Huawei P40 lite İncelemesi

huawei p40 lite satın al Huawei P40 lite
Huawei Online Mağaza’dan satın alın
AK200TLOFF kodunu kullanarak 200 TL indirim kazanın
Son geçerlilik zamanı: 30 Nisan, 3000 TL ve üstü alışverişlerde geçerli

SATIN AL

Huawei, daha ilkin birkaç kez yaptığını tekrardan tekrarladı ve P40 serisinin “lite” üyesini, serinin esas üyeleri tanıtılmadan birkaç hafta önce duyurdu. Huawei P40 lite, P40 serisinin öteki üyelerinin çeşitli unsurlarını içermekle beraber daha mütevazı özelliklerle ve nispeten uygun fiyatla tüketicilere sunuluyor. Türkiye’de de satışa sunulan Huawei P40 lite’ı beş gündür kullanıyoruz. Huawei P40 lite araştırma yazısında ve videosunda, beş gün süresince Android Açık Kaynak tabanlı ve Huawei Mobil Servisleri ile çalışan Android telefonla ilgili izlenimlerimizi ve deneyimlerimizi aktarıyoruz.

Huawei P40 lite araştırma: Tasarım

Huawei P40 lite, selefi P30 lite’a bakılırsa köktencilik değişikliklere haiz bir tasarımla geliyor. Ilk olarak ekran büyüklüğü artırılmış. Bu durum cihazın yüzey alanının artmasına niçin olmuş. Gene de Huawei, ekran-gövde oranını mümkün olmasıyla birlikte büyük tutarak büyüyen ekranın boyutları daha da artırmasının önüne geçmiş. Bunun haricinde telefon geçen yılki modele bakılırsa hatırı sayılır oranda daha kalınca. Ne var ki, bu kalınlık telefonu kullanımda mesele çıkarmıyor, aksine daha rahat şekilde tutulmasını sağlıyor. Ağırlık tarafında da ibre P40 lite tarafına kayıyor. P30 lite’a bakılırsa 25 gr. daha ağır. Bu ağırlıkta artan pil kapasitesinin tesiri var.

Huawei P40 lite İncelemesi 1

P40 lite’ın da önü cam, kenarları ve arkası plastikten yapılmış. Arka yüzü uzun kenarlara doğru daha kavisli halde geliyor. Artan kalınlığa karşın bu durum yardımıyla telefonu tek elle tutmak nispeten kolaylaşıyor. Ön tarafta yer edinen camın üzerine en baştan ekran koruyucu film de yerleştirilmiş. Bu koruyucu film bir süre sonrasında çizikleri belli edecek şeklinde görünüyor. On günlük kullanımda küçücük çizikler oluşmaya başladı. Doğal ki, istediğiniz takdirde eskisini çıkarıp yenisini takabilirsiniz.

Eğer damla çentiğin yerini kamera deliğinin altını dikkate almazsak, önden bakıldığında P40 lite’ın P30’lite’dan oldukça farkı yok. Ekranı çevreleyen çerçevenin tasarımı değişmiyor, alt kenardaki kalınlık öteki kenardakilere bakılırsa daha çok. En üst bölümde ince bir ahize hoparlörü mevcut.

Huawei P40 lite İncelemesi 2

Alt kenara baktığımızda USB-C portu, 3.5mm kulaklık jakı, mikrofon ve hoparlörü görüyoruz. Üst kenarda ise ikinci bir mikrofon mevcut. Sağ kenarda ses tuşları ve güç düğmesi var. Ek olarak parmak izi okuyucu da güç düğmesine entegre edilmiş. Sol kenarda ise nano SIM kart tepsisi ve NM (Nano Memory) kart tepsisi, üst kenara doğru yerleştirilmiş.

Arka tarafa baktığımızda, dörtlü kamera modülünün sol üst köşeye yerleştirildiğini görüyoruz. Kare şekilli modül minik bir alana haiz, dışa doğru hatırı sayılır oranda bir çıkıntı var. Kameralar birbirine epey yakın yerleştirilmiş. Bu modülün altında ise LED flaşı görüyoruz.

Huawei P40 lite İncelemesi 3

P40 lite’ın Gece Yarısı Siyahı ve Su Yeşili şeklinde renk seçenekleri var. Sadece elimizde bulunan Sakura Pembesi rengi, üç renk içinde en ilgi çekicisi şeklinde görünüyor. Arka taraftaki gradyan geçiş mavi ve pembe içinde, böylelikle ortaya olağan dışı bir görünüm çıkıyor. Eğer P40 lite’ı tercih edecekseniz, bu rengi tavsiye ederiz.

Huawei P40 lite araştırma: Donanım ve Performans

Huawei P40 lite ile beraber ekran büyüklüğü 6.4 inçe çıktı. 1080 x 2310 px çözünürlüğünde olan bu ekran 398 ppi px yoğunluğu sunuyor. Bu kıymet keskin ve net görüntüler için kafi. Hakikaten de P40 lite’ı kullanırken herhangi bir sorun yaşamadık. LTPS IPS LCD ekranın görüş açıları geniş, parlaklığı da tatminkar seviyede. Dışarıda kullanımda da herhangi bir sorun çıkarmıyor.

Huawei P40 lite İncelemesi 4

Alt kenarda yer edinen tek hoparlör de bir akıllı telefon için kafi bir ses çıkışı sunuyor. 3.5mm kulaklık jakının bulunması istediğiniz kulaklığı kullanma mevzusunda elinizi güçlendiriyor. Kutudan çıkan kulaklık da işinizi görecektir, sadece daha iyi bir ses deneyimi için daha değişik kulaklıkları tercih edebilirsiniz.

P40 lite’da Huawei yapımı HiSilicon Kirin 810 işlemci geliyor. 7nm tabanlı bu işlemciye 6 GB RAM ve 128 GB dahili bellek birlikte rol alıyor. Nano Memory kartlarla depolama kapasitesini 256 GB kadar artırmanız olanak dahilinde bulunuyor. Huawei P40 lite, bir orta segment telefon için fazlasıyla kafi bir performans sunuyor. E-posta yazışmaları, toplumsal medya uygulamalarını kullanma, internette gezinme, kameraları kullanarak fotoğraf ve video çekme şeklinde temel işleri kolaylıkla yerine getirebilirsiniz. Oyun mevzusunda da Huawei P40 lite tatminkar bir tecrübe sunuyor.

Huawei P40 lite İncelemesi 5
Huawei P40 lite AnTuTu benchmark neticeleri ve donanım özellikleri. İkinci netice Performans modu açık durumdayken elde edildi.

Huawei P40 lite benchmark testlerinde iyi bir netice sergiliyor. AnTuTu testinde 330 bin seviyesinde puan ile 2020 Android telefonlarının ortalamasını tutturuyor. Benzer bir sonucu GeekBench 5 testinde de görüyoruz.

Huawei’nin yeni “lite” telefonunun gelişim gösterdiği mühim alanlardan bir tanesi de pil. P30 lite’dakine bakılırsa mühim oranda bir artışla pil kapasitesi 4200 mAh seviyesine çıkarılmış. Ek olarak kutudan da 40W şarj adaptörü çıkıyor. Bu şarj adaptörü yardımıyla 20 dakikada yüzde 50, bir saatte ise yüzde 100 doluluğa ulaşmak mümkün oluyor. Üstelik telefon açıkken bu şarj performansı sergileniyor.

Huawei P40 lite İncelemesi 6

P40 lite, düzgüsel yoğunluklu kullanımda iki güne varan bir emek harcama imkanı sunacaktır. Huawei’nin pil kullanımı mevzusundaki deneyimi, P40 lite kullanıcılarının bu telefonun pil performansından memnun kalmasını elde edecektir. Üstelik şarj performansı da bu telefonu neredeyse kesintisiz halde kullanmanıza müsaade edecektir. Kablosuz şarj özelliği yok, sadece bunun eksikliği çok da fazla mühim olmayacaktır.

Huawei P40 lite araştırma: Yazılım

Huawei P40 lite araştırma yazısı içinde ilgiyle okunan yer burası olacaktır. Akıllı telefonu satın almayı düşünenlerin en oldukça merak edeceği nokta yazılım olacaktır. Ne de olsa, bu telefonda Google uygulamaları ve Google Mobil Servisleri yerine Huawei Mobil Servisleri bulunuyor. Google Play Store yerine Huawei AppGallery uygulama mağazası var. Bir Android telefonda görmeye alıştığımız Gmail, Haritalar, YouTube şeklinde uygulamaları görmüyoruz.

Huawei P40 lite İncelemesi 7

Daha ilkin yayınladığımız Huawei Mate 30 Pro incelemesinde, Google’ın uygulamaları ve servisleri olmadan iyi mi bir Android telefon deneyiminin sunulduğunu anlatmıştık. Huawei P40 lite’da gördüğümüz kadarıyla, Huawei işleri ilerletmiş ve kullanıcılar yan yollardan Google Play Store ve Google servislerini yüklemeden bu telefonu kolaylıkla kullanabilecektir.

Huawei P40 lite’ın ilk kurulumunda çeşitli uygulamaları yüklemeniz size önerilecektir. İstediğiniz uygulamayı seçmekte özgürsünüz, sadece More Apps adlı uygulamayı yüklemenizi bilhassa tavsiye ederiz. Bu sayede WhatsApp, Feysbuk, Instagram, Netflix, vb. popüler uygulamaları alternatif kanallardan iyi mi yükleyebileceğinizi görmüş olacaksınız. Öte taraftan tıpkı Mate 30 Pro’da olduğu şeklinde, APKPure uygulama mağazası da P40 lite’a ilk kurduğumuz uygulamalardan bir tanesi oldu. Bu güvenli mağazada sözünü ettiğimiz popüler uygulamaları bulabilirsiniz.

Huawei P40 lite İncelemesi 8

Huawei AppGallery popüler yerli uygulamaları temin etme mevzusunda kafi oluyor. More Apps ve APKPure ikilisi yardımıyla de, gereksinim duyduğunuz popüler uygulamaları kullanma şansı elde ediyorsunuz. Üstelik Google Maps ve Chrome uygulamalarını da APKPure üstünden indirebilirsiniz. Bu uygulamaları Google hesabınızla giriş yapmadan, ihtiyacınız olan şeyleri karşılayacak şekilde kullanabilirsiniz.

İncelediğimiz ilk Huawei Mobil Servisleri yüklü aygıt olan Huawei Mate 30 Pro’da bilhassa video mevzusundaki eksikliklere dikkat çekmiştik. Huawei P40 lite’da durum oldukça daha iyi seviyede. Ilk olarak Huawei Video uygulaması var. Mart ayı sonunda Türkiye’ye de oluşturulan bu serviste izleyecek videolar yada filmler bulabilirsiniz. Öte taraftan APKPure üstünden indirdiğimiz güncel Netflix uygulaması, herhangi bir engelleme olmadan, indirme özelliğiyle beraber çalışıyor. Son olarak YouTube erişimini de Chrome üstünden sağladık. YouTube mobil internet sayfası Chrome üstünden çalıştığında muntazam bir web uygulaması şeklinde işliyor ve mahalli YouTube uygulamasınınkine benzer bir tecrübe sunuyor. Üstelik YouTube internet sayfasına kullanıcı girişi yapmış olup abonelikleri de görmek mümkün oluyor. YouTube mobil web sitesinin kısayolunu ana ekrana ilave ederek bu alandaki eksikliği de bir nebze olsun giderdik.

Huawei P40 lite İncelemesi 9

Netice olarak, kaydedilen ilerlemeler yardımıyla Huawei P40 lite’ı kullanırken Google Play Store’un yada Google uygulamalarının eksikliğini hissetmedik. Yan yollardan Google Play Store’u oluşturmayı da düşünmedik.

Biyometrik kimlik doğrulama tarafına baktığımızda ise, sağ kenardaki güç düğmesine parmak izi okuyucusunun yerleştirildiğini görüyoruz. Parmak izi okuyucusunun yerleştirildiği nokta ister sağ elle ister sol elle kullanın, kolaylıkla erişebileceğiniz bir noktada. Üstelik sensör süratli, böylelikle kilit ekranını kolaylıkla geçeceksiniz. Arzu ettiğiniz takdirde yüz tanımayı da kullanabilirsiniz.

Huawei P40 lite araştırma: Kamera

Arkada yer edinen dört kameranın özelliklerine baktığımızda, 48 megapiksel ana kameranın daha P30 lite’dakine bakılırsa birazcık daha geniş görüş açısına haiz bulunduğunu görüyoruz. f/1.8 ile diyafram açıklığı aynı kalıyor. 8 megapiksel ultra geniş açılı kamera f/2.4 diyafram değerine haiz. Bunların yanında 2 megapiksel f/2.4 makro lens ve derinlik sensörünü de görüyoruz. Ek olarak LED flaş da mevcut. Önde ise 16 megapiksel, f/2.0 selfie kamerayı görüyoruz.

Huawei P40 lite İncelemesi 10

Huawei P40 lite’ın kolay kullanıma haiz bir kamera uygulaması bulunuyor. Ekranın bir kenarında ayarlar, filtreler, flaş ve görsel zekâ destekli otomatik sahne modları hususi durumunu kapatıp açmayı elde eden kısayol bulunuyor. Öteki kenarında ise çekim modlarını, çekim tuşunu ve kamera değiştiricisini görüyoruz. Fotoğraf, Video, Portre, Gece şeklinde klasik modların yanında AR Lens, Panorama, Süper Makro, Pro, HDR şeklinde modlar da bulunuyor.

P40 lite ile çektiğimiz fotoğrafları genel olarak beğendik. Işık şiddetinin kafi olduğu ortamlarda net ve parlak fotoğraflar çekiliyor. Renklerin sıcaklığı devasa yükseklikte değil, birazcık daha soğuk tarafa doğru kaçıyor şeklinde görünüyor. Bununla beraber görsel zekânın da yardımıyla çiçek, nebat yada benzeri sahne çekimlerinde renk sıcaklığı ayarlanıyor ve ortaya ilgi çekici sonuçlar çıkıyor.

Huawei P40 lite İncelemesi 11

Düşük ışıkta meydana getirilen çekimlerde de P40 lite iyi sonuçlar çıkarıyor. Gece görünüm çekimlerinde, birazcık da yüksek pozlamaya bağlı olarak gürültü tesiri hissediliyor, sadece genel olarak düşük ışık performansını beğendiğimizi söyleyebiliriz. Gece moduyla da iyi işler çıkarabilirsiniz.

Ultra geniş açılı lens ile çekilen fotoğraflara baktığımızda, bunların beyaz dengesi ve renk sıcaklığı açısından ana kamera ile tutarlı sonuçlar verdiğini görüyoruz. Makro çekimleri düzgüsel Fotoğraf modunda, ana kamerayı kullanarak da yapabilirsiniz, sadece Süper Makro çekim moduna geçerek makro lensi de kullanabilirsiniz. Nesneye epey yaklaşarak daha çok detay elde edebilirsiniz. Sadece makro lens ile meydana getirilen çekimleri düşük ışıklı ortamlarda gerçekleştiriyorsanız, fotoğraflar birazcık karanlık olabilir. Pozlamayı çoğaltmak bir çözüm olabilir, sadece bu durumda da telefonu mümkün olmasıyla birlikte durağan(durgun) tutmanız gerekiyor. Portre çekimlerinde de P40 lite kötü işler çıkarmıyor. İnce saç teli şeklinde detayların da bulanıklaştırılması söz mevzusu olabilir, sadece genel olarak portre çekimleri beğendiğimizi söyleyebiliriz.

Video tarafında ise Huawei P40 lite’ın 1080p Full HD video kaydı yapabildiğini görüyoruz. 720p HD formatında kayıt yaparken güzelleştirme aracını da kullanabilirsiniz. Eğer portre video çekimleri yapacaksanız bu formatı tercih edebilirsiniz. Video performansı mevzusunda P40 lite kendi sınıfının averajlarında geziniyor. Devasa yükseklikte seviyede bir video performansı sergilemiyor, sadece günlük hayatta gereksinim duyduğunuz anlarda video çekimi için hazır şekilde bekleyecektir. Çekilen videolarda el titremelerinin tesiri görülse de, görüntüler anlaşılır seviyede. Rüzgarlı havalardaki çekimlerde uğultu tesiri dikkate kıymet, sadece ses kalitesinin tatminkar bulunduğunu da gözlemliyoruz. Ön taraftaki selfie kamerasıyla da 1080p Full HD video kaydı yapabilirsiniz.

Huawei P40 lite araştırma: Netice

Huawei’nin amiral gemisi telefonlarının “lite” versiyonları epey ilgi görür. P serisi içindeki “lite” telefonları dikkate alırsak, Huawei P40 lite ile birkaç basamak yukarı çıkıldığını söyleyebiliriz. Ilk olarak tasarımıyla P40 lite göze daha hoş geliyor. Daha kalınca ve ağır olmasına karşın ergonomik bulunduğunu da söyleyebiliriz. Büyük ekran isteyenleri de P40 lite doygunluk edecektir. 7nm tabanlı Kirin 810, orta segment telefon için iyi bir performans sergiliyor. Pil performansı da etkisinde bırakan. Süratli şarjın da gücüyle Huawei P40 lite sahipleri yarı yolda kalmayacaktır.

Huawei’nin P40 lite’da öne çıkardığı noktalardan bir tanesi kamera özellikleri. Bir ihtimal video çekimi mevzusunda P40 lite ortalamanın üzerine çıkmıyor olabilir, sadece fotoğraf çekimi mevzusunda Huawei’nin iddiasını boşa çıkarmadığını söyleyebiliriz. Değişik koşullarda çekilen fotoğraflar P40 lite sahiplerini memnun edecektir.

Doğal ki, Huawei P40 lite satın almayı düşünenlerin ikna olması ihtiyaç duyulan en mühim nokta yazılım. P40 lite’ı kullandığımız süre boyuncaki deneyimlerimize bakılırsa, Google Play Store olmadan da yönetim edebileceğinizi söyleyebiliriz. Popüler uygulamaları indirmenin zahmetsiz yolu mevcut. Aynısı popüler oyunlar de ilgilendiriyor. Aslına bakarsan yapmanız gerekenleri Yazılım bölümünde özetledik.

Huawei P40 lite araştırma yazısının bitiminde, bu telefonun Google uygulamaları ve servislerinden yoksun olsa bile çekici bir orta segment telefonu olmayı başardığını söyleyebiliriz.

huawei p40 lite satın al Huawei P40 lite
Huawei Online Mağaza’dan satın alın
AK200TLOFF kodunu kullanarak 200 TL indirim kazanın
Son geçerlilik zamanı: 30 Nisan, 3000 TL ve üstü alışverişlerde geçerli

SATIN AL

Teknoblog’un satış ortaklıkları vardır. Bunlar, editoryal içinde ne olduğu etkilemez, sadece Teknoblog, satış ortaklığı bağlantıları üstünden satın alınan ürünler için komisyon kazanabilir.

Kaynak:https://www.teknoblog.com/huawei-p40-lite-inceleme/

0 Reviews

Related post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *