Philips 436M6VBPAB 4K HDR ekran İncelemesi

Oyun keyfini oldukca büyük ekranda yaşamak isteyenlerin aklına gelen ilk ürünler TV’ler oluyor. Artık fiyatı 2000-3000 TL seviyesinde, yeteri kadar büyük ekranlı TV’ler bulmak mümkün. Sadece bunlarda oyuncuların deneyimini artıracak Nvidia G-Sync yada AMD FreeSync benzer biçimde teknolojiler mevcut olmuyor. Üstelik HDR benzer biçimde, son zamanlarda adını çoğunlukla duyduğumuz, daha gerçekçi renklerin ve görüntülerin elde edilmesini elde eden teknolojiyi; piyasada son zamanlarda sayısı hızla artan 4K TV’lerde çoğunlukla görsek bile, saydığımız oyun odaklı görüntü teknolojileriyle bir arada pek görmüyoruz. İşte bu aşamada Philips 436M6VBPAB ya da özetlemek gerekirse Philips 436M6 4K HDR benzer biçimde bir ekran her ihtiyacı karşılayan bir ürün olarak yükseliyor. 4K çözünürlük, HDR desteği, AMD FreeSync ve 43 inç ekran benzer biçimde özellikleri bir arada sunan bu ekran ile ilgili detaylar Philips 436M6 araştırma yazımızda içeriyor.

[wp-review id=”200970″]

Philips 436M6 araştırma: Tasarım ve Özellikler

Philips 436M6’da 43 inç, 3840 x 2160 px çözünürlüğünde olan açık oturum kullanılmış. Bu panelin etrafını oldukca kalınca olmayan bir çerçeve sarıyor. Çerçeve plastikten yapılmış, sadece yeteri kadar sağlam görünüyor. Siyah renkli monitörün bir TV havası verdiğini ve salonda bile şık duracağını söyleyebiliriz. Ekranın sağ alt köşesinde monitörün açık bulunduğunu gösteren bir LED lamba bulunuyor. Bunun haricinde ön tarafta herhangi bir denetim görmüyoruz. Sağ kenarın derhal dibinde, arkada bir tane düğme içeriyor. Bu düğme ufak bir joystik benzer biçimde tasarlanmış. Bununla denetim menüsünü açıp çeşitli ayarları yapmanız mümkün oluyor. Daha rahat bir denetim için Philips, kutuya bir tane kumanda da yerleştirmiş.

Philips 436M6 bir ekran olarak nitelendirilse de, düzgüsel bir emek harcama masası için birazcık büyük bir ürün. 97.8 x 66.0 x 26.2 santimetre.’lik boyutlarıyla bir masada fazla yer kaplayacaktır. Üstelik 43 inçlik panelde verimli kullanım için gözlerinizin, standart bir 27 inçlik monitöre gore daha uzakta konumlandırılması gerekiyor. Bundan dolayı Philips 436M6 daha oldukca oturma odalarına yada eğlence amaçlı hobi odalarına uygun bir ürün benzer biçimde görünüyor. Esasen monitörün düzgüsel bir TV’dekine benzer ayağı da bunu gösteriyor. Ayağın uçları oldukca sivri, bu yüzden masanıza yada mobilyanıza yerleştirirken oldukca dikkatli olmalısınız. Eşyanızın çizilme ihtimali devasa yükseklikte. Ortalama 15 kilogram ağırlığı bir yerden başka bir yere taşımayı oldukca zahmetli kılmıyor, sadece büyüklüğü sebebiyle iki kişinin beraber kaldırıp bir yere yerleştirmesi daha sıhhatli olacaktır. Monitörün tabana gore mesafesi ayarlanamazken, açısını değişiklik yapma imkanı bulunuyor. -5 ve 10 aşama içinde bir hareket imkanı mevcut.

Philips 436M6VBPAB 4K HDR ekran İncelemesi 1

Arka tarafa baktığımızda mütevazı bir görünüm göze çarpıyor. ESA ayaklarına yada duvara bağlantı için vida girişleri ilk bakışta dikkat çekenler içinde içeriyor. Portlar ise aşağı bakacak şekilde ayarlanmış, böylelikle duvara monte etmeniz durumunda bunlara erişmeniz daha kolay olacaktır. Arkada bir tane DisplayPort, bir tane mini DisplayPort, bir tane HDMI 2.0 ve bir tane USB-C portu mevcut. Bununla beraber iki tane USB 3.0 portu da içeriyor. PC ses girişi ve kulaklık çıkışı işlevini gören iki tane 3.5mm jak ve iki tane Sync girişi de arkada gördüğümüz bağlantı birimleri içinde bulunuyor.

Bu ekranı satın aldığınızda kablo sıkıntısı yaşamayacaksınız, bu sebeple Philips gereksinim duyacağınız kabloların çoğunu kutuda sunuyor. Monitörün güç beslemesi kendi bünyesinde bulunmuş olduğu için kutudan bir tek IEC güç kablosu çıkıyor. Bunun yanı sıra USB-C, HDMI ve DisplayPort kabloları da kutudan çıkardıklarımız içinde bulunuyor.

Philips 436M6VBPAB 4K HDR ekran İncelemesi 2

Philips 436M6, standart bir monitöre gore oldukça kuvvetli bir ses çıkışı sunuyor. Bu açıdan TV’lerle boy ölçüştüğünü söylemek yanlış olmayacaktır. İki tane 7W gücünde, DTS destekli hoparlör bulunuyor. Bunlar hem oyun oynarken, hem film izlerken hem de TV izlerken fazlasıyla tatminkar ve sarmalayıcı bir ses çıkışı sunuyor.

Philips 436M6VBPAB 4K HDR ekran İncelemesi 3

Philips’in televizyonlarından bildiğimiz Ambilight hususi durumunun bir türevi olan Ambiglow özelliği de monitörde mevcut. Bu sayede masanıza ekrandaki görüntüyle uyumlu tonlarda bir ışık yansıtılıyor. Bu ışığın parlaklığını ve rengini ayarlamanız da mümkün. Ne var ki, bu özellik bir çok durumda fazla fark edilmiyor ve edinim açısından fazla fark sağlamıyor. Güç tasarrufu için kapatmayı tercih edebilirsiniz.

Philips 436M6VBPAB 4K HDR ekran İncelemesi 4

Philips 436M6’nın 43 inçlik 4K panelinin özelliklerine birazcık daha yakından bakacak olursak; karşımızda MVA tipi LCD açık oturum var. Parlama önleyici filmle kaplanmış olan ekran bu sayede aydınlık ortamlarda bile ekrandakileri rahat şekilde görmeyi sağlıyor, bu da konforu artırıyor. DCI-P3 ve sRGB renk desteğine haiz olan ekran hem de DisplayHDR 1000 sertifikasını barındıran, HDR destekli bir ürün. 4000:1 kontrast oranı, 720 cd/m2 standart parlaklık, 1000 cd/m2 maksimum parlaklık, 178 aşama görüş açısı da panelin başlıca özellikleri içinde içeriyor.

Philips 436M6 araştırma: Kontroller ve Edinim

Philips 436M6’nın denetim menüsüne arka tarafta yer edinen denetim düğmesiyle erişebilir ve bu düğmeyi sağa, sola, yukarıya ve aşağıya hareket ettirerek menülerde gezinebilir, ayarları değiştirebilirsiniz. Doğal ki, kutudan çıkan uzaktan kumanda bu açıdan daha kolay ve ergonomik denetim imkanı elde edecektir.

OSD menüsünü açtığınızda kolay ve anlaşılır bir menü sizi karşılıyor. Philips, görüntüden daha oldukca özelliklere odaklanmış olmalı ki, buna yönelik kontroller görüntü ayarları için menüde daha aşağı gitmeniz gerekiyor. Ayrıca görüntü modları için ayrı bir arayüz kullanılıyor. Kumanda da sol alt köşeye yerleştirilmiş hususi düğmeye bastığınızda SmartImage menüsü karşınıza çıkacaktır. Burada yedi değişik ön ayar bulunuyor. Bunlardan bir tanesi uygunluğu artırıyor, sadece kontrastı yüzde 25 oranında azaltıyor. Varsayılan görüntü modu kapalı olarak geliyor ki, bu da genel olarak kafi ve makul bir kullanım sunuyor. Üstelik bu “kapalı” modu hem sRGB hem de DCI-P3 renk aralıkları için en iyi renk doğruluğunu da sunuyor. Ek olarak 436M6 da birçok çağdaş ekran benzer biçimde mavi rengi azaltma modunu barındırıyor.

Philips 436M6VBPAB 4K HDR ekran İncelemesi 5

OSD arayüzünde yer edinen Fotoğraf kısmı altında standart parlaklık kontrollerini, hem de dinamik kontrast, keskinlik ve gamma profillerini görmüş olacaksınız. Aslen bu ayarları değiştirmeden de monitörden optimum görüntü standardını elde edebilirsiniz. Bir ihtimal, parlaklığı birazcık daha düşürüp daha rahat bir görüş elde etmeyi tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra HDR modu ayarları da göz gezdirmeniz gerekenler içinde içeriyor. Eğer HDR10 destekli bir görüntü var ise, bunu VESA HDR 1000 olarak ayarlamak iyi olacaktır. Böylelikle kontrast ve renk doğruluğunda en yüksek seviyeye çıkabilirsiniz.

Renk menüsü içinde de yedi değişik renk sıcaklığı ayarı görüyoruz. sRGB ve RGB için de ayar seviyeleri mevcut. Renk doygunluğunun daha yüksek olmasını istiyorsanız, DCI-P3 tarafını tercih edebilirsiniz. Bilhassa oyun oynarken ya da film izlerken, bu mod daha çok tercih edilebilir. Sadece renk doğruluğu sizin için daha önemliyse, mesela ekranı bilgisayara bağlayıp emek vermeyi tercih edecekseniz, o hâlde sRGB’yi tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

Philips 436M6VBPAB 4K HDR ekran İncelemesi 6

Philips 436M6’yı hem dizüstü bilgisayara bağladık, hem de bir TV benzer biçimde kullandık. Eğer elinizde USB-C portu üstünden güç alan çağdaş bir dizüstü bilgisayar var ise, güç beslemesini direkt Philips 436M6 üstünden sağlayabilirsiniz. Doğrusu bir taraftan bilgisayardaki görüntüyü monitöre aktarırken, bir taraftan da monitörün bilgisayarınızı güç bakımından beslemesini sağlayabilirsiniz. Bu da uzun soluklu çalışmalarda bilgisayarınız bir portunun da güç adaptörü için boşu boşuna işgal edilmemesini elde edecektir. Öteki taraftan 436M6, haiz olduğu USB portlarını da bir USB hub aleti benzer biçimde kullanmanıza izin veriyor. Eğer arkadaki USB portlarına bir tablet yada benzeri ürünü bağlarsanız, bilgisayarınız bu tarz şeyleri kendisine bağlanmış cihazlar olarak tanıyacaktır. Ek olarak USB üstünden bağlanan cihazlar da ekran tarafınca şarj ediliyor.

Philips 436M6VBPAB 4K HDR ekran İncelemesi 7

436M6’nın arkasında yer edinen HDMI 2.0 portu, oyun konsolu yada uydu/kablo/IPTV alıcısı benzer biçimde set üstü cihazların da bağlanmasına izin veriyor. Uzaktan kumandanın bulunması TV’dekine benzer bir deneyimin birazcık daha çok şekilde elde edilmesine destek oluyor. Üstelik 4K desteği yardımıyla son zamanlarda sayıları yavaş yavaş artan 4K TV yayınlarını ekran üstünden tam çözünürlükte seyretmek mümkün oluyor. Ses çıkış kalitesi de TV’lere yakın olduğundan, Philips 436M6 standart bir TV’yi oldukca fazla aratmıyor. Keşke HDMI portunun sayısı bir ile sınırı olan tutulmasaydı. Bu sayede aynı anda daha çok aleti bağlı tutmak, değişik cihazları kullanmak için kablo değişiklik yapma zahmetinden kurtarabilirdi.

Philips 436M6 araştırma: Performans

Philips 436M6’nın parlaklığı 1000 nit seviyesine kadar çıkabiliyor. Bu da onu piyasadaki en parlak görüntüler sunan ürünlerden bir tanesi yapıyor. Böylelikle HDR görüntüler için de elverişli ortam sağlanıyor. VA panelin yüksek siyah renk seviyeleri de, yüksek parlaklığa karşın onun iyi bir kontrast kıymeti yakalamasını sağlıyor.

Renk dengesi için sunulan değişik profiller, 436M6’yı değişik görüntüleme zevklerine haiz olan kullanıcılar için epey elverişli hâle getiriyor. Böylelikle göz zevkiniz için en uygun ayarı soruşturma şansınız da daha da artıyor. Aslına bakarsanız, ekranı kutusundan çıkarıp bağlantıları yaptıktan sonrasında kazandığınız standart görüntü birçok açıdan ihtiyacınız olan şeyleri karşılayacak ve sizi rahat ettirecek ayarları sunuyor. Oyun yada film benzer biçimde değişik kullanımlara gore, görüntü ayarlarında ince ayarlar yapabilir, böylelikle optimum dengeyi bulabilirsiniz. Philips 436M6 bir DCI-P3 destekli ekran olduğundan kırmızı, yeşil ve eflatun renkleri birazcık daha doygun gösterebiliyor, sadece gene de bunların tam doğruluğa yakın seviyelerde bulunduğunu söyleyebiliriz. Bu da oyunlarda yada filmlerde daha gerçekçi görüntülerin elde edilmesine katkıda bulunuyor.

Philips 436M6VBPAB 4K HDR ekran İncelemesi 8

Philips 436M6’nın VA panelinin geniş görüş açılarına vurgu yapılıyor. Hakikaten de monitöre epey geniş açıdan baksanız bile ekranda neler bulunduğunu rahat şekilde görmeniz mümkün. Sadece bakış açınız ortalama 45 derecenin üzerine geçtikten sonrasında renk tonlarında hafifçe açılmalar görmeye başlamanız olanak dahilinde bulunuyor. Buna ek olarak parlaklığın da kademeli olarak azaldığı görülüyor. Görüntü kalitesinde düzey düşse bile, söylediğimiz benzer biçimde, ekranda neler olduğu rahat şekilde görülmeye devam ediyor.

Eğer elinizde FreeSync destekli bir sistem var ise, o hâlde 436M6’nın dahili FreeSync desteği yardımıyla oyun oynarken daha akıcı, gerçekçi ve rahatsız edici ekran yırtılmalarından arınmış bir oyun görüntüsü elde edebilirsiniz. Üstelik büyük boyutları yardımıyla Philips 436M6, oyuna kendinizi daha çok kaptırmanıza niçin oluyor. Bilhassa harp ve savaşım oyunları, kuvvetli stereo ses sisteminin de etkisiyle daha etkisi altına alan hâle geliyor.

Philips 436M6 araştırma: Netice

Philips 436M6 bir TV ile ekran arasındaki boşluğu rahatça dolduran bir ürün olarak nitelendirilebilir. 7000 TL civarındaki fiyatı onu bir ekran için pahalı hâle getiriyor. Ek olarak birçok TV’ye de meydan okuyan bir fiyatının bulunduğunu söylemek gerekiyor. Ne var ki, oyun konsolu, uydu TV alıcısı, IP TV alıcısı ve Blu-ray oynatıcı benzer biçimde cihazlarla da HDMI portu üstünden kullanılabilir olması, onu oturma odaları için de uygun bir TV alternatifi hâline getiriyor. Hatta kutudan çıkan uzaktan kumanda, bu şekilde bir kullanımı daha da elverişli kılıyor. Sadece bir TV’yi çağrıştıran standı hareketi birazcık zorlaştırıyor, yerleştirmeyi de dikkatli yapmanızı lüzumlu kılıyor. Monitörlerde çoğunlukla gördüğümüz yükseklik ayarı yada dikey yönde kullanma benzer biçimde imkanlar 436M6’da bulunmuyor. Yalnız eğimi değiştirmekle sınırlısınız.

Philips 436M6VBPAB 4K HDR ekran İncelemesi 9

436M6, emek harcama masalarına yerleştirilecek bir ekran olmak için birazcık büyük. Bu ekran daha oldukca oturma odalarına yada eğlence odalarına yerleştirilmek için daha uygun bir seçenek benzer biçimde görünüyor. Her ne olursa olsun, bilgisayara da bağladığımızda, keskin ve okunaklı metinler ve detaylı grafiklerle rahat bir emek harcama ortamı sundu. sRGB ve DCI-P3 renk yelpazelerinde sunmuş olduğu gerçekçi renkler bu ekranı fotoğraf yada video düzenleme işiyle uğraşan profesyoneller için de kullanışlı araçlar hâline getiriyor. HDR desteği de, giderek daha çok gördüğümüz HDR destekli içerikleri bu monitörde rahatça tüketebileceğimiz anlamına geliyor. 4K desteği için de aynısını söyleyebiliriz. Keşke daha çok USB-C ve HDMI portu olsaydı. Bu şekilde bilgisayarla ya da oturma odasındaki öteki elektronik cihazlarla kullanım birazcık daha verimli hâle gelirdi.

Kaynak:https://www.teknoblog.com/philips-436m6vbpab-4k-hdr-monitor-inceleme/

0 Reviews

Related post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *