Lenovo ThinkBook 13s İncelemesi

 Lenovo ThinkBook 13s İncelemesi

Lenovo ThinkBook 13s’in gövdesine baktığımızda onun ThinkPad serisinin genel hatlarını taşıdığını görüyoruz. Ön tarafa doğru incelerek ilerleyen profili, klavyedeki tuş tasarımı bunların içinde içeriyor. ThinkPad serisinin rengi siyahtır, sadece ThinkBook 13s’in koyu gri bir gövdeyle geldiğini görüyoruz. Bu açıdan da IdeaPad’e birazcık daha yakın duruyor.

lenovo thinkbook 13s inceleme

ThinkBook 13s’in ana malzemesi alüminyum. Yumuşak ve pürüzsüz yüzeyiyle gövdenin epey çekici göründüğünü söyleyebiliriz. Ekranın etrafını ise plastikten yapılmış, siyah renkli bir plaka sarıyor. Bu bölümün dizüstü bilgisayarın kıymetli havasına birazcık gölge düşürdüğünü söylemek yanlış olmayacaktır. Öte taraftan dizüstü bilgisayarın ekranının alt kısmında epey geniş bir çerçeve alanı var. Bazı üreticiler ekran çerçevesini mümkün olmasıyla birlikte inceltmeye, yüzey alanını düşürmeye çalışıyor. Sadece Lenovo, ThinkBook 13s’te bununla pek ilgilenmiyor şeklinde görünüyor. Gene de, ekranın kısa kenarlarının ve üst kenarının nispeten dar çerçevelere haiz bulunduğunu söyleyebiliriz.

13.3 inç ekranlı bir dizüstü bilgisayara nazaran standart boyutlarla gelen ThinkBook 13s’in bu şekilde yazı yazarken yeteri kadar rahat bir avuç içi dayama alanı sunduğunu söyleyebiliriz. Bununla beraber Lenovo, klavyenin üst kısmında kalan ve bir tek parmak izi okuyucu gömülü güç düğmesini barındıran alanı birazcık daha daraltıp, seyretme dörtgenini büyütme yoluna gidebilirdi. Aslına bakarsanız, seyretme dörtgeni bu hâliyle de kafi büyüklüğe haiz ve kullanımda mesele çıkarmıyor. Ek olarak hafifçe sola doğru yerleştirilmesi kullanımda birazcık daha rahatlık sağlıyor. Gene de, günümüzde daha büyük seyretme dörtgenlerinin makbul olduğu bir ortamda, bu yönde bir tasarım sonucu memnun edici olurdu.

lenovo thinkbook 13s inceleme

Söz seyretme dörtgenine gelmişken, oradan devam edelim. Bu birimin sınırları krom çizgiyle belli ediliyor. Bu da dizüstü bilgisayara yapılmış hoş bir tasarım detayı da oluyor. Yumuşak bir yüzeye haiz olan seyretme dörtgeninin tepkiselliği yüksek ve süratli çalışıyor. Bununla beraber sert bulunduğunu ve tıklamalarda birazcık fazla ses çıkardığını gözlemledik. Bundan dolayı birazcık sıradanmış şeklinde bir his verdi. Ne olursa olsun, ThinkBook 13s’i deneyimlediğimiz süre süresince herhangi bir halde fareye gerekseme duymadık. Öte taraftan seyretme dörtgeninin çoklu parmak desteği de oldukça iyi. Windows 10 kullanıcı arayüzünü birden fazla parmakla rahat halde denetim etme imkanı sunuyor.

ThinkBook 13s’in klavyesi ThinkPad serisinden ödünç alınmış, sadece kırmızı renkli denetim topu hariç. Tuşlar bir ThinkPad klavyesine nazaran birazcık daha gevşekmiş şeklinde hissettiriyor. Gene de tuş derinliği, tuşlar arası mesafe iyi. Yazı yazarken fazla zorlandığımızı söyleyemeyiz. Klavyenin en üst satırı çeşitli işlevlere ayrılmış. Bunların içinde gelen Skype çağrılarını kabul etmeyi yada reddetmeyi elde eden tuşlar da bulunuyor. Eğer fonksiyon tuşlarını kullanmak istiyorsanız, bunun için klavyenin en alt satırında bulunan Fn tuşuna basmanız gerekiyor. Ayrıca klavyenin sıvı dökülmelerine karşı dayanıklı bulunduğunu bilmek de memnun edici. Bizim elimizdeki kontrol örneğinin arka klavye aydınlatması yok, sadece Lenovo bunu opsiyonel olarak sunuyor.

lenovo thinkbook 13s inceleme

Dış kapak ise oldukça havalı ve çekici görünüyor. 13s kapalıyken yada karşıdan bakıldığında, bunun bir ThinkBook bilgisayarı olduğu sağ alt köşesindeki büyük ve dikkat çekici logo yardımıyla kolaylıkla anlaşılacaktır. Sol üst köşeye doğru yerleştirilmiş ufak Lenovo logosu da hoş bir detay katıyor. Lenovo, ThinkBook 13s’e garip bir menteşe yerleştirmiş. Bu sıradışı menteşe tasarımının Wi-Fi performansına da pozitif katkı yapmış olduğu söyleniyor ki, cihazın Wi-Fi performansı hakkaten iyi. Menteşe yardımıyla ekran 180 dereceye kadar açılabiliyor. Sadece sıkı yapısı sebebiyle kapağı tek elle kaldırmak mümkün olmuyor.

ThinkBook 13s’in tabanına baktığımızda üst tarafta tek ve uzun bir plastik tampona yer verildiğini, alt tarafta ise her iki kenara doğru yerleştirilmiş iki ufak plastik tamponun bulunduğunu görüyoruz. Ek olarak üst kenara doğru yerleştirilmiş ve ufak sayılmayacak bir havalandırma ızgarası da mevcut durumda.

0 Reviews

Related post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *