Microsoft’un denizin dibine veri saklama deneyi başarılı oldu

 Microsoft’un denizin dibine veri saklama deneyi başarılı oldu


🕔

 
 
 

2018 senesinde başlatmış olduğu deneyle tüm veri merkezini denizin altına batıran Microsoft, bu su altı deneyinin başarıya ulaşmış bulunduğunu duyurdu

Yüzeydeki veri merkezlerini denizin dibinde depolamanın daha güvenilir olacağı ve enerji tasarrufuna yol açacağı iddiasıyla 2018 senesinde başlatılan Natick projesinde pozitif yönde sonuçlar alındı. Karadaki veri merkezlerinin oksijen ve rutubet kaynaklı korozyon ve ısı değişimlerine maruz kalmasının önüne geçmenin hedeflendiği projede sıcaklıktan uzak ve su geçirmez bir tankın içinde olan veri merkezinin daha azca sorun çıkardığı tespit edildi. Bu sayede sunucuların gereksinim duyulan alanların kıyılarına küçük oranda dağıtılabilmesi ve daha oldukça noktada bulut tabanlı kaynaklara erişimin sağlanması hedefleniyor.

Bunun yanında Microsoft, projeyle ilgili beklentilerini büyük tutuyor. Şirket, su altındaki merkezinin karadakine kıyasla 8 kat daha azca arıza yapma olasılığına haiz olacağını deklare etti. Ek olarak okyanusun dibinde bir tankın içinde olduğundan dolayı bu veri merkezlerine erişimin oldukça zor olduğu da göze alındığında, bu başarısızlık oranı önem arz ediyor.

Öte taraftan Natick proje ekibi, sunucuların kullanım süresi sona erdiğinde kolayca çıkartılıp geri dönüştürüleceğinin de altını çizdi.


Kaynak: https://www.teknolojigundem.com/haber/microsoftun-denizin-dibine-veri-saklama-deneyi-basarili-oldu/1519080

0 Reviews

Related post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *