Mail Yönlendirme Nasıl Yapılır?

 Mail Yönlendirme Nasıl Yapılır?
access_time

hourglass_empty

person_outline

Bu rehberimizde mail yönlendirme iyi mi yapılır öğreneceksiniz. Hostinger hesabınızın denetim panelinde bulunan Eposta Yönlendirici hususi durumunu ve cPanel’in Yönlendiricileri‘ni kullanarak e-posta hesaplarınız için e-posta yönlendiricileri oluşturmayı öğreteceğiz.

Eğer değişik bir e-posta hesabına mail yönlendirme yapmak istiyorsanız bunu öğrenmek fazlaca önemlidir. Sözgelişi, bu rehberde denetim@thomvtutorials.com e-posta hesabına bir yönlendirici ilave ederek e-postaların letsforwardhere@thisdomain.com‘a yönlenmesini sağlayacağız. Aynı tekniği Gmail yada başka bir e-posta sağlayıcıya mail yönlendirmek için kullanabilirsiniz.

İhtiyacınız olanlar

 • Hosting hesabınızın denetim paneline erişim.

Seçenek 1 – Hostinger denetim panelinde e-postaları yönlendirmek

Hostinger’da mail yönlendirme inanılmaz şekilde kolaydır. Yalnız, yönlendirme için iki e-posta hesabının da etken ve fonksiyonel olması gerektiğinden güvenli olmalısınız.

Adım 1.1 – E-posta Yönlendiricileri aracını bulmak

Adım atmak için denetim panelinizin Email Forwarders (E-posta Yönlendiricileri) kısmına gidin. Bu kısmı E-postalar kategorisi altında bulabilirsiniz.

Hostinger kontrol panelindeki E-posta Yönlendiricileri kısmı

Adım 1.2 – Bir yönlendirici eklemek ve yönetmek

 • E-posta Hesabı kısmında yönlendirmek istediğiniz e-posta kutusunun adını girmeniz gerekir.
 • Forward to e-mail (E-postaya yönlendir) kısmında ise yönlendirilen e-postaların nereye ulaşacağını belirtmeniz gerekir.

Mail yönlendirme için bir e-posta yönlendirici oluşturma

İşte bu kadar! denetim@thomvtutorials.com adresinden letsforwardhere@thisdomain.com mail yönlendirme başarıyla oluşturuldu. Bunun hakkında bilgiyi Manage Forwarders (Yönlendiricileri Yönet) bulabilirsiniz. Ek olarak eğer bir hata yaptıysanız bu bölümde Edit (Düzenle) tuşuna tıklayarak yönlendiricinizi düzenleyebilir yada artık kullanılmıyor yada gereksinim duyulmuyor ise Delete (Sil) tuşuna basarak silebilirsiniz.

Bir yönlendiriciyi düzenlemek veya silmek

Seçenek 2 – cPanel Hosting platformlarında mail yönlendirme

Eğer cPanel kullanıyorsanız kullanabileceğiniz bir vasıta bulunmaktadır. Bu bölümde ise cPanel’in Yönlendiriciler hususi durumunu e-posta yönetimi için iyi mi kullanacağınızı A’dan Z’ye göstereceğiz.

Adım 2.1 — “Yönlendiriciler” hususi durumunu bulmak

 1. Ekran görüntüsünde görüldüğü şeklinde cPanel ekranınızın üst köşesindeki arama çubuğunu bulun:
  cPanel arama çubuğunu bulma ve mail yönlendirme
 2. Arama çubuğuna “Forward” özetlemek gerekirse “Yönlendir” anahtar kelimesini girin ve E-posta kısmının altında ortaya çıkan Forwarders (Yönlendiriciler) bağlantısına tıklayın:
  Arama çubuğuna anahtar kelime girme

Adım 2.2 — “Yönlendirici Ekle” hususi durumunu kullanmak

Forwarders (Yönlendiriciler) tuşuna tıkladıktan sonrasında ana Forwarders (Yönlendiriciler) penceresine yönlendirileceksiniz:

Yönlendiriciler penceresi

Burada seçebileceğiniz birkaç seçenek bulunmaktadır:

 • Managing (Yönetim) – Burada isterseniz listedeki bir domaini yada bu cPanel hesabına atanmış tüm domainleri yönetmeyi seçebilirsiniz.
 • Add Forwarder (Yönlendirici Ekle) – Bu, en fazlaca ehemmiyet vermeniz gereksinim duyulan seçenektir. Belirli bir e-posta hesabı için bir e-posta yönlendirici oluşturmanıza izin verir.
 • Add Domain Forwarder (Domain Yönlendirici Ekle) – Bu seçenek domain genelinde bir yönlendirici oluşturmanıza izin verir. Şu demek oluyor ki belirli bir domain adı altındaki tüm e-posta hesaplarının onlara gelen tüm e-postaları değişik bir domain’e yönlendiren bir yönlendiriciye haiz olacağı anlamına gelmektedir. Bu seçeneği ondan sonrasında daha detaylı şekilde anlatacağız.

Şimdilik Add Forwarder (Yönlendirici Ekle) seçeneğini seçin. Seçtikten sonrasında Add a New Forwarder (Yeni Bir Yönlendirici Ekle) penceresine yönlendirileceksiniz:

Mail yönlendirme için yeni bir yönlendirici ekleme

Aşağıdaki alanlara girmeniz gereksinim duyulan bilgiler:

 • Address to Forward (Yönlendirilecek Adres) – Burada bir yönlendirici eklemek istediğiniz e-posta hesabını girmelisiniz. Biz bu alana denetim adlı hesabı ekleyeceğiz. (Bu rehbere başlamadan ilkin denetim@thomvtutorials.com adlı bir e-posta adresi oluşturduk). ÖNEMLİ! Yönlendiricinin emek harcanması için e-posta hesabı oluşturmanıza gerek kalmamıştır!
 • Domain – Bu listeden denetim adlı e-posta hesabını içeren domain adını seçtik.

İlk iki tercihi yaptıktan sonrasında denetim@thomvtutorials.com hesabına bir yönlendirici kurulduğu sonucunu elde ettik.

Hedef – Hedef için birkaç seçeneğiniz bulunmaktadır:

 • Forward to Email Address (E-posta Adresine Yönlendir) – Biz bu seçeneği seçeceğiz. Bu seçenekte e-postalar belirleyeceğiniz bir e-posta hesabına yönlendirilecektir. Biz e-postaları letsforwardhere@thisdomain.com adresine yönlendirmeyi seçtik.
 • Discard and send an error to the sender (At ve göndericiye bir hata gönder) – Bu seçeneği eğer belirli bir e-posta hesabına gelen tüm e-postaları atmak ve yollayıcıya otomatik bir ileti yollamak istiyorsanız kullanabilirsiniz. Otomatik mesajı Failure Message (Hata Mesajı) kısmına girebilirsiniz. Bizim örneğimizde “No such person at this address.” (Bu adreste bu şekilde biri yok.) mesajı yollanacaktır.

“Advanced Options” (Gelişmiş Seçenekler) kısmına tıkladıktan sonrasında birkaç ek seçenek belirecektir:

 • Forward to a system account (Bir sistem hesabına yönlendir) – We do not recommend this option since all emails will be forwarded to a default cPanel’s system account (a lot of hosting providers do not support a feature of using system account for personal needs).
 • Pipe to a Program (Bir programa ilet) – Bu oldukça gelişmiştir bir seçenektir ve bu rehberde bundan bahsetmemekteyiz. Yalnız bu seçenekle e-postalarınızı Ana Sayfa dizininizde bulunan bir programa yönlendirebilirsiniz.
 • Discard (At) – Bu seçenek gelen BÜTÜN e-postaları herhangi bir fiil olmadan atar. Bu seçeneği önermemekteyiz bundan dolayı yollayıcı e-postasının alıcıya ulaşmadığına dair herhangi bir uyarı mesajı almamaktadır.

Bu rehberimizde, Forward to Email Address (E-posta Adresine Yönlendir) seçeneğini kullanmayı seçtik. Lüzumlu detayları girdikten sonrasında “Add Forwarder” (Yönlendirici Ekle) tuşuna tıklayın. Kısa süre içinde bu onay mesajını almalısınız:

Yönlendirici onay mesajı

Eğer Go Back (Geri Dön) tuşuna tıklarsanız Email Account Forwarders (E-posta Hesabı Yönlendiricileri) kısmında bir Yönlendirici bulunduğunu görmüş olacaksınız:

Mail yönlendirme başarıyla tamamlandı

Tebrikler! Başarıyla bir mail yönlendirme oluşturdunuz! Buradan aşağıdakileri yönetebilirsiniz:

 • Email Address (E-posta Adresi) – Bu bölümde yönlendiriciyi kurduğunuz e-posta adresini görebilirsiniz.
 • Forward To (İletilecek Adres) – This shows where all your emails will be forwarded to.
 • Actions – Trace (Fiil – İzleme) yönlendirilen bir e-postanın izlediği yolu görüntülemenize izin verir.
 • Delete (Sil) – Bu seçenek e-posta yönlendiriciyi siler.

Adım 2.3 — Domain Yönlendirici Ekle hususi durumunu kullanma

Ana Yönlendiriciler penceresinde Add Domain Forwarder (Domain Yönlendirici Ekle) seçeneğini seçin. Bu pencereye yönlendirileceksiniz:

Domain yönlendirici ekleme

Burada domain genelinde bir yönlendirici ekleyebilirsiniz. Bu yönlendirici seçtiğiniz domain adına gelen BÜTÜN e-postaları hedef domain adına iletecektir. Bizim örneğimizde tüm thomvtutorials.com e-postalarını thisdomain.com adresine yönlendirmeyi seçtik. Örnek olarak, eğer denetim@thomvtutorials.com yada test2@thomvtutorials.com adresilerinden birine bir e-posta yollanırsa otomatikman thisdomain.com bazlı denetim@thisdomain.com yada test2@thisdomain.com şeklinde bir e-posta adresine iletilecektir.

ÖNEMLİ! Resmi cPanel kılavuzuna (ing) nazaran:

Domain yönlendiricileri yalnız sistem e-postayı bir adrese yada otomatik yanıtlayıcıya iletemediğinde ulaştıramadığında e-posta yönlendirirler. Sözgelişi, bir kullanıcı can@ornek1.com adresine bir e-posta yollarsa aşağıdakiler gerçekleşir:

 • Eğer can@ornek1.com adresi yada otomatik yanıtlayıcısı mevcutsa, cPanel e-postayı yönlendirmez.
 • Eğer can@ornek1.com adresi yada otomatik yanıtlayıcısı mevcut değilse cPanel e-postayı yönlendirecektir.

Son olarak Add Domain Forwarder (Domain Yönlendiricisi Ekle) tuşuna tıkladıktan sonrasında bir onay penceresi görmüş olacaksınız:

Domain yönlendiricisi başarıyla eklendi

Netice

Bu rehberde Hostinger denetim panelini ve cPanel‘in Yönlendiriciler hususi durumunu kullanarak mail yönlendirme iyi mi yapılır ve yönetilir öğrenmiş oldunuz. Umuyoruz ki rehberimizde mail izleyeceği yolu göstermeye dair tüm püf noktalarını işlemişizdir ve artık mail yönlendirme iyi mi yapılır biliyorsunuzdur.

Eğer paylaşmak istediğiniz önerileriniz yada bu mevzuda bilginiz var ise aşağıdaki yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz. İyi günler!

Kaynak:https://www.hostinger.web.tr/rehberler/mail-yonlendirme/

0 Reviews

Related post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *