iPhone 12 üretiminde kamera kaynaklı sorun iddiası

Apple ürünleriyle ilgili isabetli öngörüleriyle tanınan analist Ming-Chi Kuo, 5.4 ve 6.1 inç ekranlı iPhone 12 modellerinin üretiminin ağustos ayı yerine eylülde başlayabileceği iddiasını geçtiğimiz nisan ayında gündeme getirmişti. Kuo şimdi de ultra geniş açılı kamera için lenslerinde yaşanmış olan bir sıkıntıyı kamuoyuyla paylaştı.

Apple’ın yeni iPhone’larının tamamında ultra geniş açılı kameralar için 7P lensleri kullanılacak. Pro olmayan modellerde bu lenslerin kaplamasının yüksek rutubet testi esnasında yüksek sıcaklığa dayanamadığı ve çatladığı söyleniyor.

Bu sorun, Apple’ın Genius Electronic Optical isminde şirketten almış olduğu lenslerde görülüyor. Cupertino merkezli firmanın ikinci tedarikçisi olan Largan’ın lenslerinde ise herhangi bir sorun söz mevzusu değil. Kuo’ya gore, Apple da yaşanmış olan problemi tedarikte önceliği Genius yerine Largan’a vererek çözecek.

Genius için kötü haberler bununla sınırı olan kalmıyor. Sorun çözülse bile, firmanın lenslerin satış fiyatında yüzde 30’luk bir indirim yapmasının gerekebileceği belirtiliyor. Bu da kârın azalacağı anlamına geliyor.

Largan’ın açığı kapatması durumunda bu durumun iPhone 12’nin piyasaya çıkışını etkilemeyeceği belirtiliyor. Apple, iPhone 12 için gündeme gelen gecikme iddiasını daha ilkin doğrulamıştı. Yeni iPhone’lar, başka problemler sebebiyle, eylül ayında piyasaya çıkmayacak. Bir tek lenslerde yaşanmış olan sorun da şimdilik çıkışı daha da geciktirmeyeceğe benziyor.

Kaynak:https://www.teknoblog.com/iphone-12-uretiminde-kamera-kaynakli-sorun-iddiasi/

0 Reviews

Related post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *