Rus uzay robotu Fedor kozmonotlara hakaret etti

 Rus uzay robotu Fedor kozmonotlara hakaret etti


🕔

 
 
 

Tabanca taşıyan, otomobil kullanan ve ağırlık kaldıran robot Fedor sarhoşlukla suçlamış olduğu kozmonotlara hakaret etti.

Internasyonal Uzay İstasyonu’na (UUİ) uçmuş olan Rus yapımı insansı robot, eski kozmonotlara hakaret etmiş olduğu ve onları uzayda içki içmekle suçlamış olduğu için Twitter’dan kaldırıldı.

Uzay robotu Fedor (Final Experimental Demonstration Object Research – Son Deneysel Şov Nesne Araştırması) ağustosta, 10 gün süresince UUİ’de vazife yapmıştı sadece uzay yürüyüşü yapamadığı kanıtlanınca Dünya’ya geri gönderildi.

Independent’da yer edinen habere gore, eski Rus başbakan yardımcısı Dimitri Rogozin, uzay istasyonundaki görevinden ilkin Fedor’un otomobil sürdüğü, ağırlık kaldırdığı ve tabanca ateşlediği videoları paylaşmıştı. Resmi olarak Skybot F-850 diye malum insan boyutundaki robot, etken bir toplumsal medya kullanıcısıydı. Sadece, şimdi milletvekili olarak vazife icra eden eski kozmonotlar Maxim Suraev’e ve Alexander Samokutyayev’e yönelik fazlaca sayıda tweet’in peşinden ansızın platformdan kaldırıldı.

“İnsanlar hakkında iyi düşünmüyorum”

Fedor’a ilişik hesap, “Suraev ve Samokutyaev’in aksine robotlar zayıflıklar göstermeye yatkın değil, yörünge istasyonundaki alkol yasağını ihlal etmiyor, saçma sapan konuşmuyorlar, uçuş görevini eksiksiz ve yorum yapmaksızın tamamlıyor ve Devlet Duması’nda yer bulmak için kozmonot teşkilatını terk etmiyor” diye tweet attı. “İnsanlar hakkında iyi düşünmüyorum” diye ekledi.

Münakaşa, Rusya’nın Roskosmos uzay programının eski üyeleriyle şu anda kurumun başkanlığını yürüten Rogozin arasındaki açık münakaşanın ortasında başladı. Eski kozmonotlar, Roskosmos’un ABD uzay programının peşinde kalmasında Rogozin’in de oranı bulunduğunu iddia ederek liderliğini açıkça eleştiriyor.

Fedor’un, Twitter’daki hiddet patlamasının hedeflerinden önde gelen Suraev, Twitter’da SpaceX aracıyla Rus yapımı bir geminin içini karşılaştıran bir görüntü paylaştı. Rogozin de Twitter’ı etken olarak kullanıp çoğunlukla rakiplerine çatıyor. Fedor’un tweet yağmurunun ardındaki kişinin kendisi olduğuna dair spekülasyonlardan sonrasında, Rogozin kendisinin ya da herhangi bir devlet görevlisinin bununla ilgisi bulunduğunu reddetti. Daha ilkin robotun, Twitter’ı kendi başına kullandığını öne sürmüştü.

Gazetecilere, “Bu sual bizlere sorulmamalı, Fedor’la iletişime geçmeniz ve ona yazmanız gerekiyor” dedi.

The Independent, yorum için Rogozin’in ofisine ulaştı.

Fedor’un Twitter hesabının hedef almış olduğu öteki eski kozmonot Samokutyaev, bu hafta Rus medyasına yapmış olduğu açıklamada Twitter paylaşımları yüzünden mahkemeye gitmeyi planladığını söylemiş oldu. Rise’a konuşan Samokutyaev, “Hakaret yüzünden öfkeliyim” dedi.

Mahkemeye gideceğim, bunun geçiştirilmesine izin vermeyeceğim. Maxim Suraev de bunu meydana getirecek. Biz Rusya’nın kahramanlarıyız… Bu bir yargı meselesidir.

Samokutyaev ek olarak, UUİ’de alkole izin verilmediğini belirtti.

Rus uzay robotu Fedor kozmonotlara hakaret etti 1Rus insansı robotu FEDOR Uluslararası Uzay İstasyonuna ulaştı

 

Rus uzay robotu Fedor kozmonotlara hakaret etti 2Rusya’da robot asker FEDOR’un görev yeri belli oldu

 


Kaynak: https://www.teknolojigundem.com/haber/rus-uzay-robotu-fedor-kozmonotlara-hakaret-etti/1525603

0 Reviews

Related post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *