NASA, Mars rüzgarının sesini paylaştı (Video)

 NASA, Mars rüzgarının sesini paylaştı (Video)

Uzun süredir Mars‘a gönderilen ilk uzay aracı olan InSight geçen hafta kızıl gezegene iniş yapmıştı. Canlı olarak gösterilen iniş sonrasında faaliyetlerine süregelen uzay aracının güney panellerine vuran rüzgarın sesi de kamuoyu ile paylaşıldı.

NASA, Mars rüzgarının sesini paylaştı

NASA‘nın YouTube hesabından meydana getirilen paylaşımda sesin fazlaca azca duyulduğu görülüyor. Videonun ilerleyen dakikalarında ses dijital olarak yükseltilerek her insanoğlunun işitebileceği bir hale geliyor. NASA‘nın Jet İtiş Laboratuvarı’nda görevli bilim adamı Bruce Banerdt, bu ses kaydının sürpriz bir gelişme bulunduğunu belirterek, InSight‘ın hareketi ölçümlemeyi amaçladığını, haliyle buna ses dalgalarının oluşturduğu devinimin de dahil bulunduğunu deklare etti.

Kayıtla ilk kez bir başka gezegenin sesi Dünya’da duyulurken, bilim adamları, sesin saatte 24 kilometre hızla esen kuzeybatı rüzgarından kaynaklandığını düşünüyor. NASA Başkanı Jim Bridenstine de kayıtla ilgili “Bir diğeri gezegenin yüzeyinde kaydedilen ilk sesleri duymak ayrıcalık. Muhteşem bir ekibimiz var, NASA’da her gün inanılmaz şeyler yapıyoruz.” ifadesini kullandı.

İşte NASA’nın paylaşmış olduğu ve Mars’taki rüzgarların sesinin duyulduğu o video: 

Kaynak: https://www.teknolojioku.com/bilim-teknik/nasa-mars-ruzgarinin-sesini-paylasti-video-5c0b612cc0d1c5665b5b3ed9

0 Reviews

Related post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *