Oppo Reno 3 Pro İncelemesi

 Oppo Reno 3 Pro İncelemesi

Geçen yıl çıkış icra eden Oppo Reno serisi, süratli bir ilerleme gösteriyor. Geçen senenin sonlarında üçüncü nesil üyelerini Çin’de görmüştük. 2020’nin başlarında değişik türevlerini de gördüğümüz Oppo Reno 3 serisi, mayıs ayının başlarından itibaren Türkiye’de de satışa sunuldu. Reno 3 serisi içinde iki model devletimizde satılıyor. Bunlardan ilki olan Reno 3, orta segment bir telefon ve detaylarını Oppo Reno 3 inceleme yazısında aktarmıştık. Bir diğeri ürün olan Reno 3 Pro ise, daha üstün özelliklere ve birazcık daha amiral gemisi telefonlara yaklaşan tasarımı ve araç-gereç kalitesiyle dikkat çekiyor. Ek olarak teknik özellikler de o tarafa doğru kayıyor. Oppo Reno 3 Pro araştırma yazısında, bir süredir deneyimlediğimiz orta üst segment Android telefonla ilgili izlenimler ve yorumlar yer ediniyor.

Oppo Reno 3 Pro araştırma: Tasarım

Oppo Reno 3 modeli plastik ve cam birleşimi bir gövdeyle geliyor. Buna karşın Oppo, daha yüksek fiyatlı Reno 3 Pro’da cam ve metali kullanarak bu telefonun üst sınıf Android telefonlardakine yakın bir his vermesini elde etmiş. Ön ve arka taraf Corning Gorilla Glass 5 camla kaplı. Ekran yanlara doğru kavis yapıyor ve bu sayede ön ve arka taraf bakışımlı bir görünüm oluşturuyor. Kenarlar ise alüminyumdan yapılmış çerçeveyle çevrili. 175 gram civarındaki ağırlığıyla da nispeten hafifçe, aslına bakarsanız telefonu elimize aldığımızda da bunu hissediyoruz. Telefon elde fazla bir ağırlık hissi yaratmıyor.

Oppo Reno 3 Pro İncelemesi 1

6.5 inç ekrana haiz olan Reno 3 Pro, 7.7 milimetre ile ince bir telefon sayılabilir. Yüzde 89.7 benzer halde yüksek bir ekran-gövde oranı var. Telefon elde rahat halde kavranıyor ve tek elle tutuşta ekranın büyük bir kısmına rahatça ulaşmak ve telefonun temel işlevlerinden yararlanmak mümkün olacaktır. Ekran koruyucu film yapıştırılmış halde gelirken kutudan da saydam kılıf çıkıyor. Bir tek biz Reno 3 Pro’yu kılıfsız kullanmayı tercih ettik. Dikkate kıymet bir çizik yada aşınma olmadı. Yalnız kenarları çevreleyen alüminyum bölümde dikkatli baktığımızda oldukca küçük deformasyonlar gördük, onlar da göz ardı edilebilecek düzeyde bulunuyor. Bununla birlikte birkaç kez 30-40 santimetre yükseklikten düşürmemize rağmen gövdeye herhangi bir zarar gelmedi.

Önceki iki nesil Oppo Reno serisi, tasarım anlamında diğeri markaların telefonlarından farklıydı. Dikkate kıymet tasarım unsurları barındırıyordu. Sözgelişi, köpek balığı yüzgeci biçimindeki açılır selfie kamera mekanizması hem Reno hem de Reno 2 modellerinde kullanılmıştı. Ek olarak arkada bulunan ve kameranın çizilmesini engeleyen küçük bir yarım küre de küçük, yalnız hoş bir tasarım unsuruydu. Ek olarak kameraların dışa doğru çıkıntı yapması da dikkat çeken bir ayrıntıydı. Oppo Reno 3 ve Reno 3 Pro’da bunların devamının gelmediğini görüyoruz. Oppo, pazarda gördüğümüz diğeri telefonların tasarımını benimsemiş. Kim bilir şirket, genel olarak kullananların bu şekil tasarımlara ilgi gösterdiğini görüp garantici bir politika izlemeyi tercih etti.

Oppo Reno 3 Pro İncelemesi 2

Netice olarak karşımızda ön tarafta ekran deliğine yerleştirilmiş bir selfie kamerası, arkada ise sol üst köşede düşey yönde sıralanmış dört kamerayı ve flaşı barındıran ve dışarı doğru hafifçe çıkıntı icra eden kamera modülü bulunuyor. Bir tek Oppo, arkadaki renk düzeni mevzusunda birazcık olsun eskiye atıf yapıyor. Reno 3 Pro’yu ışığa tuttuğunuzda azca da olsa yansıyan çizgileri görüyoruz. Bu da hoş bir tasarım unsuru olarak kayıtlara geçebilir.

Reno 3 Pro’nun alt kenarında USB-C portu, mikrofon, nano SIM ve microSD kart tepsisi var. Ek olarak hoparlörlerden bir tanesi burada yer ediniyor. İkinci hoparlör ise ekranın üst kısmına yerleştirilmiş. Üst kenarda ise ikinci hoparlör bulunuyor. Sağ kenarda güç butonu, sol kenarda ise ses tuşları var. Bunlar telefonu organik halde tuttuğunuzda rahatça erişebileceğiniz noktalarda bulunuyor. Tuş derinliği yüksek değil, hafifçe direnç hissetsek de rahat kullanıldığını söyleyebiliriz.

Oppo Reno 3 Pro İncelemesi 3

Oppo Reno 3 Pro araştırma: Donanım ve Performans

Oppo Reno 3 Pro’da 6.5 inç, 1080 x 2400 px çözünürlüğünde olan ekran bulunuyor. 20:9 görüntü oranlı ekran 402ppi px yoğunluğuna haiz. Bu kıymet yeteri kadar keskin ve net bir görsel edinim için kafi. Oppo, bu ekranın 500 nit değerine varan bir ekran parlaklığına haiz bulunduğunun altını çiziyor. Bu değerin ölçümünü yapmadık, yalnız Reno 3 Pro’nun ekranı yeteri kadar parlak ve dış ortamda da iyi bir görüş sağlıyor.

Oppo Reno 3 Pro İncelemesi 4

AMOLED ekran teknolojisinin kullanımıyla birlikte geniş görüş açıları, güneş ışığı altında da iyi bir görüş, ekran kapalıyken bile sürekli açık ekran özelliklerinden yararlanma benzer halde imkanlar sağlanıyor. Ekran içi parmak izi okuyucusu da bu avantajlardan bir tanesi. Oppo’nun orta ve üst segment telefonlarında ekran içi parmak izi okuyucuları bir standart hâlini aldı ve iyi şekilde çalışıyor. Aynısı Reno 3 Pro de ilgilendiriyor. Telefonu deneyimlediğimiz süre süresince parmak izi okuyucusunu kullandık ve bu birim oldukça iyi çalışıyor. Eğer isterseniz, ekranın sol üst köşesine yerleştirilmiş selfie kamerasının yardımıyla yüz tanımadan yararlanabilirsiniz.

Reno 3 Pro’nun ekranının köşeleri yuvarlatılmış ve telefonun gövdesiyle uyumlu hâle getirilmiş. Sol üst köşedeki selfie kamera deliği mümkün olmasıyla beraber küçük tutulmuş. Bu sayede tam ekranda video izlerken yada oyun oynarken fazla göz tırmalamıyor. Ekranın uzun kenarları yanlara doğru kavis yapıyor. 90 Hz yenileme hızı da ekranın özelliklerinden bir tanesi. Bu özellik varsayılan olarak otomatikman ayarlanmış, içeriğe bakılırsa belirleniyor. İsterseniz, 90 Hz seçeneğini tercih edebilirsiniz. Bu yüksek yenileme hızının farkı kullanıcı arayüzünde gezinirken yada internette gezinti esnasında sayfayı kaydırırken görebilirsiniz. Organik ki, oyunlarda da bu yüksek yenileme hızının farkı görülüyor. Organik ki, bu durum karşılığında birazcık daha yüksek pil tüketimi oluyor.

Oppo Reno 3 Pro İncelemesi 5

Oppo’nun orta-üst segment akıllı telefonunda biri alt kenarda, diğeri de önde ve ekranın üst kısmında olmak suretiyle iki hoparlör var. Telefon iyi ve doyurucu bir ses çıkış sertliği sağlıyor. Stereo ses tesiri tam anlamıyla elde edilmiyor, alt kenardaki hoparlörün ses çıkış sertliği birazcık daha yüksek. Gene de, bu şekilde bir telefonda iki hoparlör görmek memnun edici. Yüksek ses şiddetinin yanı sıra bas ve tiz dengesi iyi. Bununla birlikte çevresel ses tesiri de doyurucu. Kutudan çıkan USB-C uçlu kulaklık da doyurucu bir ses deneyimi elde etmeyi sağlıyor.

Reno 3 Pro’nun Türkiye’de satılan versiyonunda Qualcomm Snapdragon 765G işlemci bulunuyor. 7nm tabanlı bu işlemci pil tüketimi mevzusunda avantaj sağlıyor. 5G desteği de var, yalnız Türkiye’de satılan modellerde bu destek açık değil. Qualcomm’un orta üst segment telefonları hedefleyen bu işlemci, günlük işleri rahatça yerine getirebiliyor. Bununla birlikte oyun mevzusunda da iyi bir grafik sergiliyor. 12 GB RAM ile de çoklu vazife performansı mevzusunda gereksinimleri karşılıyor. Telefonda 256 GB kapasiteli depolama kapasitesi mevcut, microSD kart yuvası yok. Bir tek bu kadar geniş bir alanın olduğu yerde bellek kartıyla ek depolama alanının ihtiyacını fazla duymayacaksınız.

Oppo Reno 3 Pro İncelemesi 6

Benchmark testlerine baktığımızda, Oppo Reno 3 Pro’nun 2020’nin orta ve orta-üst segment amiral gemisi telefonlarından beklenen çizgide bulunduğunu görüyoruz. Telefon AnTuTu benchmark testinde 330 bin seviyesinde bir puan aldı. Kirin 810 işlemcili Huawei P40 Lite ile aynı seviyede bir puan aldığını görüyoruz. GeekBench 5 testinde elde edilmiş sonuçlar da bu telefonun 2018’in amiral gemisi telefonu Galaxy S9+ ile aynı seviyede bir tekil ve çoklu vazife puanı elde edildiğine tanık oluyoruz.

Oppo Reno 3 Pro İncelemesi 7

Pil tarafına baktığımızda Oppo Reno 3 Pro’nun 4025 mAh kapasiteli pile haiz bulunduğunu görüyoruz. Günümüzde bu kıymet bir oldukca akıllı telefon için averaj kıymet olarak kabul edilmeye başlandı. Düzgüsel yoğunluklu kullanımda Reno 3 Pro kullanıcılarının bir günü rahat halde çıkarmalarına destek oluyor. Hatta birazcık daha idareli halde kullanıldığı zamanda ikinci günü de epey götürecektir. Süratli şarj pil tarafında telefonun en büyük silahlarından bir tanesi. Kutudan çıkan VOOC 4.0 süratli şarj destekli adaptörle yalnız otuz dakikada yüzde 68-69 seviyesinde doluluğa ulaşılabiliyor. Pil, bir saati birazcık aşan bir sürede tamamen şarj edilebiliyor. Böylelikle Reno 3 Pro’yu prize fazla bağlı kalmadan, kesintisiz halde kullanma şansınız epey yüksek görünüyor. Her ne kadar arkası cam kaplı olsa da, Reno 3 Pro’da kablosuz şarj özelliği bulunmuyor.

Oppo Reno 3 Pro İncelemesi 8

Oppo Reno 3 Pro araştırma: Yazılım

Android 10 ile yüklenmiş olarak gelen Reno 3 Pro’da, Oppo’nun özelleştirilmiş kullanıcı arayüzü ColorOS 7 çalışıyor. Daha ilkin gerçekleştirdiğimiz Find X2 ve Reno 3 incelemelerinde bu kullanıcı arayüzünün ne benzer halde yenilikler sunduğunu anlatmıştık. Saf Android’e bakılırsa epey değişik bir görünüme haiz olsa da, bu kullanıcı arayüzünü genel olarak tertipli buluyoruz. Anlaşılır bir Ayarlar menüsü var. Bununla birlikte özelleştirme araçları bakımından da Oppo, ColorOS 7 ile birlikte kullanıcılara daha oldukca seçenek sunuyor.

Oppo Reno 3 Pro İncelemesi 9

Bildirim tepsisi üstünden ulaşılabilen Süratli Ayarlar içinden telefonun birçok ayarını süratli şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Ana ekranın en solunda bulunan Smart Assistant paneli ise Süratli Fonksiyonlar, Adım İzleyici, Favori Kişiler ve Hava Durumu benzer halde, elinizin altında bulunmasını isteyebileceğiniz araçlar var. Şimdiye kadar birçok Oppo akıllı telefonu gördük, yalnız nerede ise bu alanda üçüncü taraf uygulama desteği mevzusunda pek ilerleme kaydedilmedi.

ColorOS 7’deki kullanışlı araçlardan bir tanesi ekranın sağ kenarında yer edinen ve ortaya doğru çekince oluşturulan Akıllı Kenar Çubuğu karşımıza çıkıyor. Bu alanda ekran resmi ve ekran videosu alma araçları var. Ek olarak Mesajlar, Dosya Yöneticisi, Hesap Makinesi benzer halde her an elinizin altında bulunmasının iyi olacağı kabul edilen uygulamalar da eklenmiş. Bir de, sık kullandığınız uygulamaları buraya ekleyip süratli şekilde açabilirsiniz. Üstelik bu akıllı kenar çubuğu, aynı anda iki uygulamayı bölünmüş pencerelerde açmaya da olanak sağlıyor. Herhangi bir uygulamadayken bu çubuğu açın ve eklediğiniz uygulamayı ekrana sürükleyin. Eğer uygulama bölünmüş pencereyi destekliyorsa, Reno 3 Pro’nun büyük ekranında iki uygulamayı aynı anda kullanabilirsiniz.

Oppo Reno 3 Pro İncelemesi 10

Çeşitli Google uygulamaları yüklenmiş olarak geliyor. Google Play Store’dan da istediğiniz uygulamaları yada oyunları indirebilirsiniz. Çeşitli araçlar da Araçlar klasöründe yüklü bulunuyor. Bunların içinde yer edinen Telefon Yöneticisi telefonun performansını optimize etmenize ve daha verimli şekilde kullanmanıza destek olacaktır. Ek olarak Office Suite benzer halde bir ofis uygulaması, Soloop isminde olan otomatik video oluşturma uygulaması ve oyun esnasında performansı ve deneyimi yükselten Oyun Alanı da Reno 3 Pro’da yüklü durumda.

Oppo Reno 3 Pro araştırma: Kamera

Oppo Reno 3 Pro’nun arkasında da dört kamera görüyoruz. Ana kamera 48 megapiksel çözünürlük, f/1.7 diyafram, optik görüntü sabitleme benzer halde özelliklere haiz. Telefoto kamera ise 13 megapiksel çözünürlük, f/2.4 diyafram, 2 kat optik yakınlaştırma benzer halde özellikler sunuyor. Ultra geniş açılı lens ise 8 megapiksel ve f/2.2 diyafram benzer halde özelliklere haiz. Oppo dördüncü kamerada tercihini monokrom lensten yana kullanmış ve bu da 2 megapiksel çözünürlük desteğine haiz. Çift renkli LED flaş da kamera sistemini tamamlıyor.

Oppo Reno 3 Pro İncelemesi 11

Kamera uygulamasına baktığımızda tertipli bir tasarım görüyoruz. Ekranın bir kenarında her an elinizin altında bulunmasını isteyeceğiniz filtreler, HDR, flaş, parlak renk benzer halde araçlar var. Diğeri yanda ise Fotoğraf, Portre, Gece ve diğeri çekim modları içinde geçişi elde eden bir çubuk var. Geniş açıya geçiş yada yakınlaştırma için de vizörün üstünde bir denetim mevcut. Yüz güzelleştirmeyi arka kamera için de kullanabilirsiniz.

Oppo Reno 3 Pro İncelemesi 12

Kafi ışık sertliği olduğunda, içte yada dışta, Reno 3 Pro ile parlak ve canlı fotoğraflar çekebilirsiniz. Fotoğraflar detaylar mevzusunda da oldukça iyi. Düşük ışıkta çekilen fotoğraflarda da gürültü tesiri düşük. Bununla birlikte bulanıklığa da pek rastlamıyoruz. HDR performansı da iyi, aydınlık ve karanlık bölgelerin bir arada olduğu noktalarda ışığın dağılımı dengeli, karanlık alanlarda bile detaylar tespit edilebiliyor. Makro çekimlerde de netleme iyi şekilde yapılıyor. Renkler tarafında birazcık sıcak tarafa gidiliyor, yalnız bir fazlaca vakit canlı renklere haiz fotoğrafları sevenler, Oppo Reno 3 Pro’nun performansından memnun kalacaktır. Arka planı bulanıklaştırılmış fotoğraflarda da Reno 3 Pro doyurucu bir performans ortaya koyuyor. Ön ve arka planın sınırının belirlenmesi iyi, ince saç tellerindeki kayıpları bir kenara koyarsak, genel performansın memnun edici seviyede bulunduğunu söyleyebiliriz.

Ön tarafta yer edinen 32 megapiksel selfie kamerası da HDR desteğine haiz. Işığın ters geldiği yerlerde bile bu sayede birazcık daha iyi sonuçlar elde etmek mümkün oluyor. Selfie kamera düşük ışıklı ortamlarda meydana getirilen çekimlerde de iyi sonuçlar çıkaracaktır.

Video tarafında da en fazla 4K video kaydının yapıldığını ve bunun da saniyede 30 kare hızında bulunduğunu görüyoruz. Yalnız ana kamerada optik görüntü sabitleme olsa da, elektronik görüntü sabitlemenin yardımıyla yalnız düzgüsel şekilde çekim yaptığınızda değil, yakınlaştırma yaptığınızda da durağan görüntüler elde ediyorsunuz. Ses kayıt kalitesi de iyi seviyede bulunuyor.

Oppo Reno 3 Pro araştırma: Netice

Oppo Reno 3 Pro’nun cam ve metal birleşimi tasarımı üst sınıf telefonları verdiği hissi ve görünümü aratmıyor. Ekran mevzusunda da bu telefon doyurucu bir görsel edinim sunuyor. Yüksek çözünürlüğünde olan, dışarıda rahat görüş, kavisli kenarlar ve 90 Hz yenileme hızı benzer halde, üst sınıf telefonlarda gördüğümüz özelliklerin hepsi Reno 3 Pro’nun ekranında var. Snapdragon 765G işlemci, küçük ufak küçük bir ihtimal bir amiral gemisi telefon seviyesinde değil, yalnız günlük işlerin ötesindeki gereksinimleri karşılayacak ve iyi bir oyun performansı sunabilecek seviyede. 4020 mAh kapasiteli pil de bir günü rahatça çıkarıyor. VOOC 4.0 süratli şarj da Reno 3 Pro’nun güçlü olduğu yanlardan bir tanesi olarak kayıtlara geçiyor.

Android 10 ile gelmesi artılardan bir tanesi. ColorOS 7 saf Android sevenlerin oldukca hoşuna gitmeyebilir, yalnız özelleştirme imkanı zengin. Bu sayede hoşunuza gidecek bir düzeni oluşturabilirsiniz. Öte taraftan Oyun Alanı da, bu telefonda oyun oynamak isteyenler için birazcık daha elverişli ortam sağlıyor. Dörtlü kamera sistemi de iyi işler ortaya koyuyor. Yalnız günlük hayatta değil, hususi günlerinizde de Oppo Reno 3 Pro ihtiyacınız olan şeyleri karşılayacaktır.

Normalde orta-üst segment telefonlar için 5000-6000 TL arası kabul edilebilir seviyelerdi. Bir tek dövizin durumu sebebiyle bu segmentte de artık “yeni düzgüsel” olarak kabul edilecek aralık 6000-7000 TL arası oldu. Bundan dolayı, özellikleri ve sunmuş olduğu deneyime ve performansa bakıldığında, 6599 TL’nin karşılığının alındığını söyleyebiliriz.

Kaynak:https://www.teknoblog.com/oppo-reno-3-pro-inceleme/

0 Reviews

Related post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *