İnternetten hastalık arama hastalığı! En çok Z kuşağı başvuruyor

 İnternetten hastalık arama hastalığı! En çok Z kuşağı başvuruyor


🕔

 
 
 

İnternetten hastalık arama hastalığı olarak tanımlanan ‘siberkondri’ ile ilgili meydana getirilen araştırma sonuçlarına bakılırsa, en oldukça ‘Z kuşağı’ internetten hastalık araması yapıyor.

Siberkondri, internete bağımlı ve takıntılı insanların yakalandığı bir hastalık. Sağlıklarıyla ilgili endişeleri olanların bu konudaki bilgilere ulaşmak için internette tekrarlayıcı halde ve uzun süre araştırma yapmaları ile tanımlanan siberkondri hastalığıyla ilgili Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi yeni bir araştırmaya imza attı. İstanbul’da 18-75 yaş içinde 1196 kişiyle meydana gelen araştırma sonuçlarına bakılırsa, 2000 yılı ve sonrasında doğan Z kuşağının siberkondri seviyesi diğeri kuşaklara bakılırsa daha yüksek. Araştırmada, 1946-1964 yılları aralığında doğanlar içinde siberkondri hastalığı en düşük seviyede çıktı.

TEHLİKELİ OLABİLİR

Milliyet gazetesinden Meltem Günay’ın haberinde araştırma neticelerini değerlendiren Dr. Öğretim Üyesi Aylin Tutgun Ünal, hastalık emareleriyle ilgili internetten araştırma gerçekleştiren kişilerin hasta oldukları düşüncesiyle kaygılandıklarını, uzmanlara başvurmadan kendi kendilerin yanlış tanı ve teşhis koyarak yanlış tedavi yöntemlerine başvurabileceklerine dikkat çekerek şunları söylemiş oldu:

“Bilhassa salgın döneminde evde geçirilen sürenin artmasıyla birlikte web kullanımı da arttı. Yeni medya çağlarında esenlik alanında oluşan yeni bir problemi gündeme getirdi. Yaşları 18-75 yaş içinde değişen tüm kuşaklarda orta seviyede bu rahatsızlığın görülmesi de tehlikenin boyutunu gözler önüne seriyor. Araştırmaya katılanların yüzde 36.8’i hekim tavsiyesi haricinde kendi isteğiyle ilaç kullandıklarını söylemiş oldu. Yüzde 22’si tanısı koyulmamış bir hastalığının bulunduğunu düşünerek internette devamlı hastalık aradığını belirtiyor. Siberkondri düzeyinin yüksek seviyede seyretmesi bir an ilkin önlem alınması gerekliliğini ortaya koyuyor.”

DAHA ÇOK GÜVENİYORLAR

Araştırmada, hastalık emareleri/şikayetleri olduğunda internete başvuran Z kuşağının, aile hekimi ya da uzman doktordan ziyade internetteki bilgiye daha oldukça güvendiğini ortaya koyduğunu dile getiren Ünal, bunun diğeri kuşaklar için de tehlikeli olabileceği uyarısında bulunmuş oldu. Çalışmada, e-sağlık okur yazarlığının geliştirilmesi gerektiğine dikkat çekilirken, internetten esenlik bilgisi arayan ve bu bilgilerle kendi esenlik sorunlarını gidermeye çalışan kişilerin ne olursa olsun esenlik profesyonellerinden destek almaları önerildi.

EĞİTİM SEVİYESİ ETKİLİ

Esenlik okur yazarlık seviyesi arttıkça siberkondri seviyesinin azaldığınının ortaya konduğu araştırmaya bakılırsa, Z kuşağı vücuduyla ilgili açıklayamadığı bir durum fark ettiğinde onu internetten bir oldukça kez araştırıyor. Aile hekimi ya da uzman hekim görüşünden oldukça internetten elde etmiş olduğu bilgileri ciddiye alıyor. Hastalık emarelerini internette araştırırken o hastalığı olan kişilerin tıbbi durumlarının, hastalık belirtilerinin ve deneyimlerinin tartışıldığı forum sitelerini de ziyaret ediyor. Bu kişilerin, değişik internet sayfalarını bir oldukça kez ziyaret etmiş olduğu ve rahatlayamadığı, internette hastalık araştırmış olduğu sürede diğeri çalışmalarını aksattığı ortaya çıktı. Siberkondrik durumunun cinsiyete bakılırsa farklılaşmadığı görülürken, eğitim düzeyi yükseldikçe siberkondri’nin azaldığı görüldü. Toplumsal medya kullananlarda siberkondri oranının yüksekliği de araştırmada dikkat çekti. Araştırmada, aile sağlığı merkezine başvuran kuşakların internetten daha oldukça hastalık araştırmış olduğu ve yüksek seviyede siberkondrik olduğu da açıklandı.


Kaynak: https://www.teknolojigundem.com/haber/internetten-hastalik-arama-hastaligi-en-cok-z-kusagi-basvuruyor/1519242

0 Reviews

Related post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *