Samsung Galaxy A9 (2018) incelemesi (video)

 Samsung Galaxy A9 (2018) incelemesi (video)

Geçtiğimiz günlerde tanıtılan ve Türkiye pazarında satışa sunulan Samsung Galaxy A9 (2018), dünyanın 4 ana kameralı ilk telefonu olma hususi durumunu taşıyor. Üstünde orta düzey sayılabilecek Snapdragon 660 bulunan cep telefonu ile daha ilkin Şile’de bir etkinliğe katılmış ve modeli ilk kez o toplantı esnasında uzun süre kullanma fırsatı bulmuştuk. Sonrasında teste gelen telefonu kullanıp detaylı bir halde inceledik.

Samsung Galaxy A9 (2018) incelemesi (video)

İlk bakışta klasik bir Samsung modeli görünümü sunan Galaxy A9 (2018), firmanın tasarım anlayışının geleneksel çizgilerini taşıyor. Gece siyahı, petrol mavisi ve şeker pembesi olmak suretiyle 3 değişik rengi bulunan telefonun bizlere gönderilen versiyonu petrol mavisi renginde. Bu renk seçeneğinde telefonun arka yüzü üst bölümde yeşil ile başlarken aşağı doğru maviye çalan bir degrade geçişi görülüyor.

Samsung Galaxy A9 (2018) incelemesi (video) 1

Samsung Galaxy A9 (2018) tasarım

Arka yüzde bulunan 4 kamera dikey bir halde gövdeye paralel olarak sıralanmış. Kameraların derhal altında LED lamba, arka yüzün üst orta kısmında ise parmak izi okuyucu ve onun derhal altında Samsung logosu bulunuyor. Önden bakıldığında sağ yan yüzde güç tuşu ve onun üstünde ses tuşları yer alırken sol yan yüzde bir tek Bixby tuşu bulunuyor. Telefonun alt yan yüzünde ise 3.5 mm kulaklık çıkışı, US:B Type-C bağlantısı ve hoparlör yer ediniyor. SIM kart yuvası ise üst yan yüzde konumlandırılmış.

Samsung Galaxy A9 (2018) incelemesi (video) 2

Samsung Galaxy A9 (2018) teknik özellikleri

Telefonun ekran boyutu 6.3 inç ve çözünürlük ise 1080×2220 px. Ekran Super AMOLED olduğundan parlaklık anlamında fazlasıyla iyi bir tecrübe sunuyor. Ekranı beğendiğimizi söyleyebilirim.Telefonda Snapdragon 660 işlemci, Adreno 512 GPU, 6 GB RAM (teknik olarak 8 GB RAM seçeneği de bulunuyor fakat bizlere gelen sürüm 6 GB idi), 128 GB depolama, microSD hafıza kartı yuvası şeklinde özellikler bulunuyor.

Samsung Galaxy A9 (2018) incelemesi (video) 3

Samsung Galaxy A9 (2018) kullanım özellikleri

A9 genel olarak kullanıma kolay bir telefonu. Daha ilkin Samsung telefon kullananların alışık olacağı bir arayüz var karşımızda. Telefonla ilgili en mühim eleştirilerden kabul edilen orta düzey işlemci (Snapdragon 660) mevzusu hakkaten birazcık sıkıntılı. Telefonun günlük performansını fazla etkilemeyen bu işlemci, günümüz şartlarına nazaran birazcık eski kalmış. Bu biçim bir telefonda insan birazcık daha iyi bir işlemci arıyor. Bu işlemci telefonun genel performansında mesele çıkarmasa da oyunlarda yüksek çözünürlük isterseniz yetersiz kalabiliyor.

Samsung Galaxy A9 (2018) incelemesi (video) 4

İşlemciyi saymazsak telefonun ekranın AMOLED olması, RAM ve depolama miktarı şeklinde özellikleri kafi. Sanırım Samsung, işlemcideki eksikliği öteki donanım özellikleriyle kapatmak istemiş. Kısmen de olsa başarı göstermiş bir strateji.

Samsung Galaxy A9 (2018) performansı

Telefonla bileşik testler de yaptık. Antutu testlerinde 139 bin 862 puan alan telefon Geekbench’te tek çekirdek modunda 1616, çoklu çekirdek modunda 5866 puan aldı. Sunmuş olduğu özelliklere nazaran averaj bir sayı bulunduğunu belirteyim. Günlük kullanım anlamında telefonda bir mesele yok. Oldukça iyi bir performans verdiğini söyleyebilirim. Normal olarak oyunlarda yüksek çözünürlük isterseniz bu durum değişebiliyor.

Samsung Galaxy A9 (2018) incelemesi (video) 5

Samsung Galaxy A9 kamera özellikleri

Gelelim telefonun en iddialı yönlerinden kabul edilen 4 ana kameraya. Samsung Galaxy A9 (2018)‘da biri ana, diğeri ultra geniş açı, üçüncüsü 2X optik zoom ve sonuncusu da alan derinliği için olmak suretiyle 4 değişik kamera bulunuyor. Bu kameralar telefonun kabiliyetlerini leri seviyeye taşıyor. Telefonun kameraları 8 Megapiksel Ultra Geniş Açı, 10 Megapiksel Telefoto, 24 Megapiksel ana kamera ve 5 Megapiksel alan derinliği kamerası şeklinde yukarıdan aşağı doğru sıralanıyor. Kameralar içinde hem video hem fotoğraf modunda geçiş yapabiliyorsunuz. Sadece fotoğraf çekimlerinde hem geniş açı, hem düzgüsel hem de optik zoom kullanabilirken, video modunda bir tek optik zoom ve düzgüsel açıyı kullanabiliyor, geniş açıyı bu modda kullanamıyorsunuz.

Samsung Galaxy A9 (2018) incelemesi (video) 6

Ben genel olarak kameraların performansını beğendim. Samsung mühendisleri bu şekilde bir donanım altyapısında 4 modüllü bir kamerayı çalıştırmak için epey uğraşmışlar. Bazen küçük takılmalar olsa da genel olarak kameralar vaad ettiklerini yerine getiriyor. Daha önceki Samsung modellerinde gördüğümüz AR Emoji, Ultra Ağır Çekim, Panorama, şeklinde çekim modları A9’da da bulunuyor.

Telefonda video modunda ana kamera 4K 30 fps kayıt yapabiliyor. Sadece kamerada titreşim engelleme özelliği bulunmadığı için videolarda hareketli çekim yapmak isterseniz sarsıntıların çekimlere dahil olacağını söylemek isterim. Kısaca hareket ederken video çektiğinizde titreşimler videoda net bir halde hissediliyor.

Telefonun ön kamerası ise 24 Megapiksel ve bu kamera da Full HD 20 fps video kayıt edebiliyor. Ön kamera yüz güzelleştirme filtreleri de yer ediniyor. Gene Samsung modellerinde görmeye alıştığımız menüler ve çekim modları da bu telefonda bulunuyor.

Samsung Galaxy A9 (2018) incelemesi (video) 7

Telefonun an ve arka kameralarının video performansı kafi seviyede. Titreşim engelleme olmasa da görüntü kalitesi oldukça kafi. Fotoğraf kalitesi de gene kafi bir seviyede. Örnek fotoğraflardan bazılarını bu incelemenin içinde sizlerle paylaşıyorum. Ek olarak bağlantı olarak yazının sonunda Samsung Galaxy A9 (2018) ile çektiğimiz örnek fotoğraflardan oluşan galeriyi görebilirsiniz.

Samsung Galaxy A9 (2018) incelemesi (video) 8

Samsung Galaxy A9 (2018) pil ömrü

Telefonda 3800 mAH bütünleşik pil bulunuyor. Bu pil günlük kullanımda 1 tam günü rahatça geçirmenizi sağlıyor. Eğer oldukca yoğun bir kullanım yapmazsanız bu sayı 2 güne kadar uzayabiliyor. Öte taraftan telefonla yaptığımız PCMark Battery Kontrol‘inde 8 saat 1 dakika şeklinde bir süre gördüğümüzü de belirtelim. Ortalamanın üstünde bir kıymet.

Samsung Galaxy A9 (2018) incelemesi (video) 9

Samsung Galaxy A9 (2018) fiyatı

Telefonun eleştirilen yönlerinden biri de fiyatı. İlk piyasaya çıktığında 4300 TL fiyat etiketine haiz olan telefonu biz bu incelemeyi yaptığımız tarihte 3300 TL civarında satın almak mümkündü. Fiyat anlamında baktığımızda bu donanıma nazaran giriş fiyatının birazcık yüksek bulunduğunu söyleyebilirim. Fiyatının düşmüş hali de birazcık yüksek olsa da gene de lansman fiyatına nazaran indirim sağlanmış olması güzel bir gelişme. 

Samsung Galaxy A9 (2018) video araştırma

Samsung Galaxy A9 (2018)‘in özelliklerini anlattığımız detaylı video incelememizi aşağıda seyredebilirsiniz: 

Samsung Galaxy A9 (2018) teknik özellikleri

 • 6.3 inç 1080×2220 px Super AMOLED ekran
 • Yüzde 80.5 ekran/beden oranı
 • Qualcomm SDM660 Snapdragon 660 8 çekirdekli işlemci
 • Adreno 512 GPU
 • 6/8 GB RAM seçeneği
 • 128 GB depolama
 • microSD hafıza kartı desteği
 • 4 kamera modüllü ana kamera (8 Megapiksel Ultra Geniş Açı, 10 Megapiksel
 • Telefoto, 24 Megapiksel ana kamera ve 5 Megapiksel alan derinliği kamerası)
 • Ana kamerada 4K 30 fps video kayıt
 • 24 Megapiksel ön kamera
 • Ön kamerada Full HD video kayıt
 • Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac
 • Parmak izi okuyucu
 • 3800 mAh pil

 

BEĞENDİM

 • 4 modüllü ana kamera
 • AMOLED ekran
 • 6 GB RAM
 • Yüksek dahili depolama

 

 

BEĞENMEDİM

 • Snapdragon 660 işlemci
 • Fiyatı yüksek

Netice

Netice olarak bazı donanım özellikleri oldukca iyi olan Samsung Galaxy A9 (2018) ne yazık ki belli açılardan zayıf bir model olmuş. Dörtlü kamerası ile öne çıkan modelin konumlandırması birazcık yanlış olmuş. Siz de bu telefonla ilgili görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde bizimle ve öteki okuyucularımızla paylaşabilirsiniz. 

Kaynak: https://www.teknolojioku.com/mobil/samsung-galaxy-a9-2018-incelemesi-video-5c51a1dcc0d1c506a5515bdb

0 Reviews

Related post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *