Oppo A91 İncelemesi

Oppo markasını giderek daha fazlaca duyuyoruz ve bunu Reno serisine olmasıyla beraber A serisine de borçluyuz. Şirket bilhassa son bir senedir A serisini değişik üyelerle zenginleştiriyor. A91 de son bir yıl içinde duyurusu meydana getirilen bir Android telefon modeli. Geçen senenin sonlarında duyurusu meydana getirilen bu telefon temmuz ayı biterken Türkiye’ye geldi. Büyük bir OLED ekranı yüksek çözünürlüğünde olan arka kamera ve şık bir gövdeyle birleştiren Android telefon ile ilgili izlenimlerimiz Oppo A91 araştırma yazısında yer ediniyor.

Oppo A91 araştırma: Tasarım

Oppo son aylarda birbirine epey benzeyen telefonlar çıkarıyor. Ön tarafta yerine gore çentikli ya da delikli ekran, yuvarlatılmış köşeler, arkada ise düşey yönde sıralanmış birden fazla kamera. Bunlar ortak unsurlar ve her biri A91 de ilgilendiriyor. Cam ve plastik birleşimi bir gövdeye haiz olan Oppo A91, orta segment telefona gore epey şık ve çekici bir görünüme haiz. Elimizdeki siyah renkli modelin arkası, ışığa tutulduğunda laciverte çalan tonlarıyla hoş bir görünüm oluşturuyor. Plastik arka panelin yüzeyi parlak ve pürüzsüz, çizilmelere karşı dayanıklı. Bir tek toz ve kiri tutma mevzusunda eli açık davranıyor. Kutusundan çıkan saydam kılıfı kullanmayı isteyebilirsiniz.

Oppo A91 İncelemesi 1

A91’in 7.9 milimetrelik bir gövde kalınlığı ve 171 gram ağırlığı var. Günümüz şartlarında yeteri kadar ince ve hafifçe bir telefon. Taşırken ve kulanırken de mesele yaşamıyorsunuz. Arkayı ve kenarları saran plastik gövde önde Corning Gorilla Glass 5 camla buluşuyor. Oppo, bu camın üstüne ekran koruyucu filmi en baştan yerleştirmiş. Telefonu da bu filmi çıkarmadan kullandık. Bu şekildeyken ekranın sunmuş olduğu görsellik yada dokunmalara verdiği tepkiye dair herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmadık.

20:9 görüntü oranlı ekran yüzde 86 civarında bir gövde oranına haiz. Ekranın bir tek alt kenarında diğeri kenarlara gore daha kalınca bir çerçeve alanı bulunuyor. Köşeler ise gövdenin köşelerine uyum sağlayacak şekilde kavislendirilmiş. Arka yüzün her iki kenarın yanlara doğru yapmış olduğu kavis telefonun ergonomisine pozitif katkıda bulunuyor. Suya ve toza dayanıklılık şeklinde özellikleri orta segment telefonlarda pek görmüyoruz. A91’de de bu şekilde bir özellik bulunmuyor.

Oppo A91 İncelemesi 2

Alt kenarda soldan sağa 3.5mm kulaklık jakı, mikrofon, USB-C portu ve hoparlör sıralanıyor. Üst kenarda ikinci bir mikrofon var. Sol kenarda yukarıdan aşağı nano SIM ve microSD kart tepsisi ile ses tuşları sıralanıyor. Sağ kenarda güç butonunu görüyoruz. Bu tuşların yerleşimi telefonu hem sağ hem de sol elle tutarken rahat edeceğiniz şekilde ayarlanmış. Herhangi bir mesele yaşamazsınız.

Arka taraftaki tasarım Oppo’nun Reno 3 serisi yada Find X2 serisi telefonlarındakine benziyor. Dört tane kamera, düşey yönde sıralanmış. Yatay şekilde yerleştirilmiş bir Oppo logosu da bu kamera grubuyla aynı hat üstünde yer ediniyor. Dışa doğru hafifçe çıkıntı oluşturan ince ve uzun kamera modülünün derhal yanında ise LED flaşı görüyoruz. Fazlaca değişik bir tasarımı bulunmasa da, Oppo A91’in arka yüzünün göze hoş göründüğünü söylemek yanlış olmayacaktır.

Oppo A91 araştırma: Donanım, Performans ve Pil

Ekran mevzusunda Oppo orta segment telefonlarında da iyi bileşenlere yer vermeye itina gösteriyor. A91 modelinde de bu şekilde bir durum söz mevzusu. 6.4 inç köşeden köşeye uzunluğa haiz olan ekran AMOLED teknolojisini barındırıyor. Ekran çözünürlüğü ise 1080 x 2400 px. 408ppi şeklinde bir px yoğunluk değerine haiz olan ekran yeteri kadar keskin ve net görüntüler üretiyor. Videoları izlerken, internette gezinirken yada fotoğraflara bakarken bu keskin görünüm görsel zevki daha da artırıyor.

Oppo A91 İncelemesi 3

Ekranın keskinliği ve netliği yerinde, yalnız parlaklık devasa yükseklikte seviyelere çıkmıyor. Bir tek parlak güneş ışığı altında telefonun ekranında bulunanları görme ve ekranı kullanma noktasında herhangi bir mesele yok. Siyah renk derinliği yerinde ve renklerin canlılığı da makul seviyede. Videoları izlerken yada çektiğiniz fotoğraflara bakarken bu ekranın sunmuş olduğu kalite sizin için kafi olacaktır.

Alt kenarda tek bir hoparlörün bulunduğunu belirtmiştik. Bu hoparlör devasa yükseklikte bir ses çıkış şiddetine ulaşmıyor. Gene de, akıllı telefon averajlarında; toplumsal medya yada YouTube videolarını izlerken kafi olacak bir ses çıkış seviyesi mevcut. Kutudan çıkan kulaklığın ses kalitesi kafi. Aslına bakarsan 3.5mm kulaklık jakı bulunmuş olduğundan, istediğiniz kulaklığı kullanma mevzusunda hareket alanınız daha geniş.

Oppo A91 İncelemesi 4

İçerideki donanım bileşenlerine baktığımızda, bu telefonda son zamanlarda çıkan bir fazlaca orta segment telefonda karşımıza çıkan MediaTek Helio P70 işlemciyi görüyoruz. Sekiz çekirdekli bu işlemcinin yanında 8 GB RAM ve 128 GB dahili hafıza bulunuyor. microSD kart yuvası yardımıyla depolama kapasitesini daha da artırabilirsiniz. Gene de, 128 GB’lık alanın ek bir yatırıma gerek bıraktırmayacağını düşünüyoruz.

Bir orta segment telefondan beklenen performansı Oppo A91 sunuyor. İnternette gezinme, video seyretme, rahat fotoğraf düzenleme işleri şeklinde, kullananların bir akıllı telefonda en fazla gerçekleştirdiği işlerde A91 kafi oluyor. Oyun mevzusunda da kafi bir performansı sunuyor. Her ne kadar yüksek profilli oyunlarda grafik kalitesinden ve hızdan birazcık ödün vermek gerekse de, genel olarak akıcı bir oyun deneyimi elde ediliyor.

Oppo A91 İncelemesi 5

A91’in öne çıkan yanlarından bir tanesi de süratli şarj özelliği oluyor. Oppo’nun VOOC 3.0 olarak adlandırdığı süratli şarj teknolojisi var. Kutudan çıkan 20W’lık şarj adaptörüyle telefonun 4025 mAh kapasiteli pilinin otuz dakikada yüzde 50’lik bir kısmının doldurulabildiği belirtiliyor. Pratikteki deneyimlerimiz de Oppo’nun bu iddiasının aşağı yukarı doğru bulunduğunu gösteriyor. Pil performansına gelecek olursak, tam dolu pille bir günü kolaylıkla çıkaran bir performans elde ediliyor. Hatta ikinci günün büyük bir kısmını da tek bir şarjla götürebilirsiniz. Telefonu temel ihtiyaçların haricinde fazla kullanmazsanız, 3-4 gün arası bir emek harcama süresi elde etmeniz de zor olmayabilir. Genel olarak pil performansıyla kullanıcıları yarı yolda bırakmayacaktır.

Oppo A91 araştırma: Yazılım ve Güvenlik

Bu zamanlarda çıkan orta segment telefonlarda Android 10 yaygın bir özellik hâline gelmeye başladı. Ne var ki, Oppo A91’de Android 9 Pie ve bunun üstünde ColorOS 6 kullanıcı arayüzünü görüyoruz. Sanıyoruz ki, 2019 sonlarında tanıtılan bir telefon olması, yazılım sürümü mevzusunda A91’in geriden gelmesine niçin oluyor. Bir tek bu telefonun Android 10 ve ColorOS 7 güncellemesini almasını bekliyoruz. Organik ki, bu gerçekleştiğinde Android 11 de muhtemelen yayınlanmış ve telefonlar da bu güncellemeyi almaya başlamış olacak.

Oppo A91 İncelemesi 6

Daha ilkin Android 10 ve ColorOS 7 yüklü çeşitli Oppo telefonlarını; Oppo Reno 3, Reno 3 Pro, Find X2 şeklinde modelleri inceledik. O telefonlardan gördüklerimize gore konuşacak olursak, genel kullanıcı deneyimi açısından arada büyük bir fark bulunmuyor. Görsellik için de aynı durum geçerli. Bir tek ColorOS 7 ile birlikte sunulan uygulama ikonlarını özelleştirme imkanı A91’de bulunmuyor. Bunun haricinde yüklü gelen uygulamalar, Smart Assistant şeklinde araçlar bakımından A91 de Android 10 yüklü telefonlarla aynı seviyede görünüyor. Kısacası, daha eski bir sürüm kullanmanın çok da fazla fazla negatif bir tesiri bulunmuyor.

A91’in AMOLED ekran barındırmasının sunmuş olduğu en büyük avantaj ekran içi parmak izi okuyucu oluyor. Oppo’nun daha ilkin deneyimlediğimiz telefonlarında en beğendiğimiz unsurlardan bir tanesi de ekran içi parmak izi okuyucudur, oldukça akıcı ve süratli şekilde çalışır, isabet oranı yüksektir. A91 için de benzer sözleri sıralayabiliriz. İster ilk kurulum esnasında ister sonrasında parmak izinizi ekleyebilirsiniz. Parmak izi okuyucusu hem ergonomik hem de yüksek güvenlik sunuyor. Bir tek daha fazlaca rahatlık isteyenler için yüz tanıma da bulunuyor. Organik ki, önde tek bir kamera kullanıldığı için bunun güvenlik seviyesi daha düşük olacaktır.

Oppo A91 araştırma: Kamera

Oppo A91’in arkasında dört tane kamera bulunuyor. Ana kamera 48 megapiksel çözünürlük, f/1.8 diyafram, faz algılamalı otomatik odak şeklinde özelliklere haiz. Bunun yanında 8 megapiksel, f/2.3 diyafram açıklıklı ultra geniş açılı kamera var. Bununla beraber iki tane 2 megapiksel çözünürlüğünde olan kamera var, bunlardan bir tanesi monokrom lens, diğeri de derinlik sensörü.

Oppo A91 İncelemesi

Daha ilkin incelediğimiz Oppo telefonlarından bildiğimiz kolay kullanımlı bir kamera uygulaması bulunuyor. Ekranın bir kenarında büyükçe bir çekim düğmesi var. Bunun derhal tarafındaki kontrolle ön ve arka kameralar içinde süratli şekilde geçiş yapabilirsiniz. Çekim modları ise çekim tuşunun derhal yanına yerleştirilmiş ve ekranda sürükleyerek modlar içinde hızlıca geçiş yapabilirsiniz. Portre, Fotoğraf, Video modları içinde geçiş yapabileceğiniz şeklinde hamburger menüden de Panorama, Zaman Atlaması şeklinde çekim modlarına erişebilirsinizi. Bununla beraber barkod şeklinde etiketlerin okunması için hususi bir mod da bulunuyor. Ekranın diğeri kenarında ise ayarlar, filtreler, HDR ve flaş şeklinde süratli kontrolleri görüyoruz. Yüz güzelleştirme aracı ise çekim modlarının derhal yanına yerleştirilmiş. Hem ön hem de arka kamerada bundan yararlanabilirsiniz.

Işık koşullarının ideal olduğu durumlarda Oppo A91 ile hakkaten memnun edici fotoğraflar çekebilirsiniz. Bir tek çekimlerin bir çok süre koşuldan koşula değişiklik gösterdiğini görüyoruz. Bazı fotoğraflarda önde ve arkadaki nesneleri odaklama mevzusunda çeşitli sıkıntıların olduğu dikkatimizi çekiyor. Netice olarak bulanık fotoğraflarla karşılaşmanız mümkün. Bunun haricinde yakın çekimlerde de A91 iyi sonuçlar sergiliyor. Işığın ters geldiği karelerde dinamik aralığın ayarlanması istenen düzeyde değil, yalnız HDR performansının oldukça iyi olduğu kareleri de yakaladık. Düşük ışıkta meydana getirilen çekimlerde A91 pozlamayı yüksek tutuyor. Bu durum fotoğrafların normale gore daha aydınlık görünmesini sağlıyor, yalnız pozlama süresi arttığı için bulanıklık artabilir. Bundan dolayı gece çekimlerinde A91’i mümkün olmasıyla beraber durağan(durgun) tutmanızda yarar var. Düşük ışıkta gürültü, özetlemek gerekirse kumlanma makul seviyelerde bulunuyor.

Önde 16 megapiksel çözünürlüğünde olan selfie kamerası bulunuyor. Bu kamera gerek kafi ışıkta gerek düşük ışıkta makul sonuçlar üretiyor. Düşük ışıkta birazcık gürültü tesiri fazla, yalnız oradaki sonuçlar da yönetim eder seviyede bulunuyor. Yüz güzelleştirme araçları da etkin şekilde çalışıyor. Bu şekil araçlar doğallığı bozmuş olduğundan pek sevmeyiz, yalnız selfie fotoğraflarında kusurlarını örtmek ve daha değişik bir görünüm yaratmak isteyenler için Oppo A91’in yüz güzelleştirme araçları genel olarak başarı göstermiş.

Video tarafında A91 kullanıcılarının en fazla 1080p Full HD video kaydıyla yetinmeleri gerekiyor. Günümüzde 4K çözünürlük özelliği genel bir özellik hâline gelse de, A91 kullanıcıları 1080p kayıt formatından memnun kalacaklardır. Optik görüntü sabitleme yok, yalnız elektronik görüntü sabitleme sistemi kafi şekilde çalışıyor. Video çekimlerinde harekete bağlı titremelerin yok edilmesinde bu sistem genel olarak başarılır. Ara sıra geçişlerde titremenin düzeltilmeye çalmış olduğu anlaşılıyor, yalnız bunda rahatsız edici bir taraf yok. Ortamın ses kaydı mevzusunda da Oppo A91’in mikrofon sistemi iyi şekilde çalışıyor.

Oppo A91 araştırma: Netice

Oppo A91, Türkiye’de yeni piyasaya çıktı, yalnız 2019’un sonlarında tanıtıldığını dikkate alırsak, şu anda kendi segmentinde satışta olan önde gelen modellere gore birkaç ay eski sayılır. Gene de, haiz olduğu teknik özelliklerle güncelliğini korumaya devam eden bir model. Yalnızca Android sürümü mevzusunda bunu söyleyemeyiz. Umarız Oppo, A91’i yeğleyen kullanıcıları fazla bekletmez ve bir an ilkin bu güncellemeyi ve ColorOS 7’yi sunar.

Tasarım ve araç-gereç kalitesi bakımından A91, hakkaten iyi seviyede bulunuyor. Telefon ağır değil, sağlamlık hissini iyi şekilde veriyor, ele de iyi oturuyor. OLED ekranı küçük bir ihtimal oldukça parlak değil, yalnız hem içeride hem de dışarıda kafi bir görüş sunuyor. Full HD+ çözünürlüğünde olan olması ve ekran içi parmak izi okuyucu da bu ekranın öne çıkan özellikleri içinde. MediaTek Helio P70 işlemci günlük işler için kafi bir performans sunarken 8 GB RAM performans mevzusunda birazcık daha artı katıyor. 4050 mAh kapasiteli pili ise bir günü kolaylıkla çıkarıyor ki, bu da bir fazlaca kullanıcı için ikna edici olacaktır. VOOC 3.0 süratli şarj teknolojisi de önemli bir artı.

Kamera tarafında ise sonuçlar karışık. Bazı durumlarda A91 oldukça iyi sonuçlar verirken bazı durumlarda ise beklentilerimizi karşılamadı. Gene de, düşük ışık performansının doyurucu bulunduğunu söyleyebiliriz. Bir tek bilhassa düşük ışıkta iyi kareler yakalamak isterseniz, telefonu bir yere sabitlemeniz yerinde olacaktır.

Oppo A91 piyasaya 4000 TL’ye yakın bir fiyattan çıkmıştı, yalnız şu sıralar bu telefonu 3000-3500 TL arası fiyatlardan satın almak mümkün. İlk çıkış fiyatı özelliklerine gore birazcık yüksek olabilirdi, yalnız indirimli bir fiyata denk gelirseniz, Oppo A91’i tercih edebilirsiniz. Ek olarak Oppo’nun Türkiye’deki organizasyonu giderek gelişiyor. Satış sonrası destek mevzusunda da Oppo Türkiye’nin iyi bir destek sunacağını düşünüyoruz.

Kaynak:https://www.teknoblog.com/oppo-a91-inceleme/

0 Reviews

Related post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *