş yapmış oldu. Geçen senenin en üst seviyedeki S10 serisi üyesi S10 Plus olmuştu. Sadece Samsung, bu yıl seriye bir “Ultra” modeli ekleyince, “Plus” etiketi taşıyan model ortanca üyeye dönüşmüş oldu. Üç kardeşin içinde ortanca olanın değerinin devamlı öbürlerinden daha düşük olduğuna dair bir inanış vardır. Acaba Galaxy S20 Plus için de durum o şekilde mi? Galaxy S20 Plus araştırma yazısında bu probleminin yanıtını da arıyoruz.

Galaxy S20 Plus araştırma: Tasarım

Aslına bakarsanız, tasarım anlamında Galaxy S20 serisinin selefi S10 serisinden oldukca fazla farkı yok. Üç model için de genel olarak bu yargıda bulunabiliriz. Farklılıklar oldukca minik seviyelerde kalıyor. Galaxy S20 Plus özelinde konuşursak, Samsung bu yıl ekran görüntü oranını 19.5:9’dan 20:9’a çıkarmış. Bu da telefonun birazcık daha uzamasını, sadece bunun yanında birazcık daha daralmasını elde etmiş. Telefonun kalınlığı ise S10 Plus’ınkiyle aynı. Netice olarak S20 Plus’ı tek elle kavramak ve kullanmak zor olmasa gerek. Doğal ki, ekranın tüm noktalarına tek elle kullanırken rahatça ulaşamıyorsunuz. Bu durumda ayarlardan etkinleştirebileceğiniz tek el modu size destek olacaktır.

Samsung Galaxy S20 Plus İncelemesi 1

Dikkat çeken bir başka detay ise ekranın kenarlara doğru kavisinin azaltılması. Galaxy S20 Plus’ta gene kavisli ekran var fakat, bu kavis açısı selefindekine gore daha düşük. Neredeyse düz ekranın bulunduğunu söylesek yanlış olmaz. Buna karşın, bilhassa tek elle kullanım esnasında kenarlara yanlışlıkla dokunma ve istenmeyen bölgeleri açma benzer biçimde durumlarla ara sıra da olsa karşılaştığımızı söylememiz gerekiyor. Samsung’un bu tarafta performansı yazılımla birazcık daha iyileştirmesi gerekiyor.

Telefonun önü ve arkası Gorilla Glass 6 camla kaplı. Ekranda ise koruyucu film yerleştirilmiş şekilde geliyor. Galaxy S20 Plus, üç haftayı aşkın zamandır kullanıyoruz ve herhangi bir yerinde bir çiziğe yada aşınmaya rastlamadık. Bunun haricinde ortalama 30-40 santimetre yükseklikteki bir koltuktan taş döşeme zemine ekran üstü düştüğünde de hayatta kaldı. Üstelik alüminyum çerçevesine de herhangi bir zarar gelmedi. Kısaca ince ve narin görünse de, sağlam bir telefon. Üstelik suya ve toza dayanıklı. Eğer duşta müzik yada podcast dinlemek isterseniz, Galaxy S20 Plus tam buna uygun bir telefon. Tecrübeyle sabittir.

Samsung Galaxy S20 Plus İncelemesi 2

Telefonun alt kenarında USB-C portu, mikrofon ve hoparlör var. İkinci hoparlör ise ekranın derhal üst kısmındaki ince hatta yerleştirilmiş. Burada ahize de mevcut. Üst kenarda microSD ve nano SIM kart yuvası ile ikinci mikrofon var. Sağ kenarda ses tuşlarını ve güç butonunu görüyoruz. Sol kenar temiz görünüyor.

Arka taraftaki cam yüzey kenarlara doğru epey fazla oranda kavis yaparak geliyor. Bu durum telefonun kenarlarındaki alüminyum çerçevenin daha da incelmesini ve telefonun genel olarak daha ince görünmesini sağlıyor. Son birkaç aydır gördüğümüz Samsung telefonlarının klasiği olacak şekilde, sol üst köşede dikdörtgen şeklinde bir kamera modülü var. Dışa doğru hafifçe çıkıntı meydana getiren bu modül dört tane kamerayı ve LED flaşı barındırıyor. Ek olarak bir mikrofonu da bu bölümde görüyoruz. Alt kenara doğru da bir Samsung logosu yerleştirilmiş.

Samsung Galaxy S20 Plus İncelemesi 3
Galaxy S20 Plus (solda) ve Galaxy S10 Plus yan yana. Aynı kalınlıkta olsalar da Galaxy S20 Plus daha ince bir telefon benzer biçimde hissediliyor.

Galaxy S20 Plus araştırma: Ekran ve Ses

Samsung Galaxy S20 Plus’ın ekranı 6.7 inç. Geçen senenin S10 Plus modeline gore ekran boyutunun artırıldığını görüyoruz. Ekran çözünürlüğü ise 1440 x 3200 px. Yukarıda da belirttiğimiz benzer biçimde, ekranın görüntü oranı 20:9. Dynamic AMOLED teknolojisinin kullanıldığı bu ekran, bir Samsung yapımı ekrandan beklenen yüksek görsel kaliteyi ve zevki kullanıcılara sunmayı başarıyor.

Samsung Galaxy S20 Plus İncelemesi 4

Her ne kadar üstünde koruyucu ekran filmiyle kullanmış olsak da, Galaxy S20 Plus’ın OLED ekranı yüksek bir parlaklık seviyesini ve canlılığı sunuyor. Netflix yada YouTube’daki HDR içerikleri de büyük bir zevkle seyretmek mümkün. Video içerikler için görüntüyü optimize etme özelliği bu telefonda da var. Bununla beraber renk sıcaklığını da göz keyfinize gore ayarlayabilirsiniz. Ekranın görüş açıları beklendiği benzer biçimde yüksek, ek olarak dış ortamda da rahat şekilde kullanılabiliyor. AMOLED ekranın varlığına bağlı olarak Always on Display, doğrusu devamlı açık ekran özelliği de mevcut.

Samsung’un Sonsuz-O olarak tanımladığı ekranı, Galaxy Note 10 serisinden beri çıkan birçok orta ve üst segment Samsung akıllı telefonunda görüyoruz. S20 Plus’ta da bu şekilde bir ekran var. Kamera deliği oldukca büyük değil, bundan dolayı tam ekranda oyun oynarken yada film izlerken oldukca rahatsız edici değil. Sadece 20:9 ekran bulunmuş olduğu için, tam ekranda birçok YouTube videosunu izlerken kenarlarda kalınca siyah çubuklar oluyor. Tam ekran görünümündeyse altta ve üstte dikkate kıymet kayıplar olacaktır. Gene de, tam ekranda YouTube videoları izlerken de keyif aldığımızı belirtelim.

Samsung Galaxy S20 Plus İncelemesi 5

Bu senenin S20 serisi üyelerinde yer edinen mühim yeniliklerden bir tanesi 120Hz ekran desteği. Öteki üyelerde olduğu benzer biçimde Galaxy S20 Plus’ta da 120Hz ekran desteği sadece Full HD+ çözünürlükte kullanılabiliyor. Maksimum ekran çözünürlüğünde ise yalnız 60Hz ayarı kullanılabiliyor. Doğrusu, Full HD+ çözünürlüğü tercih ettiğinizde de kullanıcı arayüzünde oldukca büyük bir keskinlik farkı hissedilmiyor. 120Hz ekran ayarını seçtiğinizde, arayüz geçişlerinde hakkaten akıcılık artıyor. Sadece bunun genel olarak oldukca büyük bir fark yarattığını söylemek zor. Eğer oyun oynamıyorsanız, pilden de tutum etmek için 60Hz ayarını kullanmanız daha isabetli olacaktır. Biz Galaxy S20 Plus’ı çoğu zaman tam ekran çözünürlüğünde, dolayısıyla 60Hz’de kullanmayı tercih ettik. Bizim seçimimiz çözünürlük yönünde oldu.

Ses tarafına baktığımızda, bundan önceki bölümde belirttiğimiz benzer biçimde Galaxy S20 Plus’ta iki tane hoparlör bulunuyor. Bu iki hoparlörün ses çıkışı dengeli şekilde ayarlanmış, bu sayede stereo ses tesiri başarıya ulaşmış şekilde sunuluyor. Son birkaç senedir mevcud Samsung ses profili ayarı S20 Plus’ta da mevcut. Kısa bir ses testi uygulayarak kulağınıza en uygun ses profilini belirleyebilirsiniz. Bununla beraber Dolby Atmos desteği de mevcut. Eğer telefonunuzda film yada dizi seyrediyorsanız, destekleyen içeriklerde, uygun bir kulaklıkla bundan yararlanabilirsiniz.

Kutudan çıkan AKG kulaklıkların iyi kalitede bulunduğunu biliyoruz. Galaxy S20 Plus kullanıcıları USB-C uçlu bu kulaklıkla iyi şekilde yönetim edecektir. Sadece en iyi ses çıkışı için Ayarlar bölümünden ses ayarlarını uygun şekilde yapmanızı tavsiye ederiz. Ekolayzır ve benzeri ayarları yaptıktan sonrasında kulaklıkla müzik dinleme yada video seyretme keyfiniz daha da artacaktır.

Galaxy S20 Plus araştırma: Performans ve Pil

Türkiye’de satılan Galaxy S20 Plus’ta Samsung yapımı Exynos 990 işlemci bulunuyor. Mali-G77 MP11 GPU da bu yonga setin bünyesinde içeriyor. 7nm tabanlı işlemcinin yanında 128 GB dahili bellek ve 8 GB RAM mevcut. Eğer isteseniz microSD kart yuvasıyla depolama kapasitesini artırabilirsiniz. Sadece bu durumda ikinci bir hat takma imkanınız olmayacaktır. Öteki durumda Galaxy S20 Plus’ı iki hatla kullanabilirsiniz.

Samsung Galaxy S20 Plus İncelemesi 6
AnTuTu benchmark neticeleri. Baştaki netice optimize güç modu aktifken alınmıştır. En sondaki netice ise yüksek performans modunda alınmıştır.

Galaxy S20+ bir amiral gemisi telefondan beklenen performansı kullanıcılarına sunuyor. Telefonun kullanıcı arayüzünde akıcı ve süratli şekilde gezinebilirsiniz. Uygulamalar ve oyunlar süratli şekilde açılıyor. Web sitelerinde gezinti ve yukarı aşağı kaydırmada da herhangi bir sorun yok. Oyun mevzusunda da Galaxy S20 Plus iyi bir performans ortaya koyuyor. Yüksek profilli oyunları bile akıcı şekilde oynayabilirsiniz.

Benchmark testlerinde de bu pratikteki durumun yansımaları görünüyor. AnTuTu Benchmark testinde 450-500 bin arasındaki puan ile Galaxy S20 Plus ilk beşte içeriyor. Yüksek performans modunu açmak benchmark testini oldukca azca yukarı çıkarıyor. GeekBench 5 testinde ise S20 Plus, tek çekirdek puanında geçen senenin S10 serisinin üyeleriyle aynı puanı elde etti. Çoklu çekirdek puanında ise geçen senenin amiral gemisi Samsung telefonlarının üstüne çıkmaya başardığını görüyoruz.

Samsung Galaxy S20 Plus İncelemesi 7
GeekBench 5 neticeleri

Isınma mevzusunda ise Galaxy S20 Plus, makul sayabileceğimiz ısı aralığının üst sınırlarında geziniyor. Benchmark testinde yada PUBG Mobile benzer biçimde oyunları oynarken ısınmayı hissedebilirsiniz. Sadece bu ısınma oldukca rahatsız edecek seviyede bulunmuyor.

Pil tarafına baktığımızda, Galaxy S20 Plus’ın 4500 mAh benzer biçimde, günümüz amiral gemisi akıllı telefonları averajının birazcık üstünde kapasitede pile haiz bulunduğunu görüyoruz. Galaxy S20 Plus’ı deneyimlediğimiz süre süresince yoğun şekilde kullandık. Bir ihtimal oldukca oyun oynamadık, sadece internette gezinme, toplumsal medya uygulamalarını kullanma, YouTube yada Netflix’te video seyretme benzer biçimde işleri yoğun şekilde gerçekleştirdik. Ara sıra da fotoğraf ve video çektik. Bir çok düzgüsel kullanıcının da bu yoğunlukta kullanacağını düşünüyoruz. Bu şekildeki kullanımda iki şarj içinde 24 saati birazcık aşan bir süre geçiyor. Eğer Galaxy S20 Plus ile yarı yolda kalmak istemiyorsanız, her gece yatarken prize bağlayıp şarj etmeniz yerinde olacaktır.

Samsung Galaxy S20 Plus İncelemesi 8

Sadece diyelim ki yapmadınız ve ikinci gün öğleye doğru Galaxy S20 Plus’ın şarjı bitti. Eğer kutudan çıkan 25W şarj adaptörü yanınızdaysa, Galaxy S20 Plus’ı süratli şekilde şarj edebilirsiniz. Otuz dakikada yüzde 60’a yakın bir doluluğa ulaşıyor. Kablosuz şarj desteği de var. Eğer 15W destekli bir kablosuz şarj adaptörü edinebilirseniz, normale gore daha süratli şekilde şarj edebilirsiniz. Ters kablosuz şarj özelliği, doğrusu PowerShare da mevcut. Eğer Galaxy Buds+ yada Galaxy Watch Active 2 benzer biçimde bir aygıt satın alırsanız, Galaxy S20 Plus ile bu takıları kablosuz olarak şarj edebilirsiniz.

Galaxy S20 Plus araştırma: Yazılım

Samsung Galaxy S20 Plus’ta Android 10 yüklenmiş olarak geliyor. Bunun üstünde de Samsung’un One UI 2 kullanıcı arayüzü mevcut. Samsung, daha S20 serisini çıkarmadan ilkin One UI 2 arayüzünü mevcut cihazlarına sunmaya başlamıştı. Bundan dolayı yenilikleri azca oldukca biliyoruz. Hatta bununla ilgili özel bir rehberi de Galaxy Note 10 Plus üstündeki deneyimlerimizle yayınlamıştık.

Samsung Galaxy S20 Plus İncelemesi 9

Samsung’un Galaxy S20 ile beraber getirmiş olduğu bazı yenilikler var. Bunlar mart ayının sonlarına doğru güncellemelerle Galaxy S10 ve Note 10 serisi telefonlara da sunulmaya başlandı. Bunlardan bir tanesi Samsung Daily. Ana ekranın en solunda yer edinen açık oturum eskiden Bixby Home adını taşıyordu. Samsung bu paneli tekrardan adlandırdı, sadece işlevini oldukca fazla değiştirmedi. Gene değişik uygulamalardan derlenen bilgiler ve kayıtlar bu ekranda görünüyor. Spotify ve Netflix kullanıyorsanız, kişisel kullanımlarınız doğrultusunda hazırlanmış tavsiyeleri de bu alanda görebilirsiniz.

Bir başka yeni özellik de Quick Share. Android tarafında Apple’ın AirDrop’u benzer biçimde sağlam ve zahmetsiz bir paylaşım yöntemi yoktu. Samsung, Quick Share adını verdiği bilhassa bu açığı kendi telefonlarında kapatmayı hedefliyor. Bu vasıta yardımıyla fotoğraf, video yada bunun benzer biçimde içerikleri öteki Samsung telefonlarıyla daha rahat şekilde paylaşabilirsiniz.

Samsung’un S20 lansmanında bundan bu şekilde görüntülü görüşme uygulaması olarak Google Duo’nun kullanılacağı belirtiliyordu. Sadece elimizdeki telefonda video görüşmeler hâlâ klasik video görüşme arayüzünde görülüyor. Bir ihtimal ilerleyen güncellemelerde beklediğimiz değişim yapılır.

Uygulama tarafında bir Samsung telefonunda görmeye alıştığımız uygulamalar mevcut. Samsung’un çeşitli uygulamaları yüklü gelirken, Google ve Microsoft’un çeşitli uygulamaları da yüklü. Netflix, Spotify ve Feysbuk benzer biçimde popüler uygulamarı da görüyoruz. Ayrıca ilk kez Note 10 serisinde gördüğümüz Global Goals uygulamasını da telefonda görüyoruz. Bunun yardımıyla telefonunuzun kilitli ekranında reklam göstererek para kazanabilir, bu kazancı çeşitli yardım projelerine bağışlayabilirsiniz.

Güvenlik tarafına baktığımızda Galaxy S20 Plus’ta ekran içi parmak izi okuyucusunun bulunduğunu görüyoruz. Süre geçtikçe bu birimin gösterdiği performans daha da iyi noktaya çıkıyor. Galaxy S20 Plus’ın parmak izi okuyucusu oldukca iyi şekilde çalışıyor. Telefonu kullandığımız süre süresince ekran kilidini bunu kullanarak hızlıca açtık. Ön kamera yardımıyla yüz tanıma da kullanılabiliyor. Sadece ona pek de gereksinim kalmadığını söylesek yanlış olmayacaktır.

Galaxy S20 Plus araştırma: Kamera

Samsung kamera tarafındaki yenilikleri çoğu zaman Galaxy S serilerinde kullanıma sunduğunu görüyoruz. Galaxy S20 serisi için de durum bu şekilde. En oldukca ilgi çeken yeni özellikler Galaxy S20 Ultra’da toplanmış, sadece Galaxy S20 Plus da haiz olduğu kamera kabiliyetleri bakımından oldukça tatminkar görünüyor.

Samsung Galaxy S20 Plus İncelemesi 10

Ilk olarak kameraların teknik detaylarına ve sayısal değerlerine bakalım. Ana kamera 12 megapiksel çözünürlük, f/1.8 diyafram açıklık, optik görüntü sabitleme benzer biçimde özelliklere haiz. Ultra geniş açılı lens de 12 megapiksel çözünürlük desteğine haiz. f/2.2 diyafram açıklığı da bu kameranın özellikleri içinde. Öne çıkarılan 64 megapiksel çözünürlük kıymeti ise telefoto kameraya ilişik. Bu kamera f/2.0 diyafram açıklığı, optik görüntü sabitleme benzer biçimde özelliklere haiz. Bunun yardımıyla 3 kat hibrit optik zum kabiliyeti sunuluyor. Bir de 0.3 megapiksel Uçuş Süresi kamerası bulunuyor ve bu kamera derinlik idrak etme için kullanılıyor.

Galaxy S20 Plus’ta gördüğümüz yeni kamera özelliklerinden bir tanesi Tek Çekim. Kamera uygulamasında Tek Çekim isminde yeni bir çekim modu derhal gözünüze çarpacaktır. Bunu seçip sonrasında çekim tuşuna bastığınızda, birkaç saniye içinde değişik kameralar kullanılarak değişik çekimler yapılıyor. Hem durağan(durgun) hem de hareketli görüntü çekimi yapılıyor. Sonrasında sonuçlar, en iyi netice tavsiyesiyle beraber gösteriliyor. Size de içinden seçmek kalıyor. Bilhassa hareketli nesnelerin yada kişilerin çekimi için bu özellik epey kullanışlı olacaktır. S20 Plus’ın kullanışlı kamera özelliklerinden bir tanesi bulunduğunu söyleyebiliriz.

Samsung Galaxy S20 Plus İncelemesi 11

64 megapiksel çözünürlüğünde olan telefoto kameranın 3 kat hibrit optik yakınlaştırma kabiliyetine haiz bulunduğunu söylemiştik. Ek olarak 30 kata kadar yakınlaştırma imkanı var. 3 kat yakınlaştırma ile meydana getirilen çekimlerde detaylar fazla kaybolmuyor, sadece hafifçe de olsa bir netlik kaybı hissediliyor. Doğal ki, toplumsal medya paylaşımlarında bu fark pek hissedilmeyecektir. 30 kat yakınlaştırmada ise detaylar epey fazla şekilde kayboluyor, pürüzsüzleştirme tesiri fazla, çekimler daha oldukca suni çizimleri çağrıştırıyor.

Doğrusu, akıllı telefonların kamera sistemlerinde telefoto kameradan oldukca ultra geniş açılı kameranın kalitesi mühim. Galaxy S20 Plus’ın kamerası da bu açıdan iyi iş çıkarıyor. Ultra geniş açılı çekimler renk canlılığı ve parlaklık açısından tatminkar. Kafi ışık altında meydana getirilen çekimlerde renk sıcaklığı ve parlaklık, ana kamera ile tutarlı. Aslen telefoto kamera için de benzer bir yorum yapılabilir.

64 megapiksel çözünürlüğünde olan fotoğrafları da Kamera uygulamasında bulunan görüntü ayarından seçim yaparak çekebilirsiniz. Bu durumda telefoto kameraya geçiş yapılıyor. Gündüz vakti görünüm fotoğrafları çekecekseniz mesele yok, sadece düşük ışıkta ve gece çekimlerinde performans birazcık düşecektir.

Biz Galaxy S20 Plus ile çekimlerimizi çoğu zaman ana kamera ile gerçekleştirmeyi tercih ettik. Bu kamera her koşulda tatminkar görüntüler sunuyor. Bir Samsung klasiği, renkler birazcık daha sıcak ve canlı, bunun haricinde parlaklık da yüksek. HDR performansı da sevinç verici. Makro çekimlerde de Galaxy S20 Plus iyi işler çıkarıyor. Canlı Odak modunda, arka planı bulanıklaştırılmış fotoğraflarda da S20 Plus’ın iyi bir performans sergilediğini görüyoruz. Düşük ışık performansı da başarıya ulaşmış. Pozlama yüksek seviyede olsa bile gürültü düşük, detaylar varlıklı.

GALAXY S20 PLUS İLE ÇEKİLEN FOTOĞRAFLAR (Tam Çözünürlüklü)

Önde yer edinen 10 megapiksel selfie kamera f/2.2 diyafram değerine haiz. Parlak ışık altında oldukça net ve hoş görünümlü selfie fotoğraflar çekebilirsiniz. Işık sertliği azaldıkça performansı düşüyor, gürültü tesiri daha çok şekilde hissediliyor. Gene de, doğum günü partisinde, ışıklar kapalı ve ortam yalnız mumlarla aydınlatılırken çektiğimiz selfie fotoğraflar kötü çıkmadı. Hafifçe gürültü tesiri hissedilse de, fotoğraflarda kimlerin olduğu açık şekilde görünüyor. Ön kamera ile çekilen selfie videolar için de görüntü kalitesi açısından benzer yorumda bulunabiliriz. Bununla beraber ön kamera ile çekilen videolar sabitlik açısından tatminkar. Ses kaydı da kaliteli ve berrak.

Hazır videodan bahsetmişken, Galaxy S20 Plus’ın video performasına bakalım. Samsung’un bu yıl Galaxy S20 serisinde öne çıkardığı özelliklerden bir tanesi de 8K video kayıt imkanı olmuştu. Samsung bu şekilde 8K QLED TV’lerini satın alanlara da kendi içeriklerini hazırlama fırsatı veriyor. 8K video çekimleri ile bilgileri en iyi şekilde yakalayabilirsiniz, sadece bu biçim çekimleri çoğu zaman bir tripod ile yapmak yerinde olacaktır. Bundan dolayı telefon elde tutularak meydana getirilen çekimlerde titreşim hissediliyor. Ortalama 2,5 dakikalık bir 8K video kaydı 1,5 GB’lık alan kaplıyor.

Depolama kapasitesi mevzusunda dikkatli davranıyorsanız, 4K ya da Full HD kaydı tercih etmelisiniz. HEVC formatında kayıt imkanı mevcut. Öte taraftan bu formatlarda çekim yaparken görüntü sabitlemenin avantajlarında yararlanabilirsiniz. 30fps’de 4K yada 1080p çözünürlük seçeneğinde HDR10 video kaydı da gerçekleştirebilirsiniz. Mikrofonla yakınlaştırma özelliği mevcut ve iyi şekilde çalışıyor. Bilhassa toplantılarda, konuşan kişiye yakınlaştırma yaparak sesinin daha yüksek bir şiddette kaydedilmesini sağlayabilirsiniz. Bu tür senaryolar için kullanışlı olacaktır. Ses kaydı kaliteli şekilde yapılıyor. Sadece çekim yaparken S20 Plus’ın kısa kenarlarına mümkün olduğunca temas etmemeye çalışın. Parmağınızı mikrofonun bulunmuş olduğu alana sürtmeniz çekimde istenmeyen seslerin çıkmasına niçin olabilir. Süper dengeli çekim özelliği de iyi şekilde çalışıyor ve ustalaşmış kameralardakine benzer bir tatta durağanlık sunuyor.

Galaxy S20 Plus araştırma: Netice

Samsung Galaxy S20 Plus, üç model içindeki ortanca üye olduğundan dolayı birazcık gölgede kalmış benzer biçimde. Bu serinin daha büyük ekranlı ve gelişmiş özelliklere haiz modeli Galaxy S20 Ultra dikkatleri üstüne topladı. Aslına bakarsanız, Galaxy S20 Plus bir amiral gemisi telefondan beklediğiniz birçok işlevi ve performansı sunmayı başarıyor. Oldukça şık bir tasarımı var, malzemesi kaliteli, yüksek fiyatlı bir telefonu kullandığınız hissini veriyor. OLED ekranı da parlak, canlı renkler sunuyor, görsel zevki fazlasıyla yaşatıyor.

Sekiz çekirdekli Exynos 990 işlemci ve ona birlikte rol alan öteki bileşenlerle üst derslik Android telefon performansı sunuluyor. Oyunlarda ve ek olarak fotoğraf düzenleme, video yapım benzer biçimde, yüksek performans gerektiren uygulamalarda Galaxy S20 Plus herhangi bir takılma yada tıkanıklık yaşatmıyor. Pil performansı bir ihtimal iki güne çıkacak seviyede değil, sadece süratli şarjın varlığıyla da pil mevzusunda sorun yaşamazsınız. Kablosuz şarj ve ters kablosuz şarjın bulunması da mühim artılardan.

Yazılım mevzusunda da Android 10 ve onun üstünde gelen One UI 2’yi görmek sevinç verici. Üstelik Samsung Daily ile ana ekranın en solunda yer edinen ve pek kullanmadığımız açık oturum birazcık daha işe yarar hâle geliyor. Netflix ve Spotify’ın bu alana daha çok şekilde entegre edilmesi de iyi olmuş. Quick Share da kullanışlı bir özellik. Galaxy S10 ve Note 10 serisi telefonlara gelmesiyle beraber öteki kişilerle paylaşma imkanı daha da genişleyecektir.

Galaxy S20 Ultra kamera kabiliyetleri bakımından daha çok öne çıksa da, Galaxy S20 Plus’ın 64 megapiksel kamerayı da içinde barındıran dörtlü kamera sistemi iyi işler çıkarıyor. Hususi günlerinizde Galaxy S20 Plus’ı rahatça kullanabilirsiniz. 8K video kayıt kabiliyetinin bulunması kulağa hoş geliyor, sadece pratikte pek fazla kullanacağınızı düşünmüyoruz.

Netice olarak Galaxy S20 Plus, 9000 TL seviyesindeki fiyatının karşılığını veren bir Android telefon. Galaxy S20 Ultra için bir 3000 TL civarında para harcamaya kıymet mi, o telefonu hemen hemen deneyimlemediğimiz için bir yorum yapmamız zor. Sadece Galaxy S20 Plus’ı tercih edenlerin bu seçimlerinden pek de pişman olmayacaklarını düşünüyoruz.

Kaynak:https://www.teknoblog.com/galaxy-s20-plus-inceleme/

0 Reviews

Related post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *