İsrail ve BAE’den yapay zeka anlaşması

 İsrail ve BAE’den yapay zeka anlaşması


🕔

 
 
 

İsrail Weizmann Bilim Enstitüsü, BAE’deki Yapay Zeka Üniversitesi ile ortaklaşa iş anlaşması imzaladı.

İsrail’deki Weizmann Bilim Enstitüsü, Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki (BAE) Muhammed bin Zayid Yapay Zeka Üniversitesi ile ortaklaşa iş anlaşması imzaladıklarını duyurdu.

Merkezi İsrail’in Rehovot kentinde bulunan Weizmann Bilim Enstitüsü’nün internet sayfasında yer edinen açıklamada, Enstitü Başkanı Prof. Dr. Alon Chen ile BAE Sanayi ve İleri Teknoloji Bakanı ve Muhammed bin Zayid Yapay Zeka Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Sultan el-Cabir’in katılımıyla dün görüntülü olarak imza töreninin gerçekleştirildiği açıklandı.

Enstitü Başkanı Chen önderliğinde bir İsrail heyetinin gelecek hafta anlaşmanın ayrıntılarını ve uygulama yollarını görüşmek için Abu Dabi’yi ziyaret etmesi ümit ediliyor.

İşbirliği, yapay zeka alanında ortak emekleri, doktora sonrası öğrenciler ve araştırmacıları için değişim programları, bilim adamlarının değişimi, konuşma ve seminerler düzenlenmesi, yapay zeka için ortak bir sanal araştırma enstitüsü kurulmasını içeriyor.

Açıklamada, bu işbirliğinin Tel Aviv ile Abu Dabi içinde salı günü ABD’nin başkenti Washington’da imzalanacak normalleşme anlaşması kapsamında gerçekleştiği aktarıldı.

BAE ve İsrail’in iki yüksek öğretim kurumu içinde ilk kez bu şekilde bir antak kalma imzalandı. ABD Başkanı Donald Trump, 13 Ağustos’ta İsrail ile BAE’nin “ilişkilerini tamamen normalleştirmek” için anlaşmaya vardıklarını duyurmuştu.

BAE, 1979’da Mısır’ın, 1994’te de Ürdün’ün arkasından İsrail ile normalleşme anlaşmasına varan üçüncü Arap ülkesi oldu. İsrail ile BAE arasındaki anlaşmanın imza töreni, 15 Eylül’de Beyaz Saray’da yapılacak.


Kaynak: https://www.teknolojigundem.com/haber/israil-ve-baeden-yapay-zeka-anlasmasi/1518845

0 Reviews

Related post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *