İTÜ’nün güneş arabası Avrupa’dan dereceyle döndü

 İTÜ’nün güneş arabası Avrupa’dan dereceyle döndü


🕔

 
 
 

İTÜ GAE, Avrupa Güneş Otomobilleri Yarışı’ndan en süratli tur etabını 3. dinamik parkur etabını 5. ve 24 saat etabını 7. tamamlayarak Türkiye’yi başarıyla temsil etti

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Güneş Otomobili Ekibi (GAE), Avrupa Güneş Otomobilleri Yarışı’ndan dereceyle dönerek Türkiye’yi başarıyla temsil etti.

İTÜ Güneş Otomobili Ekibi, Belçika’da düzenlenen Avrupa Güneş Otomobilleri Yarışı’nda (European Solar Challenge) Türkiye’yi temsil etti.

Yarışın en süratli tur etabını üçüncü, dinamik parkur etabını beşinci ve yirmi dört saatlik etabın sonunda da yarışı yedinci olarak tamamlayan ekip, sıkıntılı pandemi şartlarında Avrupa Birliği sınırları dışından yarışa katılabilen tek ekip oldu. 

İTÜ Güneş Otomobili Ekibi, “En Mücadeleci Ekip” kupasının da sahibi olarak ödüllerine yenisini ekledi.

İTÜ Güneş Otomobili Ekibi Danışmanı Dr. Öğretim Üyesi Alper Tolga Çalık yapmış olduğu açıklamada, yarışma için kendilerine destek veren her insana teşekkür etti.

İTÜ'nün güneş arabası Avrupa'dan dereceyle döndü 1

İTÜ GAE”nın bu yıl yarışmada Türkiye’yi temsil eden tek ekip bulunduğunun altını çizen Çalık, şu şekilde devam etti:

“Ankara Belçika Konsolosluğuna projelerimiz ve yarışma için öğrencilerimiz hususi talepte bulundular. Bu talep yarış başlangıcına yedi gün kala pozitif yönde dönüş aldı ve ekip bir haftada teknik, lojistik, operasyonel ve finansal hazırlıklarını görkemli bir çaba göstererek tamamlayıp yarışına yetişti. İTÜ GAE, kırk mühendis talibi üyesinin emekleriyle tasarladığı aracını yirmi kişilik yarış takımıyla Avrupa Güneş Otomobilleri Yarışı’nda gururla yarıştırdı ve ülkemize kupayla döndü. Ekibimiz yarışın en süratli tur etabını üçüncü, dinamik parkur etabını beşinci ve yirmi dört saat etabını yedinci olarak tamamlayarak bayrağımızı piste dalgalandırması hepimizin için gurur oldu.”

“Ülkemizi başarıyla temsil ettiğimiz için oldukca mutluyuz”
İTÜ Güneş Otomobili Ekibi Ekip Kaptanı Çetin Dalkılıç ise ekiplerinin bir okul şeklinde bulunduğunu ve her türlü problemi beraber çözdüklerini söylemiş oldu.

Yarışmada 24 saatlik etapta aracın motorunun bulunmuş olduğu lastiğe cam girmesi sonucunda patlaması üzerine yarış esnasında motor jantı sökülüp değiştirdiklerini vurgulayan Dalkılıç, “Normalde beş dakika sürebilecek lastik değişimi motor jantı değişikliğinden dolayı uzasa da bu krizi başarıyla yöneten ekip dostlarım yardımıyla hızlıca yola koyulabildik. Yarışmada risk yönetimi ve sorun çözme mevzusunda önemli deneyimler kazandık. Yarışmada ülkemizi başarıyla temsil ettiğimiz için oldukca mutluyuz.” ifadelerini kullandı.


Kaynak: https://www.teknolojigundem.com/haber/itunun-gunes-arabasi-avrupadan-dereceyle-dondu/1520224

0 Reviews

Related post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *