Netflix’te veri sınırlandırılması nasıl yapılır?

 Netflix’te veri sınırlandırılması nasıl yapılır?

Bilhassa orjinal yapımları ile son zamanlarda oldukca dikkat çeken ve en oldukca tercih edilen çevrim içi dizi, film, belgesel ve daha birçok değişik yapımı barındıran platform Netflix, aslına bakarsak kullanıcılara kullandıkları veriyi sınırlama imkanı tanımış. Fakat birçok kullanıcı bu özelliğin ne şekilde etken edileceğini bilmiyor.

Netflix kullandığı veri miktarının sınırlandırılmasına izin veriyor

Son zamanlarda Netflix kullanıcıları çevrim içi popüler platformun oldukca fazla veri kullandığını belirterek bu durumdan şikayetçi olduklarını dile getiriyorlar. Platformun veri kullanımı ile ilgili resmi sitesinde yer verdiği açıklamalarda dizi, film yada program izlenirken standart çözünürlükteki video yayınları için saatte averaj
1 GB, HD video yayınları için ise saatte averaj 3 GB veri kullanıldığı belirtiliyor. Her ne kadar Netflix veri kullanımı ile ilgili olarak düşük rakamlar açıklasa da, kullananların belirttiğine nazaran durum bu şekilde değil. Netflix içeriklerinde indirme seçeneğini kullanıcılarına sunmuş olsa da online olarak yapımı seyretmek yada indirmek içinde veri kullanımı olarak herhangi bir fark ortaya çıkmıyor. Peki bu aşamada veri kullanımı kotası olan web kullanıcıları bu negatif durumu ne şekilde olumluya çevirebilir?

Bilgisayarda Netflix veri kullanım ayarları ne şekilde yapılır?

Netflix’i bilgisayar üstünden izleyecek kullanıcıları için platform veri kullanım seçenekleri olarak Düşük, Orta, Yüksek ve Otomatikman dört veri kullanım ayarını kullanıcılarına sunuyor. Bu veri kullanım ayarlarında kullanıcılar Düşük ayarı tercih etmeleri durumunda her aygıt için saatte 0,3 GB, Orta ayarı tercih etmeleri durumunda her aygıt için saatte 0,7 GB, Yüksek doğrusu en iyi video standardını tercih etmeleri durumunda, HD izlendiğinde her aygıt için saatte maksimum 3 GB ve Ultra HD izlendiğinde her aygıt için saatte maksimum 7 GB veri harcandığı belirtilirken, Otomatik seçeneği tercih etmeleri durumunda web bağlantı hızına bağlı olarak mümkün olan en yüksek kalitenin sunulacağı ifade ediliyor.

Bu veri kullanım seçenekleri birden oldukca profil kullanımında her profil için ayrı ayrı tercih edilebiliyor. Bilgisayardan Netflix izleyen kullanıcılar veri kullanımı ayarlarını yapmak için ilk olarak Netflix.com adresinde kullanıcı adları ve şifrelerini kullanarak oturum açtıktan sonrasında veri kullanımını belirlemek istedikleri hesabı seçerek, Hesap> Profilim> Yürütme Ayarları> İstediğiniz veri kullanım ayarını seçin> Kaydet yolunu takip ederek istenilen veri kullanım ayarı tercihini yapabiliyorlar. Naturel olarak ki veri kullanım ayarlarının değiştirilmesi, video standardını direkt etkiliyor. Kullananların profillerinde yapmış olduğu veri kullanım ayarı değişimleri 8 saat içinde geçerli oluyor. Bir detay olarak belirtmek gerekirse Netflix veri kullanım ayarını maalesef çocuk profilinde değiştirmeye izin vermiyor.

Akıllı telefonlarda Netflix veri kullanım ayarları ne şekilde yapılır?

Bilhassa izlenilen bir yapımın otomatikman kaydedilip sonrasında kalmış olduğu yerden değişik bir cihazda seyredilmeye devam edilebilmesine ve yapımların mobil cihazlara indirilmesine müsaade eden platform Netflix, akıllı telefonlarda da oldukça oldukca kullanıcı tarafınca tercih edilen bir platform haline geldi. Akıllı telefonlarından Netflix’i izleyen kullanıcılara platformun mobil uygulamasında veri kullanım ayarı değişimleri yapabileceği Otomatik, Bir tek kablosuz, Veri tasarrufu ve Maksimum veri olarak dört seçenek sunuluyor.

Sunulan bu ayarlardan kullanıcılar Otomatik ayarı tercih etmeleri durumunda, veri kullanımını iyi video kalitesiyle dengeleyen bir veri kullanım ayarının seçilmesini sağlıyorken, bu ayar 1 GB veri ile averaj olarak 4 saat içerik izlemelerine olanak tanırken, Veri tasarrufu seçeneğinin tercih edilmesi durumunda 1 GB veri ile averaj 6 saat içerik izlemeye olanak tanınıyor. Bir tek kablosuz tercihinde veri kullanımı ile ilgili bir bilgiye yer verilmezken bu seçenekte cihazda bir tek kablosuz ağa bağlıyken izlenme izlenebileceği belirtiliyor. Son olarak kullananların maksimum veri seçeneğini tercih etmesi durumunda cihaza ve ağ hızlarına bağlı olarak 20 dakikada 1 GB yada daha oldukca veri kullanan içerikleri en yüksek kalitede izlemelerine olanak tanınıyor. Akıllı telefonlardan Netflix izleyen kullanıcılar veri kullanımı ayarlarını yapmak için ilk olarak Netflix uygulamasını açarak Menü> Uygulama Ayarları> Hücresel Veri Kullanımı> Tercih ettiğiniz ayarı seçin yolu takip edilerek istenilen veri kullanım ayarını tercih edilebiliyor. Veri kullanım ayarlarını değişim yapmak isteyen mobil kullanıcılar Netflix üstünden eğer bir indirme işlemi gerçekleştiriyorsa sistem veri kullanım ayarlarında değişiklik yapmanıza izin vermiyor.

Kaynak: https://www.teknolojioku.com/nasil-yapilir/netflixte-veri-sinirlandirilmasi-nasil-yapilir-5d0e877f5fe8294b953f0d56

0 Reviews

Related post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *