Samsung Galaxy A71 İncelemesi

Samsung 2020 model Galaxy A serisinde başlangıcı Galaxy A51 ve A71 modelleriyle gerçekleştirmiş oldu. Bu iki telefon da büyük ekran deneyimi isteyenlere hitap ediyor. Sadece Galaxy A71, 6.7 inç ekranıyla birazcık daha üst segment Samsung telefonlarının alanına giriyor, onlarınkine benzer bir görsel tecrübe isteyenlere uygun fiyatlı bir seçenek olma hususi durumunu taşıyor. Geçen yıl çıkan Galaxy A70 modeli Türkiye’de de epey ilgi gören modeller içinde yer almıştı. Aynı ekran büyüklüğünü daha kuvvetli bir işlemci ve iyileştirilmiş kamera sistemiyle sunan bu telefonla ilgili yorumlarımız Galaxy A71 araştırma yazısında içeriyor.

Galaxy A71 araştırma: Tasarım

Galaxy A71, geçen senenin modeli A70 ile nerede ise aynı boyutlarda gelmekle beraber, hafifçe de olsa daha minik değerler taşıyor. Bununla beraber birazcık daha hafifçe. Büyük ekranına karşın, nispeten ince olan ekran çerçevesi yardımıyla telefonu tek elle tutmak ve birçok işi rahatça yerine getirmek mümkün. İnce profili ve arka yüzün kenarlara doğru hafifçe de olsa kavis yapması da telefonun ergonomisine pozitif yönde katkıda bulunuyor.

Samsung Galaxy A71 İncelemesi 1

Samsung bu telefonda da cam ve plastik birleşimi bir tasarıma yer veriyor. Ön tarafta Corning Gorilla Glass 3 ekran camı var. Telefon kutudan ekranına koruyucu film yapıştırılmış halde çıkıyor, sadece bizlere gelen kontrol ürünü kutusuz olduğundan bu koruyucu film de yoktu. Aslına bakarsanız, bu hâliyle de cam oldukça sağlam, 3 haftalık kullanımımızda gözle görülür bir çizik yada aşınma bulunmuyor.

A71’in kenarları ve arkası ise plastikle kaplı. Arka yüzde Samsung’un “prizma” olarak adlandırdığı tasarım burada da kullanılmış. Elimizdeki Galaxy A71 siyah renkte olsa da, ışığa tuttuğumuzda arka yüzeyinde ışığın bir prizmadan geçmiş olduğu benzer biçimde kırıldığını görüyoruz. Ek olarak arka yüzde yukarıdan aşağı doğru boydan boya uzanan çizgili desen ve değişik tonlardaki baklava biçimini çağrıştıran ayrı bir desen de dikkat çekiyor. Samsung bu arka yüz tasarımını geçen senenin ikinci yarısında çıkardığı Galaxy A serisi telefonlarda kullanmıştı. Galaxy A71’de de bunu devam ettiriyor.

Samsung Galaxy A71 İncelemesi 2

Galaxy A71’in alt kenarında 3.5mm kulaklık jakı, USB-C portu, mikrofon ve hoparlör bulunuyor. Ahize hoparlörü ekranın üst kısmında ince bir çizgi olarak dikkat çekiyor. Üst kenarda ikinci mikrofon var. Sağ kenarda ses ve güç tuşlarını görüyoruz. Bu tuşlar yumuşak ve tek elle tutuşta bile rahatça kullanılıyor. Sol kenarda ise nano SIM kart ve microSD kart tepsisi var. A71 çift hat destekli bir telefon ve üstelik iki ayrı SIM kart yuvası var. Doğrusu ikinci hat için microSD kart yuvasından taviz vermeniz gerekmiyor.

Arka tarafta sol üst köşede, içinde dört tane kamerayı ve LED flaşı barındıran kamera modülünü görüyoruz. Bu kamera modülü hafifçe de olsa dışa doğru çıkıntı yapıyor. Kamera modülü fazlaca şık görünmüyor. Sadece Galaxy Note 10 Lite‘ın arkasındaki, üç kamerayı barındıran kamera modülüyle karşılaştırdığımızda daha hoş göründüğünü söyleyebiliriz.

Galaxy A71 araştırma: Donanım ve Performans

Samsung Galaxy A71’in 6.7 inç ekranı 1080 x 2400 px çözünürlüğe ve 20:9 görüntü oranına haiz. Geçen senenin A70 modelinde de aynı değerleri görüyorduk. Samsung, bu yıl Super AMOLED Plus olarak adlandırdığı bir ekran kullanmış. Bu ekran yüksek bir parlaklığa haiz. Galaxy S20 Plus benzer biçimde üst derslik bir Samsung telefonunda kullanılan Dynamic OLED ekrana gore kalite farkı hissedilse de, Canlı modda kullanıldığı vakit epey hoşa gidecek renk zenginliğini ve canlılığını sunmayı başarıyor. Ekran camının yansıtması normale gore birazcık daha çok geldi. Aydınlık bir ortamda ekrana düşen ışığın yansıması, ekran parlaklığı maksimumda olsa bile görüşü birazcık etkileyebiliyor. Buna karşın dış ortamda ekranı kullanırken fazla problem yaşamadık.

Samsung Galaxy A71 İncelemesi 3

Ekranın yüksek parlaklığı YouTube’daki HDR videoları iyi şekilde izlemeye izin veriyor. Bu videoları izlerken renkler ve netlik hakkaten etkiliyor. Netflix’te ise HDR desteği sunulmuyor, sadece HD içerik desteği mevcut. Ekranın üst kısmında bulunan kamera deliği tam ekranda içerik görüntülemesi esnasında fazla bir problem çıkarmıyor.

Ses tarafında ise, Galaxy A71’in alt kenarında tek bir hoparlörün sunulduğunu görüyoruz. Bu hoparlör akıllı telefon averajının üstünde bir ses sertliği sunuyor. Bununla beraber dolgunluk iyi, tiz ve baslarda aşırıya kaçılmamış. Bilhassa YouTube videolarını izlerken işinizi görecektir. 3.5mm kulaklık jakının bulunması kulaklıkla müzik dinlerken yada film izlerken seçeneklerin varlıklı olacağını gösteriyor.

Samsung Galaxy A71 İncelemesi 4

Galaxy A71’de Snapdragon 730 işlemci bulunuyor. Sekiz çekirdekli bu işlemci Adreno 618 GPU’yu da bünyesinde barındırıyor. Elimizdeki modelde 6 GB RAM ve 128 GB dahili bellek içeriyor. microSD kart yuvası da mevcut ve bu sayede depolama kapasitesini daha da artırabilirsiniz.

Samsung Galaxy A71 İncelemesi 5

Benchmark testlerinde Samsung Galaxy A71’in segmentine uygun şekilde orta sıraların üstünde bir yerde bulunduğunu görüyoruz. Performans açısından 2018’in başlangıcında çıkan amiral gemisi Galaxy S9 serisi ile aynı seviyede bulunuyor. A71 ile oyunları akıcı halde oynamak mümkün. PUBG Mobile’ı da oldukça rahat şekilde oynadığımızı belirtelim. Isınma mevzusuna ulaşınca, benchmark testlerinde yada yüksek profilli oyunlarda telefonun ısındığını hissediyorsunuz. Sadece bunun fazlaca aşırıya çıkmadığını görüyoruz.

Samsung Galaxy A71 İncelemesi 6

Pil kapasitesi geçen senenin A70 modeliyle aynı, 4500 mAh kapasiteli pili görüyoruz. Bu pil düzgüsel yoğunluklu kullanımda bir günü rahatça çıkarıyor. Bununla beraber idareli kullanımda ve gerektiğinde güç tasarrufu modlarından yararlanarak ikinci günü bile tek bir şarjla geçirmeniz mümkün olabilir.

Samsung Galaxy A71 İncelemesi 7

Kutudan 25W şarj adaptörü çıkıyor. Bu adaptörlere otuz dakikada yüzde 50 civarında bir doluluğa ulaşmak mümkün oluyor. Bir saati birazcık aşkın sürede de tam doluluğa ulaşıyor. Aslına bakarsak bu süratli şarj performansı ile şarj vakası bir zahmet olmaktan kurtuluyor. Telefonun pili azaldığında kısa süreliğine şarj ederek günün büyük bir kısmında destek olacak seviyede doluluğa ulaşabilirsiniz. Kablosuz şarj desteği ise Galaxy A71’de bulunmuyor.

Galaxy A71 araştırma: Yazılım

Samsung Galaxy A71, Android 10 ile yüklenmiş olarak geliyor. One UI 2 kullanıcı arayüzü de bunun üstünde mevcut. Hemen hemen Samsung’un Galaxy S20 serisiyle sunmuş olduğu ve mart ayında güncellemeyle beraber S10 serisine getirmiş olduğu, Samsung Daily yada Quick Share benzer biçimde bazı One UI 2.1 yeniliklerini bu telefonda görmüyoruz. Sadece yakında bu değişikliklerin de geleceğini tahmin ediyoruz.

Samsung Galaxy A71 İncelemesi 8

Ana ekranda en soldaki panele Bixby Home’u yerleştirebilir, burada haberleri yada çeşitli uygulamalardan detayları akış hâlinde görebilirsiniz. Samsung’un çeşitli uygulamaları yüklenmiş olarak geliyor. Aynı şekilde çeşitli Google ve Microsoft uygulamaları da mevcut durumda. Galaxy Store’dan yada Google Play Store’dan uygulama yada oyunları indirip yükleyebilirsiniz. Ek olarak öteki Samsung telefonlarında olduğu benzer biçimde Feysbuk, Netflix, Spotify benzer biçimde çeşitli popüler uygulamalar da yüklenmiş olarak geliyor.

Tek el modu ile Galaxy A71’in büyük ekranını daha rahat şekilde denetim edebilirsiniz. Bununla beraber One UI 2 ile beraber dokunmatik hareketlerle kullanıcı arayüzünde gezinti birazcık daha kolay hâle getirildi. Bu sayede normalde ekranına alt kenarında yer edinen navigasyon çubuğunu saklayabilir ve bu alanı kullanıcı arayüzüne katabilirsiniz.

Samsung Galaxy A71 İncelemesi 9

Galaxy A71’de ekrana yerleştirilmiş parmak izi okuyucu mevcut. Bu bileşen süratli şekilde çalışıyor, hassasiyeti iyi. Ekran kilidini süratli şekilde geçmeyi sağlıyor ve Galaxy A17’de ekran kilidini açmak için çoğu zaman bunu kullandık. Yüz tanıma sisteminden de yardım alabilirsiniz, sadece onun güvenlik seviyesi birazcık daha düşük olacaktır

Galaxy A71 araştırma: Kamera

Samsung, Galaxy A71’de dört arka kameraya yer veriyor. Ana kamera 64 megapiksel çözünürlük, f/1.8 diyafram benzer biçimde özelliklere haiz. 12 megapiksel ultra geniş açılı kamera ise f/2.2 diyafram kıymetini barındırıyor. 5 megapiksel derinlik sensörü ve bunun yanı sıra 5 megapiksel makro lens bulunuyor. Önde ise 32 megapiksel çözünürlüğünde olan, f/2.2 diyafram kıymetli selfie kamerasını görüyoruz.

Samsung Galaxy A71 İncelemesi 10

64 megapiksel kamera bulunsa da, Samsung Galaxy A71 ile fotoğraflar varsayılan olarak 16 megapiksel çözünürlükte çekiliyor. Dört pikselin birleştirilmesiyle bilhassa düşük ışık performansı artırılıyor. Hakkaten de düşük ışıkta yada gece çektiğimiz fotoğraflarda parlaklık tatminkar, bununla beraber gürültü seviyesi de düşük kalıyor. Işığın kafi olduğu iç ortamlarda yada dışarıda da oldukça tatminkar, parlak ve canlı fotoğraflar sizi bekliyor. Renkler birazcık sıcak tarafa doğru kaysa da, genel olarak sizi memnun edecektir. HDR performansını da iyi bulduk.

Samsung Galaxy A71 İncelemesi 11

Galaxy A71 ile çektiğimiz 64 megapiksel tam çözünürlüğünde olan fotoğraflar naturel olarak detaylar mevzusunda daha doyurucu. Sadece tam yakınlaştırma yaptığımızda nesnelerde hafifçe de olsa bozulmalar da gözlemleniyor. Netice olarak pratikte 16 megapiksel çözünürlükte çekim yapmayı tercih etmek daha iyi olacaktır. Geniş açılı lens, her ne kadar ana kameraya gore birazcık daha karanlık çekimler üretse de, bu kamera ile meydana getirilen çekimlerin de renklerini iyi bulduğumuzu söylemeliyiz.

Ana kamerayı kullandığınızda iyi makro fotoğraflar çekebilirsiniz. Makro lens yardımıyla birazcık daha yakınlaşıp fotoğraf çekmeniz mümkün, sadece durağan(durgun) odaklı olduğundan mesafeyi iyi ayarlamanız gerekiyor. Derinlik sensörü arka plan bulanıklaştırması mevzusunda destek oluyor, sadece çekimlerde ince saç tellerini algılayıp öne çıkarmada sorunların bulunduğunu görüyoruz.

32 megapiksel çözünürlüğünde olan ön kamera da, normalde 8 megapiksel çözünürlüğünde olan fotoğraflar üretiyor. İsterseniz 32 megapiksel çözünürlükte de çekebilirsiniz, sadece bu durumda elde edeceğiniz fotoğraflarda görüntü kalitesi düşecektir. Mesela, ışığın ters geldiği bir durumda 8 megapiksel çözünürlükte pozlama dengelenirken, tam çözünürlükte bu mümkün olmuyor. Ön kamera düşük ışıkta da iyi işler çıkarıyor.

Video tarafında 4K ve 1080p video kayıt imkanının bulunduğunu görüyoruz. Elektronik görüntü sabitleme 1080p çözünürlükte var ve iyi şekilde çalışıyor. 4K’da görüntü sabitleme olmasa da, bu çözünürlükteki çekimlerin de durağanlığını kötü bulmadık. Ses kaydı da kaliteli, sadece rüzgar uğultusu normalin birazcık daha üstünde benzer biçimde hissediliyor. Buna karşın, görüntü kalitesi ve durağanlığıyla Galaxy A71 hususi günlerde video çekimi için kafi görünüyor.

Galaxy A71 araştırma: Netice

Samsung Galaxy A71’i piyasada 3300 TL civarında fiyattan bulmak mümkün oluyor. Tasarımıyla Samsung’un daha üst segmentteki telefonlarını pek aratmıyor. Ana malzemesi plastik olsa da, bunun telefona havasında fazlaca fazla kaybettirmediğini görüyoruz. Arka taraftaki prizma tasarım da Android telefona ayrı bir hava katıyor. Ekran, üst segment Samsung telefonlarındaki seviyede olmasa da, canlı ve parlak görüntülerle iyi bir görsel seyir zevki sunuyor. Tek hoparlör bulunsa da, bunun ses çıkış kalitesi ve sertliği de tatminkar seviyede.

Performansı günlük işler için kafi, bununla beraber oyun mevzusunda da bir çok kullanıcı için kafi olacaktır. Pili de bir günü rahatça çıkarıyor ki, en mühim kriter de bu olsa gerek. Süratli şarj desteği de mühim bir artı. Kablosuz şarj desteğinin bulunmaması fazlaca büyük yitik değil. Android 10 ve One UI 2 benzer biçimde iki güncel yazılım bileşeniyle gelmesi de Galaxy A71’in artıları içinde sayılır. Klasik Samsung kullanıcı deneyimi bu telefona haiz olacakları da bekliyor.

Galaxy A71’in dörtlü arka kamera sistemi sergilediği performansla bizi şaşırtıyor. Değişik ışık koşullarında oldukça memnun edici fotoğraflar çektik. Video tarafında da performans memnun edici. Bu telefonu satın alanlar kamera performansından memnun kalacaklardır.

Bir Samsung telefonu olduğundan aynı seviyede teknik özelliklere haiz cihazlara gore fiyatı yüksek olabilir. Aradaki farkı da Samsung’un satış sonrası servis desteği ve, eğer evinizde TV yada başka Samsung cihazları var ise, onlarla kolay şekilde yazışma kurma pozitif yanları için verilmiş sayabiliriz.

Kaynak:https://www.teknoblog.com/galaxy-a71-inceleme/

0 Reviews

Related post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *