Realme 6i İncelemesi

Realme, akıllı telefon pazarının son zamanlarda en oldukca konuşulan markaları içinde bulunuyor. Çinli Oppo’nun çatısı altından çıkan Realme, bilhassa Hindistan pazarındaki başarıya ulaşmış satış grafiğiyle adından söz ettirmişti. Kısa süre ilkin Türkiye’ye de etken şekilde giriş icra eden şirket, sunmuş olduğu seçeneklerin sayısını artırma mevzusunda da oldukça süratli hareket ediyor. Realme’nin bu yaklaşım çerçevesinde Türkiye’de kullananların karşısına çıkardığı en yeni aygıt, kısa süre ilkin tanıtılan Realme 6i oldu. Realme 6i araştırma yazımızda bu akıllı telefonun mühim özelliklerini ve detaylarını sizler için sıraladık.

Realme 6i araştırma: Tasarım

Realme 6i’nin, şimdiye kadar piyasaya çıkan pek oldukca Realme markalı telefon benzer biçimde, havalı görünmüş olduğu rahatça söylenebilir. Göze çarpan tasarımlara haiz telefonlar çıkarma mevzusunda bir istikrar yakalayan Realme, bu çizgiyi uygun fiyatlı bir telefon olan 6i’de de korumayı başarmış.

realme 6i incelemeRealme 6i’nin ön panelinin yüzde 82.3’lük kısmını ekran kaplıyor. Detaylarına sonrasında değineceğimiz bu düz ekranı Gorilla Glass 3 cam koruyor. Camla kaplı ön paneli plastik arka açık oturum ve çerçeve tamamlıyor. Bu plastik yüzeyde mat kaplamanın tercih edilmesi ise telefonun ele oldukça kuvvetli şekilde oturmasına destek oluyor. Realme 6i, tek elle kullanılırken bile elde oldukça güvenli bir halde duruyor. Ufak elli kişilerin de Realme 6i’yi tek elle kullanma mevzusunda bir problem yaşamayacağını belirtmekte yarar var.

Realme 6i’nin ekranının üst kısmında damla şeklinde bir çentik bulunuyor. Bu çentik akıllı telefonun 16 megapiksel çözünürlüğünde olan ön kamerasına ev sahipliği yapıyor. Çentiğin çevresinde, en azından görünürde, bir sensör bulunmuyor. Telefonda gelen bildirimleri gösteren bir LED ışığı mevcut değil. Kameranın derhal üstündeki ahize hoparlörü ise oldukça iyi gizlenmiş. Oldukça ince olan bu hoparlör, ekran çerçevesine ustalıkla yerleştirilmiş.

Realme 6i İncelemesi 1Realme 6i’nin arka açık oturum tasarımı ise oldukça alımlı. Arka açık oturum için Çay Yeşili ve Krema Beyazı olmak suretiyle iki renk seçeneği mevcut. Kontrol merkezimize Krema Beyazı rengiyle gelen Realme 6i’nin arka açık oturum kaplamasında tercih edilen araç-gereç, arka açık oturum ışığa tutulduğunda paralel lazer ışınları geçiyormuş benzer biçimde bir görüntü sunuyor.

Arka panelde göze batan bir fazlalık olmasa da, dört sensörlü kamera sisteminin dikey çıkıntısının birazcık büyük bulunduğunu söylemek gerekiyor. Söz mevzusu dörtlünün en üstünde 8 megapiksel çözünürlüğünde olan geniş açılı sensör bulunuyor. 48 megapiksel ana kamera, 2 megapiksel derinlik sensörü ve gene 2 megapiksel makro kamera da sistemin geri kalanında sıralanıyor. LED flaş ise kamera modülünün haricinde kalmış. Yuvarlak parmak izi tarayıcısı da Realme 6i’nin arka panelinin “sakinleri” içinde bulunuyor. Arka açık oturum tasarımının genel olarak daha ilkin kontrol merkezimizde konuk ettiğimiz Realme 5i’ye bir fazlaca benzediğini belirtmekte de yarar var.

Kontrol merkezimize gelen beyaz renkli Realme 6i’nin plastik çerçevesinde gümüş renk tercih edilmiş. Telefonun üst kenarında herhangi bir şey bulunmuyor. Sol kenarda ise çift nano SIM kart ve microSD kartın yerleştirildiği üçlü yuva ve ses denetim tuşları kullanıcıları karşılıyor. Telefonun sağ kenarının tek üyesi ise güç butonu.

Realme 6i İncelemesi 2Geri kalan her şey telefonun alt kenarına yerleştirilmiş. Realme 6i’nin alt kenarında soldan sağa doğru sırasıyla 3.5 mm. kulaklık jakı, USB-C girişi, çift mikrofon ve hoparlör ızgarası bulunuyor.

İnce bir profile haiz olan Realme 6i hem cepte hem de elde oldukça rahat duruyor. Kavraması ve kullanımı kolay olan telefon, görünüş bakımından da oldukça havalı. Kısacası tasarım mevzusunda Realme’nin gene iyi bir iş çıkardığı söylenebilir.

Realme 6i araştırma: Ekran

Realme 6i, 6.5 inç büyüklüğünde IPS LCD bir ekrana haiz. Ön panelin yüzde 82.3’lük kısmını kaplayan bu ekran, 1600 x 720 px çözünürlük sunuyor. Bu çözünürlük değerinin birazcık düşük bulunduğunu söyleyebiliriz. Görüntü oranı 20:9 olan ekranın px yoğunluğu ise 270 ppi.

Realme 6i İncelemesi 3Px yoğunluğu değerinin en azından keskinlik mevzusunda kağıt üstünde pek iyi olmadığını söyleyebiliriz. Gene de, gerçek kullanımda bu durum pek fazla problem yaratmıyor. Realme 6i’nin ekranında bir şey okurken yada oyun oynarken bir sorun yaşanmıyor.

Realme 6i’nin ekranı, daha ilkin de belirttiğimiz benzer biçimde Gorilla Glass 3 cam ile kaplı. Sadece Realme bu camın üstüne fazladan bir ekran koruyucusu da yerleştirmiş. Böylelikle akıllı telefonun ekranı için çifte koruma sağlanmış oluyor.

Realme 6i’nin kullanıcı arayüzündeki tüm yazılar kafi keskinlikte. Bu yazıların belli bölgelerinde bulanıklaşma benzer biçimde bir durum görülmüyor. Realme’nin kullanıcı arayüzünü 720p çözünürlük için optimize etmiş olması işe yaramışa benziyor.

realme 6i incelemeRealme 6i’nin Ayarlar menüsü içindeki Ekran ve Parlaklık bölümünde telefonun ekranıyla ilgili değişikliklerin büyük kısmını yapmak mümkün. Bu sekme üstünden arayüzün koyu moda geçişi yada “göz bakımı” olarak adlandırılan mavi ışık filtresinin etken hâle getirilmesi mümkün oluyor. Ekranın renk sıcaklığı da gene bu sekmede kullanıcının gözüne gore ayarlanabiliyor.

Realme 6i’nin ekranını güneş ışığı yada başka bir parlak ışık deposu altında görme mevzusunda sorun yaşanmıyor. Ekranın keskinlik bakımından olmasa bile büyüklüğü yardımıyla multimedya içerik tüketimine oldukça uygun bulunduğunu belirtmekte yarar var.

Realme 6i araştırma: Donanım ve Performans

Realme 6i’nin kalbinde MediaTek’in kısa süre ilkin duyurduğu Helio G80 işlemcisi bulunuyor. Helio G80; uygun fiyatlı telefonlar için geliştirilmiş, oyun odaklı bir işlemci olarak tanımlanmıştı. Kontrol merkezimize gelen modelde Helio G80’e 4 GB RAM ve 128 GB dahili depolama kapasitesi birlikte rol alıyor. Bu depolama alanının ortalama 12 GB’lık kısmını Android işletim sistemi kullandığı için aygıt sahiplerine 106 GB civarı bir depolama kapasitesi kalıyor. MicroSD kart desteği yardımıyla bu depolama kapasitesi birazcık daha büyütülebiliyor.

Realme 6i İncelemesi 4Sekiz çekirdekli Helio G80 işlemci, Realme 6i’nin pek oldukca günlük işi görmesi için görmesi için fazlasıyla kafi oluyor. 4 GB RAM’in varlığı yardımıyla akıllı telefon, çoklu vazife esnasında da bir tıkanma yaşamıyor. Arka planda çalışan uygulamaları çoğunlukla temizlemek gerekmiyor.

Realme 6i, averaj bir kullanıcının günlük işlerini rahatça tamamlamasına kafi gelecek bir performans sergiliyor. Telefon ana ekranlar arası geçişlerde ve uygulamaları başlatırken herhangi bir sorunla karşılaşmıyor. Realme 6i’nin iş yükü yoğunluğu orta seviyeye ulaşsa bile bu durum kullanıcı tarafında ciddi bir sorun yaratmıyor.

Realme 6i ile Spotify üstünden müzik dinlerken Chrome ile web’de gezinmekte yada Feysbuk, Twitter ve Instagram benzer biçimde toplumsal medya uygulamalarını kullanmakta bir problem yaşanmıyor. Realme’nin kullanıcı arayüzü Realme UI, Android 10’un saf versiyonuna kıyasla oldukça özelleştirilmiş olsa da, bu durum performansa negatif bir tesir yapmıyor.

Realme 6i’de güvenlik için hem yüz tanıma özelliği hem de parmak izi tarayıcısı mevcut. Yüz tanıma hususi durumunun oldukça süratli çalıştığını ve en karanlık ortamlarda bile kullananların yüzünü başarıya ulaşmış şekilde algılayabildiğini belirtmek gerekiyor. Bir tek kilit açıldıktan sonrasında ana ekrana ulaşmak için fazladan bir kaydırma hareketinin daha yapılması, can bunaltıcı bir detay olarak değerlendirilebilir.

realme 6i incelemeArka panelin orta kısmında bulunan yuvarlak parmak izi tarayıcısına ise her iki elin işaret parmaklarıyla rahatça erişilebiliyor. Parmak izinin algılanmasının peşinden ekran kilidinin açılması oldukça kısa sürüyor.

Realme 6i İncelemesi 5Helio G80’in varlığı, Realme 6i’yi oyun performansı bakımından sınıfındaki telefonlardan değişik bir yere koyuyor. Akıllı telefon, PUBG Mobile ve Chameleon Run benzer biçimde oyunlarla yaptığımız testlerde herhangi bir sıkışma yada ısınma sorunuyla karşılaşmadık. Telefonun oyunların yükünü sorunsuzca sırtlanmasında Helio G80’in payının büyük olduğu söylenebilir.

Realme 6i İncelemesi 6Realme 6i, Geekbench 5 benchmark testinden tek çekirdekte 386, oldukca çekirdekte ise 1342 puan alıyor. Bunların Realme 6i’nin içinde bulunmuş olduğu sınıfın standartlarına uygun puanlar bulunduğunu belirtmekte yarar var.

Realme 6i araştırma: Pil

Realme 6i, tıpkı selefi 5i benzer biçimde, 5000 mAh kapasiteli bir pile haiz. Bu büyük pil, kağıt üstündeki etkileyiciliğinin hakkını gerçek yaşam performansıyla da veriyor.

Standart yoğunluktaki bir kullanım senaryosunda bile Realme 6i’nin pili ortalama 40 saat süresince şarja gereksinim duymuyor. Bu senaryoda navigasyon uygulaması kullanmak, kamerayla fotoğraf ve video çekmek, oyun oynamak ve YouTube’da video seyretmek benzer biçimde eylemler bulunuyor.

Realme 6i İncelemesi 7Kullanım yoğunluğunun azalması durumunda pil ömrü de uzuyor. Toplumsal medya uygulamalarında dolaşmak, mesajlaşmak, müzik dinlemek ve web gezinmek benzer biçimde eylemler yapıldığında pil ömrü neredeyse iki güne kadar uzuyor.

Realme 6i’nin Ayarlar menüsü içinde bulunan Pil sekmesinde de kullanıcılara pil yönetimi için çeşitli araçlar sunuluyor. Bu araçlar yardımıyla telefonun fazladan güç tasarrufu yapması yada fazladan performans sergilemesi kolaylaşıyor. Bu sekmede güç tasarrufuna destek olacak ve manuel şekilde uygulanabilecek çeşitli tavsiyeler de mevcut.

Realme 6i İncelemesi 8Realme 6i, 18W şarj desteğine haiz ve cihazın kutusundan da 18W bir şarj aleti çıkıyor. Bu şarj aleti, pil tamamen boşken doluluk oranını 30 dakikada yüzde 33, 50 dakikada da yüzde 50 seviyesine çıkarıyor.

Realme 6i araştırma: Yazılım

Realme 6i, kutusundan Android 10 işletim sistemiyle çıkan ilk Realme markalı telefonlardan biri. Akıllı telefonda Android 10’u Realme UI kullanıcı arayüzü tamamlıyor. Oppo imzalı ColorOS’e yeni bir görüş açısı getirmeyi vadeden Realme, bu vaadi gerçekleştirmeyi başarmış benzer biçimde görünüyor.

realme 6iRealme UI’ın saf Android’e yakın bir tecrübe sunmuş olduğu rahatça söylenebilir. Gereksiz ana vizyonun ayıklandığı Realme UI’da bildirim bölgesi de sadeleştirilmiş. Buna ek olarak, vazife değiştiricisinin kullanımının kolaylaştırılması da Realme UI’ın sundukları içinde dikkat çekiyor.

Realme UI’da kullanıcılara Standart, Çekmece ve Kolay olmak suretiyle üç değişik Ana Ekran modu seçeneği sunuluyor. Standart modda tüm uygulamalar Ana Ekran’da görüntüleniyor. Çekmece modunda kullanıcılar bazı uygulamaları Ana Ekran’a taşıyabiliyor. Uygulama çekmecesinde ise tüm uygulamalar alfabetik olarak sıralanabiliyor. Burada son olarak kullanılan uygulamaların ikonları çekmecenin en üstünde gösteriliyor.

Realme 6i İncelemesi 9Yeni Realme UI değişik ikon paketlerini de destekliyor. Dolayısıyla arayüzün varsayılan seçeneklerinden memnun olmayanlar değişik bir pakete geçiş yapabiliyor. Bunun için Ayarlar menüsü içindeki Ana Ekran ve Duvar Kağıdı sekmesindeki “Simge Stilini Ayarla” seçeneğine gitmek gerekiyor.

Realme’nin daha önceki telefonlarında gördüğümüz Akıllı Kenar Çubuğu (Smart Assistant), Realme 6i’de de yerini koruyor. Kullanıcılar telefonun ana ekranında sağa doğru bir sürükleme hareketi yapıldığında kullananların karşısına Akıllı Kenar Çubuğu çıkıyor. Burada hava durumu, takvim, atılan adım sayısı benzer biçimde bilgiler ve çekilen fotoğraflar gösteriliyor. Süratli Fonksiyonlar sekmesinde de kullanıcılara yararlanabilecekleri çeşitli uygulamalar öneriliyor. Akıllı Kenar Çubuğu’na yerleştirilecek uygulamalar mevzusunda sonucu kullanıcılar verebiliyor.

Nerede ise tüm Android telefonların ana ekranında bulunan Google klasörü Realme 6i’da da mevcut. Bu klasörde Gmail, Google Haritalar, YouTube, Google Duo benzer biçimde uygulamalar kullanıcıları karşılıyor. Telefonda varsayılan web tarayıcısı görevini Google Chrome üstüne alıyor. Sadece telefonda Opera web tarayıcısının da ön yüklü şekilde kullanıcıları karşıladığını belirtmek gerekiyor.

Realme 6i İncelemesi 10Realme 6i’nin ana ekranındaki parçalardan kabul edilen Araçlar klasöründe de Google imzalı bir uygulama mevcut. Google Takvim uygulaması da Realme tarafınca buraya yerleştirilmiş. Firmanın daha ilkin çıkardığı telefonlarda da bulunan Oyun Alanı aracı Realme 6i’de de yerini alıyor. Oyun Alanı, daha yüksek performanslı ve kesintisiz bir oyun deneyimi yaşamasına destek oluyor.

Realme 6i’de Akıllı Kenar Çubuğu’nun haricinde başka kolaylaştırıcı araçlar da bulunuyor. Mesela, kullanıcılar telefonun güç butonuna 0,5 saniye süresince basarak Google Asistan’ı etken hâle getirebiliyor. Sanal düğmeler olmadan gezinilen arayüzde sorun yaşayanlar, diledikleri takdirde Gezinti Düğmeleri menüsü üstünden bu Sanal Düğmeler’i canlandırabiliyor.

Realme 6i İncelemesi 11Realme 6i’de kullanıcılara destek olan araçlardan birisi de Kapalı Ekran Hareketleri. Bu hareketler yardımıyla ekran kapalı durumdayken süratli erişim için ekran üstünde çeşitli el hareketleri yapılabiliyor. Mesela, kapalıyken ekrana iki kez dokunulduğunda ekran açılıyor. Ekran üstüne O harfi çizildiğinde ise kamera başlatılabiliyor.

Realme 6i araştırma: Kamera

Realme 6i’nin arkasında dört sensörlü bir kamera sistemi bulunuyor. Bu kamera sisteminin Realme 5i ile benzer bir dizilime haiz bulunduğunu belirtmekte yarar var. Kamera sensörleri üstten alta doğru şu şekilde sıralanıyor: Ultra geniş açılı kamera, ana kamera, derinlik sensörü ve makro kamera.

Realme 6i İncelemesi 12Realme 6i’nin ana kamerası 48 megapiksel çözünürlüğünde olan bir sensöre haiz. 0.8µm büyüklüğünde pikseller taşıyan bu kamera, f/1.8 diyafram genişliği bulunan 28mm. lensin arkasında duruyor. Bu kamera varsayılan olarak 12 megapiksel çözünürlüğünde olan fotoğraflar çekse de, Kamera uygulamasındaki 48 MP çekim modu yardımıyla süratli şekilde 48 MP fotoğraflar çekilebiliyor.

119 derecelik ultra geniş açılı kamera ise 8 megapiksel çözünürlük sunuyor. 2 megapiksel çözünürlüğünde olan monokrom birim içinse Realme, “derinlik sensörü” yerine “portre kamerası” ifadesini kullanmayı tercih ediyor. Bu kameranın nihai fotoğrafın kontrastını iyileştirmek için de kullanıldığı belirtiliyor.

2 megapiksel çözünürülüklü makro kamera ise 4 santimetre.’de sabitlenmiş bir odağa haiz. Böylelikle kullanıcılar fotoğraflarını çekecekleri nesnelerin oldukça yakınına rahatça yaklaşabiliyor.

Realme 6i İncelemesi 13Realme 6i’nin kamera uygulaması kuvvetli bir suni zekâ desteğinden yararlanıyor. Suni zekâ değişik sahneleri algılayabiliyor ve kamera uygulaması da bu doğrultuda lüzumlu ayar değişikliklerini yapıyor. Görünüm, çiçek, yiyecek, hayvan benzer biçimde değişik modlar sunan uygulama, sahne tanıma mevzusunda başarıya ulaşmış bir performans sergiliyor.

Realme 6i’nin Kamera uygulamasında ön plana çıkan özelliklerden birisi de Chroma Boost adını taşıyor. Ekranda deklanşör tuşunun ve ana kamera modlarının karşı tarafında bulunan ikonların tam ortasında yer edinen seçeneğe dokunarak Chroma Boost etken hâle getirilebiliyor. Gelişmiş bir HDR modu olan Chroma Boost, iki fotoğrafı birleştirerek dinamik aralığı ve renk doygunluğu iyileştirilmiş başka fotoğraflar oluşturuyor.

Realme 6i’nin 48 megapiksel çözünürlüğünde olan ana kamerasıyla çekilen 12 megapiksel fotoğrafların iyi görünmüş olduğu rahatça söylenebilir. Uygun ışık koşulları yakalandığında detay seviyesi makul düzeyde, kontrastı oldukca iyi ve renkleri doğru fotoğraflar çekilebiliyor. Parlak ışıkta gürültü seviyesi oldukça düşerken, dinamik aralık da HDR’ın manuel olarak başlatılmasını gerektirmeyecek bir genişlik seviyesinde.

Chroma Boost modu aktifken çekilen fotoğraflarda ise en belirgin değişim olarak renklerin “patlaması” öne çıkıyor. Renklerin daha baskın şekilde görüldüğü fotoğraflar isteyenler için Chroma Boost lüzumlu etkiyi sağlayabilir. 48 MP modunda ise kullanıcılara standart 12 MP fotoğrafın yukarı doğru ölçeklendirilmiş bir versiyonu sunuluyor. Dolayısıyla bu modun büyük bir fark sağlamadığını belirtmek gerekiyor.

Realme 6i’nin arka kamerası, düşük ışıklı ortamlarda gürültüsü birazcık fazla fotoğraflar çekiyor. Detaylar en iyi senaryoda bile averaj seviyede kalsa da, renklerin güzel görünmesi kameranın artı hanesine yazılıyor. Pozlamanın da makul seviyede bulunduğunu belirtmekte yarar var. Gece modu ile çekilen fotoğraflarda ise pozlama birazcık daha iyileştirilirken, sema de birazcık daha parlak hâle geliyor. Sadece bunun haricinde büyük bir değişiklik yaşanmıyor.

Realme 6i’nin önünde ise 16 megapiksel çözünürlüğünde olan bir kamera bulunuyor. Bu kamera çeşitli güzelleştirme alternatifleriyle de yazılımsal olarak destekleniyor. Kafi ışık koşullarının bulunmuş olduğu ortamlarda, detay seviyesi devasa yükseklikte olmasa bile, güzel selfie’ler çekmek mümkün oluyor. Selfie portrelerde ise çözünürlük 16 megapikselden 8 megapiksele iniyor.

Realme 6i’nin arka kamerasıyla 1080p çözünürlüğünde olan videolar kaydedilebiliyor.

Realme 6i araştırma: Netice

Realme’nin uygun fiyatlı ve kafi performansa haiz telefonlar üretme geleneğini Realme 6i ile de sürdürdüğünü rahatça söyleyebiliriz. Bilhassa Helio G80 işlemcinin varlığı, Realme 6i’yi oyun performansı mevzusunda rakiplerinin önüne çıkarıyor.

Realme 6i’nin ekran çözünürlüğü devasa yükseklikte olmasa da, ekranın büyüklüğü ve görkemli kontrastı bu durumu görmezden gelmeyi kolaylaştırıyor. Kamera tarafında ise 4K video desteğinin eksikliği ve selfie kalitesinin oldukca tatminkar olmaması eksi hanesine yazılıyor. Buna karşılık, ana kamerayla çekilen fotoğrafların kalitesinin yüksekliği Realme 6i’yi bu alanda da ortalamanın üstüne çıkarıyor.

Realme UI ve Android 10’un buluşmasıyla hem şık hem de işlevsel bir yazılım deneyimi sunan telefon, 5000 mAh kapasiteli piliyle de uzun bir süre süresince şarj aletinden uzak durmayı mümkün kılıyor. Şık görünüşü de Realme 6i’yi sınıfının tercih edilmesi ihtiyaç duyulan üyeleri arasına yerleştiriyor.

Kaynak:https://www.teknoblog.com/realme-6i-inceleme/

0 Reviews

Related post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *