Huawei P40 İncelemesi

 Huawei P40 İncelemesi

Her ne kadar şu sıralar Huawei P40 serisinin dikkatleri üzerine çeken, en iyi performansı sunan modeli P40 Pro olsa da, bu seriye adını veren akıllı telefon da ondan aşağı kalmayan özelliklere ve kabiliyetlere haiz. Her şeyden öte, bu telefonun iki önemli özelliği var. Birincisi daha uygun fiyatlı olması, ikincisi da daha küçük boyutlarla gelmesi. Bunlar yardımıyla alıcı bulması ihtimaller içinde. Bir süredir deneyimlediğimiz bu akıllı telefonla ilgili izlenimlerimiz ve yorumlar Huawei P40 araştırma yazısı ve videosunda içeriyor.

Huawei P40 araştırma: Tasarım

Huawei P40 da geçen senenin P30 modeli şeklinde kompakt telefon isteyenleri hedefliyor. Yüzey alanı bakımından iki telefon aşağı yukarı aynı büyüklüklere haiz olsa da, P40 modeli 8.5 milimetre ile dikkate kıymet oranda daha kalınca. Üstelik ağırlık bakımından da, 175 gram ile birazcık daha ileride bulunuyor. Bu artışlara rağmen, Huawei P40 hâlâ küçük ve avuç içine rahatça sığan ve kullanılabilen bir telefon. Üstelik elinize aldığınızda oldukca şık duruyor ve kullanım zevki daha yüksek noktada bulunuyor.

Huawei P40 İncelemesi

Organik ki, Huawei P40 modeli P40 Pro’dan daha hafifçe, ince ve küçük yüzey alanına haiz bir telefon. Bununla birlikte P40 Pro’yu daha şık gösteren önemli bir tasarım unsuru, kavisli ön açık oturum yok. P40 Pro’nun ekranı uzun kenarlara doğru kavis yaparken, ekran camı alt ve üst tarafta da kenarlara doğru kavis yapıyor. Bu da telefonu daha şık gösteriyor. P40 modelinde ise düz bir ekran bulunuyor. Buna rağmen, yukarıda da belirttiğimiz şeklinde, Huawei P40 oldukça şık ve hoş bir his veren bir akıllı telefon.

Huawei P40’ın da P40 Pro şeklinde gümüş orman, siyah ve buz beyazı renk seçenekleri var. Elimizde P40 modeli buz beyazı renginde ve oldukça hoş görünüyor. Arka yüzü bir ayna şeklinde ışığı yansıtıyor ve ortaya hoş görüntüler çıkıyor. Camla kaplı arka yüzün parmak izine karşı epey eli bolca oranda bulunduğunu görüyoruz. Sol üst köşedeki dikdörtgen şekilli kamera modülü dışa doğru epey çıkıntı yapıyor. Telefon düz bir zeminde dururken kullandığınız süre, dokunuşlarınızla telefonun yerinden oynayacağını görmüş olacaksınız. Kamera modülünün üç tane lense ev sahipliği yaptığını, ek olarak çift LED flaşın da bulunduğunu açıklayalım. Huawei logosu ise yatay eksende yerleştirilmiş.

Huawei P40 İncelemesi

Telefon sağ kenarında ses tuşları ve güç butonu var. Bunlar normale nazaran birazcık daha yüksek, rahatça erişilebiliyor. Güç butonu üstünde kırmızı renkli bir çizgi var. Böylelikle el yordamıyla tuşları ayırt etmek mümkün oluyor, kullanım kolaylaşıyor. Alt kenarda USB-C portu, hoparlör, mikrofon, nano SIM ve Nano Memory kart tepsisi bulunuyor. Üst kenarda da ikinci bir mikrofon bulunuyor.

Huawei P40 Pro, IP68 sertifikasıyla belgelenen suya ve toza dayanıklılık özelliğine haiz. Huawei P40 ise bu açıdan daha geride duruyor. Telefonun IP53 sertifikası var. Şu demek oluyor ki toza ve sıvı sıçramalarına karşı dayanıklı görünüyor.

Huawei P40 İncelemesi

Huawei P40 araştırma: Donanım ve Performans

Huawei P40 modelinde ekran büyüklüğü geçen senenin P30 modelindekiyle aynı değerde korunuyor. Şu demek oluyor ki köşeden köşeye 6.1 inç uzunluğunda ekran bulunuyor. Ekranın sol üst köşesinde ise P40 Pro’nun ekranında olduğu şeklinde hap biçiminde bir ekran deliği var. Bu ekran deliği tam ekranda video görüntülediğinizde yada oyun oynadığınızda, P40 Pro’dakine nazaran daha oldukca dikkat çeken bir alanı kaplıyor. Gene de, bu telefonu kullandığımız süre süresince bu ekran deliğinin gözümüzü fazla tırmalamadığını söyleyebiliriz.

Huawei P40 İncelemesi 1

OLED teknolojili bu ekran yüksek parlaklık ve canlı renkler sunuyor. P40 Pro’nun ekranındaki 90Hz yenileme hızı yada HDR10 desteği mevcut değil. Ek olarak çözünürlük de 1080 x 2340 px ile daha düşük seviyede. Ne var ki, ekran daha küçük olduğundan, 422 ppi ile px yoğunluğu açısından P40 Pro’nunkiyle aynı seviyeye çıkılabiliyor. Ekranın renk modunu ve sıcaklığını ayarlar içinden değiştirebilirsiniz. Düzgüsel ve Canlı şeklinde öncesinden belirlenmiş renk profillerinin yanı sıra renk sıcaklığını dilediğinize nazaran ayarlayabilir, sıcak yada soğuk arasından da seçim yapabilirsiniz. Biz kullanırken Canlı modu tercih ettik. Bu şekilde ekranın sunmuş olduğu görsel edinim en yüksek seviyeye çıkıyor.

Diğeri amiral gemisi Huawei telefonları şeklinde P40’ta da tek bir hoparlör var. Bir tek bu hoparlör tahmin edilenden daha yüksek şiddette ve kalitede bir ses çıkışı sunuyor. Bu sayede YouTube’da yada Netflix’te video izlerken harici bir hoparlöre gereksinim duymazsınız. Kutudan çıkan kulaklık ise genel olarak gereksinimleri karşılıyor. 3.5mm kulaklık jakı bulunmadığını için bir USB-C uçlu kulaklık kullanabilir yada USB-C – 3.5mm kulaklık adaptörü edinebilirsiniz. Organik ki, FreeBuds 3 kablosuz kulaklık da Huawei P40 ile oldukça iyi şekilde anlaşıyor.

Huawei P40 İncelemesi 2

Huawei P40 da büyük kardeşi P40 Pro şeklinde Kirin 990 işlemci barındırıyor. Huawei’nin geçtiğimiz sonbaharda duyurduğu bu amiral gemisi işlemci, o zamandan beri çıkan üst sınıf akıllı telefonlarda bulunuyor. Bu işlemci yardımıyla Huawei P40, bir amiral gemisi telefona yakışır performansı sunuyor. Hakkaten de telefonun hızı ve akıcılığı P40 Pro ile aynı seviyede. Oyun mevzusunda da iyi bir grafik çiziyor. Benchmark testlerinde Huawei P40 Pro’nun birazcık arkasında şeklinde görünse de, aşağı yukarı onunla aynı seviyede neticeleri almayı başarıyor.

Huawei P40 İncelemesi 3

Huawei P40’ta 3800 mAh kapasiteli pil bulunuyor. Bu pil günlük genel kullanım senaristliği düşünüldüğünde, bir günü rahatça çıkarabilir. Bu senaryoda birkaç telefon görüşmesi yapma, mesajlaşma, Twitter ve Instagram şeklinde toplumsal ağ uygulamalarını kullanma, internette gezinme, fotoğraf yada video çekme şeklinde işler bulunuyor. Ekran parlaklığının yüzde 80 seviyesindeyken Wi-Fi üstünden averaj 8 saat süresince internetten TV seyretmek mümkün oluyor. Ekran parlaklığını azaltarak bu süreyi 10 saatin üzerine çıkarmak mümkün olabilir. Bununla beraber telefonun pili idareli halde kullanımda iki güne varan bir emek verme imkanını da sunacaktır.

Huawei P40 İncelemesi

P40 Lite’ın kutusundan bile 40W şarj adaptörü çıkarken, Huawei P40’ın kutusundan 18W şarj adaptörü çıkıyor. Bir tek telefonun pili düşünüldüğünde bu şarj adaptörü de yeteri kadar süratli çalışıyor. Averaj otuz dakikada yüzde 60’a varan bir doluluğa ulaşırken, 1.5 saat şeklinde bir sürede de pil tamamen doluyor.

Huawei P40 Pro’da kablosuz şarj ve ters kablosuz şarj şeklinde özellikler bulunurken Huawei P40 ise bu özellikleri barındırmıyor. Kablosuz şarjın olmaması oldukca büyük bir yitik değil, yalnız pratiklik sağlıyor. Bununla beraber bu fiyat çizgisindeki birçok telefonda kablosuz şarj hususi durumunu görüyoruz. P40 bu açıdan bir aşama geride kalmış oluyor.

Huawei P40 araştırma: Yazılım

Huawei P40’ta Android 10 tabanlı EMUI 10.1 yüklenmiş olarak geliyor. Bu telefon bir Huawei AppGallery telefonu, özetlemek gerekirse Google Play Store yerine Huawei’nin kendi uygulama mağazası bulunuyor. Bununla beraber düzgüsel bir Android telefonda görmeye alıştığımız Gmail, Google Haritalar, YouTube şeklinde uygulamalar da bulunmuyor. Huawei’nin kendi mobil servislerinin bulunmuş olduğu telefonlarda iyi mi bir kullanıcı deneyiminin sunulduğunu daha ilkin yayınladığımız Huawei P40 lite ve Huawei P40 Pro araştırma yazılarında aktarmıştık. Detaylar için o incelemelere göz atabilirsiniz.

Huawei P40 İncelemesi

Genel olarak özet geçecek olursak, sanılanın aksine Huawei P40 da diğeri Huawei mobil servislerinin yüklü olduğu telefonlar şeklinde birçok işi rahat şekilde yerine getiriyor. Eğer Google’ın uygulamalarına ve servislerine oldukca bağlı değilseniz, herhangi bir problem yaşamazsınız. Gmail ve bunun şeklinde servislerden yararlansanız bile, kullanabileceğiniz alternatifler bulunuyor. Öte taraftan üçüncü taraf uygulama kaynaklarından da Netflix, Feysbuk, Instagram, Twitter şeklinde popüler uygulamaları yükleyebilirsiniz. Popüler yerli uygulamalar mevzusunda ise Huawei AppGallery fazlasıyla kafi oluyor.

Huawei P40 İncelemesi

Huawei P40 araştırma: Kamera

Huawei P40’ın arkasında üç tane kamera bulunuyor. Ana kamera 50 megapiksel çözünürlük, f/1.9 diyafram, optik görüntü sabitleme şeklinde özelliklere haiz. Bu kamera P40 Pro’nun ana kamerasıyla aynı. 16 megapiksel, f/2.2 ultra geniş açılı kamera ve 8 megapiksel, f/2.4 telefoto kamera da ana kamerayı tamamlıyor. Telefoto kameranın optik görüntü sabitleme ve 3 kat optik yakınlaştırma şeklinde özellikleri bulunuyor.

Huawei P40 İncelemesi 4

P40’ta da kullanışlı bir Kamera uygulaması var. Aleti tutuşunuza nazaran sağ kenarda yada altta bie yakınlaştırma ayarı var. Burada en fazla 30 kat yakınlaştırma var. Ek olarak 0.5 kat geniş açı ve 3 kat optik zum da ayarlar içinde bulunuyor. Bununla beraber yapay zekâ destekli sahne modlarını görüyoruz. P40 Pro şeklinde P40’ta da dolunayda yakınlaştırarak güzel Ay fotoğrafları çekebilirsiniz. P40 Pro ile çektiklerimiz birazcık daha iyi şeklinde görünse de, P40 da fena sayılmaz.

Kamera uygulamasıyla devam edelim. Ekranın bir kenarında sık kulanacağınız flaş, filtre, Uzman AI şeklinde ayarlar var. Ek olarak Huawei’nin yapay zekâ destekli görüntü motoruna da bir bağlantı var. Burası kare kod ve benzeri araçları taramak için ideal görünüyor. Pro modu kontroller açısından zengin. RAW fotoğraf kayıt imkanı burada var. Ek olarak birçok çekim modu da Huawei P40’ta mevcut. Eğer 50 megapiksel çözünürlüğünde olan fotoğraflar çekmek isterseniz, bunun için de lüzumlu olan Yüksek Çözünürlük modu burada.

Huawei P40 İncelemesi

Küçük ufak küçük bir ihtimal Huawei P40 Pro kadar gelişmiş kamera kabiliyetleri yok. Bir tek Huawei P40 da güzel fotoğraflar çekme mevzusunda büyük kardeşinden geri kalmıyor. Kafi ışık koşulları altında canlı, parlak, göze hoş gelen fotoğraflar çekebilirsiniz. Eğer canlı tonlar hoşunuza gidiyorsa, P40’ın çekmiş olduğu fotoğraflar hoşunuza gidecektir. HDR performansı da iyi. Portre çekimlerde yüz üstünde pürüzsüzleştirme birazcık fazla yapıyor. Bu durum detaylarda kayıplara niçin oluyor. Bir tek portre çekimlerde detaylardan oldukca genel güzelliğe bakılmış olduğundan, bunun o denli da fazla önemi yok.

Süper Makro modu yardımıyla P40 süjeye epey yakınlaşarak fotoğraf çekmeyi sağlıyor. Bu şekilde meydana getirilen çekimlerde netleme oldukça iyi. Genel makro performansını da beğendiğimizi söyleyebiliriz. Düşük ışıktaki performansa ulaşınca, P40 burada da iyi işler çıkarıyor. Varsayılan çekim modunda pozlama birazcık yüksek tutuluyor. Bu durum parlaklığı artırsa da, birazcık gürültü tesiri yaratıyor. Pozlamayı azaltmak birazcık daha iyi sonuçlar verecektir. Öte taraftan fazla aydınlatılmamış kapalı mekanlardaki çekimlerde parlaklık açısından iyi, hafifçe gürültü tesiri de göz ardı edilebilir.

Telefoto lens de iyi işler çıkarıyor. Düşük ışıkta, 3 kat yakınlaştırma ile çekilen fotoğraflarda gürültü tesiri birazcık yüksek. Her ne kadar telefoto lenste de optik görüntü sabitleme sistemi olsa da, telefonu mümkün olmasıyla beraber durağan(durgun) tutmak yerinde olacaktır.

Önde 32 megapiksel, f/2.0 kamera ve Uçuş Süresi kamerası var. Bu durum portre çekimlerde donanımın yardımıyla alan derinliğinin iyi şekilde yakalanmasını sağlıyor. P40 ile çekilen selfie fotoğrafları sizi memnun edecektir. Yüz güzelleştirme kullanıldığında kusurların örtülmesi mevzusunda da P40 başarıya ulaşmış görünüyor.

Video tarafında da saniyede 60 kareye varan hızda 4K çekimine kadar değişik formatların desteklendiğini görüyoruz. En üst formatta meydana getirilen çekimlerde bile durağanlık oldukça iyi, ustalaşmış video kameralardakini aratmıyor. Bir tek kamerayı yatay eksende hareket ettirdiğinizde geçişlerde birazcık tutukluk var, bunun da görüntü sabitleme sisteminden kaynaklandığını tahmin ediyoruz. Ses kayıt kalitesi de oldukça iyi.

Huawei P40 araştırma: Netice

Huawei P40 Pro göze çarpan tasarıma ve üstün yetenekli kameralara haiz bir telefon. Bununla beraber o telefonun ekranı da beğenimizi kazanmıştı. Bir tek o telefona haiz olmak için averaj 12 bin TL ödemek gerekiyor. Huawei P40 ise 8499 TL’lik fiyatıyla, o telefonun beğendiğimiz birçok yanını sunmayı başarıyor. Fiyatı aslına bakarsan amiral gemisi telefonlarınkiyle aynı seviyede, verdiği his de aynı doğrultuda olmayı başarıyor.

Düz ekranı tercih edenler, oldukca büyük telefon kullanmayı arzu etmeyenler için Huawei P40 “tam isabet” durumunda bir telefon olacaktır. Telefonu avuç içinde kavrayıp kullanmak büyük bir keyif veriyor. Üstelik en azından arka tarafı görünüş itibarıyla P40 Pro’yu büyük oranda tutturmayı başarıyor. Huawei’nin her iki telefon için de aynı renk seçeneklerini getirmiş olması iyi olmuş.

Performans mevzusunda P40, P40 Pro’dan geri kalmıyor. Pil tarafında ise bir günü rahatça çıkaracak performansı sunuyor. Oyun mevzusunda da gereksinimleri fazlasıyla karşılayan bir telefon. Android deneyimi diğeri markalı akıllı telefonlardakinden değişik, yalnız Google’sız bir Android deneyimine alışmak o denli da fazla kolay olsa gerek. Kamera sistemiyle de her koşulda memnun edecek fotoğraflar ve videolar çekilebiliyor.

3500 TL cebinizde kalmış olduğu takdirde daha küçük boyutlu bir telefon kullanacaksınız. Bir tek daha iyi bir suya ve toza dayanıklılık sunan gövdeden, kablosuz şarj özelliğinden, daha yüksek çözünürlüğünde olan kavisli ekrandan, daha yetenekli bir kamera sisteminden vazgeçmiş olacaksınız. Ne var ki, bir üst sınıf Android telefon kullanmanın hissini yaşayacağınızı söyleyebiliriz.

Kaynak:https://www.teknoblog.com/huawei-p40-inceleme/

0 Reviews

Related post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *