Samsung Galaxy M31 İncelemesi

 Samsung Galaxy M31 İncelemesi

samsung galaxy m31 satın alSamsung Galaxy M31
GittiGidiyor’dan satın alın

SATIN AL

Samsung, Galaxy M serisiyle uygun fiyatlı telefon arayanlara güçlü seçenekler sunuyor. Firmanın geçen yıl çıkardığı Galaxy M30 ve M30s modelleri, serinin parlayan yıldızları olmuş ve bilhassa M30s, güçlü özellikler ve uygun tutarları buluşturmasıyla dikkat çekmişti. Bu iki telefonun takip edeni olan Galaxy M31 de bir süre ilkin çıktı. Samsung’un 2020 model tasarım anlayışının izlerini yansıtan, kamera sistemi ve işlemcisi değişen bu yeni Android telefon hakkında detayları Galaxy M31 araştırma yazımızda bulabilirsiniz.

Galaxy M31 araştırma: Tasarım

Samsung Galaxy M31’in kasasında da, tıpkı Galaxy M30s’te olduğu benzer şekilde, ana araç-gereç olarak polikarbon tercih edilmiş. Akıllı telefonun 6000 mAh kapasiteli bir pil taşımasına rağmen elde bir ağırlık hissettirmediğini de belirtmek gerekiyor.

Yalnız Samsung’un tasarım tercihleri ve ana araç-gereç olarak polikarbon kullanılması sebebiyle Galaxy M31, “üst sınıf” bir telefon imajı çizmiyor. Samsung’un seçimlerinde işlevsellik ön plana çıkarken, Galaxy M31’in içinde bulunmuş olduğu segment sebebiyle “üst sınıf görünme” benzer şekilde bir kaygısının bulunmadığımı da hatırlatmakta yarar var.

Samsung Galaxy M31 İncelemesi 1Galaxy M31 için vişne pembesi, okyanus mavisi ve uzay siyahı renk seçenekleri sunuluyor. İnceleme telefonumuzun vişne pembesi renginin Galaxy M31’e bir fazlaca yakıştığı da kolaylıkla söylenebilir.

Galaxy M31’in önünde teknik özelliklerine ondan sonrasında değineceğimiz 6.4 inç büyüklüğünde bir ekran bulunuyor. 19.5:9 görüntü oranına haiz bu ekran, ön panelin yüzde 84.1’lik kısmını kaplıyor. Samsung’un “Sonsuz-U” adını verdiği bu ekranın üst kısmında U harfi şeklinde bir çentik yer ediniyor.

Samsung Galaxy M31 İncelemesi 2Bu çentik, akıllı telefonun 32 megapiksel çözünürlüğünde olan kamerasına da ev sahipliği yapıyor. Bu çentiğin derhal üstüne de Galaxy M31’in ahize hoparlörü gizlenmiş. Galaxy M31’de ekranın üst ve kenar çerçeveleri oldukça ince. Üstünde herhangi bir şey bulunmayan alt ekran çerçevesi ise diğerlerine kıyasla hissedilir şekilde daha kalınca.

Galaxy M31’in sol kenarında çift nano SIM ve microSD kart tepsisinin yerleştirildiği yuva bulunuyor. Sağ kenarda ise güç butonu ve ses denetim tuşları kullanıcıları karşılıyor. Üst kenara ikinci mikrofon yerleştirilirken, alt kenarda kullanıcıları soldan sağa doğru sırasıyla kulaklık jakı, USB-C girişi, mikrofon ve hoparlör ızgarası karşılıyor. Hoparlörden makul seviyede bir ses duymak için ses yüksekliğini üst seviyelere çıkarmak gerekiyor. Bu da ses kalitesinde bazı bozulmalara yol açıyor. Gene de, Galaxy M31’in içinde bulunmuş olduğu grup itibarıyla bu duruma pek şaşırmamak gerekiyor.

Samsung Galaxy M31 İncelemesi 3Galaxy M31’in arka panelinde ise göze ilk olarak sol üst köşedeki kamera sistemi çarpıyor. Dikdörtgen bir modülün içine yerleştirilen sistemde dört kamera sensörü ve LED flaş bulunuyor. Dört kamera sensörünün diziliminin ters bir “L” şeklinde olduğu söylenebilir. LED flaş da en altta yer edinen sensörün sağına yerleştirilmiş.

Bu kamera sensörünün derhal alt çaprazında ise telefonun parmak izi tarayıcısı bulunuyor. Detaylarına ondan sonrasında değineceğimiz bu parmak izi tarayıcısına hem sağ hem de sol ellerin işaret parmaklarıyla kolaylıkla ulaşılabiliyor.

Samsung Galaxy M31 İncelemesi 4Galaxy M31, 6.4 inçlik ekranıyla uzun bir telefon olsa da, kolaylıkla kullanılıyor. Telefonu tek elde kullanırken bir sorun yaşanmıyor. Ekran üstündeki nerede ise her noktaya telefon tek elle kullanılırken de kolaylıkla erişilebiliyor.

Galaxy M31 araştırma: Ekran

Samsung Galaxy M31, 6.4 inç büyüklüğünde Super AMOLED ekrana haiz. Samsung’un Sonsuz-U olarak adlandırdığı bu ekran, adını üstündeki U harfi şeklindeki çentikten alıyor. Görüntü oranı 19.5:9 olan ekran, 2340 x 1080 px çözünürlük ve 403 ppi px yoğunluğu sunuyor.

Samsung Galaxy M31 İncelemesi 5Galaxy M31’in sınıfına gore fazlaca iyi bir ekran deneyimi sunduğunu söylemek gerekiyor. Geniş görüntüleme açıları, canlı renkler ve derin siyahlar sunan Galaxy M31’in ekranı, telefona rakiplerine kıyasla önemli bir avantaj sağlıyor. Ekranın parlaklık seviyesi de aydınlık altında kolaylıkla görülmesini sağlıyor. Yalnız güneş ışığının telefonun üzerine dik şekilde geldiği zamanlarda ekranı görmekte birazcık mesele yaşanıyor. Ekranın parlaklığının ortamın aydınlık seviyesine gore otomatikman ayarlanabildiğini belirtmekte yarar var.

Galaxy M31’in Ayarlar menüsündeki ekran sekmesi de kullanıcılara ekranla ilgili çeşitli ayarlar yapma imkanı sunuyor. Karanlık mod bu bölüm üstünden etken hâle getirilirken, ekran modu seçimi de gene bu bölümde gerçekleştiriliyor. Ekran için kullanıcılar Naturel ve Canlı modlardan biri seçilebiliyor. Beyaz dengesi de kullanıcılar tarafınca manuel olarak ayarlanabiliyor. Mavi ışık filtresinin ayarları da gene bu sekme üstünden değiştirilebiliyor.

Samsung Galaxy M31 İncelemesi 6Galaxy M31’in ekranı, hem büyüklüğü hem çözünürlüğü hem de canlılığıyla multimedya içerik tüketimi ve oyun deneyimi için oldukça uygun bir telefon portföyü çiziyor. Ekranın Galaxy M31’in en güçlü satış noktalarından biri olduğu söylenebilir.

Galaxy M31 araştırma: Donanım ve Performans

Galaxy M31’in kalbinde Samsung’un kendi üretimi olan Exynos 9611 işlemci bulunuyor. Güney Koreli şirket daha ilkin Galaxy M30s, A50s ve A51 modellerinde de bu işlemciyi kullanmıştı. Kısacası bu işlemcinin Samsung’un uygun fiyatlı telefonlardaki popüler seçiminden şaşmadığı görülüyor.

Samsung Galaxy M31 İncelemesi 7Exynos 9611, günlük standart görevleri yerine getirme mevzusunda hiçbir mesele yaşamıyor. Fazlaca süratli şekilde uygulama değişim yapmak yada arayüzde süratli hareketlerle dolaşmak benzer şekilde işler yapılmadığı takdirde Galaxy M31 sorunsuz şekilde çalışıyor. Bu işlemciye beraber rol alan 6 GB RAM yardımıyla Galaxy M31, çoklu vazife mevzusunda hiçbir mesele yaşamıyor. Akıllı telefon için 64 ve 128 GB olmak suretiyle iki değişik depolama seçeneği sunulsa da, Türkiye’de bir tek 128 GB depolama alanına haiz versiyon satılıyor.

Galaxy M31’de biyometrik güvenlik önlemi olarak hem parmak izi tarayıcısı hem de yüz tanıma özelliği sunuluyor. Yüz tanıma özelliği, karanlık ortamlarda bile sorunsuz şekilde çalışıyor. Gözlük takanların ise yüzlerini kaydederken hem gözlüklü hem de gözlüklü şekilde kayıt yapması isteniyor. Telefonun arka paneline yerleştirilen parmak izi tarayıcısına ise daha ilkin belirttiğimiz benzer şekilde her iki elin işaret parmağıyla da erişilebiliyor. Parmak izi tarayıcısı da telefonun ekran kilidini süratli şekilde açıyor.

Samsung Galaxy M31 İncelemesi 8Galaxy M31, Call of Duty ve PUBG benzer şekilde oyunlarda, en azından varsayılan grafik ayarlarında, oldukça iyi bir performans sunuyor. Telefon, bu oyunlar başlatılırken ve oynanışın ilk dakikalarında bazı takılmalar yaşayabiliyor. Yalnız bir süre sonrasında bu takılmalar görülmüyor. Mali-G72 MP3 GPU genel performans itibarıyla popüler oyunların oynanması için fazlasıyla kafi oluyor.

Samsung Galaxy M31, Geekbench 5 benchmark testinden tek çekirdekte 345, fazlaca çekirdekte ise 1294 puan alıyor.

Galaxy M31 araştırma: Pil

6000 mAh kapasiteli pili, Galaxy M31’in en çarpıcı özelliklerinden biri. Bu pil yardımıyla Galaxy M31, uzun süre süresince şarja gerek kalmadan emek vermeyi sürdürebiliyor. Yoğun kullanımda bile bir günü kolaylıkla çıkarabilen Galaxy M31, yoğunluk azaldığında ve çoğunlukla kablosuz ağa bağlı kalındığında ise iki gün süresince şarj edilmeden çalışmaya devam edebiliyor.

LTE bağlantısına geçiş yapıldığında bu süre birazcık azalsa da, yoğun kullanımda bir günün kolaylıkla çıkarılması Galaxy M31’in pil performansı için kafi fikri veriyor.

Samsung Galaxy M31 İncelemesi 9Galaxy M31, 15W süratli şarj desteğiyle geliyor. Bu denli büyük bir pil için 15W şarj desteğinin varlığı fazlaca anlamlı bir fark yaratmıyor. Samsung’un ilk olarak uygun fiyata odaklandığı M serisinde süratli şarj mevzusunda kısa sürede bir değişiklik yapması da beklenmiyor.

Samsung Galaxy M31’in pilinin tamamen boşken dolması averaj 2,5 saat sürüyor. 1 saatlik şarjın sonunda ise pil yüzde 30 oranında doluyor. Bu doluluk oranı da telefonun hatırı sayılır bir süre süresince çalışmasını sağlıyor.

Galaxy M31 araştırma: Yazılım

Samsung’un 2020’de çıkardığı diğeri tüm telefonlar benzer şekilde, Galaxy M31 de kutusundan Android 10 işletim sistemi ve One UI 2.0 kullanıcı arayüzüyle çıkıyor. Yalnız bu telefonda One UI 2.0’ın “Temel” olarak tanımlanan birazcık daha sadeleştirilmiş bir versiyonu bulunuyor. Güney Koreli şirket Galaxy M20 ve M30’da da bu versiyona yer vermişti.

Samsung Galaxy M31 İncelemesi 10Bu versiyonda yerleşik ekran kaydedicisi ve Güvenli Klasör benzer şekilde bazı rahat özellikler bulunmuyor. Samsung Hisse ve Samsung Hisse Mini de bu kullanıcı arayüzünde desteklenmiyor. Galaxy M31’de Samsung’un dijital asistanı Bixby bulunmasa da, kamera uygulaması üstünden görsel arama gerçekleştiren Bixby Vision telefonda mevcut.

Samsung ve Microsoft içinde uzun süredir devam eden ortaklaşa iş, Galaxy M31’de de sürüyor. Galaxy M31’in ana ekranındaki Microsoft Apps klasöründe Office, OneDrive, LinkedIn ve Outlook uygulamaları kullanıcıları karşılıyor.

Samsung Galaxy M31 İncelemesi 11Google’ın Android uygulamaları, neredeyse tüm Android telefonlarda olduğu benzer şekilde, Galaxy M31’de de mevcut. Ana ekrandaki Google klasöründe Google Chrome, Gmail, Google Haritalar, Google Duo, YouTube Music benzer şekilde uygulamaları bulmak mümkün.

Pek fazlaca üretici, Google’ın Android uygulamalarını kendi akıllı telefonlarında varsayılan çözüm olarak sunuyor. Yalnız Samsung bu grubun haricinde kalmayı Galaxy M31’de de sürdürüyor. Galaxy M31’de Chrome haricinde Samsung’un kendi web tarayıcısı da ön yüklenmiş olarak sunuluyor. Fotoğraflar ve mesajlar benzer şekilde uygulamalar için de kendi çözümlerini yeğleyen şirket, e-posta mevzusunda ise Gmail ve Outlook seçeneklerini sunuyor.

Yalnız Galaxy M31’de yüklü gelen uygulamalar sıralaması bunlarla sınırı olan kalmıyor. Spotify, Netflix, Trendyol ve Feysbuk benzer şekilde popüler uygulamalar da telefon açılır açılmaz kullananların karşısına çıkıyor.

Samsung Galaxy M31 İncelemesi 12Samsung’un Galaxy M31’de sunmuş olduğu extra araç ve uygulamaların sayısı da pek azca değil. Akıllı telefondaki Samsung klasöründe Ses Kaydedici, Radyo benzer şekilde araçlar bulunuyor. Kullananların görsel açıdan zengin notlar almasını mümkün kılan Samsung Notes, Samsung Members ve Galaxy Store benzer şekilde uygulamalar da telefonda mevcut.

Güney Koreli firmanın One UI arayüzünde sunmuş olduğu araçlardan kabul edilen Game Launcher, Galaxy M31’de de yerini koruyor. Oyunlar için bir tür yönetim merkezi işlevi gören bu uygulama, bir tür yönetim merkezi olarak çalışıyor. Cihazdaki oyunları direkt başlatmayı elde eden Game Launcher, bir oyunun ne kadar süre süresince oynandığını gösteriyor. Buna ek olarak, Discord entegrasyonu etken hâle getirildiğinde de arkadaşların oynadığı oyunlar görülebiliyor.

Günümüzde akıllı telefonlarda işletim sistemi genelinde koyu renk modu desteği sunulması artık standart bir özellik hâline gelmiş durumda. Samsung Galaxy M31s’te de bu mod “Karanlık modu” ismiyle karşımıza çıkıyor. Bu mod telefonun süratli erişim paneli üstünden etken hâle getirilebildiği benzer şekilde, programa bağlı çalışacak şekilde de ayarlanabiliyor. Kullanıcılar kendi programlarını oluşturmanın yanı sıra, gün batımıyla gün doğumu içinde otomatikman karanlık moda geçiş için komut verebiliyor.

galaxy m31 incelemeGalaxy M31’in kullanıcı arayüzünde uygulamalar içinde geçiş yapma mevzusunda bir sorun yaşanmıyor. Çoklu vazife ekranı oldukça kullanışlı olan telefonda, ana ekran mevzusunda da kullanıcılara değişik görünüm seçenekleri sunuluyor. Galaxy M31’in Ayarlar menüsü üstünden erişilen Aygıt Bakımı özelliği ise akıllı telefon için adeta bir yönetim merkezi işlevi görüyor ve pek fazlaca bakım çalışmasını süratli şekilde tamamlamayı sağlıyor.

Galaxy M31 araştırma: Kamera

Samsung Galaxy M31’in arkasında daha ilkin de bahsettiğimiz benzer şekilde dörtlü bir kamera sistemi bulunuyor. Bu kamera sisteminde ana kamera görevini 64 megapiksel çözünürlüğünde olan sensör üzerine alıyor. Galaxy M31, Samsung’un 64 megapiksel kameralı telefonları içinde en uygun fiyatlı seçenek olma benzer şekilde bir özelliğe de haiz.

Samsung Galaxy M31 İncelemesi 13Px birleştirme teknolojisinin kullanıldığı bu sensör, otomatik modda 16 megapiksel çözünürlüğünde olan fotoğraflar çekiyor. Ana kameranın gün ışığındaki performansının hakkaten iyi bulunduğunu belirtmek gerekiyor. Dinamik aralığı iyi olan fotoğraflardaki detay seviyesi de yüksek.

Yalnız uygun fiyatlı pek fazlaca telefonda olduğu benzer şekilde, Galaxy M31’de de hava kararınca kameranın performansı düşüyor. Ilk olarak, telefon çift elle tutulsa bile gece çekilen fotoğraflarda titreme tesiri hissedilebiliyor. Bu da tamamen durağan(durgun) bir kare yakalamayı zorlaştırıyor.

Samsung Galaxy M31 İncelemesi 14Eğer ortamdaki yapay aydınlatma kaynakları yeterliyse ve eliniz titremediyse, detay seviyesinin kafi olduğu ve gürültünün fazla hissedilmediği fotoğraflar çekmeniz mümkün oluyor. Yalnız çevre karanlıkken ortaya çıkan netice pek doyurucu görünmüyor. Yalnız bu durumun Galaxy M31’e özgü değil, sınıfsal bir sorun bulunduğunu hatırlatmak gerekiyor.

Samsung Galaxy M31’in kamerasında karanlık ortamlarda çekilen fotoğraflarda daha iyi sonuçlar alabilmek için bir Gece modu mevcut. Ilk olarak bu modla yakalanan karelerin belirgin seviyede kırpıldığı ve kullananların standart moda kıyasla daha küçük bir çerçeve görmüş olduğu göze çarpıyor.

Samsung Galaxy M31 İncelemesi 15 Buna ek olarak, Gece moduyla çekilen fotoğraflarda bir tür “sulu boya” efektinin uygulanması da detayların deformasyona uğramış olmasına yol açıyor. Gece modunun karanlık sahneleri aydınlatma mevzusunda ise başarıya ulaşmış bulunduğunu söylemek gerekiyor. Standart modda çekilen fotoğraflarda da belli oranda aydınlatma uygulandığını belirtmekte yarar var.

Galaxy M31’de 64 megapiksel ana kameraya beraber rol alan sensörlerden birisi de 8 megapiksel çözünürlüğünde olan ultra geniş açılı kamera. Bu sensör, tahmin edilebileceği suretiyle, daha geniş bir kare yakalarken kullanılıyor. Ultra geniş açılı kamerayla çekilen fotoğraflara yakınlaştırma yapıldığında pek fazla detay görünmüyor. 5 megapiksel makro kamera yakın çekim fotoğraflarda oldukça iyi sonuçlar veriyor. Sistemi gene 5 megapiksel çözünürlüğünde olan derinlik sensörü tamamlıyor.

Galaxy M31’in kamerasında Canlı Odak, Panorama, Ultra Ağır Çekim, Ağır Çekim ve Hiper Geçiş benzer şekilde değişik çekim seçenekleri de kullanıcıları karşılıyor.

Galaxy M31’in önünde ise 32 megapiksel çözünürlüğünde olan bir kamera yer ediniyor. Bu kamera da varsayılan olarak 8 megapiksel çözünürlüğünde olan fotoğraflar çekiyor. Yalnız daha fazlaca detay isteyenler 32 megapiksele geçiş yapabiliyor. Güzelleştirme efektleri de sunan ön kamerayla aydınlık altında güzel görünen selfile’ler çekilebiliyor. Hava karardığında ise arka kamerayı etkileyen sorunların ön kameraya da yansıdığı söylenebilir.

Samsung Galaxy M31’in arka kamerasıyla 4K 30fps video kaydı yapmak mümkün. Gün ışığında Galaxy M31 ile çekilen videoların netlik ve detay bakımından oldukça başarıya ulaşmış olduğu görülüyor. Telefonun ön kamerası da 4K video kaydı yapabiliyor.

Galaxy M31 araştırma: Netice

Samsung’un Galaxy M30s ile yakaladığı çizgiyi Galaxy M31 ile sürdürdüğü söylenebilir. İki telefonun çıkış zamanları içinde fazla fark olmadığı için sundukları edinim de büyük seviyede benziyor. Ana kameranın çözünürlüğünün artması, makro kameranın eklenmesi ve baz versiyonda sunulan RAM kapasitesinin artırılması, Galaxy M31’i M30s’ten ayıran noktalar içinde başı çekiyor.

galaxy m31 incelemeBilhassa 6 GB RAM’in varlığı, Galaxy M31’in çoklu vazife mevzusunda sıkıntısız bir performans sergilemesini sağlıyor. Böylelikle aynı anda birden fazla uygulamayı çalıştırmak sorun teşkil etmiyor. Buna ek olarak, Galaxy M31’in Super AMOLED ekranı hem boyutları hem de canlılığıyla oyunlarda ve videolarda üst düzey bir edinim sunuyor.

6000 mAh kapasiteli pili de Galaxy M31’in en güçlü silahları içinde bulunuyor. Bir günü çıkarmakta hiçbir sorun yaşamayan telefon, averaj yoğunluklu bir kullanım senaryosunda ise iki gün süresince şarja gereksinim duymuyor. Bunun günümüzde bir telefon için önemli bir tercih sebebi olduğu söylenebilir.

Günlük standart görevleri kolaylıkla yerine getiren telefon, oyunlar mevzusunda da iyi bir performans sergiliyor. Akıllı telefonun arka kamerası, aydınlık altında hem fotoğraf hem de video mevzusunda kullanıcıları yarı yolda bırakmıyor. Kutusundan Android 10 yüklenmiş olarak çıkması da Galaxy M31’in artı hanesine yazılıyor.

Samsung Galaxy M31 tasarım bakımından kullanıcılara değişik bir şey sunmuyor. Telefonun kamerasının gece performansının da gündüz performansına kıyasla düşük kaldığını söylemek gerekiyor. Yalnız bu “sınıfsal” problemler, Galaxy M31’in içinde bulunmuş olduğu fiyat grubunun en uygun ve iddialı seçeneklerinden biri olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

samsung galaxy m31 satın alSamsung Galaxy M31
GittiGidiyor’dan satın alın

SATIN AL

Teknoblog’un satış ortaklıkları vardır. Bunlar, editoryal içinde ne olduğu etkilemez, yalnız Teknoblog, satış ortaklığı bağlantıları üstünden satın alınan ürünler için komisyon kazanabilir.

Kaynak:https://www.teknoblog.com/galaxy-m31-inceleme/

0 Reviews

Related post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *