PS5 kontrolcüsü DualSense Xbox’tan mı esinlenildi?

Sony merakla beklenen PlayStation 5’e dair ilk resmi açıklamayı yapmış oldu. Rakibi Microsoft uzun bir süre ilkin yeni nesil konsolu Xbox Series X’i tanıtmış olsa da Sony tarafınca elle tutulur bir izahat gelmemişti.

Şimdiye kadar hep üstü kapalı bir halde yeni nesil konsolunun özelliklerinden bahseden Sony, sonunda ilk resmi adımı attı ve PS5’in kontrolcüsü DualSense’i tanıttı.

Genel kanı bu kontrolcünün DualShock5 ismiyle anılacağı yönündeydi lakin Sony DualSense isminde karar kıldı.

PS5 kontrolcüsü DualSense Xbox’tan mı esinlenildi?

DualSense ilk bakışta PlayStation 4 kontrolcüsüne benzese de temelde pek fazlaca farklılık içeriyor. Ikimiz de bu farklılıkları hazırlamış olduğumuz video ile sizlere anlatmaya çalıştık. Isterseniz bu videoya aşağıdan göz atabilirsiniz.

Destek olmak için Teknolojioku YouTube kanalımıza abone olabilir ve videolarımızı beğenebilirsiniz.

Hakikaten de Sony’nin yeni nesil kontrolcüsü tasarım açısından Xbox kontrolcüsünü çağrıştırıyor. Sanki Xbox One ve PS4 kontrolcüsünü bir kazana atıp karıştırmışlar ve ortaya DualSense çıkmış.

Elbet bu tarz şeyleri kontrolcünün dış görünümüne bakarak söylüyoruz. Yoksa iş teknik özelliklere kaldığında DualSense ciddi anlamda mühim yeniliklerle geliyor. Elbet bu yeniliklerin ne aşama işlevsel olduğu PS5 çıktıktan sonrasında anlaşılacak. En azından şimdilik daha konsolu ve kontrolcüyü kontrol etmeden fazlaca iyi, çok önemli benzer biçimde bir yorumda bulunmak pek doğru olmayacaktır. Netice olarak bekleyip göreceğiz.

Kaynak: https://www.teknolojioku.com/oyun/ps5-kontrolcusu-dualsense-xboxtan-mi-esinlenildi-5e8ef8c4baf84b67403d104e

0 Reviews

Related post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *