İlk Türkçe Microsoft oyunu: Forza Horizon 4 inceleme (Video)

 İlk Türkçe Microsoft oyunu: Forza Horizon 4 inceleme (Video)

Devasa bir dünyada hem eğlence hem de otomobil yarışı keyfini yaşamak isteyenlere hitap eden bir oyun olan Forza Horizon 4, tüm beklentileri karşılayabilecek özelliklere haiz. Birbirinden hususi ve pahalı otomobiller, tren, tayyare ve Howercraft benzer halde araçlara karşı deli yarışların yapılabildiği oyun bir ekip vazife mantığı ile çalışıyor. Bir tek oyunun bir sonu olmadığını belirtelim. Devasa bir dünya olduğundan her bir görevi gerçekleştirdikten sonrasında bile halen keyifli bölümleri olan bir oyun var karşımızda.

Forza oyunun zamanı

Açık dünya temalı en iyi oyunlardan kabul edilen ve Xbox ve Windows 10 platformuna hususi bir oyun olan Forza serisinin geçmişi 2005 yılına kadar gidiyor. Ilk olarak oyunun Motorspot ve Horizon olmak suretiyle iki değişik serisinin bulunduğunu belirteyim. Motorsport adından anlaşılacağı benzer halde daha fazlaca otomobil yarışı temasını merkeze alan bir seri ve ağırlıklı olarak pist otomobilleri bulunuyor. Forza serisi Motorsport ile 2005 senesinde başladı.

Seriye Horizon isminde serinin eklenmesi ise 2012 senesinde oldu. Forza Horizon otomobil yarışı mantığı ile festival mantığını harmanlayarak eklenen bir oyun oldu. Keyifli yarışlar, gene keyifli görevler ve ağırlıklı olarak sokak yarışları bu serinin en önemli özelliği idi.

İlk Türkçe Microsoft oyunu: Forza Horizon 4 inceleme (Video) 1

Forza serisinin çıkmış olduğu yıllara bakacak olursak karşımıza aşağıdaki benzer halde bir tablo çıkıyor:

 • Forza Motorsport (2005)
 • Forza Motorsport 2 (2007)
 • Forza Motorsport 3 (2009)
 • Forza Motorsport 4 (2011)
 • Forza Horizon (2012)
 • Forza Motorsport 5 (2013)
 • Forza Horizon 2 (2014)
 • Forza Motorsport 6 (2015)
 • Forza Horizon 3 (2016)
 • Forza Motorsport 7 (2017)
 • Forza Horizon 4 (2018)

İlk Türkçe Microsoft oyunu: Forza Horizon 4 inceleme (Video) 2

İlk Türkçe Microsoft oyunu: Forza Horizon 4

Gördüğünüz benzer halde Horizon serisi iki yılda bir çıkıyor ve muhtemelen bir sonraki sürüm 2020 senesinde çıkacak. Forza Horizon 4’ün bu sürümünün önemli bir özelliği var: Microsoft’un ekosistemine hususi oyunları içinde Türkçe dil desteği sunan ilk oyun. Ek olarak bu serinin Türkçe desteği sunan ilk sürümü de Forza Horizon 4 oldu. Aslen bu oyun ilk duyurulduğunda Türkçe dublajlı seçeneğinin geleceği açıklanmıştı. Bir tek dublaj beğenilmediği ve daha iyisini meydana getirecek süre de olmadığından Türkçe dublajlı yerine altyazı seçeneği bulunuyor. Özetlemek gerekirse oyunun içinde sesli olan tüm konuşmalar İngilizce fakat sağ alt köşede tüm konuşmaların Türkçe halini görebiliyorsunuz. Ek olarak menülerin tamamı da Türkçe. Dublaj olsa daha iyi olurdu fakat bu hali de güzel olmuş. Emeği geçenlerin alın terine esenlik.

İlk Türkçe Microsoft oyunu: Forza Horizon 4 inceleme (Video) 3

Altyazı ile ilgili küçük bir eleştiride bulunmak isterim: Sağ alt köşede çıkıyor ve fazlaca küçük. Büyük bir televizyonda oynadığım oyunda bu altyazıları okumak için epey yakın olmak gerekiyor. Birazcık büyütmek iyi olacaktır diye düşünüyorum.

 

Forza Horizon 4 araştırma

Bu genel bilgilerden sonrasında oyuna geçecek olursak: Bundan önceki sürümde Avustralya’da geçirdiğimiz yarış bu sefer İngiltere topraklarında geçiyor. Bu da haliyle trafiğin (Avustralya’da olduğu benzer halde) soldan olması anlamına geliyor. Bu ilk etapta bizim benzer halde sağdan trafiğin yargı sürdüğü topraklarda yaşayan için birazcık mesele olsa da kısa sürede bu duruma alışıyorsunuz.

İlk Türkçe Microsoft oyunu: Forza Horizon 4 inceleme (Video) 4

Oyunun yeni serisi de öncekine fazlasıyla benziyor. Bir tek menü ve arayüzde ciddi geliştirmeler var. Artık fazlaca daha güzel duyu bir arayüz bizi karşılıyor. Ek olarak aracımızın şöförünü en ince detayına kadar tasarlayabiliyoruz. Hanım ya da adam seçimi yapabildiğimiz benzer halde giydirilmiş olduğu giysiden şapkaya kadar birçok aksesuar da ekleyebiliyoruz. Ek olarak otomobilimize de birçok değişik eklenti ve düzenlemeyi yapabiliyoruz. Organik olarak bunlar mecburi değil. İsterseniz standart ayarlarda da oynayabiliyorsunuz. Sözgelişi ben hanım bir sürücü seçtim ve aracımla fazla oynamadım. Tercih size kalmış.

Otomobil derken oyunda 450’den fazla aracın bulunduğunu belirtelim. Elbet bunların hepsini aynı anda kullanamıyorsunuz ve oyunda ilerledikçe ve para kazandıkça (oyunda bu paraya CR adı veriliyor) bu otomobilleri alabiliyorsunuz.

İlk Türkçe Microsoft oyunu: Forza Horizon 4 inceleme (Video) 5

Mevsim yeniliği

Oyunun bir diğeri yeniliği ise artık mevsimlerin değişiyor olması. Devasa bir dünya dedik fakat artık bu dünyada kış, yaz, sonbahar ve ilkbahar mevsimlerinde oyun oynayabiliyorsunuz. Bir tek mevsimleri belli görevleri gerçekleştirdikten sonrasında etken hale getirebiliyorsunuz. Haliyle her mevsimin değişik bir aracı ve sürüş şekli oluyor. Ek olarak yarışların karakteri de değişiyor haliyle. Sözgelişi kış serisinde arazide gidebilecek araçlar kullanırken, yazları asfalt araçlarını kullanıyorsunuz. Aynı yere yazın ve kışın gelmek değişik bir oluyor. Normalde bir dere yatağı kışın dondurulmuş olduğundan size pist haline geliyor. Bu sayede keyifli vakitler geçirebiliyorsunuz.

Oyunda ek olarak bazı havyanlar da var. Bunlar içinde koyunlar ve geyikler bulunuyor. Ek olarak hiçbir hayvana çarpamıyorsunuz. Bunun da altını çizelim. Mevsimlere ek olarak oyunda gece-gündüz mantığı da var. Belli bir süre sonrasında güneş batıyor ve gece oluyor. Benzer şekilde gece başladığınız bir yarış güneşin doğuşuyla gündüz devam edebiliyor.

İlk Türkçe Microsoft oyunu: Forza Horizon 4 inceleme (Video) 6

Keyifli atmosfer

Kişisel olarak beğendiğim ve iki önceki sürümünü halen oynadığım bir oyun olan Fortza Horizon, dördüncü sürümü ile eğlence limiti daha da yukarı çıkarmış. Görkemli bir dünyada en minik detayları bile görebiliyorsunuz: Ağaçlardan düşen yapraklar, yağan yağmur, kar taneleri ve daha fazlası ekranın tamamını kaplıyor. Sürüş hissiyatı da araçtan araca değişiyor. Haliyle fazlaca güçlü bir aracı denetlemek zorken beygir gücü düşük araçların kontrolü daha kolay.

İlk Türkçe Microsoft oyunu: Forza Horizon 4 inceleme (Video) 7

Araçlar demişken yukarıda da bahsettiğim benzer halde oyunda 450’yi aşkın otomobil bulunuyor. Hepsini burada tek tek yazamayacağım (fakat merak eden var ise ilgili haberimizi okuyabilir). Birkaç örnek vermek gerekirse 1926 Bugatti Type 35 C’den 2018 Dodge Challenger SRT Demon’a, 2015 Ferrari 488 GTB’den 2018 Bugatti Chiron’a kadar çeşitli otomobilleri kullanabiliyorsunuz. Araç zenginliği fazlasıyla iyi. Organik olarak bunların hepsini aynı anda ya da istediğiniz zaman kullanamayabiliyorsunuz. Bazıları için belli görevlerin yerine getirilmesi gerekiyor.

İlk Türkçe Microsoft oyunu: Forza Horizon 4 inceleme (Video) 8

Ek olarak araçlarla ilgili fazlaca ince ayarlar da bulunuyor. Lastik basıncından süspansiyon sistemine kadar birçok ayarı değiştirebiliyorsunuz. Organik olarak bu değişimler aracın sürüş dinamiklerinin de değişmesine niçin oluyor. O bakımdan bu tip ayarlar mevzusunda bilginiz yoksa yapınak ayarlarını değiştirmenizi önermiyoruz.

İlk Türkçe Microsoft oyunu: Forza Horizon 4 araştırma (Video)

Oyunu PlayStation 4 sahibi editörümüz Ünsal Sarıtoprak ile videolu olarak da inceledik. İşte o video:

Oyundaki görevler ise kimi süre bir yarışta bulunmak, kimi süre de bir yere gidip bir şeyler almak ya da bakmak oluyor. Sözgelişi ev almanız gerekiyor. Ev aldığınızda sürücünüzü kişiselleştirebiliyorsunuz. Yarışlar güzel yalnız belli bir süre sonrasında standarda bağlıyorsunuz. Şundan dolayı bu yarışların tamamı belli denetim noktalarından geçmeyi gerektiriyor. Her ne kadar araçlar ve çevresel faktörler değişik olsa da yarışların bir süre sonrasında monotonlaştığı bir gerçek. Yarışlar içinde pist, drug, ralli, sokak ve benzeri yarış seçenekleri bulunuyor. Bu yarışları oyun içinde yeri vardığında oynayabiliyorsunuz.

İlk Türkçe Microsoft oyunu: Forza Horizon 4 inceleme (Video) 9

Fakat yarışlar dışındaki organizasyon ya da etkinlikler ilginizi artırıyor. Sözgelişi bir film filmin çekimlerinde aracınızla yer alıyorsunuz. Ek olarak harita üstünde bazı puan tabelaları içeriyor. Bu biçim şeyleri bulup çarptığınızda puan alıyorsunuz. Ek olarak harita üstünde aracınızla uçuş yapacağınız alanlar bulunuyor. Bu alanlardan atladığınızda size ek puan veriliyor.

Tüm bunlara ek olarak oyunda yoldan gitmek zorunda değilsiniz. Tüm yolculuğu dağ bayır arazide de tamamlayabiliyorsunuz. Oyunun mekanik mantığı gerçekçilik üzerine kurgulanmadığı için aracı çarptığınızda hasar alsa da bu hasar miktarı belli bir seviyenin üstünde olmuyor. Özetlemek gerekirse aracı kullanmanıza engel bir durum oluşmuyor. Eğlence üzerine kurgulanan bir oyun için mantıklı bir hareket.

Ek olarak Horizon serisinin alameti farikası olan Y tuşu ile aksiyonu geri alma bu sürümde de bulunuyor. Bu sayede bir yarışta yanlış yaptığınız bir hareketi belli bir süre için geriye doğru sarabiliyorsunuz. Birazcık hile olsa da ara sıra işe yarayan bir özellik.

İlk Türkçe Microsoft oyunu: Forza Horizon 4 inceleme (Video) 10

Bitmeyen oyun yapmışlar

Devasa bir dünyada geçmiş olduğundan Forza Horizon 4, sonu olmayan bir oyun. Tüm vazife ve yarışları bitirseniz bile halen keşfedilmesi gereksinim duyulan birçok yeri bulunuyor. O yüzden bu oyunu satın aldığınızda bitmeyeceğini bilmeniz gerekiyor. zira Forza Horizon 4 sonu olan bir oyun değil.

Ben oyunu Xbox One‘da deneyimledim. Oyunu satın aldıktan sonrasında hem Xbox hem de PC (Windows 10’lu bilgisayarınızda) oynayabiliyorsunuz. Özetlemek gerekirse oyunu bir kez satın alırsanız isterseniz PC isterseniz Xbox üstünde oynayabiliyorsunuz. Oyunun üç değişik sürümü bulunuyor: Standart Edition Deluxe Edition ve Ultimate Edition. Sürümler içinde ilerde gelecek genişleme paketleri ve bazı araç paketleri anlamında farklar var.

Bizim bu yazıyı hazırlamış olduğumuz sürüm Ultimate Edition idi. Bu sürümün en önemli farkı ise Formula Drift Otomobil Paketi, Day One Otomobil Paketi ve ilerde yayınlanacak iki yeni oyun eklentisi de bu pakete dahil olarak geliyor.

Ek olarak oyunun Microsoft‘un Xbox Game Pass paketine dahil bulunduğunu ve çıktığından itibaren bu pakete abone olanların Forza Horizon 4‘ü parasız bir halde oynayabileceklerini belirteyim.

İlk Türkçe Microsoft oyunu: Forza Horizon 4 inceleme (Video) 11

Gelelim Forza Horizon 4’ün fiyatına

Oyunun fiyatlarına bakacak olursak karşımıza Standart Edition için 229 TL, Deluxe Edition için 300 TL ve Ultimate Edition için de 370 TL sayıları çıkıyor. Rakamlar ne yazık ki Türkiye’deki alım gücüne nazaran birazcık yüksek. Fakat Microsoft’un bu oyunları Türkiye’de daha ucuz satabilmek için epey uğraştığını biliyorum. Hatta basın lansmanında bu mevzuyu da gündeme getirmiştik (o haberi ve içindeki videoyu buradan görebilirsiniz). Oyunun ABD fiyatının standart sürüm için 60 dolar bulunduğunu belirtelim. Bugünün kuru ile bile sayı 229 TL’yi geçiyor. Özetlemek gerekirse Türkiye için hususi bir fiyatlandırma yapılmış.

Kişisel fikrim parasını fazlasıyla hak eden bir oyun Forza Horizon 4. Bitmeyen bir oyun olduğundan ara istediğiniz zaman girip oynanabilecek güzel bir oyun. Bu oyunu alıp uzun seneler keyifli bir halde oynayabilirsiniz. Bunu söyleyen kişinin halen Forza Horizon 2 oynadığını da belirteyim.

BEĞENDİM

 • Devası harita
 • Keyifli atmosfer
 • Otomobil çeşitliliği
 • Detaylı bir dünya

 

 

BEĞENMEDİM

 • Yarışlar belli bir süre sonrasında can sıkan hale gelebiliyor
 • Türkçe altyazı fazlaca küçük kalmış (bilhassa Xbox için)

Güzel bir otomobil yarışı oyunu arıyorsanız ve eğlence kısmı sizin için daha önemliyse Forza Horizon 4 tam aradığınız oyun. Devasa bir dünyada çeşitli otomobiller kullanmak isterseniz değişik platformlarda bile benzeri olmayan Forza Horizon 4‘e bir göz atın derim.

Kaynak: https://www.teknolojioku.com/oyun/ilk-turkce-microsoft-oyunu-forza-horizon-4-inceleme-video-5bb22acd8ca7805cf83d2397

0 Reviews

Related post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *