Realme C11 İncelemesi

Akıllı telefon fiyatlarının artması, bazı üreticileri uygun fiyatlı aygıt kategorisine de ek olarak odaklanmaya teşvik ediyor. Samsung, Honor ve Realme şeklinde üreticiler, daha oldukca kullanıcı kazanmak adına giriş segmentinde de tertipli olarak yeni seçenekler sunuyor. Bu grubun üyelerinden kabul edilen Realme, “bütçe dostu telefon” kategorisindeki maharetlerini bir çok süre C serisi altında sunuyor. C11 de bu serinin en güncel üyeleri içinde bulunuyor. Realme C11 araştırma yazımızda bu telefona dair detayları ve yorumlarımızı bulabilirsiniz.

Realme C11 araştırma: Tasarım

Realme C11’in fiyat segmenti çerçevesinde değerlendirildiğinde şık bir telefon bulunduğunu en baştan söylemekte yarar var. Uygun fiyatlı bir telefon bulunduğunu en baştan belli eden C11’de ana araç-gereç olarak polikarbon kullanılmış. Polikarbonun hem görüntü hem de hissiyat bakımından ucuz bulunduğunu söylemek gerekiyor.

Realme C11, detaylarına sonrasında değineceğimiz 6.5 inç büyüklüğünde bir ekran bulunuyor. Bu ekran, ön panelin yüzde 81.7’lik kısmını kaplıyor. Üst kısmında damla çentik bulunan bu ekranın üst ve kenar çerçeveleri oldukça ince. Alt çerçeve ise, segmentteki diğeri telefonlarda olduğu şeklinde, daha kalınca.

Telefonun üst kenarında herhangi bir şey bulunmuyor. Sol kenarın üst kısmında ise çift nano SIM ve microSD kart tepsisinin yerleştirildiği yuva içeriyor. Sağ kenarda ise güç butonu ve ses denetim tuşları kullanıcıları karşılıyor.

Realme C11 İncelemesi 1Realme C11’in alt kenarı ise oldukça kalabalık. Burada soldan sağa doğru sırasıyla 3.5 mm. kulaklık jakı, çift mikrofon, microUSB girişi ve hoparlör ızgarası bulunuyor. Bu aşamada hoparlör ızgarasının performansından da birazcık bahsetmekte yarar var. Hoparlörden çıkan sesin yüksekliğinin makul olduğu söylenebilir. Sesin kalitesi ise telefonun içinde bulunmuş olduğu fiyat segmentinin standartlarına paralel olarak averaj seviyede.

Realme C11’in arka paneli oldukça şık görünüyor. Çift tonlu ve dokulu yüzey üzerine ışık ulaştığında göz dolduruyor. Denetim merkezimize gelen C11’deki Nane Yeşili renginin de telefona bir fazlaca yakıştığını söylemek gerekiyor.

Realme C11 İncelemesi 2Panelin sol üst köşesinde çift kamera ve LED flaşın bulunmuş olduğu kare şeklindeki kamera modülü bulunuyor. Bu modülün derhal altından çıkan şeritin alt kısmında “Realme” logosu içeriyor. Şeritte kullanılan yeşil tonunun değişik olması da arka panelin görüntüsüne birazcık daha dinamizm kazandırıyor.

Realme C11’de parmak izi tarayıcısı bulunmuyor. Telefonda biyometrik doğrulama çözümü olarak yalnız yüz tanıma özelliği sunuluyor. Bu özelliğin işleyişi ve performansına incelememizin ilerleyen bölümlerinde değineceğiz.

Realme C11 araştırma: Ekran

Realme C11, daha ilkin de belirttiğimiz şeklinde 6.5 inç büyüklüğünde bir ekrana haiz. 1560 x 720 px çözünürlüğünde olan bu ekranın görüntü oranı 20:9. Px yoğunluğu 270 ppi olan bu ekran, ön panelin yüzde yüzde 81.7’lik kısmını kaplıyor. Ekranın üst kısmında da telefonun 5 megapiksel ön kamerasına ev sahipliği icra eden çentik bulunuyor. Akıllı telefonun ekranını Corning Gorilla Glass 3 koruyor.

Realme C11 İncelemesi 3Realme C11’in segmentine nazaran büyük bir ekrana haiz olduğu söylenebilir. Bu ekranın oldukça iyi halde çalıştığını da belirtmek gerekiyor. Kenarlarda renkleri soluklaşmayan ekranın genel parlaklığı makul seviyede. Bu ekranın parlaklık seviyesi otomatikman ayarlanabiliyor. Böylelikle ekranı güneş ışığı altında görme mevzusunda bir problem yaşanmıyor. Ekranın yansıtıcı olmadığını belirtmekte de yarar var.

Realme C11’in ekranının keskinlik seviyesi oldukça yüksek olmasa da, bu ekranda bir şeyler izlemenin keyifli olduğu söylenebilir. Bilhassa ekranın büyük olması izlenen içerikle bütünleşmeyi birazcık daha kolaylaştırıyor. Multimedya içerik tüketimine uygun olan bu ekranın görüntüleme açıları da sınıfına nazaran keskin ve genel açıdan da kafi

Realme C11 İncelemesi 4Nerede ise tüm telefonlarda olduğu şeklinde, Realme C11’de de ekranla ilgili tercihler Ayarlar menüsü içinden yapılabiliyor. Burada yer edinen “Ekran ve parlaklık” bölümünde kullanıcılar kendi tercihlerine nazaran ayarlarını seçebiliyor.

Telefonda Koyu Mod desteği mevcut. Bununla birlikte “Karanlık Mod” da anılan bu özelliğin emek harcanması kullanıcılar tarafınca belirlenen bir takvime yada gün batımından gün doğumuna devreye girecek şekilde ayarlanabiliyor. “Göz rahatlığı” adı altında sunulan mavi ışık filtresinin emek harcanması da benzer şeklde takvime bağlanabiliyor.

Realme C11’de kullancılar ekranın renk sıcaklığını da kendi tercihleri doğrultusunda ayarlayabiliyor.

Realme C11 araştırma: Donanım ve Performans

Realme C11’in kalbinde MediaTek’in Helio G35 işlemcisi içeriyor. Bu işlemciye eşlik edecek bellek için kullanıcılara 2 ve 3 GB olmak suretiyle iki seçenek bulunuyor. Denetim merkezimize giden model 3 GB RAM taşıyor. Telefonun dahili depolama kapasitesi ise 32 GB. Bir tek bu alanın averaj 12,5 GB’lık kısmı Android işletim sistemi tarafınca kullanılıyor. MicroSD kart desteği yardımıyla depolama alanının üstüne 256 GB daha eklenebiliyor.

Giriş seviyesi bir işlemci olan Helio C35’in bir performans canavarı olmadığını en baştan belirtmek gerekiyor. 3 GB RAM’in birlikte rol almış olduğu bu işlemci, ara ara telefonda bazı gecikme ve takılmaların yaşanmasına engel olamıyor. Sözgelişi, her gün çoğunlukla kullanılan Feysbuk, Instagram ve YouTube şeklinde uygulamaların başlatılmasında bile birkaç saniye beklemek gerekebiliyor.

Realme C11 İncelemesi 5Denetim merkezimizdeki Realme C11’de 3 GB RAM’in bulunması çoklu vazife mevzusunda işleri birazcık daha kolaylaştırıyor. Bir tek gene de telefonda aynı anda birden fazla uygulama arka planda çalışırken yavaşlama net halde hissediliyor.

Realme C11’in teknik ekibi oyun mevzusunda da pek yüksek performans vadetmiyor. Bu durum gerçek kullanım esnasında da açık halde hissediliyor. Akıllı telefonla PUBG Mobile oynamayı denediğimizde oyunun başlatılması oldukça uzun süre aldı ve oyun esnasında takılmalarla karşılaştık. Bir tek bunun da akıllı telefonun fiyatı ve teknik özelliklerine bakıldığında pek de şaşırtıcı olmadığını söylemek gerekiyor.

Realme C11’de biyometrik doğrulama çözümü olarak yalnız yüz tanıma özelliği bulunuyor. Bu özellik kullanıcının yüzünü algıladığında ekranın kildini makul sayılabilecek bir süre içinde açıyor. Bir tek ortam birazcık loş olduğunda bile yüz tanımanın çalışmasında problem yaşanabiliyor.

Realme C11 İncelemesi 6Realme C11’in benchmark testi neticeleri da telefonun güncel performansına eş bir seviyede seyrediyor. Telefon Geekbench 5 benchmark testinden tek çekirdekte 169, oldukca çekirdekte ise 914 puan alıyor.

Realme C11 araştırma: Pil

Pil kapasitesi, Realme C11’in iddialı olduğu noktalar içinde bulunuyor. Akıllı telefona gerekseme duyduğu enerjiyi 5000 mAh kapasiteli pili sağlıyor. Realme, bu kapasitenin telefonu 2 gün süresince açık tutmaya yeteceğini belirtiyor.

Gerçek kullanım sonucunda ortaya çıkan tablo da Realme’nin vaatleriyle örtüşüyor. C11’in ana donanımı çok da fazla fazla kuvvetli olmadığı için bu duruma pek de şaşırmamak gerekiyor. Mesajlaşma, toplumsal ağlarda dolaşma ve YouTube’da birkaç video seyretme şeklinde eylemlerin bulunmuş olduğu bir senaryoda Realme C11’in pili averaj 1,5 gün süresince şarja gerekseme duymuyor.

Bu işin içine oyun ve daha yoğun medya içinde ne olduğu tüketimi girince de telefonun pil performansında bir problem yaşanmıyor. Netflix yada YouTube’da 1 saat süresince içerik izleyince pil ömründe yüzde 5’lik bir yitik yaşanıyor. Telefonun averaj 7-8 saatlik ekran süresinin de oldukca iyi bulunduğunu belirtmek gerekiyor.

Realme C11’in 5000 mAh kapasiteli pili micro USB girişi üstünden dolduruluyor. USB-C’nin yaygınlaştığı dönemde micro USB ile karşılaşmak üzücü olsa da, bunun C11’in içinde bulunmuş olduğu fiyat kategorisi için naturel bulunduğunu belirtmekte yarar var. Akıllı telefonun kutusundan çıkan 10W şarj aleti, C11’in pilini averaj 3 saat içinde dolduruyor.

Realme C11 araştırma: Yazılım

Realme C11 kutusundan Android 10 işletim sistemiyle çıkıyor. Bu işletim sistemini Realme UI kullanıcı arayüzü tamamlıyor. Realme UI ana kullanıcı deneyimi bakımından saf Android’den pek uzaklaşmasa da, ikon ve arayüz tasarımında yoğun bir özelleştirme hissediliyor.

Realme UI’ın genel olarak temiz ve tertipli bir arayüz olduğu kolaylıkla söylenebilir. Ön yükü olarak sunulan araç ve uygulamalar bakımından bir fazlaca zengin olan Realme C11’de bu açıdan bir fazlalık olmadığının altını çizmekte yarar var. Kısacası telefonda “gereksiz” olarak tanımlanabilecek bir uygulama bulunmuyor. Gene de, bu uygulamalardan rahatsız olanların uygulamaları kaldırma seçeneği mevcut.

Realme C11 İncelemesi 7Nerede ise her Android telefonda bulunan Google uygulamaları Realme’de de mevcut. Ana ekrandaki Google klasöründe Gmail, YouTube, Google Haritalar, Google Fotoğraflar şeklinde uygulamalar kullanıcıları bekliyor.

Bazı Android üreticileri kendi çözümlerini geliştirmek yerine Google’ın o iş için hazırladığı uygulamayı varsayılan çözüm olarak kullanıyor. Realme C11’de de bu yaklaşımın kısmen de olsa tercih edilmiş olduğu söylenebilir.

Sözgelişi, telefonda varsayılan web tarayıcısı olarak Google Chrome kullanılıyor. E-posta uygulaması olarak da Gmail kullananların karşısına çıkıyor. Bir tek fotoğraflar, mesajlar, telefon şeklinde uygulamalarda Realme’nin kendi çözümleri kullanıcılara sunuluyor.

Realme C11’de sayısı çokça olan araçlar da ana ekrandaki Araçlar klasöründe içeriyor. Burada Hesap Makinesi, Hava Durumu, Pusula ve Kaydedici şeklinde araçlar bulunuyor. Bir tek bazı araçlar da bu klasörün haricinde gösteriliyor. Sözgelişi, Realme C11 için bir tür denetim paneli işlevi gören Telefon Yöneticisi uygulamasına ana ekran üstünden erişilebiliyor. Bu aşamada Feysbuk’un da telefonda ön yüklü şekilde geldiğini belirtmekte yarar var.

Bu uygulama üstünden kullanıcılar telefonu tek dokunuşla optimize edebiliyor. Gizlilik izinlerinin ve uygulamaların yönetimi, bileşenlerin kontrolü şeklinde işlemler de buradan gerçekleştirilebiliyor. Süratli Denetim isminde araç tarafınca meydana gelen bileşen kontrolü telefonda donanım ve yazılım bakımından bir problem olup olmadığını süratli şekilde görmeye destek oluyor.

Realme C11 İncelemesi 8Realme C11’de kullanıcılara destek olmak amacıyla Dosya Yöneticisi ve İndirme Yöneticisi şeklinde araçlar da bulunuyor. Bu araçlar yardımıyla kullananların telefonlarını tertipli tutmaları kolaylaşıyor. Buna ek olarak, Realme C11’e yeni geçiş yapanların eski telefonlarındaki verilerini kolaylıkla aktarmasına yardım etmek için Telefon Kopyalayıcı aracı da mevcut.

Reame C11’de sunulan araçlardan birisi de Oyun Alanı. Kullanıcılar oyun alanı üstünden telefonlarına yükledikleri tüm oyunları görebiliyor. Oyunlar esnasında etken olacak performans modunun seçimi de Oyun Alanı üstünden yapılabiliyor. Oyun oynarken gelecek çağrıların ve bildirimlerin reddi yada engellenmesiyle ilgili ayarlar da bu menü üstünden gerçekleştiriliyor.

Realme C11’de el hareketleri yada diğeri hareketler de telefonla etkileşim kurmaya destek oluyor. Sözgelişi ekran kapalıyken üstünde O harfi çizince kamera başlatılabiliyor. Yada üç parmak ekran üstünde aşağıya doğru kaydırıldığında süratli şekilde ekran görüntüsü alınabiliyor. Buna ek olarak, akıllı telefonun güç tuşu 0,5 saniye basılı tutulduğunda Google Asistan’ı etken hâle getirecek şekilde ayarlanabiliyor.

Realme C11 araştırma: Kamera

Realme C11’in arkasında iki sensörlü bir kamera sistemi bulunuyor. Burada ana kamera görevini 13 megapiksel çözünürlüğünde olan sensör üzerine alıyor. Bu sensörü 2 megapiksel derinlik sensörü tamamlıyor. LED flaş da bu ikiliye beraber rol alıyor.

Realme C11’in kamera performansının içinde bulunmuş olduğu fiyat segmenti çerçevesinde değerlendirildiğinde iyi olarak tanımlanabilir. Akıllı telefonla gün ışığında çekilen fotoğraflar keskin ve canlı görünüyor. Renk reprodüksiyonu bakımından zengin olan telefonla yakalanan kareler, detay ve kontrast bakımından kuvvetli bir performans sergiliyor.

Realme C11 İncelemesi 9Bir tek otomatik odaklama şeklinde işler devreye girdiğinde bazı problemler yaşanıyor. Görüntü işleme süreci birazcık daha uzuyor. Yakın çekim kareleri de sorunsuz görünüyor. Bir tek bu segmentteki pek oldukca telefon şeklinde, Realme C11’de gece çekimlerinde problem yaşıyor.

Realme C11’i bu mevzuda muadillerinden ayıran özelliği ise kamerasında bir gece modu bulunması. Bu mod yardımıyla fotoğraflardaki gürültünün ve grenin birazcık daha azaltılması amaçlanıyor. Hakikaten de gece modu açıkken kareler birazcık daha iyileşiyor. Bir tek bunun oldukca büyük bir değişim yaratmadığını da söylemek gerekiyor.

Realme C11’in önündeki damla çentikte ise 5 megapiksel çözünürlüğünde olan ön kamera bulunuyor. Bu ön kamera da uygun ışık koşullarının bulunması durumunda güzel ve net kareler yakalanabiliyor. Portre modunda pek parlak bir performans sergilemeyen ön kamerayla gece çekilen fotoğraflar da oldukca tesirinde bırakan görünmüyor. Bir tek Realme C11’in genel kamera performansının da makul seviyede bulunduğunu belirtmek gerekiyor.

Realme C11’in arka ve ön kamera sistemleriyle 1080p çözünürlüğünde olan video kaydı gerçekleştirilebiliyor.

Realme C11 araştırma: Netice

Akıllı telefon fiyatlarının yükselmesi, averaj kullanıcılar için giriş segmentindeki telefonların cazibesini birazcık daha artırdı. Realme de bu fırsattan yararlanmak adına giriş segmentine ayrı bir önem veriyor. Bu yaklaşımın meyvelerinden kabul edilen Realme C11, ilk bakışta şık ve alımlı tasarımıyla dikkatleri çekmeyi başarıyor.

Bunun arkasından Realme C11’in dikkat çeken diğeri yönü uzun pil ömrü oluyor. 5000 mAh kapasiteli pil, kullananların bir günü çıkarmasına fazlasıyla yetiyor. Kullanım yoğunluğunun azaltılması durumunda iki gün çıkarırken de hiçbir sorun yaşanmıyor.

realme c11 incelmeRealme C11’in bir performans canavarı olmadığını bir kez daha tekrarlamak gerekiyor. Bir tek telefonun teknik donanımına ve fiyatına bakıldığında bu durum pek şaşırtıcı olmuyor. Yüksek kapasiteli pilin şarj hızının düşüklüğü bir nebze de olsa can sıkıyor.

Realme C11 uzun pil ömrü haricinde temiz yazılımı ve sınıfına nazaran başarı göstermiş ekranıyla da alkışı hak ediyor. Akıllı telefonun 6.5 inçlik ekranı, multimedya içerik tüketimi mevzusunda oldukça iyi iş görüyor. Telefonuyla bir şeyler izlemeyi sevenler ve standart işleri yapanlar için Realme C11, uzun pil ömrü ve büyük ekranıyla dikkate kıymet seçenekler içinde bulunuyor.

Kaynak:https://www.teknoblog.com/realme-c11-inceleme/

0 Reviews

Related post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *