Nvidia, ARM’yi 40 milyar dolara satın aldığını duyurdu

 Nvidia, ARM’yi 40 milyar dolara satın aldığını duyurdu


🕔

 
 
 

ABD merkezli çip üreticisi Nvidia ARM’ı 40 milyar dolar karşılığında satın alıyor. Sürecin 18 ay içinde tamamlanması ümit ediliyor.

ABD merkezli çip üreticisi Nvidia’nın İngiltere merkezli ARM’yi satın alması, yarı iletken sektörü için oldukça önemli yeniliklere kapı açacak. Bu satın alma işleminden sonrasında yapay zeka, artık akıllı telefonlar, otomobiller, PC’ler ve diğeri platformlarda fazlaca daha fazlaca karşımıza çıkacak. Ek olarak Nvidia, ARM’nin Ar-Ge çalışmalarını desteklemek için de ARM CPU’lardan güç alan, yapay zeka destekli süper bilgisayar üretecek.

Nvidia, ARM'yi 40 milyar dolara satın aldığını duyurdu 1

Satın alma işleminin kıymeti tam 40 milyar dolar

İngiltere merkezli ARM, dört yıl ilkin SoftBank tarafınca 31 milyar dolara satın alınmıştı. Nvidia tarafınca meydana getirilen açıklamalarda, satın alma işleminin 40 milyar dolara gerçekleştiği açıklandı. Yapay zekanın günümüzün en güçlü teknolojisi bulunduğunu söyleyen Nvidia CEO’su Jensen Huang, bu anlaşmayla birlikte ARM’nin yapay zeka çağı için muhteşem bir konuma yerleştirileceğini ifade ediyor. Üstelik Huang’a gore önümüzdeki seneler, yapay zekayla çalışan trilyonlarca bilgisayara ve nesnelerin interneti teknolojisi, asla olmadığı kadar popüler olacak. İşte ARM-Nvidia ortaklığı, o günler ulaştığında kendini iyiden iyiye hissettirecek.

ARM’nin satın alınması, AMD için ciddi bir sorun

Nvidia’nın ARM’yi satın alması, en o denli da AMD için sorun. Bunun sebebi, satın alma işlemiyle birlikte Nvidia’nın ARM tabanlı GPU tasarımları oluşturabilecek olması. İşte bu da Nvidia’yı, AMD karşısında birkaç adım ön plana çıkaracak.

İki şirket arasındaki antak kalma, şirketlerin yönetim kurulları tarafınca onaylandı. Doğrusu her iki şirket, tüm detaylarıyla anlaşmaya varmış durumda. Sıradaysa ABD, Çin ve İngiltere’nin düzenleyici kurullarının vereceği onay var. Bu sürecin averaj 18 ay sürmesi, bu sürenin sonunda da ARM’nin Nvidia’ya dahil olması ümit ediliyor.


Kaynak: https://www.teknolojigundem.com/haber/nvidia-armyi-40-milyar-dolara-satin-aldigini-duyurdu/1518744

0 Reviews

Related post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *