Lüks villa kiralamak isteyen tatilcilere büyük tuzak

 Lüks villa kiralamak isteyen tatilcilere büyük tuzak


🕔

 
 
 

Son dakika! Pandemi sürecinde korona virüsten korunmak için izole dinlence arayışına giren tatilciler, web üstünden kiralık villalara yönelirken, yüzlerce tatilci ‘kopya dinlence siteleri’ sebebiyle dolandırıldı.

Korona virüs sürecinde 1 Haziran’da başlamış olan yeni düzgüsel hayatla birlikte Türkiye’nin değişik noktalarındaki dinlence destinasyonlarında hareketlilik başladı. Türkiye’nin gezim başkenti Antalya’da 5 yıldızlı oteller corona virüs tedbirleri alarak, gelecek tatilcileri beklerken, bu yıl geçen yıllardan değişik olarak tatilciler daha izole bir tatili tercih etti. İzole dinlence için bilhassa Kaş ve Kalkan bölgelerindeki lüks villalar büyük ilgi görmüş oldu.

İNTERNET SİTELERİNİ KOPYALADILAR

Tatilciler, villa kiralamak için internetten, indirimli fiyatlardan rezervasyon yaptırdı. Rezervasyonda günlüğü 5 bin lira olan villayı, günlüğü 3 bin liraya kiralamak isteyenlere ön koşul olarak verilen hesap numarasına, kiralama bedelinin bir kısmının havale edilmesi istendi. Havale işleminin arkasından rezervasyonun tamamlandığını düşünen tatilciler, tatillerinin başladığı gün verilen adrese geldiklerinde ise büyük şok yaşadı. Adrese gelen bir oldukça tatilci ya verilen adreste villa göremedi ya da aynı villanın birçok tatilciye aynı anda kiraya verildiğini görmüş oldu. Karşılarında bir muhatap bulamayan mağdurlar durumu polise bildirince olayın bir dolandırıcılık yöntemi olduğu tespit edildi. Dolandırıcılar, kiralama hizmeti veren Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) üyesi sitelerinden kiraladıklarını iddia etse de meydana getirilen araştırma sonucunda sitelerin birebir kopyasının oluşturularak kullanıcılara sunulmuş olduğu belirlendi.

DOLANDIRICILARIN İZİNE RASTLANMIYOR

TÜRSAB Batı Antalya Bölge Başkanı Rıza Perçin, tatilcilerin bu şekilde dolandırılmasına üzüldüklerini söylemiş oldu. Sezonun başından bu yana sürekli uyarılarda bulunarak bu tehlikeye dikkat çektiklerini özetleyen Perçin, mağdur olan tatilcilerin ise karşılarında muhatap bulamadığı için hiçbir hak iddia edemediğini söylemiş oldu. Bilhassa Kaş ve Kalkan bölgelerinde bu türden olayların yaşandığını özetleyen Perçin, “Bu tablo bizi oldukca üzdü. Ortada kalan aileler vardı. Paraları yatırıp geldiklerinde olmayan bir rezervasyonla karşılaşıyorlar. 2-3 otomobil gelip, ortada kalanlar bulunduğunu gördük. Villa turizmi gene devam edecektir. Burayı düşünen misafirler tamamen güvenli bölgelere başvursun. Burada bu şekilde büyük indirimler beklemesinler ve o indirimlere güvenmesinler. Bizleri, alan temsilciliklerimizi ararlarsa destek oluruz” dedi. Perçin, 5 bin liralık villanın hiçbir zaman 3 bin liralara kiraya verilmeyeceğini kaydederek, mağduriyetlerle ilgili dolandırıcıların yakalanması halinde ceza alabileceklerini, yalnız dolandırıcıların izine rastlayamadıklarını sözlerine ekledi.

“15-20 AİLEYLE GÖRÜŞTÜM”

Kaş ve Kalkan bölgesinde villa kiralama işi oluşturan Mehmet Canki, dolandırıcılar tarafınca istismar edilen oldukca sayıda tatilciyle görüştüklerini söylemiş oldu. Talebin yoğun olması sebebiyle dolandırıcıların ilgisinin villa turizmine kaydığını özetleyen Canki, “İnsanlar ciddi anlamda villalara hücum etti. Dinlence meydana getirecek bir yer arıyorlar ve boş yer yok. Art niyetli kişiler de çoktan dolan villaların fotoğraflarını değişik web sitelerinden pazarlayıp rezervasyon alıyor” şeklinde konuştu. Villa kiralama işi yapılırken, toplam ödemenin yüzde 35’inin nakit alındığını da hatırlatan Canki, dolandırıcıların işte bu yüzde 35’lik miktarı alarak kayıplara karıştığını deklare etti.

Yalnız Kurban Bayramı tatilinde onlarca ailenin mağdur sıfatıyla kendilerine başvurduğunu özetleyen Canki, “15-20 aile gelip bizlere başvurdu. Dolandırıldıklarını anladılar. Villanın adresini soruyorlar fakat o villa doldu ya da öyleki bir yer yok. Burada günübirlik villa bulmak olanaksız. Averaj bir villa haftalık 10 bin lira. Bu fiyatların altında villa olunca şüpheyle yaklaşsınlar” dedi.

Diğeri taraftan, iletişime geçilen mağdurlar ise bu olay sebebiyle yeterince yıprandıklarını ve vakası mahkemeye taşıdıkları için açıklama yapmak istemediklerini söylemiş oldu.


Kaynak: https://www.teknolojigundem.com/haber/luks-villa-kiralamak-isteyen-tatilcilere-buyuk-tuzak/1511389

0 Reviews

Related post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *