Karbon emisyonlarındaki artış deniz seviyesini yükseltiyor

 Karbon emisyonlarındaki artış deniz seviyesini yükseltiyor


🕔

 
 
 

Bilim adamları, küresel karbon emisyonlarındaki artışın sürmesi halinde, kutup bölgelerindeki eriyen buzulların, yüzyılın sonunda küresel deniz suyu seviyesini 39,3 santimetreye kadar artırabileceği uyarısında bulunmuş oldu.

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) öncülüğünde yürütülen, Buz Örtüsü Karşılaştırma Model Araştırması’nın neticeleri “The Cryosphere” dergisinde yayımlandı.

60’tan fazla bilim insanının, Antarktika ve Grönland’da yürüttüğü buzul erimesi çalışmalarını bir araya getiren araştırmada, sera tesiri yaratan gazların yoğunluğunun zaman içinde artmasına bağlı olarak küresel deniz suyu seviyesinin 2100 senesinde gelindiğinde 11,1 ila 39,3 santimetre artabileceği açıklandı.

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Panelinin (IPCC) ortaya koyduğu en iyi ve en kötü emisyon senaryolarına gore, Grönland’daki buzul erimesinin küresel deniz suyu seviyesinde 3,3 ila 8,9, Antarktika’daki erimenin ise 7,8 ila 30,4 santimetre yükselmesine yol açacağı öngörülüyor.

Bu, IPCC’nin 2019’da yayımladığı Okyanuslar ve Buzul Tabakası Hususi Raporu’nda yer edinen tahminlerin ötesinde bir düzey artışına işaret ediyor.

Karbon emisyonlarındaki artış deniz seviyesini yükseltiyor 1İTÜ’nün güneş arabası Avrupa’dan dereceyle döndü

Karbon emisyonlarındaki artış deniz seviyesini yükseltiyor 2ABD’li TikToker’in verisi ABD’de kalacak

Karbon emisyonlarındaki artış deniz seviyesini yükseltiyor 3PlayStation 5’in boyutları açığa çıktı

 


Kaynak: https://www.teknolojigundem.com/haber/karbon-emisyonlarindaki-artis-deniz-seviyesini-yukseltiyor/1520225

0 Reviews

Related post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *