Rize’de Zeka Gücü projesini yerinde gördük (Video)

 Rize’de Zeka Gücü projesini yerinde gördük (Video)

Son yılların popüler mevzularından kabul edilen teknoloji, gençlerin de ilgisini çekiyor. BİLSEM (Bilim ve Sanat Merkezleri) ve Turkcell ortaklık ile hayata geçirilen Zeka Gücü projesinde küçüklere geleceğin kabiliyetleri kazandırılıyor.

Rize’de Zeka Gücü projesini yerinde gördük (Video)

Zeka gücü projesi kapsamında Rize’de Fatma Nuri Erkan BİLSEM’de oluşturulan Zeka Gücü Teknoloji Laboratuvarı’nda hususi yetenekli öğrenciler, potansiyellerini geliştiren teknolojilere erişebiliyor. Yerinde ziyaret ettiğimiz laboratuvarda evlatların çalışmalarını dinleyip, projenin eğitmenlerinden olan Gamze Baş’tan meydana getirilen emek harcamalar hakkında informasyon aldık.

Ufaklıklara teknoloji, bilim, sanat, STEM, 3D yazıcı, Drone ve benzeri alanlarda projeler geliştirilmesinin önü oluşturulan programlarda birçok değişik fikir hayata geçiriliyor. İşte Rize’de yerinde ziyaret ettiğimiz Fatma Nuri Erkan Bilim ve Sanat Merkezi:

Turkcell Zeka Gücü projesi nedir?

Zeka Gücü ile Türkiye genelinde 27 ilde toplam 33 sınıf kuruldu, 4500’den fazla öğrenciye karşı karşıya eğitim verildi. Hem de BİLSEM’lerde okuyan 21.500’den fazlaöğrenciye Maker ve Kodlama kiti dağıtıldı ve bu kite haiz öğrencilere web üstünden 150.000 saati aşan robotik ve kodlama eğitimi verildi.  Yeni nesil üretim araçlarını öğretmeyi planlayan eğitim programı, karşı karşıya ve online eğitimler olarak ikiye ayrılıyor. Proje, hususi yetenekli evlatların içindeki yaratıcılığı ve potansiyeli ortaya çıkarmayı amaç ediniyor. A’dan Z’ye Turkcell tarafınca kurulan Zeka Gücü Laboratuvarları’nda her öğrenciye dizüstü bilgisayar, üç boyutlu yazıcı (3D printer), akıllı tahta ve öğrencilerin üretim ve tasarım süreçlerine destek olacak elektronik setler ve alet takımları bulunuyor. Proje, Türkiye’de “Maker Hareketi” (kendin yap-kodlama) mevzusunda atılan ilk adımlardan biri olarak da dikkat çekiyor.

Kaynak: https://www.teknolojioku.com/guncel/rizede-zeka-gucu-projesini-yerinde-gorduk-video-5befb047c0d1c563963ed262

0 Reviews

Related post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *