Samsung Galaxy S20 FE Ön İnceleme [Video]

Bu senenin derhal başlangıcında çıkardığı Galaxy S10 Lite ve Note 10 Lite modelleriyle Samsung, üst sınıf telefonlarındaki bazı özellikleri isteyenlere daha rahat erişebilecekleri seçenekler sunmuştu. Hakikaten de hem S10 Lite’ın hem de Note 10 Lite’ın Türkiye’de oldukça ilgi gördüğüne tanık olduk. Şirket şimdi benzer bir adımı daha atıyor, bir tek bu sefer karşımızda daha iddialı bir model var. Bir süredir sızıntılarını gördüğümüz Galaxy S20 Fan Edition ya da özetlemek gerekirse Galaxy S20 FE resmiyet kazanmıştır. Kısa bir zaman geçirme imkanı bulduğunuz bu yeni Android telefon ile ilgili izlenimlerimizi Galaxy S20 FE ön araştırma videosu ve yazısında bulabilirsiniz.

Yazının başlangıcında bahsettiğimiz her iki Samsung telefonu için de Galaxy A serisinin üst seviyesindeki üyelere benzer havalara haiz bulunduğunu söylemiştik. Şu demek oluyor ki haiz oldukları hava orta-üst segment Android telefonların ötesine geçmiyordu. Bir tek Galaxy S20 Fan Edition için durum değişik. Bu telefon daha uzaktan üst sınıf telefon olduğu havasını veriyor. Elimize aldığımızda amiral gemisi S20 serisinin diğeri üyelerinden {{hiç de}} aşağı kalmadığını görüyoruz.

galaxy s20 fe ön inceleme
Samsung Galaxy S20 FE

Naturel ki, 6.5 inç ekranı saran çerçeve birazcık daha kalınca. Bu görünüm S20 ailesinin diğeri üyelerine bakılırsa onu birazcık daha rahat hâle getiriyor. Aynı etkiyi düz ekranın da yarattığını söyleyebiliriz. Ön tarafı Gorilla Glass 3 cam kaplıyor. Bu alanda da bir gerileme durumu söz mevzusu. Kenarları 6000 serisi alüminyumdan yapılmış çerçeve sararken arkada ise Samsung’un Note 20’de de kullandığı güçlendirilmiş polikarbon plaka bulunuyor. Bu arka yüzey kenarlara doğru hafifçe kavis yaparak ergonomiyi artırıyor. Yüzey hafifçe pürüzlü, bu da sürtünmeyi artırarak telefon için daha rahat tutuş sağlıyor. 6.5 inç ile büyük bir ekranı olsa da, S20 FE kompakt bir telefon havasını vermeyi başarıyor.

Galaxy S20 Fan Edition’ın keyifli yanlarından bir tanesi değişik renk seçeneklerine haiz olması. Beyaz rengin haricinde koyu mavi, kırmızı, turuncu, yeşil, lavanta benzer şekilde renkleri var. Üstelik kenarları saran alüminyum çerçeve de telefonun renk düzenine uyum gösteriyor. Bilhassa gençlerin bu değişik renk seçeneklerine ilgi göstereceğini düşünüyoruz.

Samsung Galaxy S20 FE Ön İnceleme [Video] 1

Ekran Super AMOLED teknolojisine haiz. Parlaklığı kafi. Full HD+ çözünürlük de bu ekranda kafi keskinliği sunuyor. S20 ailesinden alınan önemli bir özellik de 120 Hz yenileme hızı. Daha önceki S20 Plus ve S20 Ultra incelemelerinde bu yüksek hızın düzgüsel kullanımda pek fark yaratmadığını söylemiştik. Bir tek kullanıcı arayüzündeki geçişlerde ve destekleyen oyunlarda akıcılık kullananların ilgisini çekebilir. HDR10+ desteğinin bulunduğunu da belirtmeden geçmeyelim. Videoda da görebileceğiniz suretiyle, YouTube’dan açtığımız bir video oldukça tesirinde bırakan görünüyor. Stereo hoparlör var, alt kenardaki ana hoparlör daha büyük olsa da, sağından ve solundan nerede ise aynı seviyede ses geliyor. Samsung’un bizlere verdiği bilgiye bakılırsa kutudan kulaklık çıkmıyor, bir tek denetim ürünü elimize ulaştığında bununla ilgili lüzumlu güncellemeyi de yapacağımızı şimdiden belirtelim.

Exynos 990 işlemci ile üst sınıf telefonlardan beklediğimiz performansı sunmayı vaat eden bu telefonda 6 GB RAM var. Birazcık düşük gelebilir, bir tek DDR5 benzer şekilde güncel bir teknolojiyi barındırması artıları içinde yer ediniyor. Depolama kapasitesi 128 GB, bir tek burada da microSD kart ile 1 TB’ye varan genişleme imkanı var. Bir fazlaca Samsung telefonunda görmeye alıştığımız çift SIM kart desteği de var. Bir tek bunun için microSD kart kullanımından vazgeçmeniz gerekiyor.

Samsung Galaxy S20 FE Ön İnceleme [Video] 2

Galaxy S20 FE 4500 mAh kapasiteli pil ile yüksek bir emek verme ömrü sunar benzer şekilde görünüyor. Telefon 25W süratli şarj desteğine haiz olsa da, kutudan 15W şarj adaptörü çıkıyor. Telefonun arkası cam olmasa da, Samsung kullandığı tekniklerle bu telefonun kablosuz şarj ve ters kablosuz şarj benzer şekilde işlevleri sunmasını mümkün kılmış. Bu açıdan aynı tür arka malzemeye haiz olan Note 20’yi yakaladığını görüyoruz. Deneyimlemeden konuşmak iyi olmaz, bir tek bu telefon kağıt üstünde 1 ila 1.5 gün emek verme ömrü sunar benzer şekilde görünüyor.

Yazılım tarafında ise Android 10 ve bunun üstünde One UI 2.5 var. 2020 model Samsung telefonlarında sunulan Samsung Daily, Quick Share benzer şekilde yeni işlevler bu telefonda da mevcut. Google uygulamaları ve Google Play Store da yüklenmiş olarak sunuluyor. Buna bir de Samsung’un yüklenmiş olarak sunmuş olduğu uygulamaları ve Microsoft uygulamalarını ilave edin. One UI kullanıcı arayüzü de büyük ekranlı diyebileceğimiz bu telefonu rahatça kullanmanızı elde edecektir.

Samsung Galaxy S20 FE Ön İnceleme [Video] 3

S20 serisinin diğeri üyelerinde bulunan yüksek çözünürlüğünde olan kameralar bu telefonda yok. Arkada 12 megapiksel ana kamera, 12 megapiksel ultra geniş açılı kamera, 8 megapiksel telefoto lens var. Telefon 3 kat optik yakınlaştırma imkanı sunarken, Samsung’un Space Zoom olarak adlandırdığı yüksek oranda yakınlaştırma işlevi ise 30 kata kadar destek veriyor. Tek Çekim modu da mevcut. Ustalaşmış video modu ve ses girişini seçme imkanı da var. Video çekimi ise en fazla 4K/60fps oluyor. 8K’nın eksikliği hiçbir şekilde hissedilmeyecektir diye düşünüyoruz.

İlk deneyimlerimize dayanarak Galaxy S20 FE’yi beğendiğimizi söyleyebiliriz. Eğer tahmin ettiğimiz benzer şekilde 6500-7000 TL içinde bir fiyattan da gelirse, bilhassa gençlerin bir fazlaca ilgi gösterdiği bir Android telefon olabilir benzer şekilde görünüyor.

Kaynak:https://www.teknoblog.com/galaxy-s20-on-inceleme-video/

0 Reviews

Related post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *